Udostępnij

Problemy z pamięcią zaczynają się niewinnie. A to zapomnisz co miało być przed chwilą zrobione czy co gorsza, wylatują Ci z głowy ważniejsze sprawy. Takiego stanu rzeczy lepiej nie bagatelizować aby zmiany się nie pogłębiały. Jednak jak w wielu przypadkach tak i w tym, natura przychodzi nam z pomocą. I to jest w tym wszystkim najcudowniejsze.

To właśnie cynamon będzie bohaterem mojego dzisiejszego wpisu, jako że posiada te specyficzne właściwości czyli może wspomagać i leczyć układ nerwowy.

Zanim jednak przejdę do sedna muszę wyjaśnić o który cynamon chodzi . Otóż można spotkać się z dwoma rodzajami cynamonu:

 • cynamon Cassia (Cinnamomum Cassia)
 • cynamon cejloński (Cinnamomum Verum) czyli ten prawdziwy

Ciebie interesuje wyłącznie cynamon cejloński, który pochodzi ze Sri Lanki dawny Cejlon. To właśnie ten jest cynamonem prawdziwym i to właśnie on leczy. W sklepach sprzedawany jest zazwyczaj chiński cynamon Cassia, który jest tańszy od cejlońskiego i jedzony w nadmiarze może szkodzić ze względu na zawartość kumaryn, które w większych ilościach działają szkodliwie na wątrobę. Natomiast cynamon cejloński zawiera znacznie mniej kumaryn i może być spożywany bez ograniczeń. Są to przyprawy pozyskiwane z dwóch różnych roślin i powinny być traktowane odrębnie. Naukowo rzecz biorąc istnieje tylko jeden prawdziwy cynamon pochodzący od rośliny Cinnamomum zeylanicum. Alternatywną nazwą naukową jest Cinnamomum Verum co oznacza prawdziwy.

problemy z pamięciąJak zatem odróżnić cynamon cejloński od Cassia?

Cynamon Cassia

 • jego laski są bardzo twarde, zawierają tylko klika warstw i zazwyczaj są puste w środku
 • kolor czerwonawo brązowy
 • ostry w smaku
 • powszechnie dostępny
 • pochodzi z Chin, Indonezji

problemy z pamięcią

Cynamon cejloński

 • laski mają wiele warstw, przypominają zwinięte cygaro, nie są puste w środku
 • koloru brązowego, jaśniejszy od Cassia
 • delikatny i subtelny smak
 • łatwo daje się zmielić w przeciwieństwie do cynamonu Cassia
 • wykorzystywany w lecznictwie
 • zdecydowanie droższy

problemy z pamięcią

Skoro już wiesz jaka jest różnica między obiema przyprawami, mogę się skupić na właściwościach leczniczych cynamonu cejlońskiego. Otóż jest on jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy na świecie. Cynamon cejloński bo tylko ten posiada owe specyficzne zdolności jest w stanie zniwelować problemy z pamięcią, poprawić zdolność uczenia się a nawet cofnąć chorobę Parkinsona! Jego regularne spożywanie ponad to obniża ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, pomaga w trawieniu, leczy choroby stawów, zapobiega chorobie Alzheimera.

Cynamon na problemy z pamięcią i nauką

Klucz do pozyskiwania wiedzy  leży w hipokampie – części mózgu odpowiedzialnej za generowanie, organizowanie oraz przechowywanie pamięci. W hipokampie ludzi uczących się gorzej, znajduje się mniejsza ilość CREB /białka niezbędnego do procesu nauki i zapamiętywania/. Doświadczenia przeprowadzone przez naukowców na myszach, dowiodły że cynamon może być skuteczny na problemy z pamięcią i nauką gdy takowe istnieją. Nie odnotowali natomiast działania cynamonu w przypadku braku tychże problemów. Z tego wynika, że nie polepsza on jako tako zdolności uczenia się czy pamięci ale niweluje problemy w przypadku gdy te funkcje są zaburzone.problemy z pamięciąTaki sposób działania cynamonu kojarzy mi się z czynami Robin Hooda czy Janosika. Dawali tylko tym, którzy potrzebowali…

Nie ma jednak tak milutko. Sam cynamon nikomu nie pomoże jak styl życia i dieta woła o pomstę do nieba. Na nic zda się jedzenie choćby kilogramów cynamonu jeśli nie stronisz od alkoholu czy innych używek a Twoja dieta opiera się na produktach przetworzonych, bez żywego pokarmu, jeśli zamiast ruchu wolisz miękką kanapę i telewizorek czy komputerek. Organizm to cudowna i mądra maszyneria. Aby wszystko śmigało jak należy, każdy trybik musi być dopieszczony. Tylko w taki sposób można osiągnąć homeostazę i cieszyć się zdrowiem…

Jeżeli ważne jest dla Ciebie zdrowie to ta bezpłatna, przykładowa dieta na 3 dni z pewnością Ci pomoże

Udostępniam Ci bezpłatnie dzienne menu wegańskie, wegetariańskie oraz mięsne / w sumie dieta na 3 dni z 3 posiłkami dziennie/. Jednak to nie wszystko. Otrzymasz również wiele wskazówek dotyczących prawidłowego i zdrowego odżywiania.

problemy z pamięcią

32
0
Skomentujx