Udostępnij

Jak rozmnażać pelargonie aby przyjęły się w 100%? Mam na to bardzo skuteczny sposób, łatwy i przyjemny szczególnie dla roślinnego amatora. Jeżeli jesteś już roślinnym wyjadaczem to dalszą część możesz sobie odpuścić. Dlaczego namawiam do rozmnażania pelargonii a nie kupowania nowych egzemplarzy? Otóż średnio co 3 lata należy je odmładzać czyli wyprowadzać nowe roślinki bo starsze słabiej kwitną, kwiaty są mniejsze i jest ich zdecydowanie mniej. Po drugie nie ma nic przyjemniejszego jak samodzielne wyprowadzanie nowych egzemplarzy. Do tego można jeszcze sporo zaoszczędzić. Bierzmy się zatem do rozmnażania pelargonii.

jak rozmnażać pelargonie

Jak rozmnażać pelargonie

Najlepszy czas na rozmnażanie pelargonii to wiosna. Można je rozmnażać równie dobrze do jesieni ale w przypadku rozmnażania wiosennego, roślina zakwitnie jeszcze w tym samym sezonie.

1. Pobierz sadzonki z rośliny matecznej

Aby rozmnożyć pelargonie musisz posiadać roślinę mateczną. Uszczknij gałązkę min. 5 cm długości przy kolanku. Jeżeli akurat kwitnie oberwij kwiaty lub pąki bo osłabiają sadzonkę.

2. Oderwij dolne liście i umieść sadzonkę w wodzie

Po. ok 1 tygodniu zaczną pojawiać się korzenie zakładając, że sadzonka została prawidłowo pobrana.

3. Jeżeli sadzonka posiada już korzenie czas ją wysadzić do podłoża

Ja wysadzam od razu w docelowe doniczki, nie bawię się w żadne przejściówki. Od lat tak postępuję i nic złego nie dzieje się z moimi pelargoniami a wręcz przeciwnie.

4.Posadzone roślinki obficie podlej

Pielęgnuj jak dojrzałe okazy. Pamiętaj tylko, że aby młode roślinki dobrze się ukorzeniły, podłoże powinno być stale lekko wilgotne.

Ot i cała moja tajemnica jak rozmnażać pelargonie. Wiele osób od razu wkłada sadzonki do ziemi. Ja zauważyłam, że jeśli ukorzeniam rośliny w wodzie, szybciej się to dzieje, nie ma żadnych strat, szybciej i obficiej zakwitają. Zatem już wiesz jak rozmnażać pelargonie aby wszystkie bez wyjątku się przyjęły.

W filmie dokładnie pokazuję jak rozmnażać pelargonie więc jeśli zależy Ci na Twoich roślinach, koniecznie go obejrzyj aby nie popełnić żadnego błędu.

 

4
0
Skomentujx