Udostępnij

Składniki odżywcze o których zamierzam pisać w tym artykule to najlepsza dziesiątka dla zdrowej i pięknej skóry! Każdy pragnie mieć aksamitną i młodzieńczą cerę. Wiedz, że jest to w zasięgu Twoich możliwości. Dostarczanie tych składników odżywczych Twojemu organizmowi nie tylko sprawi, że będziesz cieszyć się cudowną skórą ale w bonusie będzie się ona starzeć znacznie wolniej. Skóra jest narażona na działanie czynników zewnętrznych musi być zatem chroniona od wewnątrz jak i na zewnątrz. Na moim kanale na YT możesz również obejrzeć film >> JAK SIĘ ODMŁODZIĆ BEZPIECZNIE czyli 10 niezbędnych składników dla piękna skóry, włosów i paznokci!

składniki odżywcze

Aby cieszyć się więc piękną, zdrową, nawilżoną i aksamitną skórą w Twojej diecie nie powinno zabraknąć tych 10 ważnych dla niej składników odżywczych:

1.Składniki odżywcze – Witamina C

Na początku zamieściłam witaminę C. Jej niedobór szybko zostawia ślady m.in. właśnie na skórze. Doskonale działa na stan skóry zastosowana wewnętrznie oraz zewnętrznie. Posiada  właściwości antyoksydacyjne chroniące skórę przed działaniem wolnych rodników. Dodatkowo pobudza do produkcji kolagenu, który odpowiedzialny jest za spoistość i jędrność. Witamina C obecna jest w wielu warzywach i owocach m.in w cytrusach, papryce czerwonej, pomidorach, brukselce itp. Ważne jest to, że witamina c ginie w wysokich temperaturach więc owoce i warzywa jedz surowe jeśli zależy Ci na podaży tej witaminy. Flawonoidy obecne np. w zielonej herbacie zwiększają wchłanialność witaminy C. Organizm człowieka nie wytwarza ani nie magazynuje witaminy C. Jej nadmiar jest usuwany. Dlatego tak ważnym jest aby codziennie dostarczać ją z pożywieniem /od 500 mg do 1000 mg powinno być wystarczającą dawką dla zdrowego człowieka, podczas chorób zwiększa się znacznie tę dawkę/.

Jeśli chodzi natomiast o zastosowanie miejscowe witaminy C to staje się ono coraz bardziej popularne. Witamina C zewnętrznie świetnie rozświetla zszarzałą i zmęczoną cerę. Ważne aby korzystać z preparatów o dobrym składzie i pamiętać, że witamina C jest nietrwała i szybko z nich się ulatnia. Należy je przechowywać w lodówce i wykorzystać zgodnie z zaleceniami producenta /zazwyczaj w czasie ok. 3 miesięcy/.

2.Witamina A

Witaminą A a ściślej beta karoten będący prowitaminą witaminy A zapewnia prawidłową konserwację, naprawę i przywraca prawidłowy stan komórek skóry i tkanek. Przy niedoborze witaminy A skóra staje się sucha i łuszcząca gdyż nie jest w stanie samodzielnie się naprawić. Objawy jej niedoboru to pomarszczona, szybko starzejąca się i sucha skóra, łupież, alergie, zapalenie oczu, utrata powonienia, suchość błon śluzowych jamy ustnej, układu oddechowego, rozrodczego.

Zewnętrznie stosowane są preparaty z witaminą A w postaci retinolu, jednak tutaj należy zachować ostrożność a szczególnie przy produktach z dużym stężeniem retinolu. Mogą bardzo podrażnić i wręcz uszkodzić skórę! Retinol to organiczny związek chemiczny, który jest alkoholem. Zaliczany jest do grupy karotenoidów i pełni funkcję witaminy A. Odpowiednio zastosowany retinol można znacznie poprawić stan skóry.

Bogatym, naturalnym źródłem witaminy A jest: marchew, bataty, pietruszka, szpinak, jarmuż, cebula, dynia, sałata, botwinka, algi, brzoskwinie, morele.

3.Składniki odżywcze – Witamina E

Witamina E  zapewnia doskonałą ochronę antyoksydacyjną w szczególności przed promieniowaniem UV. Według ekspertów ok. 400 mg tej witaminy zmniejsza fotouszkodzenia, zmarszczki oraz poprawia strukturę i nawilżenie skóry. Opóźnia również procesy starzenia organizmu. Nie bez powodu więc nazywana jest witaminą młodości. Stosowana miejscowo poprawia koloryt skóry, likwiduje plamy i przebarwienia oraz stoi na straży odpowiedniego nawilżenia.

Witamina E obecna jest w produktach pełnoziarnistych, migdałach, olejach roślinnych tłoczonych na zimno, orzechach laskowych, jajach, warzywach zielonych np. w szpinaku czy w brukselce.

4.Witamina K

Miejscowe stosowanie witaminy K pomaga w pozbyciu się uciążliwych i nieestetycznych cieni i kręgów pod oczami. Jest w tym bardzo skuteczna i została uznana za jedną z najlepszych pod tym względem.

