Udostępnij

Ból gardła zazwyczaj zwiastuje chorobę i to tę nieprzyjemną, ciągnącą się w nieskończoność, nie dającą komfortowo egzystować. Jeżeli zlekceważymy pierwsze objawy rozwijającej się infekcji to niestety zostaniemy skazani na ból gardła. Istnieje wiele sposobów aby zapobiec nieprzyjemnym objawom przeziębienia jednak takie działania należy wdrażać już przy pierwszych podejrzeniach o chorobę. Niestety wielu z nas po prostu nie zwraca na to uwagi zwalając złe samopoczucie na zmęczenie, stres czy niewyspanie. Tak więc jeśli jesteśmy już tymi pechowcami, których dosięgnął paskudny, kłujący, nie dający nic skonsumować ból gardła trzeba sobie ulżyć w cierpieniu i nie dopuścić aby bakterie czy wirusy powędrowały głębiej.

Czując nieprzyjemne drapanie w gardle, pierwsze kroki kierujemy do apteki po różnorodne preparaty na ból gardła. Jak jeszcze stosowałam takie środki nie przypominam sobie, żeby którykolwiek mi jakoś spektakularnie pomógł. Do tego skład takich preparatów woła o pomstę do nieba. Ok, w aptece można zaopatrzyć się w pewne niezbędne produkty ale akurat nie o leki chodzi. Jeżeli jesteście jeszcze w stanie funkcjonować i nie zapuściliście infekcji do takiego stanu, że wizyta u lekarza stanie się niezbędna, możecie wypróbować domowe sposoby na ból gardła, które przedstawiam poniżej.

Płukanie gardła roztworem octu jabłkowego na ból gardła

Ocet jabłkowy ma świetne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze oraz antywirusowe. Robimy sobie więc płukankę – do połowy szklanki wody dodajemy kilka łyżek octu jabłkowego i dobrze płuczemy gardło. Trzeba robić to dość często więc można przygotować więcej roztworu i trzymać go w ciepłym miejscu. Ta metoda dobra jest jeśli infekcja za bardzo się jeszcze nie rozkręciła. Ja stosuję domowy ocet jabłkowy własnej produkcji z moich ogrodowych jabłek.

Płukanie gardła roztworem soku z cytryny

Metoda podobna do tej z octem. Oba to kwasy więc działają podobnie. Cytryna świetnie przy tym dezynfekuje i przynosi ulgę obolałemu gardłu. Do połowy szklanki wody wyciskamy sok z połówki cytryny. Tak przygotowanym roztworem płuczemy gardło.

Płukanie gardła roztworem z solą

W tym sposobie stosujemy oczywiście sól nierafinowaną, może być himalajska jak i nasza szara kłodawska. Sól elegancko usuwa nagromadzony śluz, leczy i dezynfekuje nadżerki. Świetny sposób gdziekolwiek jesteśmy 🙂 Ważna jest systematyczność ale uczucie ulgi po płukaniu zmusza wręcz do częstego powtarzania zabiegu. Stare, proste i skuteczne 🙂 .

Płukanie gardła roztworem sody oczyszczonej

Do połowy szklanki z wodą wsypujemy pełną łychę sody oczyszczonej, mieszamy i płuczemy. Takiego zasadowego odczynu nie znosi żaden mikroorganizm. One kochają kwaśne środowisko więc aby uprzykrzyć im żywot i wypędzić warto na przemian z innymi płukankami stosować i tę z sodą. Płuczemy oczywiście często.

Płukanie gardła roztworem z kurkumy na ból gardła

Bardzo skuteczny sposób. Czuć jak kurkuma wgryza się w nadżerki i działa nawet w najmniejszym zakamarku przy tym przynosząc natychmiastową ulgę. Kurkuma posiada wiele cennych właściwości m.in. antyoksydacyjnych i odkażających. O kurkumie piszę m.in tutaj >>> Do szklanki z wodą wsypujemy łyżeczkę kurkumy, można również dosypać łyżeczkę soli dla lepszego efektu. Płuczemy małymi łykami do opróżnienia szklanki. Taką płukankę zalecają lekarze medycyny ajurwedyjskiej.

Płukanie gardła wodą utlenioną i płynem Lugola

Do tej płukanki potrzebujemy wody utlenionej i płynu Lugola. Oba produkty można nabyć w aptece. Ja używam samodzielnie przygotowanego płynu Lugola, bo tak też można. Do 100 ml wody dodajemy kilka kropel płynu Lugola tak 6 lub 7 oraz łyżeczkę wody utlenionej. Tak przygotowanym roztworem płuczemy gardło. Nie jest to zbyt smaczne ale skuteczność jest olbrzymia. Dla mnie jest to najlepszy sposób. Błyskawicznie usuwa ból gardła a systematycznie stosowany zapobiega jego nawrotom. Nie robimy roztworu na zapas. Świeżo przygotowany należy zużyć w całości.

Pędzlowanie zmian w gardle jodyną

Stary sposób ale niezwykle skuteczny przy wszelkich ropnych infekcjach. Sposób dla ludzi odważnych o pewnej ręce. Trzeba robić to bardzo ostrożnie aby sobie nie uszkodzić gardełka. Szpatułkę lub końcówkę łyżeczki okręconą jałową gazą  maczamy w jodynie wymieszanej z gliceryną w stosunku 1:1 i delikatnie smarujemy zmiany w gardle i na migdałkach podniebnych. Leczy nawet zmiany, z którymi antybiotyki nie dają sobie rady. Jodynę i glicerynę kupimy w aptece.

Płukanie gardła wywarem z szałwii lekarskiej

Szałwia lekarska ma zbawienny wpływ na jamę ustną. Działa ściągająco, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Do płukania gardła stosujemy większe stężenie szałwii niż do picia. Można umieścić 2 lub 3 torebki /lub wsypać w przypadku postaci sypanej/ w szklance, zalać wrzątkiem i parzyć 15 minut pod przykryciem. Po ostudzeniu płuczemy gardło.

Odpowiednia pasta do zębów na ból gardła

Dodatkowo dobrze myć zęby i język domową pastą do zębów przygotowaną według tego przepisu>>>. Olej kokosowy, soda oczyszczona i glinka biała skutecznie wspomagają walkę i ochronę przeciw wszelkim niepożądanym w naszym gardle bytom, przy tym doskonale czyszcząc i wybielając zęby oraz nie narażając organizmu na kontakt z fluorem czy innym dziadostwem, wchodzącym w skład kupnych past do zębów.

Ssanie goździków

Goździki maja właściwości antyseptyczne. Zdrowym nawykiem jest ssanie ich przez ok 10 minut po tym wypluwanie. Dodatkową korzyścią jest eliminacja przykrego zapachu z ust.

Podjadanie surowej cebuli

Surowa cebula pięknie zabija wszelkich nieproszonych gości w jamie ustnej. Warto podjadać sobie jej plasterki. Świetnie doraźnie odkazi i zdezynfekuje gardło. Przynosi natychmiastową ulgę w bólu gardła.

Łagodzący napój z siemienia lnianego

W przypadku uśmierzenia bólu gardła, wywar przygotowujemy nieco inaczej niż w przypadku picia w celach zdrowotnych. Tym razem musimy kilka łyżek siemienia lnianego zalać 1 i 1/2 szklanką wody i gotować aż zrobi się glutek. Po ostudzeniu wypijamy powoli małymi łykami. Taki wywar uśmierza i łagodzi ból oraz ochrania błony śluzowe gardła.

Jeśli znasz inne, ciekawe sposoby na ból gardła, podziel się nimi 🙂

18
0
Skomentujx