Jak myć włosy bez szamponu aby były dobrze oczyszczone a przy tym idealnie nawilżone -
 • Home
 • /
 • Pielęgnacja urody
 • /
 • Jak myć włosy bez szamponu aby były dobrze oczyszczone a przy tym idealnie nawilżone

Jak myć włosy bez szamponu aby były dobrze oczyszczone a przy tym idealnie nawilżone

Udostępnij

Na pytanie jak myć włosy bez szamponu tak aby nie były suche a przy tym doskonale oczyszczone, szukałam odpowiedzi jakiś czas. Musiałam również stać się królikiem doświadczalnym aby wybrać idealną metodę dla swoich, długich, gęstych i falowanych włosisk. Mycie szamponami nawet tymi z dobrem składem niestety nie sprawdzało się. Oprócz łupieżu, którego za nic nie mogłam się pozbyć moim problemem było puszenie się włosów, suchość końcówek i jednoczesne szybkie przetłuszczanie się włosów przy skórze głowy. W pewnym momencie stwierdziłam, że zaprzestaję myć głowę wszelkimi szamponami.

Pierwsza próba jak myć włosy bez szamponu – mycie włosów samą wodą

Pierwszym moim genialnym tak mi się wydawało wówczas pomysłem było mycie głowy wyłącznie wodą. A i oszczędność niemała, przy tym włosy nie będą miały kontaktu z żadnymi detergentami i nie będą takie suche na końcach. Zaczęłam wdrażać tę metodę w życie. Umyłam pierwszy raz wodą  i po wysuszeniu byłam załamana. Tłuste strąki jeszcze gorsze jak przed myciem. No dobra ponoć skóra głowy stopniowo się przyzwyczaja do takiej metody. Dałam więc jej trochę czasu.

Moje mycie włosów wodą wyglądało następująco:

 • najpierw dokładnie wyczesałam włosy
 • następnie strumieniem ciepłej wody dobrze namoczyłam
 • bardzo dokładnie masowałam skórę głowy a włosy delikatnie pocierałam
 • strumieniem ciepłej wody z prysznica spłukiwałam tę brudną wodę po myciu
 • nie nakładałam już żadnej odżywki bo po co,  sama woda nie pozbawia włosów płaszcza ochronnego.

Po następnym myciu było jeszcze gorzej. Nie chciało mi się czekać ok miesiąca aby włosy zaczęły współpracować z wodą, przeszłam więc do kolejnej próby. Wiem, że są osoby które przetrwały najgorszy miesiąc przyzwyczajania głowy do tego rodzaju mycia i obecnie z powodzeniem myją wyłącznie samą wodą, ja jednak jestem chyba zbyt niecierpliwa 🙂 .

Druga próba jak myć włosy bez szamponu – mycie włosów wodą z sodą oczyszczoną i płukanie octem jabłkowym

Tym razem musiałam szybko coś wynaleźć aby zacząć wyglądać jak człowiek po eksperymentach z myciem włosów samą wodą. Padło na wodę z sodą. Jako, ze soda to taki środek na wszystko więc spróbowałam. A co mi tam. Chciałam znaleźć jak najszybciej metodę, która odpowiadała by moim włosom a dla mnie była jak najmniej uciążliwa. Wszelka chemia odpadała.

Do tej metody potrzebujemy sody oczyszczonej, wody, octu jabłkowego oraz naczynia. Jako naczynie wykorzystałam plastikową miarkę z dziubkiem oby lepiej polewało się głowę. Mam długie i bardzo gęste włosy więc potrzebuję dość dużo środka myjącego. Do pół litra ciepłej wody dodałam 1 płaską łyżeczkę sody, wymieszałam do rozpuszczenia.

