Caveman regimen sposobem na cerę idealną? -

Caveman regimen sposobem na cerę idealną?

Udostępnij

Idealnie gładka, aksamitna, bez żadnych niespodzianek, rozszerzonych naczynek, przebarwień i trądzika cera – czyż nie jest marzeniem każdego z nas? Otóż jest i nie ma co się oszukiwać. Dlatego też odkąd pamiętam szukam na to sposobu i wypróbowałam pewną metodę, która w Polsce nie jest jeszcze zbyt znana a mianowicie caveman regimen co w tłumaczeniu znaczy mniej więcej tryb jaskiniowca. W artykule chcę przybliżyć ten trend, który stosowany jest w pielęgnacji skóry twarzy a raczej hmm 😉 jej braku. Nie będę gołosłowna i nie zamierzam zmyślać gdyż skrupulatnie stosowałam się do niego przez calutki miesiąc a obecnie wdrożyłam do swojego codziennego życia z pewnymi modyfikacjami. Zapraszam więc do relacji z eksperymentu, który przeprowadziłam na sobie a efekty przerosły moje oczekiwania.

Jak już wspominałam na wstępie, na polskich stronach i forach niewiele jest na ten temat. Więcej można znaleźć na zagranicznych portalach. Wiele jest również ciekawych filmików sprzed i po przejściu reżimu jaskiniowca. Ów ciekawy i kontrowersyjny zarazem sposób polega na zaprzestaniu wszelkiej ingerencji w skórę twarzy co najmniej przez 1 miesiąc. Chodzi o nie ruszanie twarzy w ogóle ale żeby było jeszcze pikantniej w wersji hardcorowej /którą ja właśnie testowałam/ również o zaprzestanie mycia na co najmiej 1 miesiąc!  Brzmi to być może przerażająco jednak w rzeczywistości nie jest tak źle.

Jak wiemy /domniemywam, że przynajmniej większość/ skóra ludzka odnawia się średnio co 28 dni

Tradycyjna metoda pielęgnacji narzuca np. stosowanie peelingów czyli brutalne zdzieranie niby martwego? naskórka CO NAJMNIEJ RAZ NA TYDZIEŃ. Praktykowałam to jeszcze kilka miesięcy temu i dziwiłam się dlaczego stan mojej cery się pogarsza. Pewne działania człowiek rewiduje jak już faktycznie jest źle. A tak było w moim przypadku. Mimo, że zlikwidowałam wszelką chemią do smarowania twarzy i przerzuciłam się wyłącznie na naturalne produkty to i tak nie było jak chciałam. Organiczne oleje i masła również mogą powodować podrażnienia. Metodą prób i błędów dopasowałam sobie jako jedyne z maseł i olejów, które mi służy a mianowicie masło shea oraz serum z witaminą C również organiczne. Nadal jednak miałam przesuszoną skórę, czerwone plamy, suche placki i jakąś taką drobną wysypkę na czole i bokach policzków.

Oczywiście myłam twarz skrupulatnie dwa razy dziennie delikatnym żelem bez SLS lub olejkiem organicznym oraz systematycznie raz na tydzień robiłam sobie delikatne enzymatyczny, naturalny peeling z bromelainą. No nic szukałam nadal i w taki to oto sposób natknęłam się na metodę leczenia trądzika i problemów skórnych poprzez caveman regimen czyli zaprzestanie ingerencji w naturalną ochronną warstwę lipidową naskórka co najmniej przez miesiąc aby ta warstwa niszczona przez lata zdołała się odbudować i mogła spełniać swoją funkcję nadaną jej przez naturę. Skutecznie, przez całe życie staramy się tłamsić naturalne przeznaczenie skóry przez durne zabiegi, które zamiast wspomagać ją niszczą  a koncernom kosmetycznym przynoszą niebagatelne zyski. Podobnie ma się z resztą sprawa z truciem nieświadomego społeczeństwa przez koncerny farmaceutyczne ale to już trochę inne zagadnienie.

Ponoć skóra na twarzy mężczyzn jest grubsza a zmarszczki pojawiają się później i nie są tak widoczne jak u kobiet. Pomyślałam więc sobie, że to wcale może nie jest regułą. Mężczyźni mają w wielkim poważaniu jakieś kremy, peelingi często zapomną o umyciu twarzy a jeśli już myją to wyłącznie samą wodą, żadnych żeli, ceregieli, pierdół. To mnie przekonało do przeprowadzenia gruntownego detoksu skóry twarzy od wszystkiego, chemicznego czy nie. I tak zaprzestałam robić cokolwiek przy swojej buzi przez miesiąc. Owszem czasem pomalowałam oczy, rzęsy ale zmywałam wyłącznie te okolice. Wszelki pudry, fluidy, kremiki, olejki, peelingi, żele itp. poszły w kąt.

