Udostępnij

Kurkuma a dokładniej to kurkumina w niej zawarta w kwestii niszczenia komórek nowotworowych staje się obiektem coraz intensywniejszych badań naukowych. Ekstrakt z tego pięknie żółtego korzonka w sposób sprytny oraz inteligentny potrafi wyselekcjonować macierzyste komórki rakowe i uderzać swoją siłą wyłącznie w nie, czego niestety żadna chemioterapia czy radioterapia nie jest w stanie dokonać. Kurkumina jako substancja  naturalnego pochodzenia celuje dokładnie w sedno problemu omijając normalne komórki macierzyste (ang. normal stem cells, NSCs) niezbędne do regeneracji. Chemioterapia czy radioterapia niestety wyniszcza organizm doszczętnie. Mało kto wychodzi z tego cało.

kurkuma zabija raka

Dlaczego konwencjonalne metody leczenia nowotworów nie są skuteczne?

A dlatego, że chemio i radioterapia niszczy owe normalne komórki macierzyste NSCs, odpowiedzialne za tworzenie się nowych, zdrowych komórek zastępujących te uszkodzone i chore, a przy tym macierzyste komórki nowotworowe (ang. cancer stem cells, CSCs) wykazują na nią niezwykłą odporność. Ze względu na swoje właściwości CSCs nie są eliminowane z organizmu co w konsekwencji prowadzi do nawrotu choroby i przerzutów.

Oby orientować się mniej więcej o co w tym wszystkim chodzi trzeba poznać pewne pojęcia. Zacznę zatem od przybliżenia zagadnienia macierzystych komórek nowotworowych CSCs.

Czym są macierzyste komórki nowotworowe?

Są to niewielkie populacje komórek posiadających zdolności samoodnawiania i różnicowania, mogą więc dawać początek wszystkim typom komórek nowotworowych. Zdaniem naukowców to właśnie one są przyczyną niepowodzeń w stosowaniu tradycyjnych metod leczenia i nawrotów choroby.

Skąd się natomiast biorą te paskudne CSCs jest tematem dociekań wielu naukowców ale nikt tak do końca tego nie wie. Możemy jedynie snuć domysły. Pewna teoria zakłada, że powstają one ze zmutowanych normalnych komórek macierzystych NSCs, inna natomiast, że mogą mieć swój zaczątek w dojrzałych komórkach somatycznych, które na skutek działania różnych czynników genetycznych i epigenetycznych uległy nieodwracalnej  przemianie jednego typu zróżnicowanej komórki w inny typ komórki lub poddały się procesowi odróżnicowania tzn. iż zróżnicowana komórka powtórnie staje się niezróżnicowaną.

Jak kurkuma zabija raka?

Jak wynika z powyższego najważniejszą sprawą jest skuteczne zwalczanie macierzystych komórek nowotworowych z pominięciem normalnych macierzystych komórek. I to właśnie czyni kurkumina tzn. wykazuje działanie toksyczne wyłącznie w stosunku do CSCs omijając NSCs.

Kurkuma jest przyprawą stosowana od wieków a tym samym bezpieczną. Przedmiotem pytań jest sposób w jaki kurkumina radzi sobie z CSCs pomijając NSCs.

Możliwymi przyczynami mogą być:

-to, że komórki nowotworowe wchłaniają większą ilość kurkuminy niż normalne komórki

-kurkumina potrafi w taki sposób zmieniać mikrośrodowisko komórki, że staje się ono niekorzystne dla CSCs a korzystne dla NSCs

-być może kurkumina nie atakuje bezpośrednio CSCs ale ma wpływ na różnicowanie ich do łagodnej, niegroźnej formy.

