Problemy z pamięcią zaczynają się niewinnie. A to zapomnisz co miało być przed chwilą zrobione czy co gorsza, wylatują Ci z głowy ważniejsze sprawy. Takiego stanu rzeczy lepiej nie bagatelizować aby zmiany się nie pogłębiały. Jednak jak w wielu przypadkach tak i w tym, natura przychodzi nam z pomocą. I to jest w tym wszystkim najcudowniejsze.
To właśnie cynamon będzie bohaterem mojego dzisiejszego wpisu, jako że posiada te specyficzne właściwości czyli może wspomagać i leczyć układ nerwowy.
Zanim jednak przejdę do sedna muszę wyjaśnić o który cynamon chodzi . Otóż można spotkać się z dwoma rodzajami cynamonu:
- cynamon Cassia (Cinnamomum Cassia)
- cynamon cejloński (Cinnamomum Verum) czyli ten prawdziwy
Ciebie interesuje wyłącznie cynamon cejloński, który pochodzi ze Sri Lanki dawny Cejlon. To właśnie ten jest cynamonem prawdziwym i to właśnie on leczy. W sklepach sprzedawany jest zazwyczaj chiński cynamon Cassia, który jest tańszy od cejlońskiego i jedzony w nadmiarze może szkodzić ze względu na zawartość kumaryn, które w większych ilościach działają szkodliwie na wątrobę. Natomiast cynamon cejloński zawiera znacznie mniej kumaryn i może być spożywany bez ograniczeń. Są to przyprawy pozyskiwane z dwóch różnych roślin i powinny być traktowane odrębnie. Naukowo rzecz biorąc istnieje tylko jeden prawdziwy cynamon pochodzący od rośliny Cinnamomum zeylanicum. Alternatywną nazwą naukową jest Cinnamomum Verum co oznacza prawdziwy.
Jak zatem odróżnić cynamon cejloński od Cassia?
Cynamon Cassia
- jego laski są bardzo twarde, zawierają tylko klika warstw i zazwyczaj są puste w środku
- kolor czerwonawo brązowy
- ostry w smaku
- powszechnie dostępny
- pochodzi z Chin, Indonezji
Cynamon cejloński
- laski mają wiele warstw, przypominają zwinięte cygaro, nie są puste w środku
- koloru brązowego, jaśniejszy od Cassia
- delikatny i subtelny smak
- łatwo daje się zmielić w przeciwieństwie do cynamonu Cassia
- wykorzystywany w lecznictwie
- zdecydowanie droższy
Skoro już wiesz jaka jest różnica między obiema przyprawami, mogę się skupić na właściwościach leczniczych cynamonu cejlońskiego. Otóż jest on jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy na świecie. Cynamon cejloński bo tylko ten posiada owe specyficzne zdolności jest w stanie zniwelować problemy z pamięcią, poprawić zdolność uczenia się a nawet cofnąć chorobę Parkinsona! Jego regularne spożywanie ponad to obniża ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, pomaga w trawieniu, leczy choroby stawów, zapobiega chorobie Alzheimera.
Cynamon na problemy z pamięcią i nauką
Klucz do pozyskiwania wiedzy leży w hipokampie – części mózgu odpowiedzialnej za generowanie, organizowanie oraz przechowywanie pamięci. W hipokampie ludzi uczących się gorzej, znajduje się mniejsza ilość CREB /białka niezbędnego do procesu nauki i zapamiętywania/. Doświadczenia przeprowadzone przez naukowców na myszach, dowiodły że cynamon może być skuteczny na problemy z pamięcią i nauką gdy takowe istnieją. Nie odnotowali natomiast działania cynamonu w przypadku braku tychże problemów. Z tego wynika, że nie polepsza on jako tako zdolności uczenia się czy pamięci ale niweluje problemy w przypadku gdy te funkcje są zaburzone.Taki sposób działania cynamonu kojarzy mi się z czynami Robin Hooda czy Janosika. Dawali tylko tym, którzy potrzebowali…
Nie ma jednak tak milutko. Sam cynamon nikomu nie pomoże jak styl życia i dieta woła o pomstę do nieba. Na nic zda się jedzenie choćby kilogramów cynamonu jeśli nie stronisz od alkoholu czy innych używek a Twoja dieta opiera się na produktach przetworzonych, bez żywego pokarmu, jeśli zamiast ruchu wolisz miękką kanapę i telewizorek czy komputerek. Organizm to cudowna i mądra maszyneria. Aby wszystko śmigało jak należy, każdy trybik musi być dopieszczony. Tylko w taki sposób można osiągnąć homeostazę i cieszyć się zdrowiem…
Jeżeli ważne jest dla Ciebie zdrowie to ta bezpłatna, przykładowa dieta na 3 dni z pewnością Ci pomoże
Udostępniam Ci bezpłatnie dzienne menu wegańskie, wegetariańskie oraz mięsne / w sumie dieta na 3 dni z 3 posiłkami dziennie/. Jednak to nie wszystko. Otrzymasz również wiele wskazówek dotyczących prawidłowego i zdrowego odżywiania.