Podstawowe założenia trybu jaskiniowca w wersji hardcorowej to:

 • nie myjemy twarzy niczym przez co najmniej miesiąc /resztę ciała myjemy jak dotąd-caveman regimen dotyczy tylko i wyłącznie twarzy/
 • nie smarujemy niczym co najmniej miesiąc
 • nie dotykamy twarzy rękoma /trzeba się odzwyczaić/
 • włosy staramy się myć tak aby nie moczyć twarzy /da radę, ja mam bardzo długie i baaardzo gęste włosiska i dałam radę bez problemu/
 • żadnego fluidu, podkładów, pudrów NIC /jeśli robimy makijaż oczu czy ust to zmywamy ostrożnie tylko te okolice/
 • nie boimy się wychodzić z domu 🙂

Wersja łagodniejsza pozwala na mycie twarzy jak mamy taką potrzebę samą wodą najlepiej miękką, przegotowaną.  Reszta pozostaje taka sama jak w powyższym hard core. Lepiej jej nie modyfikować nadmiernie bo nie będzie to już trybem jaskiniowca i skutki mogą być inne albo żadne.

Poniżej relacja z każdego tygodnia jak to stan mojej skóry twarzy ulegał zmianom:

1 tydzień caveman regimen

Już na trzeci dzień niemycia twarzy odczułam ulgę, drobna wysypka po prostu zniknęła. Problemem było dla mnie wyjście z domu bez nałożonego podkładu ale stwierdziłam, że leży on raczej po stronie psychicznej więc jakoś się przekonałam. Pierwszy raz był najgorszy, potem nie zwracałam na to uwagi. Cera była uspokojona i ładna jak nigdy więc zmotywowało mnie to do dalszego testowania. Nie mam tłustej skóry więc wydzielanie sebum to dla mojej przesuszonej skóry wręcz zbawienie. Niestety skutecznie pozbawiłam jej tej możliwości nadmiernie okaleczając i wysuszając ją przez lata. W przypadku tłustej cery zjawisko nadprodukcji sebum może mieć miejsce ale to tylko konieczny szczebel do unormowania pracy gruczołów łojowych. Wielu ludzi wyleczyło w ten sposób oporny trądzik więc coś jest na rzeczy. No nic ponoć najgorzej jest po drugim tygodniu…

2 tydzień caveman regimen

Nic złego się nie działo. Cera spokojna ale też i sucha, żadnego wydzielania sebum. Myślałam, że będzie tłusto a tu nic. Zabiłam swoje gruczoły łojowe w skórze, ta myśl była straszna bo oto od teraz zacznę się szybko starzeć, zgroza!! 😉 Naczytałam się, że jest bardzo tłusto a u mnie nic. Jeśli wydzielina łojowa zbyt nam przeszkadza można przycisnąć delikatnie czystą chusteczkę higieniczną, bibułkę, cokolwiek aby było jałowe żeby pozbyć się nadmiaru sebum. Ja takiego problemu nie miałam. Zaczęła mi się robić też skorupka na twarzy ale tak to ma właśnie wyglądać. Absolutnie nie wolno jej zdzierać ani ruszać. Pod ta skorupką tworzy się nowa warstwa skóry ta piękna i gładka właśnie 🙂 . Tak się motywowałam dalej.

3 tydzień caveman regimen

Coraz większa skorupa. Pod palcami szorstka i nieprzyjemna. Z bliska natomiast wyglądało to jak spalona słońcem skóra. Nie było to ładne niestety. Z dnia na dzień martwego naskórka przybywało w tempie błyskawicznym, stwierdziłam więc że pod ta warstwą coś musi szaleć ale tak to miało przebiegać. Zaskórniki stały się bardziej widoczne lecz to też było normalne. Skóra zaczęła się oczyszczać i regulować swoje funkcje. Nadal nic nie robiłam, choć miałam nie raz chwile kryzysu. Jakoś udało mi się jednak go pokonać, za co jestem wdzięczna sile wyższej 🙂 . Nie wychodziły mi natomiast żadne niespodzianki typu krostki, pryszcze czy coś w ten deseń. Nic – mimo, że nie myłam buzi. Tak więc te wszystkie bakterie jakoś nie miały dostępu do skóry aby ją atakować. Więc następny mit obaliłam jakoby przy trądziku trzeba się myć prawie do zmycia skóry aby nie dać bakteriom pola do popisu. A właśnie przez takie bezmyślne działania pozbawiamy skórę bariery ochronnej przez co bakterie mogą sobie baraszkować do woli. Ta skorupa skutecznie zamknęła drogę nieproszonym gościom. Następny punkt skutecznej motywacji i trwam nadal swoim postanowieniu.

