Kwas hialuronowy półprodukt kosmetyczny, z którego można przygotować żele czy toniki do pielęgnacji skóry. Taki roztwór jest wspaniałym humektantem czyli nawilżaczem. W kosmetyce stosowana jest stabilna postać kwasu hialuronowego inaczej hialurynian sodu czyli sól sodowa kwasu hialuronowego.
Kwas hialuronowy po kolagenie jest najważniejszym składnikiem skóry. Znajduje się w wielu tkankach np. mięśniach, stawach, w ścianach naczyń krwionośnych ale najwięcej bo aż 50% zawiera go skóra. Jest odpowiedzialny za jej nawilżenie, napięcie, zdrowy i młody wygląd. Jego najważniejszą zdolnością jest wiązanie wody i jej zatrzymywanie. Dlatego spełnia bardzo ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry i naskórka. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje co objawia się jej suchością i pomarszczeniem. Kwas hialuronowy jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Jest również całkowicie bezpieczny dla skóry, nietoksyczny oraz nie powoduje alergii. Na moim kanale na YouTube zamieściłam film jak wykonuję taki domowy żel hialuronowy.
Ze względu na różny ciężar cząsteczkowy kwas hialuronowy dzieli się na:
- kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy HMW ( High Molecular Weight), o cząsteczkach, które nie przenikają przez warstwę rogową skóry. Ten rodzaj kwasu tworzy na powierzchni skóry film powodując podwyższenie wilgotności warstwy rogowej skóry przez co skóra staje się gładka i aksamitna. Co ciekawe przepuszczalność skóry się zwiększa i substancje czynne mogą przeniknąć w jej głąb. Ten rodzaj kwasu hialuronowego jako 1% /zalecany/ roztwór z wodą ma konsystencję żelu. W moim domowym laboratorium kosmetycznym nigdy nie może go zabraknąć. Stosuję go na wiele sposobów np. robię taki domowy krem , którego działanie jest fenomenalne. Przepis na krem znajduje się w artykule – Zrób sobie krem do twarzy – domowy, tani i nie do bani!
- kwas hialuronowy małocząsteczkowy (LMW – Low Molecular Weight) – jego cząsteczki wnikają w warstwę rogową skóry przy tym wspaniale ją nawilżając oraz wspomagając wnikanie substancji czynnych. Rozpuszczony w wodzie nie tworzy żelu dlatego zaleca się łączyć go z kwasem hialuronowym wielkocząsteczkowym w proporcjach 2: 1 lub 1:1 /większa ilość kwasu wielkocząsteczkowego/. Sugerowane stężenie 0,5%-1%.
- kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy– kwas o najmniejszych cząsteczkach. Otrzymywany jest z kwasu wielkocząsteczkowego w wyniku pocięcia łańcuchów na mniejsze części. Najlepiej przenika przez warstwę rogową skóry. Świetnie się sprawdza przy cerze podrażnionej np. zbyt intensywnymi peelingami, po stosowaniu kwasów AHA, BHA, retinoidów, poranionej, spękanej czyli wszędzie tam gdzie potrzeba szybkiej regeneracji. Korzystnie wpływa na odbudowę uszkodzonego naskórka. Dodatkowo wygładza, ujędrnia, uelastycznia skórę. Rozpuszczony w wodzie nie tworzy żelu dlatego zaleca się łączyć go z kwasem hialuronowym wielkocząsteczkowym w proporcjach 2: 1 lub 1:1 /większa ilość kwasu wielkocząsteczkowego/. Sugerowane stężenie 0,5% – 1%.
Należy pamiętać, że roztwór kwasu małoczęsteczkowego i ultramałocząsteczkowego nie tworzy konsystencji żelu dlatego najlepiej wymieszać je w odpowiednich proporcjach z kwasem wielkocząsteczkowym i wodą destylowaną lub demineralizowaną.
Nigdy nie stosuj roztworów kwasu hialuronowego samodzielnie!
