Udostępnij

Metod odchudzania jest niezliczona ilość, jednak te bezpieczne i zdrowe są najmniej popularne. Dlaczego tak się dzieje? Prawda jest taka, że aby zdrowo i szybko schudnąć trzeba zmienić swoje dotychczasowe życie głównie w sferze odżywiania oraz ruchu, oczywiście zminimalizowanie stresu oraz wysypianie się są równie ważne. Każdy jednak chciałby schudnąć jak najmniejszym kosztem, nie obciążając się przy tym zanadto. Dlatego też wszelkie diety cud i środki błyskawicznie odchudzające są niezmiernie popularne. Jak wiadomo kwestia odchudzania jest również bardzo zindywidualizowana. Czasem diety działające na jedną osobę, nie przynoszą rezultatów u drugiej. Nie chcę jednak w tym artykule poruszać sprawy diety czy nawyków żywieniowych ale pragnę zwrócić uwagę na rodzaj ruchu jaki naprawdę pozwoli zdrowo i szybko schudnąć, przetestowany oczywiście na sobie. Mimo, że nie mam nadwagi to widzę w jaki sposób na moje ciało działa dany rodzaj aktywności fizycznej. W dalszej części wpisu dzielę się swoimi obserwacjami w tej kwestii.

Utarło się, że ćwiczenia cardio muszą być wyczerpujące i tętno ma znacznie wzrastać podczas ich wykonywania. Nie dla każdego jednak taki rodzaj ruchu jest wskazany. Ja nie za bardzo lubię zbyt intensywne treningi a swojego ciała należy słuchać. Największym błędem jest ćwiczenie na siłę. Najlepiej wybrać taką aktywność fizyczną, którą sprawia nam przyjemność. W tym artykule chciałam przedstawić kardio trochę inaczej. Osobiście np.nie przepadam za systematycznym bieganiem, owszem biegam od czasu do czasu ale codziennego biegania sobie nie wyobrażam. Po prostu mnie nudzi. Inni za to kochają biegać i czują się z tym dobrze.

Biegałam jakiś czas po ok 1 godzinę dziennie i spektakularnych efektów nie widziałam, owszem kondycja poprawiła mi się znacznie. Widoczne efekty natomiast zauważyłam po pewnej wycieczce objazdowej. Przez tydzień pozbyłam się tego co mi się nie podobało, wspaniale ujędrniłam i wysmukliłam nogi. Nie była to wycieczka hardcorowa typu szkoła przetrwania a najzwyklejsze zwiedzanie. Fakt był taki, że codziennie byłam w ruchu, jednak nie intensywnym, piesze wycieczki w normalnym tempie przez większą część dnia. Dieta była nawet obfitsza niż zazwyczaj ponieważ bywałam głodna jak przysłowiowy wilk 🙂 . Po powrocie do domu zauważyłam ogromną różnice i to wypracowaną jedynie w ciągu 7 dni! 😉 Zero cellulitu, jędrna skóra, żadnych fałdek.

Po prostu stały ruch w umiarkowanym tempie zdziałał cuda!

Przywiezione z wakacji doświadczenie przełożyłam na codzienność oczywiście z modyfikacjami. Tak więc oprócz ćwiczeń cardio, w moim  przypadku zumby, którą lubię staram się aby moje codzienne nudne, rutynowe zajęcia stanowiły również element ćwiczeń kardio. I tak- nie zmuszam się już do pracy w ogrodzie /a bywało z tym różnie/ bo to wspaniały rodzaj kardio, na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą – samo zdrowie. Doskonałym kardio jest również wysprzątanie całego domu 🙂 Może nie jest to zbyt ciekawe zajęcie ale konieczne i można wyrobić w sobie przekonanie, że oprócz czystego domu dodatkową korzyścią jest właśnie spalanie tłuszczu :). Jak dla mnie to super motywacja bo bardzo ciężko zabrać mi się za porządki, i jak do tamtego czasu robiłam je wyłącznie z konieczności.

Obecnie przychodzi mi to łatwiej jak pomyślę sobie, że to zdrowa porcja ruchu 😉 . Jesienią i zimą tym bardziej, jak rzadko bywam w ogrodzie. Wspaniałe są również długie spacery. Chodzi o to aby była to aktywność przez co najmniej 2 godziny, oczywiście nie musi przy tym wyrywać się serce z piersi 😉

Osobom mającym trochę więcej czasu i kochającym zwierzęta polecam psa 🙂 . Nie dość, że zyskujemy wspaniałego, wiernego przyjaciela, to z przyjemnością i dla zdrowia spacerujemy sobie z towarzyszem.

zdrowo i szybko schudnąć

Oprócz ćwiczeń i zajęć cardio aby zachować jędrną i smukłą sylwetkę, niezbędnym jest wplecenie między kardio ćwiczeń na rzeźbę mięśni. Ja praktykuję callanetics, o którym pisałam tutaj. Kardio mam na co dzień a jeśli mi go brakuje to jak wspominałam wyżej poskaczę i potańczę sobie zumbę tak ok. godzinki. Owszem bywają i takie dni, że nie chce mi się robić absolutnie nic. I taki dzień lenistwa można sobie zafundować raz na jakiś czas 🙂 to nic złego, oby nie stało się codziennością.

Jednak aby mieć trwałe efekty w odchudzaniu i ujędrnianiu ciała niezbędnym jest zmiana nawyków żywieniowych, począwszy od pozbycia się ze swojego menu wszelkich rafinowanych i przetworzonych zapychaczy. Wszelkie ciasteczka, czipsy, paluszki, pączuszki to puste bomby kaloryczne. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego sięgnij po owoc. Dostarczy co prawda naturalnych cukrów ale to akurat nie zaszkodzi, za to zniweluje głód i chęć na niezdrowe przekąski. Osobiście zawsze staram się mieć pod ręką banana. Nie dość, że jest bogatym źródłem potasu, którego nie sposób przedawkować jedząc banany to jeszcze zawiera szereg witamin oraz wapń i błonnik. Jest smaczny i naprawdę potrafi oszukać głód 🙂

I na koniec należy pamiętać, że ćwiczenia, spacery czy inny rodzaj ruchu nie mogą być tylko chwilowe. To ma być stały element życia, dlatego tak ważnym jest znalezienie skutecznej motywacji i przekonanie własnej psychiki o zbawiennym wpływie ruchu na jakość, długość życia oraz bezapelacyjnie na urodę ;). To samo dotyczy nawyków żywieniowych. Trzeba je zmienić raz na zawsze.

W kolejnym artykule podzielę się swoimi sposobami żywieniowymi gwarantującymi zachowanie smukłej sylwetki. Wiem dokładnie po jakich produktach przybywa mi ciała 🙂 , staram się je zastępować takimi, które mają działanie wręcz odwrotne, ale o tym niebawem…

4
0
Skomentujx