Bardzo ciekawy artykuł. wspomniałaś o chorobie Parkinsona, i to mnie zaintrygowało. Czy rzeczywiście ten cynamon ma aż takie możliwości, czy mogłabyś podać jakie możliwe dawki dzienne należałoby przyjąć?, czy tylko jako dodatek do ciast, deserów? Pozdrawiam
Przeczytałeś odesłanie do źródła? . Nie ma tu mowy o dawce. Pewnie jako sam dodatek do ciast i deserów to za mało. Nie zaszkodzi jednak codziennie sobie go podjadać /1,2 łyżeczki dziennie/ bo generalnie jest zdrowy, pamiętając żeby kupować cynamon cejloński z dobrego źródła.
Niekiedy na opakowaniu nie pisze skąd jest cynamon, tylko zapakowano w Polsce. Z Lidla cynamon jest przede wszystkim z Indonezji lub Sri Lanki z Chin nie ma, przynajmniej nie widziałam. Gdzie indziej nie kupowałam , chyba lepszy jest w sklepach ze zdrową żywnością.
Lepszy ten ze Sri Lanki bo to dawny Cejlon ale lepiej kupować ekologiczny..
[…] Cynamon /Cinnamomum/jest uzyskiwany z kory drzewa należącego do rodziny Lauraceae. Główne składniki to aldehyd cynamonowy, eugenol, terpinen, linalol, karwakrol, safrol, benzoesan benzylu i kumaryny. Kumaryny w nadmiarze nie są korzystne dla zdrowia i lepiej wybierać cynamon cejloński niż cassia. Jak rozpoznać z którym rodzajem cynamonu masz do czynienia możesz dowiedzieć się z artykułu „Masz problemy z pamięcią albo nauka Ci kiepsko wchodzi? Cynamon może Ci pomóc!” […]
Dodaję szczyptę do kawy w okresie świątecznym – wprowadza mnie w nastrój 🙂 Dobrze, że poprawia jeszcze pamięć!
Ja kawy akurat nie piję ale często robię szarlotkę sypaną więc do niej nie żałuję 🙂
Jak o pamięci mowa to dziś akurat jest rocznica śmierci Alzheimera 😉
Proszę bardzo, ciekawy zbieg okoliczności…tajemnicza choroba i wiele interesujących rzeczy można się o niej dowiedzieć.
Ciekawe! Pierwsze słyszę, że są jakieś rodzaje cynamonu!
A jednak są 😉
A jak wyglada sprawa z Dawkowaniem tego cynamonu ile lyzeczek trzeba go zjesc i po jakim czasie widac pierwsze efekty??
łyżeczkę co najmniej dziennie i ok miesiąca trzeba an efekt poczekać. Jednak u każdego może to przebiegać inaczej. Pamiętaj, że jak nie ma zaburzonych tych procesów to efektów nie będzie.
muszę ten artykuł podesłać siostrze ktora jest w LO i narzeka na dużo nauki 🙂
Pierwszy raz słyszę, że cynamon jest dobry na pamięć… Haha, teraz to już „po ptokach”, bo jestem po studiach; chociaż nigdy nie wiadomo….
Hehe na to nigdy nie jest za późno 😉
Do tej pory myślałem, że to tylko orzechy tak działają, ale cynamon tez chętnie wypróbuję 🙂
Orzechy i cynamon mogą iść w parze 😉
Uwielbiam cynamon, a ostatnio właśnie zaopatrzyłam się w ten cejloński. Nie miałam pojęcia, że różni się on od tego sklepowego.
Cejloński w sumie też jest sklepowy, jakby nie było 😉
Jedna z moich ulubionych przypraw. Dobrze dowiedzieć się więcej.
😉 Moich również
Uwielbiam cynamon pod każdą postacią – w kawie, cieście i lodach. To jedna z moich ulubionych przypraw.
Słodkawa jest pewnie dlatego 😉
Dziękuję Ci za ten wpis. Ostatnio czytałam wiele o różnych środkach na pamięć, ale o tym nie wiedziala m. Pozdrawiam!
Proszę bardzo Ewelinko 😉
Lubię cynamon, tym bardziej ucieszyły mnie informacje zawarte w Twoim tekście 🙂
Bo to dobra przyprawa jest 😉
Nie zdawałam sobie sprawy, że cynamon może pomóc w problemach z pamięciom. Ciągle zapominam o cynamonie, a naprawdę go lubię. Chyba pora zadbać o to, żeby częściej gościł w mojej diecie 🙂
🙂 No tak może by się nie zapominało tak często.
Kolejna świetna właściwość cynamonu! Dla mnie idealnie, bo ostatnio używam go codziennie 🙂
Ja też często z racji tego, że uwielbiam szarlotkę 😉
I tutaj też dziękuję, bo ja już zaopatrzylam się w apteczny Glinkofar,a po prostu zwiększę ilość cynamonu. Już zakupiłam pól kg ekologicznego hehe.
Z daleka ,apteka!!!:)))))))