Mycie włosów sodą oczyszczoną według mojego sposobu wygląda następującą:

 • moczę całość włosów pod prysznicem
 • następnie małymi partiami polewam głowę roztworem sody i mocno masuję skórę i tak kilka razy. Na koniec delikatnie pocieram resztę włosów. Najwięcej uwagi poświęcam okolicom skalpu, przy szyi tam gdzie włosy są najbardziej tłuste. Końcówki jedynie delikatnie pocieram między palcami.
 • potem dokładnie płuczę pod prysznicem
 • po sodzie włosy są tępe, łuski otwarte więc muszę użyć odżywki. Stosuję wyłącznie te o dobrym składzie bez silikonów i alkoholu. Nanoszę odżywkę na końce włosów tak do połowy. Przy skórze nie nanoszę wcale. Trzymam ją ok 10 minut i spłukuję
 • do naczynia pozostałego po roztworze sody wlewam ok pół szklanki ekologicznego octu jabłkowego lub octu jabłkowego własnej produkcji, dolewam pół litra wody i takim roztworem na sam koniec przelewam włosy i skórę głowy. Ocet jabłkowy świetnie eliminuje łupież i zapobiega jego nawrotom a włosy stają się lśniące i lejące.
 • Potem robię „turban” i tak chodzę kilka minut aby nadmiar wody się wchłonął. Mam dużo włosów i suszę sporadycznie i aby nie były oklapnięte przy głowie, muszę je dobrze osuszyć w ręczniku.
 • Rozwijam turban i rozczesuję wilgotne włosy. Włosów nie stylizuję bo nie mam potrzeby i nie lubię tego robić. Przy moich włosach to koszmar. Tak więc albo rozczesuję i zostawiam do wyschnięcia albo nawijam na szczotkę i robię takie a`la francuskie loki, które potem sobie schną. Włosy mam dość podatne więc fajnie się zakręcają.

Takie mycie sodą jednak za bardzo wysuszało mi włosy. Warto jednak od czasu do czasu przeprowadzić sobie taki zabieg np. żeby oczyścić włosy z silikonów, drogeryjnych kosmetyków ect. Doskonale oczyszcza ponieważ otwiera łuski włosów i wymiata wszelkie pozostałości po kosmetykach. Taki peeling do włosów.

Uwaga!

Soda wypłukuje farbę więc sposób nie polecany do włosów farbowanych.


Jeśli chcesz poznać tajniki naturalnej pielęgnacji skóry zapraszam na mój kurs – „Sekrety naturalnej pielęgnacji skóry”, w którym dowiesz się wszystkiego na ten temat. Masz 3 opcje do wyboru począwszy od samego ebooka do całego kursu pdf wraz z filmami video oraz możliwością ustalenia indywidualnego planu pielęgnacyjnego dla Twojej skóry.

 

olej na twarz
olej na twarz

olej na twarz

 

Trzecia próba jak myć włosy bez szamponu – mycie włosów czarnym mydłem afrykańskim

czarne mydło afrykańskieCzarne mydło afrykańskie wygląda trochę śmiesznie jak taka kupka 😉 . Za to w 100% naturalne. Wykonane jest ręcznie z nierafinowanych maseł i olejów roślinnych z dodatkiem wypiekanych strąków drzewa kakaowego. Pachnie nawet przyjemnie. Ja generalnie lubię zapachy produktów naturalnych więc i ten przypadł mi do gustu. Więcej o czarnym mydle afrykańskim piszę w artykule:„Czarne mydło afrykańskie nie zedrze skóry a uleczy”

Mycie głowy i włosów czarnym mydłem afrykańskim

 • najpierw moczę dokładnie włosy pod prysznicem
 • następnie dokładnie mydlę przy skórze głowy. Robię to w taki sposób, że mocno moczę dłonie i w nich wytwarzam pianę z mydła, którą nanoszę rękoma na włosy. Zaczynam przy skórze głowy i tam dość mocno masuję. Mydło dobrze się pieni więc łatwo pokryć pianą całą głowę. Końcówki jak zwykle traktuje delikatnie tylko aby zmyć ewentualny kurz bo sebum tam i tak nie ma. Trzymam tę pianę trochę na głowie dla lepszego efektu
 • dokładnie spłukuję, na końcówki nakładam odżywkę bez silikonów i alkoholu, zostawiam tak na kilka minut i spłukuję
 • po mydle włosy są dość tępe więc dobrze spłukać je na koniec roztworem octu jabłkowego przyszykowanym identycznie jak w przypadku mycia głowy sodą oczyszczoną
 • dalsze postępowanie jest dokładnie takie same jak w myciu sodą

Mimo, że mydło fajnie się pieni i mycie nim jest wygodne /nic nie trzeba przygotowywać, mamy go pod ręką/ to metoda ta nie służy moim włosom. Wydawały mi się nie domyte, nie mogłam ich dobrze rozczesać. Podaję jednak tę metodę gdyż każde włosy są inne więc może dla kogoś ten akurat sposób okaże się idealny. Czarne mydło afrykańskie jest doskonałe na walkę z łupieżem. Polecane również  dla alergików. Obecnie używam go do mycia ciała i w tym przypadku sprawdza się rewelacyjnie.