Wiele osób szybko porzuca zabawę z własnoręcznie robionymi kosmetykami bo nie znają podstaw. Stosują nieodpowiednie proporcje czy używają w niewłaściwy sposób. Nigdy nie można przekraczać zalecanych stężeń oraz stosować roztworu kwasu hialuronowego samodzielnie. W sumie dotyczy to wszystkich humektantów i emolientów. Kwas hialuronowy należy stosować wraz z emolientem, który utworzy warstwę okluzyjną na skórze. Samodzielnie stosowany wyciąga wodę ze skóry i ją wysusza.
Można go stosować w dwojaki sposób:
- Najpierw nakładając żel hialuronowy na czystą skórę, dokładnie wmasować a następnie nałożyć emolient np. olej lub masło.
- Mieszając żel hialuronowy z olejem np. pół na pół i taką mieszaninę nakładać na skórę.
Osobiście preferuję drugi sposób z czystej wygody. Żel hialuronowy w połączeniu z olejem świetnie się rozprowadza i wspaniale wchłania. Już zaledwie po kilku minutach można nakładać makijaż. Skóra jest jednocześnie nawilżona i natłuszczona. Pamiętaj aby kupować czysty kwas hialuronowy bez żadnych dodatków. W sprzedaży dostępne są gotowe żele hialuronowe ale zazwyczaj zawierają one konserwanty. Ja kupuję kwasy hialuronowe w proszku, rozrabiam niewielką ilość z wodą demineralizowaną lub destylowaną i taki żel przechowuję w lodówce. Tak należy postępować jeśli chcesz aby żel nie zawierał żadnych konserwantów.
Kwas hialuronowy i jego cudowne właściwości to tylko niewielki wycinek obszernego zagadnienia jakim jest naturalna pielęgnacja skóry. Jeśli pragniesz zgłębić jej tajniki bez narażania się na niepotrzebne koszty i błędy pielęgnacyjne gorąco polecam Ci mój kurs, ebook i audiobook – Sekrety naturalnej pielęgnacji skóry, który za rękę poprowadzi Cię przez proces wdrażania naturalnej pielęgnacji. A jest o co walczyć, zaręczam bo od lat nie stosuję innej pielęgnacji a stan mojej skóry w końcu jest idealny. Ty również możesz to poczuć!
[…] żel przygotowuję samodzielnie. W jaki sposób to robię dowiesz się z artykułu ” Stosuj kwas hialuronowy na twarz aby zatrzymać czas! „. Naprawdę warto się zainteresować tematem bowiem wszelkie konserwanty są toksyczne dla […]
[…] Zanim więc posmarujesz twarz masłem, nanieś na nią hydrolat, tonik do twarzy czy po prostu zmocz wodą. Bardzo fajnie sprawdza się duet – żel hialuronowy z masłem. Najpierw należy nałożyć żel hialuronowy, dokładnie wklepać i jak wyschnie nałożyć masło shea. Żel hialuronowy jest humektantem, nawilża więc skórę a masło zabezpiecza przed odparowaniem związanej przez żel wilgoci. Jak samodzielnie zrobić czysty żel hialuronowy dowiesz się z artykułu – Kwas hialuronowy najlepszy do szybkiego nawilżenia skóry […]
Czy kwas hialuronowy z olejem z opuncji można sforsować codziennie,dwa razy )rano i na noc)?
Stosować*
Kwas czy żel?
Kwas
[…] Jak samodzielnie przygotować żel hialuronowy /odpowiednie proporcje/ znajdziesz we wpisie Kwas hialuronowy najlepszy do szybkiego nawilżenia skóry. W połączeniu z żelem hialuronowym, olej rycynowy można stosować na twarz nawet codziennie. […]
Fajne i ciekawe informacje:) Znasz może jakiś masaż powiększający oczy?
Na powiększenie oczu najlepsze są ćwiczenia 🙂
Możesz napisać jakie?:)
Kochana 😉 trudno będzie opisać ale może filmik nakręcę choć z częścią tych ćwiczeń.
Byłoby super:)