Jeśli masz suchą skórę po stosowaniu na nią oleju koniecznie musisz się bliżej temu przyjrzeć. Oleje nakładane na twarz, ciało czy włosy nie mają prawa wysuszać. Jednak jest kilka zasad, które należy poznać przed zabawą z olejami i nakładaniem ich na skórę czy włosy. Chodzi o to aby nie popaść w fałszywe przekonanie, że sucha skóra jest skutkiem stosowania na nią oleju. W tym wpisie pragnę rozwiać Twoje wątpliwości co do zasadności sięgania po naturalne oleje czy masła. Jeżeli masz z nimi przykre doświadczenia tym bardziej musisz przeczytać co chcę Ci przekazać. Nie wyssałam sobie swoich obserwacji i wniosków z palca. Po prostu doświadczałam na sobie i wiem co robiłam nie tak, że oleje wysuszały i moją skórę. Udostępniłam również film na ten temat więc jeśli preferujesz video, zapraszam do oglądania.
1.Oleje i masła bezwzględnie należy nanosić na wilgotną skórę lub włosy
O tej zasadzie nie każdy wie a beztroskie olejowanie suchej skóry czy włosów wiąże się z ich przesuszeniem.Jeszcze jak o tym nie wiedziałam nanosiłam olej na suchą skórę. Martwiłam się trochę, dlaczego zamiast nawilżonej cery ona staje się coraz bardziej sucha. Podobnie było z włosami, mimo że nakładałam na nie olej na całą noc przed każdym myciem, one się puszyły jeszcze gorzej niż przed. Przyczyną było oczywiście nakładanie oleju na suchą skórę i włosy. Doznałam olśnienia i od tego czasu problem zniknął.
Przed naniesieniem oleju na twarz najpierw ją dokładnie oczyść. Jak oczyszczam skórę twarzy przeczytasz we wpisie – Oczyszczanie twarzy olejem czyli OCM po mojemu . Następnie przetrzyj najlepiej wybranym hydrolatem kwiatowym. Czym są hydrolaty dowiesz się z artykułu – Hydrolaty kwiatowe zamiast toniku do twarzy? . Równie dobrze możesz spryskać skórę. Szybko aby nie zdążyła wyschnąć aplikuj wybrany olejek. Dokładnie rozprowadź go po skórze. Od razu zauważysz różnicę między nakładaniem oleju na suchą a wilgotną twarz. Na wilgotnej świetnie się rozprowadza i błyskawicznie wchłania a o to właśnie chodzi. Wystarczą zaledwie 3-4 krople aby dokładnie pokryć twarz. Olej nie może oblepiać twarzy a tak się dzieje w przypadku nakładania go na suchą skórę. Wówczas tworzy on coś w rodzaju maski, która przyciąga wszelkie zanieczyszczenia. Wnikają one w pory, blokują je i w konsekwencji powstają wypryski, pryszcze. No właśnie, nie dość że zrobi ze skóry pustynię to na dodatek przypałętają się nieestetyczne niespodzianki. Nie za ciekawie, nieprawdaż?
Z małą różnicą postępuje się w przypadku wykorzystywania oleju jako balsamu do ciała
Zamiast hydrolatu kwiatowego jako nawilżacza stosuje się zwykłą wodę. Oczywiście idealnie byłoby się wykąpać w hydrolacie ale taka przyjemność słono by kosztowała. Po kąpieli na wilgotne ciało nanieś olej i dokładnie rozprowadź. Oczywiście momentalnie się wchłania, pozostawiając skórę świetnie nawilżoną.
Podobnie ma się sprawa z włosami. Przed naniesieniem na nie oleju zwilż je wodą i dopiero wetrzyj go dokładnie w każdy kosmyk. Dopiero takie postępowanie przyniesie widoczne i pożądane skutki. W mojej praktyce wygląda to tak, że przed myciem głowy zwilżam włosy, nanoszę olej i po ok 2 godzinach zmywam to wszystko. Oleju nie nanoszę co każde mycie, bo to dość długi ceremoniał. Robię tak kiedy czas mi na to pozwala.
2.Oleje nakładaj zawsze na oczyszczoną skórę
Oleje rozpuszczają tłuszcz i wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli więc nałożysz sobie olej na nieoczyszczoną skórę twarzy, prosisz się o problemy. Na twarzy powstanie siedlisko bakterii, sebum zmieszanego z olejem i wysyp gotowy. Szczerze odradzam takie praktyki. Najpierw dokładnie oczyść twarz, zwilż ją i dopiero aplikuj olej. Zasada ta nie dotyczy włosów, bo olejuje się je przed myciem ale w ich przypadku nie musimy się martwić o pryszcze.
