Udostępnij

Tak, tak ładne paznokcie można sobie „wyczarować”  za jednym zamachem w gabinecie kosmetycznym tylko po co? Nie ma się co oszukiwać preparaty i materiały użyte w takim zabiegu obojętne dla zdrowia nie są. Wszelkie kupne drogeryjne preparaty pielęgnacyjne i lakiery są pełne chemii i to bardzo trującej np. formaldehydu czy toulenu o innych nie wspomnę, a co dopiero te używane w gabinetach kosmetycznych. Muszą być silne aby manicure długo i mocno się trzymał. Dodatkowo częste matowienie płytki paznokciowej bardzo ją osłabia i czyni cienką. Zdrową alternatywną agresywnych zabiegów jest naturalna pielęgnacja paznokci.

ładne paznokcie

Moje paznokcie bez manicure. Obecnie bardzo rzadko maluję paznokcie i to im służy.

I wyobraź sobie, że się da!

Ładne paznokcie można mieć również pielęgnując je samodzielnie. Wiadomym jest, że na ich stan w głównej mierze wpływa odpowiednia dieta ale nie będę tego tematu tutaj rozwijać. Skupię się natomiast na zewnętrznej pielęgnacji.

Zacznę od ochrony

Aby ładne paznokcie zdobiły Twoje dłonie, bezwzględnie musisz je zabezpieczać przed szkodliwymi czynnikami takimi jak chemia gospodarcza typu płyny do mycia naczyń, proszki, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy itp. Robiąc porządki czy myjąc okna zakładaj rękawice, podobnie pracując w ogrodzie. Dodatkowo smaruj płytkę paznokciową i dłonie gliceryną. Jeśli nie chcesz kupować tej aptecznej to w sklepach internetowych dostępna jest gliceryna roślinna /to wariant dla wegetarian/. Z resztą gliceryny używam mieszając z jakimś olejem lub czystym żelem hialuronowym do pielęgnacji twarzy i stosuję jako krem do rąk.

Nawilżanie i natłuszczanie

Płytka paznokciowa uwielbia być dobrze natłuszczona. Staje się wówczas gładka i mocna. Jeśli na co dzień używasz olejków czy maseł do twarzy nie będziesz z tym mieć problemu. Po prostu resztę kosmetyku wetrzyj w paznokcie. Moje paznokcie np. uwielbiają cudownie pachnące masło kakaowe. Nakładam go dość sporo codziennie na dłonie i paznokcie bezpośrednie przed snem. Jest tłuste więc w ciągu dnia ta tłustość mnie drażni i przeszkadza. Na dzień lepsza jest gliceryna z olejkiem, która świetnie ochrania i leczy skórę dłoni i paznokcie.

Generalnie jak smaruje czymś dłonie, nigdy nie zapominam o paznokciach.

Ładne paznokcie a skórki wokół takie bee

Niestety częsty problem. Nadmierne rozrośnięte, twarde skórki mogą zniszczyć wygląd i ładne paznokcie nie są już takie ładne. Ja mam np. tendencję do wygryzania skórek co tępię nawet z dobrym skutkiem. Smarując paznokcie trzeba pamiętać i o skórkach i dobrze wetrzeć w nie olejek, masełko. Na noc można nałożyć dość dużo preparatu w zagłębienia wokół paznokci.Co tydzień bezpośrednio po ciepłej kąpieli dobrze jest delikatnie odsuwać skórki drewnianym patyczkiem do tego przeznaczonym. Lepiej ich nie wycinać bo szybko narastają i stają się twarde.

ładne paznokcie

Lubisz manicure?

Jeśli czytasz ten artykuł to na pewno. Ja również lubię mieć pomalowane paznokcie ale robię to samodzielnie. Kupuje lakiery bez formaldehydu i tuolenu. Staram się wybierać te z bezpieczniejszym składem choć tak do końca się nie da. Dlatego te po każdorazowym zmywaniu lakierów zmywaczem bez acetonu daję paznokciom odetchnąć kilka dni bez manicure.