Czwarta próba jak myć włosy bez szamponu – mycie włosów wywarem z orzechów piorących

mycie włosów orzechami piorącymi

O tej metodzie dowiedziałam się przypadkowo a mianowicie poszukując ekologicznego produktu do prania natknęłam się na orzechy piorące, a że czytam wszystkie etykiety /tak czytam i do dokładnie 😉 / wyczytałam na instrukcji, że wywar z orzechów nadaje się do alergicznej skóry głowy a że po każdym nawet najdelikatniejszym kupnym szamponie prędzej czy później prószy mi się z głowy, a fuuuj – to szybko chciałam wypróbować tych orzechów.

Aby przygotować „szampon” z orzechów potrzebujemy wody, małego garnka i kuchenki. Do pół litra wody wrzucamy 7 lub 8 orzechów i gotujemy przez 5 minut. Chodzi o to aby związek myjący czyli saponina została uwolniona pod wpływem ciepła do wody. Na powierzchni może zbierać się pianka ale to bardzo dobrze bo saponina się pieni 🙂 . Po ostudzeniu wywaru /tylko tak aby móc wlać go na głowę/ przelewam go do butelki, mocno wstrząsam aby było dużo piany i mam gotowy szamponik. Następnie udaję się do łazienki 🙂

Mycie głowy i włosów wywarem z orzechów piorących:

 • namaczam głowę i włosy pod prysznicem
 • wywarem polewam stopniowo włosy począwszy od skóry głowy. Za każdym polaniem masuję skórę myjąc ją. Robię tak kilkakrotnie aby dobrze zmyć tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Na koniec jak zwykle delikatnie masuję końcówki. Następnie nie zmywając włosów zakładam na chwilę ręcznik aby saponina sobie jeszcze chwilę podziałała tak ok. 4 minut
 • następnie płuczę ciepłą wodą i odciskam w ręczniku  jej nadmiar
 • na końce nanoszę odżywkę bez silikonu i alkoholu i trzymam w turbanie ok 10 m
 • spłukuję wodą i zakańczam strumieniem chłodnej wody
 • co jakiś czas na koniec płuczę roztworem octu jabłkowego
 • dalsze czynności wykonuję jak w poprzednich metodach

Przy tej metodzie pozostanę na długo. Na moje włosy jest wręcz idealna, no oprócz przygotowywania wywaru ale że myję głowę raz  na tydzień /częściej nie mam potrzeby/ nie jest to jakieś strasznie męczące. Moje włosy odżyły, nie są przesuszone, nie potrzebuję ich już nawet olejować. Czasami tylko delikatnie same końcówki bo grzejniki jednak robią swoje. Po umyciu nie są tak sypkie jakbym umyła tradycyjnym szamponem, są lejące i lśniące i cuudownie pachną. Nie wiem czy to zapach tych orzechów czy czyste ludzkie włosy nie okraszone chemią tak ładnie pachną 😉 .

 

jak myć włosy bez szamponu

włosy i skóra głowy umyta wywarem z orzechów piorących

mycie włosów bez szamponu

włosy przy szyi umyte wywarem z orzechów

jak myc wlosy bez szamponu

Włosy po kilku już myciach orzechami piorącymi.

 

Piąta próba jak myć włosy bez szamponu – mycie włosów wywarem z mydlnicy lekarskiej

mydlnicaMydlnica lekarska to zioło, którego nasze babcie używały właśnie do mycia włosów. Zawiera saponiny tak jak i  orzechy piorące, dlatego skuteczność mycia jest podobna. Orzechy jednak jak dla mnie są wygodniejsze, nie trzeba przecedzać aby ich użyć. Mydlnica jest sypka i niestety trzeba przecedzić po ugotowaniu aby resztki ziół nie pozostały na włosach.

