Trening siłowy ochroni Twoje kości i mózg! -

Trening siłowy ochroni Twoje kości i mózg!

Udostępnij

Trening siłowy pewnie większości kojarzy się z dźwiganiem ogromnych ciężarów i wielkimi mięśniami. Nic bardziej mylnego. Nie dość, że cudownie rzeźbi ciało to doskonale dba o mózg i kości! Ta informacja bardzo mnie cieszy gdyż to mój ulubiony rodzaj treningu. Ćwiczę siłowo prawie codziennie i to od wielu już lat i z czystym sumieniem mogę polecić Ci ten rodzaj aktywności fizycznej. Nie wyglądam jak kulturysta i nie mam nadmiernie rozrośniętych mięśni.

Każdy ma jakąś ulubioną dyscyplinę sportową ale z upływem lat trening siłowy jest tym jednym z najlepszych. Specyfika ludzkiego organizmu nie jest dla nas przyjazna. Im jesteś starszy tym więcej musisz się napracować aby zachować dobrą formę, smukłą i jędrną sylwetkę. Dla niektórych może to być ogromną przeszkodą a w szczególności dla tych, którzy przez większość życia stronili od jakiegokolwiek ruchu. Jednak dla osób zawsze aktywnych to jest norma i chleb powszedni.

Jeśli Twój dotychczasowy rodzaj aktywności fizycznej nie jest już wystarczający i skuteczny, warto rozważyć jego zmianę lub uaktualnienie. Z roku na rok spada Twoja masa mięśniowa, kości tracą gęstość a tkanka tłuszczowa się rozrasta. Nie jest to przyjemna alternatywa ale takie są realia. Dlatego też dodanie treningu siłowego będzie bardzo dobrym wyborem.

trening siłowy

Kobieto nie będziesz wyglądać jak kulturysta!

Hmm wiem, że kobitki obawiają się nadmiernego przyrostu mięśni i wyglądu babochłopa. Jednak to tak nie działa. Aby stać się osiłkiem i wyglądać jak kulturysta trzeba nie lada się namęczyć, z dużymi obciążeniami, przy tym stosować odpowiednią dietę a często i różnorodne wspomagacze. Tego typu obawy lepiej od razu porzucić.

Trening siłowy super działa na osoby starzejące się

W każdej naszej komórce zakodowany jest proces starzenia i w konsekwencji śmierć. Do tego jednak czasu można cieszyć się życiem, doskonale wyglądać i tak też się czuć. Jak wspominałam już wcześniej trening siłowy jest w stanie poprawić gęstość kości, usprawnić stawy, podkręcić metabolizm. Ponad to dba o zdrowy układ krążenia oraz jasny umysł. Doskonale również poprawia kondycję co przekłada się na wydajność. Jednym słowem jesteś w stanie zrobić więcej mniejszym kosztem. Wspaniale czyż nie?

Trening siłowy doskonały dla ciała

No tak ale najpierw trzeba wziąć byka za rogi i zmobilizować się do ćwiczeń siłowych. Niech Twoją motywacją będzie fakt, że proces starzenia zostanie opóźniony a Ty dłużej zachowasz młodość i zdrowie. Jeśli jesteś osobą młodą być może taki argument jeszcze do Ciebie nie przemawia. Jest to zrozumiałe i normalne. Jednak trening siłowy ogólnie kształtuje piękną, jędrną sylwetkę, smukłe ramiona bez obwisów, jędrne pośladki bez bryczesów i obwisłej pupy, płaski i mocny brzuch.  To chyba też jest świetny argument…Dla osób starszych dodatkowym powodem jest fakt, iż ten rodzaj treningu wiąże się ze zmniejszoną ilością złamań kości i upadków. Często podobne wypadki powodują iż takie osoby nie powracają już do pełnej sprawności a nawet mogą przyczyniać się do śmierci.

Trening siłowy dla mózgu

Aktywność fizyczna to wspaniały wspomagacz mózgu. Zwiększa dopływ krwi do mózgu, sprzyja powstawaniu nowych komórek mózgowych przez co po treningu czujesz przypływ energii i chęć do nowych wyzwań. Działa również antydepresyjnie i przeciwlękowo.