3.Używaj dobrych jakościowo, nierafinowanych olejów
Kolejny ważny aspekt to stosowanie dobrych jakościowo oraz nierafinowanych olejów. Spotykam się nazbyt często, że ludzie nawet nie wiedzą co nakładają na twarz. Nie są w stanie określić czy olej jest rafinowany czy nierafinowany, czy jest 100 procentowy i czy jest jeszcze ważny. W takim przypadku nawet nie ma o czym dyskutować, sprawa jest nader jasna. Moja twarz np. nie toleruje olejów spożywczych. Za to ciało je bardzo lubi. Taka nierafinowana oliwa czy olej kokosowy stanowi wspaniały balsam. Do pielęgnacji twarzy stosuję olejki specjalnie do tego przeznaczone.
4.Oleje również mogą uczulać
Zanim wydasz osąd, że wszystkie oleje są do dupy, wiedz że i one mogą uczulać. Moja sucha skóra reaguje podrażnieniem i wysypem na olej z awokado. Zanim dobrałam sobie oleje odpowiednie dla swojej kapryśnej, suchej skóry wiele czasu upłynęło. Nie obędzie się bez eksperymentów. Kupuj więc jak najmniejsze opakowania aby przetestować dany olej. Jeśli okaże się nieodpowiedni, nie padniesz na kasę a resztę wykorzystasz do pielęgnacji np. dłoni czy stóp.
5.Stosuj oleje przeznaczone do Twojego typu cery
Zanim zdecydujesz się na dany olej, musisz wiedzieć jaki olej nadaje się do twojego typu cery. Każdy olej ma różne właściwości. Np.do cery tłustej nada się skwalan – olej z oliwek, który jest hypoalergiczny i niekomodogenny /nie zapycha porów/. Natomiast do skóry suchej – olej malinowy, arganowy a do cery z problemami naczynkowymi -niezastąpiony olej z kocanki o których właściwościach przeczytasz w artykule –Jak ujarzmiłam cerę naczynkową za pomocą tej pięknej i pożytecznej roślinki!. Taki mały spis olejów i ich właściwości zamieściłam we wpisie – Olej na twarz zamiast tradycyjnego kremu?
6.Zwracaj uwagę na datę ważności i sposób przechowywania olejów
Bardzo ważna sprawa to termin przydatności do użycia. Oleje się utleniają i stają się niebezpieczne dla organizmu. Niewielu zwraca na to uwagę. Pamiętaj więc o upływającym terminie ważności i po jego upływie absolutnie nie używaj takiego oleju. Co najwyżej możesz nim naoliwić zamek w drzwiach. Kolejna rzecz to sposób przechowywania. Jeżeli nie ma wyraźnego zalecenia producenta, że olej bezwzględnie należy przechowywać w lodówce, spokojnie możesz przechowywać go w łazienkowej szafce w temperaturze pokojowej. Ważne aby nie były wystawione bezpośrednio na działanie światła. Dobre oleje sprzedawane są w ciemnych lub nieprzezroczystych pojemnikach.
Często spotykam się z opiniami, że oleje nie służą danej osobie ale mało która a nich zada sobie trud dociekania co tak naprawdę jest tego przyczyną. Obarczają winą same oleje. Tak jest po prostu łatwiej. Jeśli jesteś jedną z nich dokładnie przeczytaj ten artykuł i przeanalizuj sposób swojego postępowania z olejami. Przyjrzyj się bacznie używanym olejom, ewentualnym reakcjom alergicznym. Wybierz sobie oleje adekwatne do Twojego typu cery, przestrzegaj terminu ważności i przede wszystkim nakładaj na wilgotną skórę czy włosy. Takie postępowanie zagwarantuje Ci sukces, piękną skórę oraz włosy. Jeśli mimo takiego postępowania nadal masz problem z suchą skórą czy włosami, pytaj w komentarzach a spróbujemy znaleźć przyczynę.
Jeśli chcesz poznać tajniki naturalnej pielęgnacji skóry zapraszam na mój kurs, w którym dowiesz się wszystkiego na ten temat. Masz 3 opcje do wyboru począwszy od samego ebooka do całego kursu pdf wraz z filmami video oraz możliwością ustalenia indywidualnego planu pielęgnacyjnego dla Twojej skóry.
[su_row][su_column size=”1/3″ center=”no” class=””] [/su_column] [su_column size=”1/3″ center=”no” class=””]
[/su_column][su_column size=”1/3″ center=”no” class=””][/su_column]
[/su_row]
Dzień dobry. Gdzie można kupić olej z kocanki? Wszędzie jest tylko macerat i olejek eteryczny. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
Proszę spróbować na biochemiiurody.