„Szampon” z mydlnicy przygotowujemy zalewając 2 łyżki korzenia dwoma szklankami wody. Gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem ok 5 minut. Ostudzamy, przecedzamy i myjemy. Procedura mycia jest identyczna jak w przypadku mycia orzechami piorącymi. Kompletnie nic się nie różni. Jeżeli wywar nie domywa włosów szczególnie widać to przy ich nasadzie trzeba wówczas dodać więcej ziół niż te 2 łyżki. Metoda mycia włosów orzechami piorącymi jest również ekonomiczniejsza niż w przypadku mycia mydlnicą.

Raz na jakiś czas dla dogłębniejszego oczyszczenia głowy i włosów dobrze do wywaru z orzechów czy mydlnicy dodać 1 lub 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Jest to lepsza metoda niż z zastosowaniem sody z wodą gdyż wywar trochę ochrania włosy przed szkodliwym i wysuszającym działaniem sody.

Po próbach ja znalazłam idealny sposób na mycie moich skłonnych do puszenia włosów. Nie mam już problemów z sianem na głowie i paskudnym łupieżem, który pojawiał się zawsze bez względu jaki szampon kupny zastosowałam a włosy są błyszczące, nawilżone nawet bez ich olejowania. Jest to również sposób bardzo tani. Jeśli chcecie przestawić się na mycie naturalnymi środkami, najpierw zacznijcie od gruntowego oczyszczenia skóry głowy i włosów ze wszelkich pozostałościach po kosmetykach. Do tego detoksu włosów najlepszy będzie sposób z roztworem wodnym sody oczyszczonej. Można dodać wówczas trochę więcej sody. Następne mycia przeprowadzamy już za pomocą wybranego sposobu.

Powodzonka w poszukiwaniu idealnego sposobu jak myć włosy bez szamponu. Pamiętajmy, że im mniej chemii wokół nas tym zdrowsze i nasze najbliższe środowisko jak i to globalne.

ZapiszPowiadamiaj mnie o komentarzach
Powiadom o
guest
88 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Joanna
Joanna
2 lat temu

A czym zmyć olej z włosów po ich olejowaniu? Przymierzam się do zakupu orzechów, jednak wątpię że zmyje nawet niewielka ilość oleju z włosów 🙁

Agnieszka
Agnieszka
2 lat temu
Odpowiedź do  Joanna

Joanna, olej (jakikolwiek) bardzo łatwo zmyć, jeśli zastosujesz go na zmoczone(!) włosy. Kiedyś parokrotnie naniosłam olej na suche i za nic nie mogłam zmyć, chyba z dziesięć razy nakładałam szampon, na koniec włosy i tak wyglądały jak tłuste. Teraz nakładam różne oleje, jak tylko mam na to czas, zmywam dwukrotnie jakimś delikatnym szamponem i gotowe Sorry, wiem, że pytanie nie do mnie, ale pomyślałam, że napiszę jak to u mnie wygląda i że wcale nie taki olej straszny, jak nam się wydaje Dziękuję autorce za ciekawy artykuł

anna
anna
8 miesięcy temu
Odpowiedź do  Joanna

orzechy piorące bardzo silnie usuwaja tluszcz i wszystko z wlosow – ja jestem na maksa pod wrazeniem – nalozyc wmasowac potrzymac chwile (ogolić nogi np ) i splukac i wlosy sa tak czyste ze az skrzypia jak soe przejzdza palcami po mokrych

Ania
Ania
8 miesięcy temu
Odpowiedź do  Joanna

Mąka ziemniaczana wchłania silnie tłuszcz i dawałam nią zmywać oleje. Nie robią się z niej kluski jak ze zwykłej mąki, tylko rozpuszcza się na przezroczysty kisiel i łatwo się wypłukuje z włosów. Można ją dorzucić do dowolnej mikstury myjącej (czy to kupnego szamponu czy to czegoś naturalnego).