Jednak w czym trening siłowy jest lepszy np. od treningu aerobowego?

Otóż trening siłowy poprawia funkcjonowanie mózgu bardziej niż treningi tlenowe. Największa korzyść wiąże się ze znacznym polepszeniem funkcji poznawczych. Efekt jest odczuwalny już po półrocznym treningu wykonywanym średnio dwa razy w tygodniu.

Na czym polega trening siłowy?

Ten rodzaj treningu polega na wykorzystywaniu mięśni do pokonywania oporu. Istnieje wiele sposobów wykonywania takich ćwiczeń. Można wykorzystać do tego celu sprzęt taki jak hantle, sztangi, specjalne przyrządy, piłki lekarskie, rurki ect…Jednak może wykonywać je bez żadnych dodatkowych obciążeń wykorzystując jedynie ciężar własnego ciała. Przykładem takiego ćwiczenia mogą być popularne przysiady czy pompki. Nie będę w artykule poruszać tematyki rodzajów ćwiczeń siłowych bo jest ich cała masa i każdy może znaleźć coś dla siebie. Ważne jest aby był opór.

Trening siłowy może być wykonywany na siłowni, gdzie są trenerzy i pomogą w ukierunkowaniu ćwiczeń i zwrócą uwagę na sposób wykonywania ćwiczeń. W ćwiczeniach siłowych technika jest niezmiernie ważna. Samo machanie ciężarkami nie wystarczy. Zajęcia na siłowni nie są jednak konieczne aby czerpać korzyści z tego rodzaju ćwiczeń. Z powodzeniem trenować możesz w domu.Na początek jako hantle wystarczą nawet butelki z wodą. Możesz również znaleźć odpowiedni system bez dodatkowych przyrządów ale z doświadczenia wiem, że podstawowy sprzęt typu hantle, sztanga, step niezwykle się przydają i urozmaicają treningi. Nuda w codziennej aktywności fizycznej to powolne zabójstwo chęci i motywacji. Absolutnie nie wolno do tego dopuścić. Jeśli czujesz, że nie chce Ci się już ćwiczyć a jeśli nie masz konkretnych, uzasadnionych ku temu powodów to zmień rodzaj ćwiczeń, miejsce ich wykonywania, muzykę. Możliwości urozmaicenia jest wiele i dobrze z nich korzystać.

Podstawą treningów siłowych jest kwestia regeneracji mięśni

Nie jest wskazane ćwiczenie codziennie jednej partii mięśni, one muszą mieć czas na odpoczynek. Tak naprawdę dopiero wtedy zachodzi proces ich wzmacniania. Przetrenowanie może źle się skończyć.Kilka razy mi się to przydarzyło i naprawdę jest to mało przyjemne.

Bardzo istotną kwestią jest rozciąganie mięśni po treningu siłowym

Trening siłowy czy nawet bieganie skraca mięśnie i aby były one smukłe i ładnie wyrzeźbione bezwzględnie po każdorazowych ćwiczeniach należy je rozciągać!! Rozciąganie dodatkowo relaksuje i pozwala spokojnie powrócić rytmowi serca do niższych wartości.

Zdrowa dieta w parze z treningiem pozwoli Ci również zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej

Jeśli dodatkowo pragniesz pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej to w parze z treningiem należy zmienić swoje niezdrowe nawyki żywieniowe. Sam trening spowoduje, że mięśnie będą fajnie wyrzeźbione ale pod warstwą tłuszczu niestety nie będzie ich widać. Można wspomóc się również aktywnością fizyczną typu kardio. Może to być bieganie, spacery, nording walking, praca w ogrodzie, jazda na rowerze a nawet prace domowe. Więcej o ćwiczeniach kardio piszę w artykule: „Chcesz zdrowo i szybko schudnąć? Postaw na cardio!

Z tymi pracami domowymi to może być świetny patent, wystarczy zwiększyć swoją aktywność w tym kierunku aby skutecznie spalać tłuszcz. Korzyść jest wieloraka bo i czysto w domu, lepsza kondycja, mniej tłuszczyku a i układ krążenia jeszcze na tym skorzysta.

