Udostępnij

Sucha cera zimą wymaga szczególnej pielęgnacji. Warunki na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń takiej cerze nie służą. Centralne ogrzewanie, mróz, porywiste wiatry dodatkowo ją wysuszają i podrażniają. Jednak i na to mam w pełni naturalne sposoby, którymi się z Tobą podzielę w tym artykule. Sama jestem posiadaczką cery suchej, wrażliwej i na dokładkę naczynkowej więc doskonale wiem co taka skóra potrzebuje zimą.

sucha cera

1.Jak myć cerę suchą?

Zacznę od mycia gdyż ten aspekt według mnie jest najważniejszy. Wiele osób do mycia używa drogeryjnych produktów, często bardzo agresywnie działających. Potem się dziwią dlaczego stan skóry jest taki beznadziejny. Prawidłowe mycie to podstawa zdrowej skóry! Od lat myję twarz wykorzystując tzw. metodę OCM czyli Oczyszczanie twarzy olejem /Oil Cleansing Method – OCM/. W artykule „Oczyszczanie twarzy olejem czyli OCM po mojemu” dokładnie opisałam ten sposób.

2.Czy można stosować peelingi?

Peelingi mogą być błogosławieństwem nawet dla cery suchej. Jednak wykonywane zbyt często mogą zaszkodzić. Dla skóry suchej najlepszym peelingiem będzie enzymatyczny , delikatnie złuszczający i nie naruszający bariery lipidowej naskórka. Zimą można zmniejszyć częstotliwość wykonywania peelingu do 1 raza na 2 tygodnie. Nie martw się nic złego Twojej skórze się nie stanie a będzie ona mniej narażona na niekorzystne czynniki. W artykule „Ten najlepszy, domowy peeling enzymatyczny idealnie wygładza skórę!” podaję przepis na zupełnie naturalny peeling enzymatyczny.

3.Jakie kosmetyki stosować zimą?

Zrezygnuj zupełnie z kosmetyków zawierających szkodliwe substancje czy konserwanty. Np. taki alkohol benzylowy występuje w niemalże każdym drogeryjnym smarowidle a jest on bardzo alergogenny i przy tym niemiłosiernie wysusza skórę. W tym trudnym czasie doskonale sprawdzą się treściwe oleje jak np. olej z kocanki, arganowy, jojoba, z awokado, rokitnikowy oraz masła. Moim ulubionym masłem jest masło shea. Kapitalnie nawilża, chroni i koi suchą podrażnioną cerę. Ważne aby  właściwie nakładać oleje czy masła. Z artykułu: „Jeśli masz suchą skórę czy włosy po oleju, sprawdź jakie popełniasz błędy!” dowiesz się jak prawidłowo je stosować.

Najlepszym wyborem jest całkowicie naturalna pielęgnacja skóry. W moim kursie – Sekrety naturalnej pielęgnacji skóry – krok po kroku zaznajamiam Cię z tą tematyką od podstaw. Zdaję sobie sprawę, że na początku jest bardzo trudno dlatego przygotowałam ten całościowy kurs. Możesz również bezpłatnie pobrać 1 rozdział ebooka i audiobooka, które wchodzą w skład kursu.

sucha cera

4.Na co należy uważać?

Przede wszystkim ostrożnie używaj wszelkich kwasów AHA /alfahydroksylowe/ , BHA /betahydroksylowe/ czy retinoidów. Retinoidy bardzo wysuszają skórę i w czasie ich stosowania wymaga ona szczególnej uwagi pod kątem odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Bardzo przydatne są wówczas wszelkie masła. Jak je stosować dowiesz się z artykułu: Jak stosować masło na twarz. Wszystko co musisz wiedzieć aby działało!

5.Dbaj o jakość i wilgotność powietrza w domu

W okresie grzewczym przy suchej skórze warto nawilżać powietrze w domu. W sumie to przysłuży się nie tylko skórze ale również i drogom oddechowym. Sposobów nawilżania powietrza jest mnóstwo. Można wieszać np. na grzejniki mokre ręczniki, nawilżacze. Przydatne też są różnego typu urządzenia nawilżające. Pamiętaj jednak, że jeśli posiadasz zwierzęta odpadają nawilżacze ultradźwiękowe. Nie służą one naszym milusińskim. Najlepszy moim zdaniem jest zwykły nawilżacz elektryczny bez zbędnego kombinowania. Oczywiście taki nawilżacz należy systematycznie czyścić.

O jakość powietrza w domu a szczególnie w sypialni należy dbać również poprzez codzienne wietrzenie, szczególnie przed snem. Dobrym pomysłem są również rośliny doniczkowe. Wiele z nich posiada właściwości oczyszczające powietrze. Jakie rośliny radzą sobie z tym najlepiej dowiesz się z artykułu: „Rośliny, które zadbają o jakość powietrza w Twoim domu”

6.Nie rezygnuj z podkładu mineralnego

Wychodząc na zewnątrz warto dodatkowo zabezpieczyć skórę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Z pomocą przychodzą doskonałe i naturalne podkłady mineralne. Nie dość, że upiększają, rozświetlają poszarzałą cerę to dodatkowo ją chronią. Pamiętaj aby podkład mineralny był dobrej jakości i w składzie nie zawierał szkodliwych substancji. Warto również wiedzieć, że podkłady mineralne najlepiej prezentują się na odpowiednio nawilżonej i zadbanej skórze.

7.Wspomagaj suchą cerę odpowiednimi maseczkami

Moim zdaniem nie ma nic lepszego dla cery suchej jak domowe maseczki przygotowane z dobrej jakości składników. Odradzam kupne gdyż one z reguły zawierają konserwanty, które mogą podrażniać i wysuszać skórę. Przepis na jedną z takich maseczek podaję w filmie: „Domowa maseczka na twarz TYLKO Z 3 składników! Spróbuj a twarz natychmiast odmłodnieje!”

Jeżeli tylko będziesz przestrzegać tych 8 reguł, Twoja skóra Ci podziękuję i odwdzięczy się blaskiem i pięknem. Pochwal się również, który z wyżej podanych trików sprawdza się najlepiej w Twoim przypadku.

 

2
0
Skomentujx