Dorota
Dorota
2 lat temu

czy mogłabym prosić informację gdzie kupić orzechy piorące

Dominika | SundayInWonderland.com

Agnieszka, bardzo ciekawy artykuł! Fajnie, że wypróbowałaś wszystkie te metody i opisałaś ich działanie. Osobiście myję włosy mydłem Aleppo, które zadziwiająco dobrze na nie działa i w moim akurat przypadku nie przesusza skóry głowy tak bardzo. Ale miałam też swoją przygodę z No Poo. Przez dwa miesiące myłam włosy tylko wodą, co drugi dzień. I faktycznie, na początku było ciężko! Ale już po pierwszym miesiącu włosy faktycznie wyglądały lepiej. Generalnie, przez to, że wcześniej już przez rok używałam jedynie mydła Aleppo, a nie sklepowych szamponów, moje włosy i tak zdążyły przejść detoks. Więc przy myciu wodą nie było aż tak… Czytaj więcej »

Aga
Aga
3 lat temu

Nie ma moich ulubionych metod, które szczerze polecam :). Mąka żytnia i zioła (amla, bhringraj, shikakai) lub ich dowolna kombinacja. Nakładam na mokre włosy papkę z tego na co mam akurat ochotę :). Zwykle jest to ok 2 łyżeczki mąki + 2 łyżeczki mieszanki ziół + 1 kropla olejku eterycznego (najczęściej z drzewa herbacianego – idealny na łupież i wszelkie infekcje). Moje włosy to kochają. Z paskudnych, puszących się na końcach i tłustych przy skórze zrobiły się mega błyszczące, lejące i poprawił się skręt. No i do odpływu idzie mniej detergentów ;). POLECAM 🙂

Artur
Artur
3 lat temu

ciekawa analiza, brakuje mi jednak podsumowania i Twoich wniosków koncowych
Trzymaj dalej dobry poziom!

Julita
Julita
3 lat temu

Mam kręcone włosy, niestety w kwestii mycia włosów bez szamponów jestem zielona jak łąka majowa..
Mam zasadnicze pytanie, bo nigdy z orzechów nie korzystałam, jak rozumiem, te łupiny wykorzystuje się wielokrotnie?

trackback

[…] mycia włosów, o czym piszę w artykule: „Jak myć włosy bez szamponu aby były dobrze oczyszczone a przy tym idealnie nawilżone &#82…Jeśli obawiasz się takiego sposoby to można dodać trochę sody do szamponu i tym roztworem je […]

Magda
Magda
4 lat temu

Witam jak juz we wczesniejszym wpisie wspominalam stosuje naturalne srodki do mycia wlosow od kilku miesiecy dla mnie REWELACJA!!!! zainspirowala mnie nasza pani Agnieszka wlosy przestaly mi wypadac a juz mialam lyse placki. Ostatnio slyszalam o odzywce z siemienia lnianego tzn. tym zelu po ugotowaniu..czy moze Pani stosowala?

Kasa
Kasa
4 lat temu

A mi po myciu sodą i octem zostaje na włosach jakaś taka dzwonka warstwa 🙁 Trochę klejąca, trochę jakby ktoś pyłem posypał… I jak przeczrsuję je rękoma, to ten osad zostaje na rękach :-O Próbowałam więcej i mniej sody, ale wciąż jest tak samo. Miał ktoś tak? Co można poradzić?

Chłop z lasu
Chłop z lasu
4 lat temu

Witam, od prawie 2 tygodni „przerzuciłem się” na naturalną metodę mycia włosów. Efekt przeszedł moje oczekiwania, ale mam pewne wątpliwości, o czym za chwilę. Najpierw skład mieszanki, który pozwolił mi uzyskać najlepszy rezultat: 2 łyżki mydlnicy, 2 łyżki pokrzywy, 1 łyżka łopianu i 1 łyżka szyszek chmielu na 2 szklanki wody. Zioła zalewam wrzątkiem i parzę pod przykryciem przez 30 min (wiem, że niektórzy, w tym Autorka, zalecają gotowanie mydlnicy przez kilka minut, ale osobiście nie odczułem żadnej różnicy w działaniu tego zioła, pomiędzy jego gotowaniem a parzeniem), następnie odcedzam, dodaję czubatą łyżeczkę sody i pozostawiam do przestudzenia. Włosy myję… Czytaj więcej »

Chłop z lasu
Chłop z lasu
4 lat temu

Trochę się dziwnie czuję pisząc ten komentarz, bo pozostałe wypowiedzi są autorstwa wyłącznie kobiet. No ale ktoś musi przetrzeć szlaki 🙂 Mam następujące pytanie odnośnie mycia szamponem na bazie mydlnicy – czy jest on skuteczny także w przypadku wypłukiwania z włosów chemicznych kosmetyków do modelowania fryzury typu lakier, czy pasta?