Jeśli więc rozlazłe i obwisłe ciało nie za bardzo Ci się podoba a przy okazji chcesz mieć mocne kości i jasny umysł do późnej starości, postaw na trening siłowy i nie trać już czasu. Każda pozytywnie wykorzystana minuta przybliża Cię do upragnionego celu i oddala niedołężność oraz umysłowe otępienie.

Hantle w dłoń!!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

ZapiszPowiadamiaj mnie o komentarzach
Powiadom o
guest
49 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
trackback

[…] treningu siłowego. Co takiego cudownego daje trening siłowy opisałam w artykule – „Trening siłowy ochroni Twoje kości i mózg!” Jeżeli chodzi natomiast o same ćwiczenia na mięśnie brzucha z tym bądź ostrożna! […]

trackback

[…] Na taki wygląd trzeba pracować latami i to intensywnie, odpowiednio się odżywiając a często nawet wspomagając jakimiś dziwnymi suplementami. Ja ćwiczę klatę i ręce od lat i nie mogę pochwalić się mułami jak u kulturysty po prostu nie ćwiczę pod tym kątem. Moim celem jest jędrność, brak galaretowatości, nieestetycznych obwisów skórnych, nadmiaru tłuszczu w niektórych miejscach i tyle. Póki co udaje mi się to nawet nieźle ale to mój styl życia i codzienność więc inaczej być nie może. Do tego zdrowe i świadome żarełko pełne witamin i wartościowych składników odżywczych i sukces gwarantowany. Pisząc świadome zaznaczam jak jest to… Czytaj więcej »

Beata
4 lat temu

Witaj, to właśnie dla tego jak mój mózg odpoczywa podczas wysiłku, chodzę trzy razy w tygodniu na zajęcia fitness. Zaczęło to także przynosić efekty mojemu ciału, kiedy zaczęłam myśleć nie o sylwetce, ale właśnie o mojej głowie. Cudowny sposób na rozładowanie całodziennego stresu. 🙂
P>
Dopiero odkrywam Twojego bloga, ale już bardzo mi się spodobał. 🙂

Witold Kurdziel
Witold Kurdziel
4 lat temu

Sam trenuję zawodowo od wielu lat. Trening fizyczny ochroni kości, ale jeśli jeśli ćwiczenia są wykonywane poprawnie. W innym wypadku, może również zaszkodzić. Pozdrawiam serdecznie.

trackback

[…] z moich ulubionych i to nie bez powodu. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego zajrzyj do artykułu:„Trening siłowy ochroni Twoje kości i mózg!”. Jednak nie o diecie na masę czy o ćwiczeniach chcę tym razem pisać. Bohaterką mojego […]

Piotr
Piotr
5 lat temu

„kobitki obawiają się nadmiernego przyrostu mięśni i wyglądu babochłopa. Jednak to tak nie działa”
Tak. Będąc mężczyzną mam problem z nabraniem większej masy podczas pracy z ciężarami. Kobiety tym bardziej nie powinny się bać.

Agnesssja
5 lat temu

Świetny post! Kiedyś uwielbiałam ćwiczyć , ale kiedy choroba położyła mnie na tyle, że przy każdym wysiłku-nawet najmniejszym odpadam postanawiam przeczekać…Może jeszcze uda mi się kiedyś wrócić i nadrobić stracone lata 🙂 W końcu nadzieją umiera ostatnia! 🙂

Buy cheap look fit
5 lat temu

Ciekawe jest, że cały czas istnieje stereotyp, że kobiety nagle staną się kulturystkami o męskiej figurze uprawiając trening siłowy:D

Maty Puzzle
Maty Puzzle
5 lat temu

Trening siłowy zawsze.

Ale fajnym pomysłem na „jędrność i sprężystość” jest także np. sztuka walki.
Sam trenuję Judo od ponad 10 lat w klubie.
I na matach puzzlowych „po godzinach” w domu.

Są też oczywiście benefity w postaci spokoju ducha, samokontroli, pewności siebie.