4 tydzień caveman regimen

Nastąpił nareszcie 4 ostatni tydzień mojego detoksu twarzy. Faktycznie stałam się i czułam jak jaskiniowiec 🙂 . Twarz w końcu nie odróżniała się kolorytem od reszty ciała a zawsze była od niego jaśniejsza. W końcu stałam się jednolita kolorystycznie 😉 . Czułam, że na twarzy mam tonę martwej skóry i czekałam cierpliwie na jej usunięcie. Zaczęły mi już przeszkadzać powiększające się wągry, fuj były nieciekawe. Po przejściu całego procesu oczyszczania zalecane jest usunięcie martwej skóry za pomocą myjki, szmatki wyłącznie czystą wodą, żadnym myjącym preparatem. Przystąpiłam więc do zabiegu. Namoczyłam lnianą, czystą ściereczkę w wodzie i zaczęłam delikatnie pocierać nią twarz. Jakież było moje zaskoczenie jak spojrzałam na szmatkę. Cała brązowa i brudna ale twarz…. Naprawdę to było przeżycie, cofnęłam się w czasie 🙂 . Moja buzia była gładka, delikatna, sprężysta, zaróżowiona jak w czasach dzieciństwa. Po prostu zdrowa. Te zaskórniki pod wpływem tarcia wyszły, to skóra po prostu się oczyszczała. Niesamowita sprawa. Łał jak wielkie nic nierobienie może przysporzyć radości i dumy, że wytrwałam. Tak byłam dumna, bo nie jest to takie proste. Pokusa umycia się i nałożenia czegokolwiek na twarz jest ogromna. To nałóg, naprawdę. Na tym żerują koncerny kosmetyczne.

Po pomyślnym zakończeniu eksperymentu pojawiło się pytanie – Co dalej? Według informacji, jeśli chcemy myć twarz trzeba to robić wyłącznie wodą, żadnymi żelami, olejami naturalnymi czy też nie- SAMA WODA! Na dzień dzisiejszy /eksperyment przeprowadzałam przez cały październik/ twarz myje jedynie wówczas gdy czuje taką potrzebę i tylko wieczorem. Rano absolutnie nie . Jeśli nie robię makijażu to nie myję wcale, średnio wychodzi 2 lub 3 mycia w ciągu tygodnia. Teraz niestety mamy okres grzewczy więc czasem nakładam nierafinowane masło shea i serum z wit. C  ewentualnie przetrę hydrolatem lipowym. O wszelkich hydrolatach zamiast toniku do twarzy pisałam w artykule pt: Hydrolaty kwiatowe zamiast toniku do twarzy„.

Niestety o pozytywnych efektach pogrubienia skóry pod oczami mogę pomarzyć. Lubię nakładać makijaż na oczy lub też sam tusz na rzęsy a to się wiąże z  jego obowiązkowym zmyciem. Nie da rady wówczas pominąć skóry pod oczami. Muszę się jednak z tym pogodzić gdyż nie jestem w stanie zrezygnować zupełnie z pomalowanego oka, mogę jedynie ograniczyć make-up tych okolic  co z resztą czynię ale pełnego miesiąca bez niego sobie po prostu nie wyobrażam.

Reasumując moja obecna pielęgnacja skóry twarzy wygląda następująco:

 • nie stosuję podkładów, fluidów ect. Czasem tuszuję niespodziankę korektorem, pociągnę twarz naturalnym, transparentnym, sypkim pudrem jedwabnym i odrobiną różu, który zmywam wieczorem wyłącznie wodą lub ekologicznym hydrolatem lipowym
 • nigdy nie myję twarzy rano, nawet nie mam takiej potrzeby
 • dla natłuszczenia i ochrony twarzy stosuję nierafinowane masło shea /jak czuję potrzebę tzn. wzmożoną suchość/
 • od czasu do czasu nakładam serum z witaminą C dla wyrównania kolorytu. Działa on również na moją skórą antybakteryjnie
 • bywają dni, że w ogóle nie ruszam twarzy
 • raz na miesiąc a nawet rzadziej robię naturalny peeling enzymatyczny z bromelainą aby wykurzyć zaskórniki, których i tak jest coraz mniej w sumie nie robiąc nic.