Chłop z lasu
Chłop z lasu
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Dzięki za odpowiedź. A czy metodę z sodą można stosować w przypadku częstszego mycia włosów tj. codziennie lub co 2-gi dzień? I czy po umyciu sodą konieczne jest przepłukanie włosów w jakimś roztworze kwasowym, czy mydlnica wystarczy?

Magda
Magda
4 lat temu

Pani Agnieszka ma geste piekne wlosy moje wlosy sa bardzo cienkie, slabe i wypadajace, ulizane. Po przeczytaniu artykulu postanowilam wyprobowac te metody…sama woda…po kilku myciach byly takie sobie..
Siegnelam po mydlnice…rewelacja z tym ze ja stosuje kilka lyzek korzenia i trzymam pozniej na wlosach ok 20 min.ja niestety mam wlosy bardzo przetluszczajave sie. Drugi sposob to zoltko z miodem i cytryna, nacieram wlosy i skore zakladam folie i recznik po 2-3 godz. zmywam pod prysznicem. Czasem po umyciu robie plukanke z rumianku:)

trackback

[…] Od dawna nie stosuję już agresywnych szamponów z SLS oraz innymi drażniącymi składnikami. To właśnie te szampony były odpowiedzialne za mega przesusz moich włosów. Moje włosy z natury są bardzo gęste i grube więc wyobraź sobie taką przesuszoną szopę. Masakra, jak lwia grzywa. Brr na samo wspomnienie tamtych problemów z włosami dostaję gęsiej skórki. Obecnie włosy myję wywarem z orzechów piorących na przemian z innymi delikatnymi szamponami bez SLS. O naturalnych oraz przeeksperymentowanych osobiście sposobach mycia włosów szerzej piszę w artykule”Jak myć włosy bez szamponu aby były dobrze oczyszczone a przy tym idealnie nawilżone„. […]

Lucy
Lucy
5 lat temu

Te orzechy piorace mnie b.ciekawia, chyba wyprobuje, tylko musze zakupic te orzechy, ciekawi mnie tez ta odzywka bez silikonu i alkoholu, ktora pozniej nakladasz na wlosy, włosy masz piękne!

Maja
Maja
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Namawiam do rzucenia odżywki. Olejki na końcówki wystarczą – ja też używam orzechów zamiast szamponu. Pozdrawiam gorąco!

Dorota
Dorota
5 lat temu

Witaj Agnieszko :), mam pytanie. W związku z Twoim wpisem zdecydowałam się na zakup orzechów piorących. Czy mikstura która przygotowałaś „Do pół litra wody wrzucamy 7 lub 8 orzechów i gotujemy przez 5 minut” starczy na jeden raz, czy można ją przechowywać w buteleczce i użyć kilka razy?

Pozdrawiam ciepło 🙂

Gosia
Gosia
3 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Witam 🙂 A jaki zapach maja wlosy po uzyciu orzechow pioracych bo slyszalam.ze w trakcie ich gotowania wydzielaja nieprzyjemna won i tylko to mnie powstrzymuje przed zakupem. Do tego orzechy od roznych producentow maja mniej lub wiecej saponiny.w przypadku mycia wlosow zalezaloby mi na ich duzej ilosci. Jakie bys polecala?

Eli
Eli
5 lat temu

Tak! To prawda- zoltka jaj dobre na wszystko – na zewnatrz i do wewnatrz!:) Mozna i 12+ Zas – Ile potrzeba, zeby umyc wlosy – nalezy wyprobowac. na wlasnej glowie. Jedno jest pewne – nie przedawkujesz ! ( Co nie znaczy, ze im wiecej – tym skuteczniej) Na szczescie jaja nie sa drogie i co jakis czas mozna zaszalec:)

Przykostna
Przykostna
5 lat temu

Ciekawe opcje, wypróbuję ale ja to mam 3 włosy na krzyż nie to co Ty moja droga 🙂

