Udostępnij

Jak pielęgnować włosy w bezpieczny i skuteczny sposób aby zawsze były zdrowe i piękne? To żaden problem, wystarczy trochę chęci i wiedzy. Od wielu już lat tylko w taki sposób pielęgnuję włosy, z rewelacyjnymi efektami. Na moim kanale na Youtube możesz również obejrzeć >> film,  w którym podpowiadam jak dbam o włosy.

jak pielęgnować włosy

Jak pielęgnować włosy naturalnie – mycie

Zacznę od mycia włosów bowiem to jest najważniejszy aspekt w ich pielęgnacji. Włosy nie lubią twardej wody a taka zazwyczaj leci w naszych kranach. Warto zaopatrzyć się w nakładkę prysznicową zmiękczającą wodę. Odkąd takiej używam moje włosy i skóra są w decydowanie lepszej formie.

Do mycia używam głównie orzechów piorących lub mydlnicy lekarskiej. Jak robię taki „szampon” z orzechów i jak go stosuję zobaczysz w filmie >> Orzechy Piorące do Włosów? Sprawdź jakie mam efekty!  Generalnie orzechów piorących nie polecam blondynkom. Mogą przyciemnić naturalny kolor. Lepszą alternatywą będzie mydlnica lekarska, która zawiera te same substancje myjące czyli saponiny i tak samo działa. Wywarem z orzechów myję skalp a włosy odżywką. W tym celu stosuję ekologiczne odżywki ziołowe z dobrym składem.

Po umyciu włosów nie suszę suszarką. Nie dość, że wysusza włosy to pracujące urządzenie elektryczne przy głowie niczym dobrym nie jest. Zbyt dużo już wokół nas brudnej elektryczności aby sobie dodawać jej tam gdzie nie ma zupełnie potrzeby.

Oczyszczanie skóry głowy jako element pielęgnacji włosów

Aby skóra głowy spełniała właściwie swoją rolę należy ją od czasu do czasu oczyszczać. Oczyszczania wymagają również same włosy, na których nagromadziły się różne preparaty do włosów. Ja oczyszczam skórę oraz włosy sodą oczyszczoną. Robię papkę z wody oraz sody i taką nakładam na skórę i na całą długość włosów. Delikatnie pocieram, po czym spłukuję. Taki zabieg przeprowadzam nie częściej niż raz na 1 miesiąc lub półtora. Soda oczyszczona doskonale wszystko usuwa i pozostawia włosy pozbawione warstwy ochronnej więc może wysuszyć. Dlatego nie należy tego robić zbyt często. Przy bardzo tłustych włosach można częściej pozwolić sobie na taki zabieg.

Jak odżywiać włosy

Po umyciu włosów według sposobu, który opisałam powyżej nakładam jeszcze odżywkę na kilka minut, czasem dodaję kilka kropli czystego hydrolizatu keratyny jako proteinowy booster. Nie dodaję do każdorazowego mycia bo przesada z keratyną może skończyć się nieciekawie. Włosy będą wyglądały na tłuste i niedomyte. Po dokładnym spłukaniu odżywki, na włosy tak od brody w dół nakładam 1-2 kropli oleju np. arganowego i rozczesuję grzebieniem z  szerokim rozstawem zębów. Na moje gęste i długie włosy jest to najlepsza opcja. Wszelkie szczotki wyrywają mi włosy więc korzystam głównie z grzebieni.

Stosuję również płukanki z octu jabłkowego czyli do 1/2 litra wody dodaję 2-3 łyżki dobrej jakości octu jabłkowego. Osobiście robię taki ocet samodzielnie z własnych, niepryskanych jabłek. Jeżeli również masz ochotę samodzielnie przygotować taki ocet to przepis znajdziesz w artykule >> Jak zrobić domowy ocet jabłkowy naturalnie fermentowany.

A co z farbowaniem włosów?

Na szczęście jeszcze nie mam zbyt wielu siwych włosów. Pojawiają mi się tylko na skroniach albo gdzieś  pojedyncze i niewidoczne. Dobrze radzą sobie z nimi henny. Na szczęście na rynku pojawia się coraz szerszy wybór farb na bazie roślin bez toksycznych substancji. Takich też można spróbować. Pamiętaj tylko o dokładnym przeanalizowaniu składu. Aby opóźnić siwienie ważna jest również odpowiedni dieta, masaże głowy oraz stosowanie bezpiecznych produktów do pielęgnacji. Np. SLS-y sprzyjają szybszemu siwieniu a znajdują się praktycznie w każdym szamponie drogeryjnym.

Jak pielęgnować włosy – Modelowanie i układanie

Osobiście nie modeluję włosów, czasami ale naprawdę bardzo rzadko może raz na pół roku wyprostuję prostownicą. Lubię za to zakręcać np. na pasek od szlafroka, chociaż też nie jest to zbyt częste. Prosta i bezpieczna metoda. Można bez problemu spać z takim paskiem na głowie, nie przeszkadza jak np. klasyczne wałki. Moje falowane włosy wystarczy dobrze wycisnąć w ręczniku po umyciu aby ułożyły się w ładne fale. Nie sztuką jest siedzieć godzinę dziennie przy modelowaniu włosów. Wychodzę z założenia, że włosy mają być proste w obsłudze.

Jak pielęgnować włosy – Olejowanie

Osobiście olejowanie włosów przeprowadzam co 2 lub co 3 mycia albo jak widzę taką potrzebę a szczególnie w sezonie grzewczym kiedy operuje centralne ogrzewanie. Na ten zabieg rezerwuje sobie pól dnia. Rano zwilżam włosy ciepłą wodą /można zastosować również żel aloesowy/  na długości od brody w dół i nanoszę dużą ilość oliwy. Potem dokładnie wyczesuję i zaplatam warkocze. Oliwę pozostawiam na włosach kilka godzin. Moje włosy uwielbiają oliwę. Są po niej miękkie, błyszczące, nie puszą się. Wybór oleju to sprawa indywidualna. Należy dopasować go do porowatości włosa. W artykule >> Olejowanie włosów – przeciw puszeniu więcej o tym piszę.

I to wszystko jak pielęgnować włosy naturalnie i bezpiecznie. Nie lubię włosom poświęcać zbyt wiele czasu, tym bardziej że jest on na wagę złota. Lubię jednak mieć piękne i zadbane włosy a te sposoby, którymi się z Tobą podzieliłam właśnie to gwarantują. A Ty zdradzisz swoje sposoby pielęgnacji włosów?

Jeśli chcesz poznać tajniki naturalnej pielęgnacji skóry

zapraszam na mój kurs, w którym dowiesz się wszystkiego na ten temat. Masz 3 opcje do wyboru począwszy od samego ebooka do całego kursu pdf wraz z filmami video oraz możliwością ustalenia indywidualnego planu pielęgnacyjnego dla Twojej skóry.

jak pielęgnować włosy

3
0
Skomentujx