I to póki co wszystko!

Nie dość, że oszczędzam mnóstwo kasy wydawanej wcześniej na kremy, które pogarszały tylko stan mojej cery i CZASU  na bezsensowną pseudopielegnację to jeszcze mam ładniejszą i zdrowszą cerę. Z początkiem wiosny po okresie grzewczym, zamierzam znowu zrobić miesięczny detoks twarzy. Zobaczę jakie wówczas będą efekty.

A co z ochroną przeciwstarzeniową /anty anging/?

No cóż jeśli chodzi o kremy i inne przeciwzmarszczkowe cuda wianki to i tak pic na wodę, kremy z filtrami to samo zło, nie dość że szpikujemy się obcymi tkankowo substancjami to jeszcze blokujemy możliwość wytwarzania przez organizm witaminy D, której niedobór w naszej szerokości geograficznej posiadamy raczej wszyscy. Zamiast łapać rozsądnie i zdrowo życiodajne promienie słoneczne to my uciekamy i chronimy się przed nim jakby było wrogiem nr 1. Ogromny błąd. Filtrów nie stosuję od roku i lepiej mi z tym. Naturalne filtry zawiera masło shea czy olej kokosowy i nie trzeba wcale sięgać po te kupne. Trzeba po prostu rozsądnie korzystać ze słońca i żadnej krzywdy ono nam nie wyrządzi, za to może obdarować swoją cudowną energią.

Obywałam się bez filtrów całe lato i to przebywając prawie cały czas na zewnątrz, nie stroniąc od słońca i jakoś mnie nie spaliło, nie spowodowało pczedwczesnych zmarszczek czy co tam jeszcze. Więcej złego wyrządziły mi wszelkie kremidła, fluidy, żele do mycia i inne drogeryjne dziadostwa. Kocham słońce a jeśli mnie już faktycznie zmęczy wówczas się chowam. Jednak są to pojedyncze dni w roku, no cóż taki mamy klimat…

Wracając do ochrony uważam, że najważniejsza jest prewencja wewnętrzna. Wspomaganie produkcji kolagenu w organizmie to priorytet a pomocnym w jego syntezie jest np. posiadający cudowne właściwości zakwas buraczany. Trzeba robić wszystko co możliwe aby organizm był zdrowy i prawidłowo funkcjonował bo to jest podstawa profilaktyki anty aging nie smarowanie się czymkolwiek. Owszem można nawilżać naskórek ale nie drogeryjnym badziewiem z parabenami czy innym cholerstwem. Bo jak nie to, to wsadzą w skład coś innego równie a może znacznie bardziej szkodliwego. Czasami można wspomóc się naturalnymi maseczkami.

Jest wiele pokarmów mniej lub bardziej zalecanych jako opóźniających starzenie. Ja uważam jednak, że wszystko zaczyna i kończy się na jelitach i to o nie należy szczególnie zadbać i o ich prawidłową florę bakteryjną a reszta się ułoży. Wiadomo, że dieta i to co wkładamy to ust ma kolosalne znaczenie. Jeśli jelita prawidłowo funkcjonują a my dostarczamy naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych makro i mikroelementów, nie chorujemy, nie cierpimy na depresje, wolniej się starzejemy, jesteśmy radośniejsi i szczęśliwsi a w konsekwencji piękniejemy. Nie ma bata, to musi zadziałać. Jedno małe- ale, droga do takiego stanu łatwa nie jest, jednak jak pokonamy przeszkody, profity nie dadzą długo na siebie czekać.

Trochę wykroczyłam poza główny temat, niemniej jest to powiązane ze stanem cery. Zaniedbania żywieniowe, nałogi, stres, brak snu odbijają się przede wszystkim na twarzy. Szarość, podkrążone oczy, ziemistość, trądzik to wszystko pochodzi od środka. Aby detoks twarzy był efektywny bezwzględnie należy połączyć go z detoksem całego organizmu a przynajmniej zacząć wdrażać zdrowe nawyki dietetyczne do swojego życia. Jeśli nie brak ci ciekawości i lubisz wyzwania a zarazem pragniesz polepszyć stan swojej cery włącz tryb jaskiniowca! To nic nie kosztuje a jeśli cierpliwie zniesiesz chwilowe uniedogodnienia  możesz zostać mile zaskoczony. Caveman regimen jest faktycznie dla ludzi zdeterminowanych i chcących zmienić coś w swoim życiu. Oprócz metody jest to również pewnego rodzaju wyzwanie, które ja podjęłam i jestem dumna z siebie, że wytrwałam do końca czego i wam życzę trzymając kciuki.