Dziękuję za odpowiedź chodziło mi o olejek śliwkowy i olejek malinowy .Mam pytanie co do tego kursu czy musi być ten detox i jak to wygląda bardzo bym o odpowiedź prosiła.
Dzień dobry mam takie pytanie moja skóra jest sucha podrażniona z tendencją do zaczerwienień ,na brodzie mam wypryski. Od niedawna stosuję na noc olejek śliwkowy z pestek malin a na dzień krem z wianka nawilżający, mój problem polega na tym że odcień mojej skóry stał się żółtawy bardzo bym prosiła o odpowiedź co może być tego przyczyną jestem załamana mój wiek 38 lat. Jak mogę rozjaśnić twarz
Witaj, olejek śliwkowy z pestek malin? Taki nie istnieje, albo olej śliwkowy albo z pestek malin. Osobiście nie stosuję żadnych kremów. Może jakiś składnik tego kremu to powoduje? Przyczyn może być od groma. W moim kursie – Sekrety naturalnej pielęgnacji skóry znajduje się wszystko na temat naturalnego dbania o skórę. To jest bardzo obszerna tematyka więc nie sposób opowiedzieć w kilku zdaniach. Tutaj więcej informacji o kursie – https://sklep.rytmynatury.pl/naturalna-pielegnacja-skory
A jak to się ma do zmywania makijażu olejem?
Makijażu również nie powinno zmywać się samym olejem.
Świetny wpis! Szczerze mówiąc nakładam olejki na włosy suche i faktycznie nie widziałam aby były jakoś bardziej nawilżone. Będę się stosować do Twoich zasad.
Przyłączam się do pytania. Co na cerę tłustą i zaskórniki?
Odpowiedziałam już na to pytanie Iwonce 😉
Bardzo mądry wpis. Warto korzystać z bogactwa natury i warto odwiedzać twojego bloga Agnieszko.
U mnie po olejowaniu na suchą skure wyszły jakieś pryszcze.Kurcze mam już trochę lat a wygląda to na trądzik .Pomocy
A jaki olej polecasz do cery tłustej? Mam taki problem i mnóstwo zaskórników.
Skwalan może być z dodatkiem kropelki eterycznego olejku lawendowego lub herbacianego. Skwalan / z oliwek ale taki przeznaczony specjalnie do twarzy/ jest niekomodogenny /nie zatyka porów/ a olejki eteryczne /herbaciany i lawendowy/ odkażają i oczyszczają 🙂
Ja zawsze na suchą skóre nakładałam olejki.Może to właśnie błąd .Bo efektów nie było.Dziękuje za podpowiedż’
Ważne, żeby pamiętać o tej dacie ważności 🙂 A niestety mamy tendencję do zużywania produktów nawet kilka lat po otwarciu…
Dokładnie a oleje szybko jełczeją 🙂
A ja nakładałam na suchą skórę i zdziwienie że efekt jest odwrotny od zamierzonego. Teraz już wiem co robiłam nie tak.
Witam, odnośnie smarowania ciałem olejkami-zawsze mam z tym problem… Owszem, smaruje na wilgotną skórę i co dalej? Ile mam czekać,aż się to wchlonie? Mam sie owinac folia spożywcza i odczekać?Ale też nie wiem jak długo mam z te folia siedziec?.Jak sie wysmaruje,staram się odczekać dobre 15 min i zakładam szlafrok. Jak się śpieszę, to wycieram nadmiar ręcznikiem.Pytanie jest takie- po nasmarowaniu olejkami mam wyplukac ciało czy nie? Mam świeże olejki – bez reklamy – z maliny, shea, dzikiej róży, orzech laskowy, wiesiolek, ogorecznik, pestki arbuza, migdały i nasiona marchwi. Od kilku lat stosuje i są niezmienne. Tak naprawdę mnie denerwuje… Czytaj więcej »
Nie stosuję żadnych folii bo nie mam takiej potrzeby. Jeśli nanoszę np. zwykłą oliwę na mokre ciało to ona wchłania się błyskawicznie. Nie płucze się ciała bo nie miałoby to sensu. Trzeba przestrzegać dat ważności i instrukcji przechowywania. Najlepiej trzymać w miejscu ciemnym i chłodnym / to jednak w zależności od oleju i zaleceń producenta/. Na pewno coś robisz nie tak bo ja nie czuję na ciuchach czy ręcznikach zapachu olejów.