5.Likopen

Likopen jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Doskonale ochrania przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dieta bogata w likopen powoduje, że skóra staje się naturalnie odporna na promieniowanie UV. Uważam, że wszelkie kremiki z filtrami UV są  bardziej szkodliwe niż samo promieniowanie więc naturalne sposoby na wzmocnienie skóry pod tym kątem stanowi dla mnie priorytet. Szerzej na ten temat piszę w artykule „Filtry UV i ochrona przeciwsłoneczna to największy mit naszych czasów”. Likopen znajduje się w pomidorach i co ciekawe jest lepiej wchłanialny po obróbce termicznej czyli wszelkie przeciery, domowe ketchupy /przepis na domowy ketchup >>>TU/ są jak najbardziej pożądane w diecie. Oprócz pomidorów można go naleźć w arbuzach, papai, różowych grejpfrutach.

6.Astaksantyna

Astaksantyna to taki super przeciwutleniacz o pięknym czerwonawym kolorze. Występuje u organizmów morskich np u kryla czy krewetek nadając im różowawy odcień. Chroni je przed szkodliwym promieniowaniem UV. Należy do grupy karotenoidów. Astaksantyna jest jednym z niewielu związków w przyrodzie, które nie są przekształcane w organizmie w retinol co oznacza, że jej właściwości przeciwutleniające są wykorzystywane w organizmie w 100%. Badania wykazały, że jej długotrwale przyjmowanie nieprawdopodobnie wspiera zdrowie oraz elastyczność skóry a nawet cofa niektóre efekty starzenia takie jak zmarszczki, suchość skóry czy plamy starcze. 

składniki odżywcze

7.Kwasy tłuszczowe omega-3 jako składniki odżywcze

Kwasy tłuszczowe omega-3 to składniki odżywcze znane z właściwości zmniejszania stanów zapalnych w organizmie. Odpowiadają za nawilżenie skóry, jej blask i rozświetlenie.  Niedobór tego składnika to sucha, szorstka, zszarzała i łuszcząca się skóra, tendencja do rogowacenia i pękania pięt. Kwasy omega-3 znajdują się w  tłustych rybach, orzechach czy nasionach lnu. Jeśli chodzi o ryby to należy na nie uważać ze względu na właściwości pochłaniania metali ciężkich. Natomiast len czy olej lniany musi pochodzić z pewnego i zaufanego źródła. Olej musi być bezwzględnie przechowywany w lodówce i ma bardzo krótki termin przydatności do spożycia. Zjełczały olej jest niesmaczny, gorzkawy i posiada nie za ciekawy aromat. Natomiast świeży ładnie pachnie i ma delikatny, orzechowy posmak.

8.Biotyna /witamina B7/

Jest odpowiedzialna za promienny wygląda skóry i piękne włosy. Jej niedobór w kwestii urody objawia się wypadaniem włosów, złuszczaniem naskórka, rozdwajaniem paznokci. Występuje zazwyczaj u osób poddanych długotrwałej terapii antybiotykowej, sztucznie żywionych, na ubogiej diecie, z uszkodzoną śluzówką jelita. Główne źródła biotyny to orzeszki ziemne, botwinka, tuńczyk, jaja, nieprzetworzona mąka, banany, pomidory, brzoskwinie, grejpfruty, winogrona, ciemny ryż, ryby, groch.

Należy pamiętać, że wysoka temperatura, przetwarzanie żywności i promieniowanie UV powodują jej rozkład.

Preparaty z biotyną w różnym zakresie cenowym znajdziesz tutaj>>>

9.Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest doskonałym składnikiem odżywczym dla utrzymania właściwego nawilżenia, jędrności i ogólnie dobrego stanu skóry. Działa jako środek wiążący przestrzenie międzykomórkowe w skórze, przeciwdziałając jej marszczeniu. Występuje naturalnie w organizmie jednak z wiekiem go ubywa i dlatego skóra traci sprężystość i nawilżenie. Zewnętrznie stosowany nie przynosi tak spektakularnych efektów jak przyjmowany wewnętrzne. Jeśli Twoja skóra jest szorstka, podrażniona, bez blasku, szybko się starzeje, ze zmarszczkami, traci jędrność to kwas hialuronowy wspomoże jej regenerację, wzmocni  system ochronny przed czynnikami zewnętrznymi oraz opóźni procesy starzenia.

składniki odżywcze10.Kwas alfa liponowy /ALA/

Ten kwas o wdzięcznym skrócie ALA to bardzo potężny antyoksydant, który jako jeden z niewielu składników odżywczych rozpuszcza się zarówno w wodzie jak i w tłuszczach. Oznacza to, że może chronić komórki Twojej skóry przed wolnymi rodnikami tak wewnątrz jak i na powierzchni. Łatwo przenika do głębszych warstw skóry regenerując ją, łagodząc podrażnienia czy stany zapalne. Chroni tkanki przed czynnikami zewnętrznymi, opóźnia procesy starzenia, zmiata wolne rodniki, zwiększa siłę mięśni oraz wydolność. Miejscowe leczenie kwasem alfa liponowym zdobywa coraz większą popularność. Pewną ciekawostką jest, że wspomaga działanie witaminy E oraz C.

Tutaj Sprawdzisz opinie i ceny produktów z kwasem alfa liponowym /ALA/

Jak widać stan naszej skóry zależy w głównej mierze od diety. Jeśli nie jest ona pełnowartościowa mogą pojawić się problemy ze stanem skóry, włosów czy paznokci.  Jeśli coś złego dzieje się w organizmie, rezerwy substancji odżywczych pobierane są w pierwszej kolejności z organów, które nie są najważniejsze a więc ze skóry, włosów i paznokci. Zatem ich wygląd odzwierciedla ogólny stan organizmu i nie należy tego bagatelizować.

Sprawdź moją ofertę diet

składniki odżywcze

27
0
Skomentujx