Jeśli macie jakieś bardziej szczegółowe pytania odnośnie metody zapraszam do kontaktu lub w komentarzach. Mam już w tej kwestii doświadczenie praktyczne i z chęcią odpowiem na wszelkie pytania 🙂 .Powiadamiaj mnie o komentarzach
Powiadom o
guest
62 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Irena
Irena
2 lat temu

Witam, wyszukiwarka pokazała mi Twój post jak szukałam info na temat trądziku różowatego. Sama nie jestem w stanie określić czy mnie on dotyczy, czy może jest to super-, hiper-wrażliwa, szybko reagująca rumieniem cera naczynkowa…lekarz dermatolog nie potwierdził ani nie wykluczył tej opcji, kazał jeszcze obserwować. No i jak przeczytałam ten post, tak też pod wpływem impulsu zastosowałam tryb jaskiniowca. Mija właśnie pierwszy tydzień. Czuję ściągnięcie, skóra jest szorstka, jakby spierzchnięta, z tym że większy dyskomfort odczuwam po prawej stronie twarzy- ale też z tym obszarem miałam więcej problemów. Dziś na przykład czuję dodatkowo pieczenie skóry. Z jednej strony chciałabym wytrwać… Czytaj więcej »

Edyta
Edyta
2 lat temu

Dzięki za inspirujący artykuł! A czy na codzień nakładasz jakiś krem z filtrem UV? Podobno trzeba się tak bronić przed starzeniem, codziennie, nawet w pochmurne dni. Co o tym myślisz i co robisz?

Oktawia
Oktawia
3 lat temu

Pani Agnieszko, nareszcie trafiłam na super strone i świetne porady, niesamowicie się cieszę 😀 Ale mam kilka pytań co do suchej skóry, a przy caveman regiman spodziewam się jeszcze bardziej suchej bo mam naczynkową, wrażliwą. Czy można zacząć caveman regimen jak sie ma tak suchą skórę, że nawet po użyciu kremu nawilżającego i tak mam uczucie lekkiego ściągnięcia? ( boję się tej suchej skóry bo już mnie martwi jej wygląd) Dodam, że chciałabym teraz (w maju) zacząć detoks. Co proponowałaby Pani do nakładania na usta w trakcie detoksu? usta mam tak suche, że kilkanaście razy dziennie nakładam pomadke Carmex (tylko… Czytaj więcej »

Oktawia
Oktawia
3 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Dziekuje za odpowiedź. W takim razie zostawie caveman regimen na jesień, natomiast mi zależy na zaprzestaniu używania jakiejkolwiek chemii kosmetycznej do twarzy już od teraz. Mówiła Pani w jednym z filmików że lepiej bez takiego 4 tygodniowego detoksu nie zabierać się za używanie olejków..w takim razie czy jest coś co proponowałaby Pani używać przez ten czas do jesieni? czy tylko samą przegotowaną wodą przemywać wieczorem? (nawet samo przemycie taką wodą sprawia, że skóra jest ściągnięta, policzki, nos) i czym na przykład zmywać makijaż oczu? Przyznam, że już zaprzestałam mycia twarzy mydłem rano i lepienia na nią kremów i jakoś daję… Czytaj więcej »

Klott
Klott
4 lat temu

Wytrwalam,jutro mój ostatni dzień ,mam ogromne obawy co do zmycia tej skorupy .Czy sobie poradzę ?
Jako ,że jestem bezrobotna to nie miałam problemu z dotrwaniem do finiszu,a przy tym jakie oszczędności , w moim przypadku baaardzo wskazane .Kontakty z ludžmi ograniczyłam do minimum
.Serdeczne dzięki za bardzo cenne wskazowki i różnorodność tematów ,jesteś kopalnia wiedzy
Pozdrawiam i dziekuję za poświęcony czas.

Klott
Klott
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Tak intensywnie tarłam,że po całym zabiegu byłam czerwona jak burak,do tego stopnia,że wywołałam uśpione naczynka,ale nic to,nie przejęłam się ,ponieważ czułam się jakby lżejsza,młodsza,promienna,gładsza
Buźkę potraktowałam kocanka (maceratem i olejkiem )i jest okay .
Już nie płonę .
Kłaniam się w pas.