Eli
Eli
5 lat temu

A ja myje wlosy – żółtkami (2 szt) z kurzych jaj, a plucze – woda z niewielka iloscia octu. Zółtka – to bomba witaminowa, a ocet nadaje wlosom piekny polysk, latwo sie rozczesuja i ladnie ukladaja.
Porady super! Interesujace i b pozyteczne. Bede tu czestym gosciem:) Bardzo dzieki – pozdrawiam cieplutko

Owsianek
Owsianek
5 lat temu

Cudne włosy …

Olga Kasprzyk
5 lat temu

Nigdy się nie zastanawiałam nad taką opcją 😉 Może kiedyś przetestuje – muszę to przemyśleć 😉
pozdrawiam

Dominika
Dominika
5 lat temu

Ja dodaję ciutkę oleju ryzowego do maski.

secretbeautyn
secretbeautyn
5 lat temu

Ciekawe lecz ja sobie nie mogę pozwolić na takie mycie, moje włosy czasem nie dają rady przetrzymać jednego dnia

wielopokoleniowo
5 lat temu

Kusi mnie wypróbowanie afrykańskiego mydła 😉

Kaśka
Kaśka
5 lat temu
Odpowiedź do  wielopokoleniowo

Mam obecnie straszny problem z włosami, okropnie się elektryzują i jak ściągam czapkę stają dęba 🙂

bea78
bea78
5 lat temu

Postanowiłam nie walczyć z siwizną i nie farbuję włosów od kilku lat. Nie suszę, nie prostuję, do tej pory łykałam tabletki, używałam różnych szamponów i odżywek i mimo to moje włosy są beznadziejne, suche, nastroszone, tłuste na drugi dzień po myciu. Spróbowałam sody i octu, dopiero 2 razy więc na razie sama nie wiem co myśleć, ale zachęciła mnie opinia o orzechach i tu mam dylemat – czy siwe włosy są bezpieczne? Włoskie orzechy farbują, a jak piorące? Lubię moją siwiznę…

Katarzyna
Katarzyna
5 lat temu

Matko! Co za piękne włosy! Powinna Pani grać w reklamie szamponu do włosów, mnie na pewno by Pani przekonała do kupna. Spróbuję podanych metod. Czy można zrobić więcej naparu z mydlnicy i przelać go w butelkę? Może nie w tym poście, ale mam pytanie odnośnie caveman regimen. Mam cerę skłonną do wszelkich zaskórników, i otwartych, i zamkniętych. Czytałam, że po całym tym detoksie, niektóre dziewczyny dostały zaskórników i nie zeszły już później. Chciałbym zacząć detoks od jutra, ale bardzo obawiam się zaskórników. Długo się męczył am, żeby się ich pozbyć i nie chcę żeby wróciły. Jak Pani sądzi, dużo jest… Czytaj więcej »

Katarzyna
Katarzyna
5 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Dziękuję za odpowiedź. No właśnie, w reklamie musiałaby Pani kłamać, ale włosy na prawdę robią wrażenie.
Od dzisiaj stosuję reżim jaskiniowca☺️. Zobaczę jak będzie dalej. Na razie mam urlop, więc nie będę malować oczu. Zobaczę jak to będzie z tymi zaskórnikami. U mnie żelatyna nie chce działać. Trochę daje radę posmarowanie cery białkiem jaja, przyklejenie na to chusteczki higienicznej i zerwanie jak wyschnie na kamień. Ale usuwa to mniejsze wągry. Jednak często robię sobie maseczke6z białka i cytryny i dzięki temu mam mniej zaskórnikow otwartych. Męczę się jeszcze z zamkniętymi i pryszczami, dlatego chcę spróbować tej metody jaskiniowca ☺️.

Katarzyna
Katarzyna
5 lat temu
Odpowiedź do  Katarzyna

Mówię „pani”, bo uważam, że w internecie ludzie powinni zwracać się do siebie w ten sam sposób, w jaki zwracali by się do siebie stojąc twarzą w twarz. Tej zasady uczę moje dzieci i sama się do niej stosuję. Ale skoro proponujsz, to przejdziemy na Ty:)

Katarzyna
Katarzyna
5 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Próbowałam kiedyś z olejem lnianym. Ale była katastrofa. Wytrzymałam miesiąc, bo ponoć skóra się musi najpierw przyzwyczaić, ale mialam tyle wyprysków, że postanowiłam to rzucić. Od kilku dni stosuje olej z czarnuszki jako ocm i krem. Na razie jest ok. Wypróbuję tą metodą jaskiniowca.