Skoro ta naturalna metoda jest bezpieczna, bez skutków ubocznych to dlaczego by nie wpleść kurkumy jako przyprawy stosowanej codziennie choćby w ramach profilaktyki. Oficjalnie nie została ona uznana za lek jednak nie stoi to na przeszkodzie jej spożywania. Nie wiadomo czy kiedykolwiek zostanie uznana oficjalnie, być może zmniejszyłoby to tylko dochody koncernów farmaceutycznych związanych z chemioterapią. Wszak jest to czysty pieniądz i mało kto się skarży bo prawie wszyscy i tak umierają a zawsze można zasłonić się złośliwością i wysoką śmiertelnością powodowaną przez samą chorobę nowotworową. Jest ogromna ilość materiałów  naukowych dowodzących przeciwnowotworowego działania kurkuminy oraz sam fakt, iż w populacjach w których kurkuma była obecna zawsze, pogłowie śmiertelności z powodu złośliwych nowotworów jest znikome.

kurkuma zabija raka

Nie powinniśmy się nad tym zbyt wiele zastanawiać tylko po prostu zaopatrzyć się w kurkumę i mieć ją zawsze pod ręką. Kurkumina wykazuje zdecydowanie lepszą wchłanialność w towarzystwie pieprzu czarnego. Ja to rozwiązałam w ten sposób, że do pieprzniczki wsypuję pieprz pomieszany z kurkumą. Smak kurkumy jest delikatny więc i tak czuć pieprz ponieważ jest intensywniejszy i ostrzejszy. Sama przyprawa jest doskonała do wielu potraw np. jajka tylko zyskują na smaku. Wszelkie sosy pomidorowe do wegetariańskiego spaghetti czy do lasagne wzbogacam właśnie kurkumą.

Kurkumina oprócz działania antynowotworowego posiada inne cenne właściwości np. przeciwzapalne, odkażające, oczyszczające, wysuszające np. jest bardzo pomocna przy zaśluzowaceniu dolnych dróg oddechowych czy zatok. Świetnie wybiela zęby o czym pisałam w artykule pt: „Czy można wybielić zęby naturalnie i bezpiecznie bez kosztownych wizyt u dentysty?”

Istotną sprawą w tym wszystkim jest ogólnie pojęta profilaktyka antynowotworowa bo nie wydaje mi się, że kurkumina mogłaby być pomocna w przypadku nieustannego narażenia na czynniki kancerogenne. To nie może być oderwane od całości. Dopiero suma działań może odżegnać widmo nowotworu /a i tak pewności nie mamy wszak wiele czynników nie jest zależnych od nas choćby jakość powietrza, którym oddychamy/. Dostarczanie wszelkich niezbędnych organizmowi mikro i makroelementów oraz witamin w zrównoważonej diecie to podstawa. Liczy się przede wszystkim ich wchłanialność i znowu wracamy do jelit bo to od nich zależy co organizm przyswoi. Dlatego na pewno nie jest przesadzonym stwierdzenie, że wszelkie choroby mają swój początek w złym stanie jelit a niestety ten jakże ważny narząd jest nagminnie zaniedbywany i traktowany jak śmietnik.

Niepowodzenia w leczeniu nowotworów metodami tradycyjnymi  każą zdesperowanym ludziom poszukiwać innych naturalnych i bezpiecznych metod. Wiele jest historii uleczeń naturalnymi metodami. Jeżeli człowiek nie ma już wyjścia próbuje wszystkiego ale najpierw musi wiedzieć co może być pomocne. Niestety tego lekarz mu nie powie. Z kurkumą sprawa jest jasna, wiele badań dowodzi jej skuteczności bez skutków ubocznych więc rozsądnym wydaje mi się podzielić tą wiedzą z innymi, może komuś się przyda i znajdzie to czego szuka…

I w przeciwieństwie do konwencjonalnych sposobów leczenia

kurkuma zabija raka a nie człowieka!

Źródła:

  1. Curcumin and Cancer Stem Cells: Curcumin Ηas Asymmetrical Effects on Cancer and Normal Stem Cells
  2. greenmedinfo.com

Zapisz

Zapisz

22
0
Skomentujx