Magda
Magda
4 lat temu

zastanawiam sie nad sprobowanien tego od jakiegos czasu martwi mnie bardziej spanie, moge nie dotykac twarzy, nie myc jej, moge nie myc wlosow…pracuje w domu jak chce moge ludzi przez miesiac nie widziec:D:D…jednak w trakcie snu dotykam policzkami poduszki ta skorupka nie sciera sie wowczas?

Karolina
Karolina
4 lat temu

Bardzo ciekawy temat! Od miesiąca porzuciłam fluid, bo stwierdziłam że używam go z przyzwyczajenia a nie z potrzeby. Używam tylko pudru a wczoraj myślałam właśnie o zmianie na jakiś transparentny, a tu proszę- natrafiłam na ten wpis 🙂 Od dziś uruchamiam tryb jaskiniowca. Trzymaj kciuki ! 🙂

Kasia
Kasia
4 lat temu

Witam, poniewaz słońca coraz więcej to od razu pojawia się w mojej głowie pytanie o przebarwienia… po ciazach zaczęłam mieć problem z przebarwieniami na twarzy i juz teraz pomimo stosowania kremów z filtrem 50, przebarwienia ponownie zaczynają się pojawiać i nabierać „kolorow”. Czy ma Pani pomysł jak wobec tego chronić twarz przed przebarwieniami bez filtrów? Pozdrawiam, Kasia ☺

Pola
Pola
4 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. To interesujące, że jest tyle przeciwstawnych teorii dot. pielęgnacji skóry twarzy. Ja codziennie stosuję delikatny masaż twarzy, tak już od kilku miesięcy i efekt jest super. Zastanawiam się jak zadziała na mnie caveman regimen – mam skórę tłustą i grubą i obawiam się, że nie będę mogła się potem pokazać w pracy 🙂
Mam pytanie z innej beczki – jakie serum z witaminą C polecasz? piszesz, że stosujesz organiczne – jakie konkretnie? Będę wdzięczna za info!

01
4 lat temu

Wlasnie tak nakladalam. No nie ma sie co klocic, ludzie maja rozne rodzaje cery. Na dloniach mam sucha (atopowe zapalenie skory) uzywam tylko olejow. Jak uwazasz, czy efektywna bedzie tez lagodniejsza wersja, tzn. wklepanie wody rozanej i zadnego mycia pod kranem, tarcia gabka ani niczym czy tylko bede sobie zawracala glowe i lepiej przestac wszystko nakladac? Troche sie uparlam na ta roze bo dobija mnie ten przesusz, ale moze lepiej sie zaprzec… Um, czy w trakcie caveman regimen swedziala cie twarz? Czy to mija czy dopiero po miesiacu po zdarciu dead skin mask?

01
4 lat temu

Dzieki za dodanie info o cerze suchej i tej metodzie! Niestety wszedzie pisza tylko o tlustej. Mam cere odwodniona (NIE sucha, potrzebuje wody, np. rozanej a oleje ja wysuszaja, wiec uwazalabym z polecaniem olejow do twarzy, dla niektorych typow cery to zabojstwo). Probowalam przez tydzien ale stchorzylam… Bylo rowniez bardzo sucho, pomieta skora… Czyli to przejdzie po miesiacu? Warstwe suchej skory mialam odrazu, po pierwszym dniu. Dosc dobijajacy wynik. Wokol oczu sie przetluscila (co normalnie nigdy sie nie dzieje).

Dorota
Dorota
5 lat temu

Hej, trochę się nie zgodzę z tym, że to jakaś cudowna metoda na cudną cerę, choć może to po prostu nie działa na niektórych.Mój mąż w ogóle nie myje twarzy, nie smaruje niczym, bo nie lubi, a ładnej cery nie ma, ale może taka jego uroda. Ja swego czasu zrobiłam coś dokładnie takiego samego jak autorka, tylko że niejako z przymusu.Zrobiłam taki detoks skórze nawet więcej niż cztery tygodnie to trwało-pobyt na porodówce, potem zaraz trzy tyg w szpitalu, więc nie miałam kompletnie siły i ochoty na to by cokolwiek z pielęgnacji robić(tylko szybkie mycie ciała i zębów). Cerę miałam… Czytaj więcej »

Ewelina
5 lat temu

szczerze Cię podziwiam, że udało Ci się wytrzymać te 4 tygodnie. Ja chyba bym nie potrafiła. Jedną z pierwszych czynności jakie robię rano, jest umycie twarzy.W przeciwnym razie mam wrażenie, że buzia mi się po prostu lepi (tłusta skóra). Nie mówię już nawet o wyjściu gdziekolwiek bez podkładu. Z natury jestem dość niepewna siebie, a bez makijażu chyba musiałabym chodzić w kominiarce… 😛 mimo wszystko, masz rację, koncerny kosmetyczne żerują na nas i wmawiają, że bez ich produktów niechybnie zginiemy 😉
pozdrawiam

Milena M
5 lat temu

Nie dla mnie takie eksperymenty. Z tłustą cerą zarosłabym łojem i innym brudem. Poza tym wydaje mi się to strasznie niehigieniczne. Minimalizm kosmetyczny zdecydowanie tak, ale brak mycia przez miesiąc mnie przeraża.