Pozdrawiam. 🙂

secretbeautyn
secretbeautyn
5 lat temu

Ja uwielbiam trening siłowy, gdy mam kilkudniową przerwę bardzo mi tego brakuje

healthystyle
5 lat temu

A ja właśnie dużo bardziej lubię trening siłowy niż cardio. Właściwie żeby być precyzyjną to cardio nienawidzę 😉 Dla mnie najlepszym treningiem jest połączenie treningu siłowego z cardio – coś na zasadzie tego co proponuje w swoich treningach Jillian Michaels 🙂

MatczyneFanaberie
MatczyneFanaberie
5 lat temu

Czas się wreszcie ruszyć 🙂

Marchewkowa Skandynawia

świetny wpis, nie mam pojęcia skąd się bierze ten mit, że kobieta bedzie wygladac jak kulturysta.
Odpowiedni trening i mozna naprawde uzyskac super sylwetke !

paulina
paulina
5 lat temu

Obecnie stawiam na kardio i ABS,ale trening siłowy też mnie intryguje i może się do niego przekonam, bo z tego co piszesz, warto:)

Izabela Rusnak Wisiorek

Fajny tekst, właśnie to tej pory wydawało mi się, że trening siłowy nie jest dla mnie. Ty przekonujesz mnie, że wartko spróbować.

Aga Antosiewicz
Aga Antosiewicz
5 lat temu

Często chodzę na siłownię i nie mam figury kulturystki. Ciężko trzeba pracować na takie mięśnie. Kluczową sprawą jest też dieta. Ale to fakt – dziewczyny często się tego obawiają. Trening siłowy jest uzupełnieniem mojego treningu biegowego i ochrania mnie przed kontuzjami.

Paula
Paula
5 lat temu

Jestem fanką treningu siłowego. A próbowałam różnych rzeczy i najlepiej się czuję i wyglądam trenując siłowo. A o tym, że trening siłowy świetnie działa na mózg przekonują mnie Panowie 60+ ćwiczący na siłowni, którzy są super sprawni nie tylko fizycznie 🙂

Kamil
5 lat temu

Regularny trening i zdrowe odżywianie to klucz do długiego życia bez problemów. Sam wiem po sobie, od kilku miesięcy nie mam czasu na regularne treningi i czuję się dużo gorzej niż jak ćwiczyłem prawie codziennie. Dlatego już niedługo i wracam z aktywnością 🙂 pozdrawiam

jedzzapetytem.pl (Ewa)

no to warto sie wziasc za cwiczenie!

A. Bogdańska-Viktolandia

Bardzo ciekawe informacje i dość istotne dla tych co chcą dobrze wyglądać. Pozdrawiam serdecznie.

Dziubziak
5 lat temu

O tym, że aktywność fizyczna dobrze wpływa na mózg wiedziałam, ale o tym, że trening siłowy wpływa na funkcje poznawcze nie wiedziałam – to bardzo ciekawe. Wlasnie też ze względu na starzenie się społeczeństwa. Sama nie do końca lubię te ćwiczenia, ale są one bardzo ważne i znajdują się w moim treningu. O rozciąganiu i rozgrzewce nigdy nie zapominam

Ewelina
Ewelina
5 lat temu

Dziękuję za ten wpis – tego właśnie szukałam. 🙂 Sama skupiałam się głównie na cardio i widzę, że czas to zmienić.

Kitty Kwiaton
Kitty Kwiaton
5 lat temu

Ja się zawsze bałam treningu siłowego, ale może warto zacząć.

Olga | Gray Moka
Olga | Gray Moka
5 lat temu
Odpowiedź do  Kitty Kwiaton

Zdecydowanie warto! Daje o wiele więcej satysfakcji niż inne treningi. Ja siłowy uwielbiam :).

Lidia
Lidia
5 lat temu

Lubię ćwiczyć .A cardio non stop.Nawet figura mi się zmieniła a to tylko 6 miesięcy .Polecam i dziękuję za promocję.

Henryk
Henryk
5 lat temu

Dobrze o tym wiedzieć, a babki niech nie trzęsą się przed treningiem siłowym bo to tylko świetnie wpływa na wygląd. Nie są zasuszone a jędrne, postawne i silne 🙂 takie lubieee

49
0
Skomentujx