trackback

[…] Toksyny czają się wszędzie i trzeba być na to wyczulonym, mydło, balsamy do ciała, szampony do włosów – na to wszystko też jest naturalny sposób. Detoks organizmu to nie jednorazowa czynność […]

trackback

[…] nim myć głowę ale mi nie podpasowało. Tutaj szerzej >>> opisuję swoje eksperymenty z myciem głowy i włosów wyłącznie naturalnymi […]

Kosmetyczny Fronesis

jestem pod wrażeniem..aktualnie przechodzę z typowych szamponów drogeryjnych na te bardziej naturalnie ale w życiu nie pomyślałabym, że mogłabym je myć bez żadnych detergentów.

Ewa
Ewa
6 lat temu

A ja myje włosy juz przeszlo pol roku wlasnie woda z soda (łyżka na pol litry woxy) i splukuje octem jablkowym ljb sokiem z cytryny ( 2 lyzki na pół litry wody) . A przed myciem robie maseczke wcierajac olej kokosowy nierafinowany by luski wlosa sie nie otwieraly. Tak na godzinkę ljb na cala noc. Lubie ułożone bo mam krotkie wiec stosuje pianke do wlosow i na koniec lakier. Jestem bardzo zadowolona z moich włosów.

bb
bb
6 lat temu

Mycie octem to super sposób robię tak raz na 2 tygodnie można częściej

Emi
Emi
6 lat temu

Jakiej odżywki używasz ?

Edith Beauty&Lifestyle

Bardzo interesujący post, osobiście stosowałam płukanki z octu i u mnie całkiem fajnie się spisują. Zainteresowały mnie te orzechy do tej pory używałam ich tylko do prania:P

Kaśka - Poligon Domowy

niesamowite! w życiu bym nie pomyślała, że jest tyle sposobów! może i ja spróbuję…

Angelika - a dreamer's life
Angelika - a dreamer's life
6 lat temu

Nie znalam zadnego z przedstawionych przez Ciebie sposobow. Ostatnio przechodze fascynacje kosmetykami naturalnymi wiec chetnie przyjrze sie blizej czarnemu mydlu afrykanskiemu. Ostatnio gdzies tez czytalam o myciu wlosow odzywka zamiast szamponem, ale jeszcze nie mialam okazji sprobowac.

literattka
6 lat temu

Jak potrzebuję coś umyć, wyczyścić, zrobić dosłownie cokolwiek i pytam o radę męża to zawsze słyszę tylko jedno: orzechy piorące:D Fajny artykuł.

Dana
6 lat temu

Hm, ciekawe.

Fredytka
Fredytka
6 lat temu

Czy orzechy można dostać tylko poprzez internet? Czy można je kupic w jakims sklepie?

abakercja
6 lat temu

ciekawe pomysły

Goniacha
Goniacha
6 lat temu

Swietny blog 🙂 Dodaje do ulubionych. Co do mycia wlosow tymi orzechami to naprawde super sprawa. Sama to praktykuje od okolo 2 lat, tylko ze ja poszlam na latwize i kupuje juz gotowy proszek Aritha. Do tego mieszam Kapoor Kachli (zmielony imbir) oraz Heenara. Wychodzi taka pasta dosc wodnista i tym myje glowe. Wlosy o wiele lepsze niz po uzyciu zwyklych szamponow. Jedyny minus to ze zdziera mi to kolor z glowy (farbuje henna)i musze czesciej farbowac wlosy.

fochzprzytupem
6 lat temu

WOW! Nigdy nie chce mi się samej kombinować, ale jak patrzę na Twoje cudne włosy to padam z zachwytu i dochodzę do wniosku, że warto spróbować:)
Zapraszam w moje skromne progi:
fochzprzytupem.blogspot.com 🙂

Anka
Anka
6 lat temu

Świetny artykuł:) jestem ciekawa jak włosy się zachowują, jeżeli po umyciu ich orzechami piorącymi nie nałoży się odżywki?
Chciałam jeszcze zapytać czy podczas reżimu jaskiniowca naczynka na twarzy się nie pogłębiły? czy nie czułaś szczypania, swędzenia czy ściągnięcia skóry?

88
0
Skomentujx