Anka
Anka
5 lat temu

ja mam pytanie jak tą skorupę usunąć?:) mi się taka skorupa tworzy:) i trę to mocno zwilżoną wodą lnianą ściereczką, ściereczką z mikrofibry i całkiem nie chce zejść:)tzn. wyczuwam to pod paznokciami, tą skorupkę:) mogę paznokciami aż ją zeskrobywać:)

Sylwia
Sylwia
5 lat temu

Witam, bardzo inspirujący post. Mam tylko jedno pytanie – robię gimnastykę twarzy. Czy podczas caveman regimen jest to możliwe, jeśli założenie jest takie że wogóle się twarzy nie dotyka? Pozdrawiam

Sylwia
Sylwia
5 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Witaj Agnieszko, podjęłam wyzwanie. Wersja hardcore. Skore mam sucha i liczę na polepszenie szczególnie na policzkach. Zaczyna mi sie robić skorupka i niestety bardzo uwidoczniły sie zmarszczki na czole. Mam nadzieje przejściowo. W większości mam takie same odczucia jak Ty / bardzo sucho. Dzieki za inspiracje. Czekam na efekty. Pozdrawiam

Julia
Julia
5 lat temu

Witam, jestem w trakcie ostatniego tygodnia całego procesu jaskiniowca.. Martwi mnie szczególnie fakt, iż wyskoczyły mi w ostatnich dniach małe krostki, skóra rzeczywiście wygląda jak skorupa, gdzieniegdzie są suche skórki, co Pani o tym sądzi? Wydaje mi się że takie zmiany krostkowe powinny wyjść już dawno, a nie teraz..

trackback

[…] chemicznych kosmetyków cera odetchnęła i po detoksie twarzy, który opisuję w artykule „Caveman regimen sposobem na cerę idealną?” i całkowitym zaprzestaniu stosowania kosmetyków z chemią w składzie, unormowała […]

Bożena
Bożena
6 lat temu

Ja nie zmywam twarzy wodą a spryskuje jedynie rano i wieczorem serum biocomplexem peptydowym…cudowna mgiełka sama wnika a ja nie dotykam twarzy.też miałam kiedyś problem z wypryskami jak weszłam w menopauzę,stres,wahania nastroju itd.ale odkąd poznałam „moc peptydow naturalnych” plus odpowiednia dieta, dużo ruchu na powietrzu(mieszkam tuż przy puszczy)efekty są.każdy musi dobrać sobie to co najlepsze.ja od kilku lat nie kupīłam żadnego kremu w sklepie…za dużo „chemii” w nich,wolę co innego.

Gabriella
Gabriella
6 lat temu

Chyba nie mam odwagi na tak drastyczny krok.. Kiedyś stosowałam mnóstwo kosmetyków przeznaczonych do młodej trądzikowej cery.. Nigdy nie miałam olbrzymiego trądziku, ale jednak moja cera odbiegała od ideału. Kilka miesięcy temu trafiłam do dermatologa, rzekomo najlepszego w mieście.. No cóż, z marszu dostałam antybiotyki.. Żadnego wywiadu, badań nic. Wzbraniałam się dwa tygodnie, w końcu spróbowałam. Najmniejsza dawka, co drugi dzień przez tydzień. Ale stwierdziłam że nie będę się faszerować chemią i postawiłam na naturalną pielęgnacje. Od dawna stosuję oleje, czarne mydło, mydło aleppo i glinki. Od kilku tygodni myję twarz płatkami owsianymi i widzę zdecydowaną poprawę. Bardzo się cieszę,… Czytaj więcej »

Minaretta
Minaretta
6 lat temu

szkoda, ze nie przetestowalas na okolicach oczu…ciekawe jakie bylyby efekty. W teorii co mialoby sie zminic w tej strefie po detoksie? Czy jest jakis filmik z tlumaczeniem na you tubie na ten temat?

