Udostępnij

Nadmierne pocenie się i to często związane z przykrym zapachem, wiąże się w głównej mierze z Twoją codzienną dietą. Czasem przyczyną bywają również choroby. Jednak nie o przyczynach nadmiernego pocenia się zamierzam pisać ale o naturalnych i bezpiecznych sposobach zwalczania przykrego zapachu potu. https://www.youtube.com/channel/UCIQHb2P9WC-NEiAlgN2jNxQ/

Jak wiadomo drogeryjne dezodoranty napakowane są po brzegi rakotwórczą chemią. Ze względu na miejsce aplikacji czyli pod pachami, gdzie znajdują się węzły chłonne /w pobliżu gruczołów piersiowych/ jest to podwójnie niebezpieczne. Wiele badań wykazało, że drogeryjne antyperspiranty zwiększają ryzyko zachorowalności na nowotwory piersi. Większość dezodorantów zawiera aluminium, które po aplikacji zatyka gruczoły potowe. O szkodliwości aluminium i jego toksycznym wpływie na organizm ludzki pisałam w artykule pt „Szkodliwe aluminium i jego wpływ na mózg”.

Jeśli przez długi czas antyperspirant był Twoim przyjacielem nie martw się. Organizm pozbędzie się złogów aluminium pod warunkiem, że zmienisz sposób zabezpieczania się przed przykrym zapachem i nadmiernym poceniem. Na moim kanale na YouTube zamieściłam również film jak sobie z tym radzić naturalnymi metodami.

nadmierne pocenie

Oto 4 sposoby radzenia sobie z nadmiernym poceniem się i smrodkiem

1.Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy dobry na wszystko…Niemalże tak jest. W artykule „Domowy ocet jabłkowy naturalnie fermentowany dobry na wszystko” znajduje się przepis jak sporządzić swój własny naturalny ocet jabłkowy. Wymieniłam w nim również sposoby jego zastosowań. Jeśli chodzi o zastępstwo dezodorantu przedstawia się to bardzo prosto. Przetrzyj nierozcieńczonym octem jabłkowym miejsca pod pachami bezpośrednio po umyciu. Jeśli będzie Cię piekło ocet  rozcieńcz z niewielką ilością wody. Nie bój się jego zapachu. Po wyschnięciu nie będzie go już czuć. Dzięki swojemu działaniu bakteriobójczemu i grzybobójczemu doskonale zabezpiecza te obszary. W ciągu dnia w razie potrzeby można przecierać te newralgiczne miejsca.

2.Soda oczyszczona z wodą utlenioną

Drugim równie świetnie sposobem jest wymieszanie pół łyżeczki sody oczyszczonej z połową łyżeczki wody utlenionej i wtarcie takiej papki w czyste pachy. Wbrew pozorom nie piecze i działa jak antyperspirant. Długi czas po takiej aplikacji nic śmierdzącego nie ma prawa się wydarzyć. Wszelkie bakterie czy grzyby nie mają warunków do rozwoju a tym samym przykry zapach i problem nadmiernego pocenia się zostaje wyeliminowany w bezpieczny, tani i co najważniejsze skuteczny sposób.

3. Oliwka magnezowa

Sposób pewnie większości znany jednak musiałam o nim wspomnieć gdyż to właśnie oliwki magnezowej używam na co dzień. Doskonale zapobiega nadmiernemu poceniu i praktycznie całkowicie eliminuje problem przykrego zapaszku. Dodatkowo zawiera życiodajny magnez, który przenika do organizmu przez gruczoły potowe więc jest to również pewna metoda suplementacji magnezu. Nie polecam kupna gotowej oliwki magnezowej bo to jawne złodziejstwo. Lepiej kupić sobie kilogramowy chlorek magnezu sześciowodny i wodę destylowaną. Z takiej ilości przygotujesz mnóstwo oliwy magnezowej.

Przepis na oliwkę magnezową /podaję takie proporcje, które w moim przypadku nie wywołują pieczenia czyli 1 porcja chlorku magnezu na 2 porcje wody/

  • Zaopatrz się w jakiś pojemnik z rozpylaczem bo tak najwygodniej aplikować oliwkę magnezową
  • do małej miseczki wlej 100 ml wody destylowanej
  • podgrzej ją, najwygodniej w garnku z wodą
  • do podgrzanej wody destylowanej wsyp 50 gramów chlorku magnezu i dokładnie wymieszaj plastykową lub drewnianą łyżeczką
  • roztwór wlej do aplikatora

Jeśli chcesz zrobić większą ilość oliwki nie ma ku temu przeszkód. Ja dysponuję po prostu takim atomizerem.  Buteleczka starcza na dość długi czas przy codziennym stosowaniu.

Oliwkę aplikuj na umyte pachy i wetrzyj w skórę. Nie pryskaj czasem bezpośrednio po depilacji okolic pach bo będzie mocno piekło!! Nie zauważyłam również brudzenia odzieży czy jakichś innych ubocznych efektów.

4.Pachnące hydrolaty kwiatowe

Co prawda nie są być może aż tak skuteczne w walce z nadmiernym poceniem i niefajnym zapaszkiem jak poprzednie sposoby ale za to pięknie pachną i wyśmienicie pielęgnują pachy. Doskonałe i lekkie na lato, gdzie można sobie je aplikować kiedy tylko się da. Najwygodniej oczywiście z atomizera. Wybór hydrolatów kwiatowych jest znaczny więc każdy znajdzie jakiś zapach dla siebie. Ja uwielbiam wykorzystywać w tym celu hydrolat różany. Dla osób mających większy problem z nadmiernym poceniem się świetnym wyborem może okazać się hydrolat aloesowy, który działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Skuteczny będzie też hydrolat porzeczkowy, który przecudownie pachnie i ma podobne działanie do hydrolatu aloesowego. W kwestii wyboru danego hydrolatu odsyłam do wpisu „Hydrolaty kwiatowe zamiast toniku do twarzy?”, w którym opisałam stosowane przez siebie hydrolaty kwiatowe.

Pamiętaj, że stosując te metody możesz mieć alergię na któryś ze składników więc bacznie się obserwuj, szczególnie jeśli masz do czynienia z czymś nowym po raz pierwszy.

Jak widać nie musisz stosować drogeryjnej chemii. Nie dość że za nią płacisz to jeszcze sobie szkodzisz. Te proste, przytoczone metody są tanie, bezpieczne a nawet korzystne dla organizmu.

Czy Ty również masz jakieś swoje naturalne metody zapobiegające nadmiernemu poceniu się i przykremu zapachowi? Jeśli tak to fajnie będzie jak podzielisz się nimi. 

 

Jeśli chcesz poznać tajniki naturalnej pielęgnacji skóry zapraszam na mój kurs, w którym dowiesz się wszystkiego na ten temat. Masz 3 opcje do wyboru począwszy od samego ebooka do całego kursu pdf wraz z filmami video oraz możliwością ustalenia indywidualnego planu pielęgnacyjnego dla Twojej skóry.

nadmierne pocenie
36
0
Skomentujx