Zdaję sobie sprawę, że niektóre osoby nie potrafią wytrzymać bez manicure ale to naprawdę świetna sprawa aby paznokcie były zdrowe i piękne. W międzyczasie smaruję je masłami, olejami i czasem sokiem z cytryny. Z resztą jak mam pomalowane paznokcie również smaruję, szczególnie wokół i skórki.

Czy kształt paznokci ma jakieś znaczenie?

Dla mnie ma ogromne znaczenie i nie mam na myśli względów estetycznych czy gustowych a najzwyczajniej praktycznych. Od jakiegoś czasu piłuję paznokcie w kształt migdałka. Taki kształt optycznie wyszczupla i wydłuża palce i dłonie. Również je „wydelikaca”, stają się bardziej subtelne i kobiece. Miało być o praktyczności a ja o piękności.

Tak więc jak tak wypiłowany paznokieć się złamie to łamie mu się tylko końcówka, jakoś tak jest. Można go spokojnie opiłować i jeśli jest duża różnica w długości między tym złamanym a pozostałymi to można wyrównać resztę. Będą trochę krótsze ale tylko trochę. Nie zdarzyło mi się aby przy tym kształcie paznokieć złamał się gdzieś przy opuszku. Owszem może zdarzyć się i taka sytuacja ale to przy większych i konkretniejszych urazach niż przy zwykłym złamaniu powstałym np. podczas otwierania szuflady.

Wcześniej piłowałam paznokcie na prosto i jak się łamały to przy samym połączeniu z palcem. Być może Ciebie to nie dotyczy ale moje paznokcie takie są, że zdecydowanie bardziej służy im kształt migdałka. Może dlatego, że z natury mam je cienkie. Wiele też zależy od jego naturalnego kształtu np. bardzo szeroki paznokieć nie będzie dobrze wyglądał w kształcie migdałka ale tu już wychodzę poza temat.

Moje paznokcie narażone są na częste urazy głównie podczas pracy w ogrodzie

Zawsze zakładam rękawice jednak to nie zapobiega na 100% złamaniom. A to uderzę ze znaczną siłą w kamień a to kopiąc w ziemi czy porządkując rabaty zawsze coś się przytrafi. Pomalowane paznokcie lepiej znoszą ogrodowe szaleństwa więc zazwyczaj pracowałam w ogrodzie mając manicure. Obecnie coraz rzadziej maluję paznokcie, myślę że dojdę do takiego etapu, że nie będę ich malowała wcale.

Jak widzisz można mieć naturalnie zadbane i ładne paznokcie bez tipsów, przedłużeń itp. cudowań. Przesłaniem tego artykułu nie jest zniechęcenie kogokolwiek do upiększania paznokci w gabinetach kosmetycznych a jedynie zasugerowanie, że wcale nie trzeba latać do manikiurzystki, wydawać hajsu i narażać się na szkodliwe chemikalia aby mieć ładne paznokcie. Jeśli będziesz systematycznie i codziennie pielęgnować paznokcie naturalnymi i bezpiecznymi substancjami, staną się one znacznie zdrowsze niż wtedy gdy co jakiś czas zafundujesz sobie zabieg w gabinecie kosmetycznym.

Wybór jednak należy wyłącznie do Ciebie…

Na moim kanale na YouTube zamieściłam również film o naturalnej pielęgnacji paznokci. Wpadaj więc i posłuchaj co mam na ten temat do powiedzenia. Może Cię zaciekawi, zainspiruje i pomoże bo o to w tym wszystkim chodzi. Jeżeli interesują Cię tematy zdrowia, zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji urody, kwiatów, storczyków ogrodów – koniecznie zasubskrybuj mój kanał aby nie przegapić żadnego filmu!

45
0
Skomentujx