Minaretta
Minaretta
6 lat temu

Zdumiewajace! Ja jakis czas temu jakos tak intuicyjnie zaczelam myc rzadziej twarz poniemaz moja skora „ne chciala” zebym myla ja czesto. Objawilo sie to tym, ze jak chcialam ja umyc, odczuwalam jakas niechec. Tez moja skora postawila zdecydowane Weto wszelkim fluidom koloryzujacym. Rano myje twarz naparem z rumianku a wieczorem ziolowym plynem do mycia jesli wychodzilam w tym dniu na miasto (spaliny) lub tez tylko rumiankiem. Ale do rzeczy. Chcialam zapytac o to, co „mowi” ta teoria na temay skory wokol oczu. U mnie jest ona cienka i sklonna do zmarszczek. Paradoksalnie tam wlasnie od wczesnych lat zawsze nakladalam kremy…… Czytaj więcej »

trackback

[…] Eksperymentowałam również z mlekiem . Po reżimie jaskiniowca, który przybliżam w tym wpisie>>> stosuję wyłącznie naturalną pielęgnację skóry twarzy. Wszystko byłoby ok gdyby woda nie […]

atena
6 lat temu

Ciekawy eksperyment, super, że podjęłaś się czegoś takiego:) Nie dałabym rady przez miesiąc nie myć twarzy chociażby wodą albo wilgotnym wacikiem… Mam cerę mieszaną ze skłonnością do tłustej i naprawdę zatłuściłabym i zapchałabym się tym wszystkim 🙁

Kasia
Kasia
6 lat temu

Słyszałam o tej metodzie! Oglądałam nawet filmik na youtubie. Sama jednak się nie odważyłam. Niby na codzień się nie maluję, bo szkoda mi czasu, ale biorę udział w sesjach zdjęciowych i wtedy nakładam na twarz tony tapety. Kolejna sprawa to siłownia, po treningu mam twarz zalaną potem…

Bookendorfina Izabela Pycio

Bardzo cenne informacje i z jak dużą szczegółowością podane. 🙂

Ewa
Ewa
6 lat temu

Bardzo spodobała mi się idea reżimu jaskiniowca, ale mam dwa „ale”, oczywiście natury psychicznej… Mój tryb życia nieodłącznie jest związany z ciągłym kontaktem z ludźmi, i zastanawiam się jak zniosą, a może raczej ja, dyskomfort pojawiania się z moją „gołą” twarzą, z zaczerwieniami, przebarwieniami i innymi cudami… Oraz, co w wypadku gdy prawie codziennie ćwiczę, i zalewam swą twarz hektolitrami potu? Czy pozostawiać go na tej twarzy? Zmywać wodą? Czy ściągać chusteczką…? Pozdrawiam 🙂

trackback

[…] pozbyłam się po przeprowadzeniu detoksu o którym piszę w artykule o trybie jaskiniowca – Caveman regimen. Cały czas jednak dodaję coś do pielęgnacji twarzy, testuję i eksperymentuję z różnymi […]

Asia
6 lat temu

Nie używam żadnych kremów do twarzy, a w ciągu całego życia miałam podkład na twarzy dosłownie kilka razy. O ile wiem, to moja mama nigdy w życiu nie używała podkładu, a jedynie pudru od święta. Dlatego jestem przyzwyczajona do, co prawda bardzo łagodnego, ale wciąż reżimu jaskiniowca. ;]

Stellaria Nemorum
5 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

nie jest to regułą niestety. mój facet nie robi z twarzą absolutnie nic oprócz mycia i ma okropną cerę: pełno zaskórników i innego dziadostwa; głębokie i brzydkie zmarszczki też go już dopadły, a ma tylko 38 lat

Stellaria Nemorum
5 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

chętnie poczytam 🙂 dzięki
mój facet nie pali i bardzo rzadko pije
jeśli chodzi o dietę mojego faceta, ze względów zdrowotnych, nie jest on niestety w stanie spożywać bardzo wielu zdrowych produktów spożywczych, nad czym ubolewam, ponieważ ja mam małego bzika na punkcie zdrowego odżywiania 😀

Walentyna
Walentyna
6 lat temu

Faktycznie faceci nie mają problemów z cerą pomijam okres dojrzewania ale generalnie to nie. Może warto spróbować, ja mam problem z trądzikiem z cystami, gulami. Może nie wolno ich dotykać a nie cały czas naruszać. W sumie kiedys ludzie nie robili takich rzeczy z twarzami..Cały czas ścieńczamy sobie naskórek a możliwe że przynosi to skutek odwrotny. Ciekawy artykuł…

62
0
Skomentujx