Udostępnij

Jak zwalczyć stres ? To pytanie bardzo często pojawia się w naszych głowach. Większość społeczeństwa tkwi w permanentnym stresie i to nie tylko w tym związanym z tępym szefem, wredną koleżanką, fałszywym kolegą z pracy czy problemami finansowymi itd. Codziennie do tego stresu dokładamy jeszcze stres organizmu powstały po spożyciu dużych ilości kofeiny, alkoholu, nikotyny czy innych używek, środków odurzających łącznie z narkotykami no i niestety wszechobecnych i nagminnie zażywanych leków.

Taka mieszanka to istny szok dla organizmu. Po latach dręczenia swojego ciała oraz ignorowania jego sygnałów przychodzi czas aby stres zebrał swoje żniwa. Zaczynamy podupadać na zdrowiu, nie radzimy sobie już nawet z najprostszymi sytuacjami. Stajemy się słabi fizycznie i psychicznie. Marniejemy w oczach, przypałętują się różne choroby, nerwice i depresja. W takim momencie dobierają się do nas lekarze racząc nas lekami i przybijając przysłowiowy gwóźdź do trumny, bo nie leków tu potrzeba a diametralnej zmiany stylu życia na poziomie świadomym i podświadomym.Nie jest to proste zadanie i nie o tym chciałam pisać w tym artykule. Pewnymi wskazówkami jak zacząć aby zdrowy styl życia stał się nawykiem dzielę się tutaj>>>.  

jak zwalczyc stres

W tym wpisie natomiast chcę skupić się jak zwalczyć stres zdrowo, bezpiecznie i skutecznie. Tak więc jak wracasz do domu np. po długim, paskudnym dniu, po konfrontacji z tępym szefem to masz po prostu pecha 😉 . Nie tak powinno wyglądać życie wolnego i niezależnego człowieka. To jest niewolnictwo tylko inaczej nazwane, jednak to trochę inna historia 😉 .

Ok wracasz więc do domu i robisz sobie drina, popalając przy tym papierocha. Alkohol i nikotyna krążąc we krwi dają złudne uczucie odprężenia i spokoju. To jednak tylko pozory i chwilowe polepszenie samopoczucia. Potem może być tylko gorzej i każdy zdaje sobie z tego sprawę ale czasem bywa za późno…

Zamiast zdradliwych używek pokonać stres można na wiele innych bezpiecznych sposobów. I nie chodzi tu o jedzenie, które działa na niektórych jak używka, pomagając w odprężeniu. Takie metody grożą otyłością i chorobami z nią związanymi. Zapominamy więc również i o obżarstwie.

Ech ciężko…ale kto powiedział, że w życiu wszystko jest proste?

1.Jak zwalczyć stres z pomocą kakao i czekolady?

jak zwalczyc stres

No dobra ale ku pocieszeniu pierwszym sposobem jak zwalczyć stres jest sięgnięcie po prawdziwe kakao lub dobrą, surową czekoladę.  No to jest już przyjemniejsze. Jednak nie należy przesadzać z tymi smakołykami. Mimo, że czekolada zawiera antyoksydanty, minerały i flawonoidy to substancja czynna – teobromina jest neurotoksyną. W dużych ilościach i często spożywana może uzależniać i szkodzić. Aby więc nie popaść z jednego nałogu w drugi trzeba ograniczać tak kakao jak i czekoladkę. No, to już gorsze wiadomości..

2.Herbatki ziołowe – melisa i rumianek

Niektóre ziółka odpowiednio przyrządzane są świetnym środkiem uspakajającym i nasennym. Czasem najlepiej stres odespać ale jak tu zasnąć jak człowiek w środku aż się trzęsie. Właśnie z pomocą przyjdą napary z rumianku czy melisy. Jak przyrządzać melisę aby faktycznie działała uspokajająco piszę tutaj>>>

Pomocna może okazać się zielona herbata. Zawiera teinę, która działa antystresowo. Najlepsza w walce ze stresem jest herbatka z drugiego parzenia. Z pierwszego działa bardziej pobudzająco. Parzymy krótko od 2 do 3 minut.

3. Witamina C

Witamina C doskonale radzi sobie ze stresem przy okazji wymiatając wolne rodniki, które niestety mnożą się okrutnie podczas stresu. Doskonałe są owoce cytrusowe i inne naturalne jej źródła. Jeśli stres jest silny warto sięgnąć po kwas askorbinowy i zapodać sobie witaminkę z grubej rury w granicach nasycenia organizmu tzn. maksymalnie do takiej ilości, po której występuje biegunka. Przetestowane i bardzo skuteczne 🙂 .

4. Jak zwalczyć stres łososiem?

Łosoś i to najlepiej dziki /wiem, nie jest tani ale to nasze zdrowie/ ale nie tylko, bo ogólnie tłuste ryby są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą zredukować lęki nawet o 20%. Kwasy omega-3 chronią również serce co jest bardzo wskazane przy stresującym życiu.

5. Owsianka

Owsianka wspomaga produkcję serotoniny w mózgu. Serotonina odgrywa istotną rolę w tworzeniu i utrzymywaniu dobrego samopoczucia. Daje również niezłego energetycznego kopa, co czyni nas silniejszymi i bardziej odpornymi na stres. Podobnie jak w przypadku kwasów omega-3 wspomaga również serce. Tutaj podaję przepis na owsiankę po mojemu>>>

6. Szpinak

W walce ze stresem kluczową rolę odgrywa poziom magnezu. Szpinak i inne zielone warzywa liściaste bogate są w magnez, który uspakaja nerwy, pozwala w relaksacji mięśni oraz zwalcza zmęczenie. Obok sałaty warto wdrożyć do swojej diety w postaci surowej właśnie szpinak, jarmuż czy rukolę.

Jeśli czujecie, że ogarnia Was stres i odruchowo sięgacie po używki czy niezdrowe jedzenie, szybko przypomnijcie sobie, że istnieją zdrowe,  bezpieczne i co tu kryć duużo tańsze, zdrowe i bezpieczne alternatywy. Rób to tak długo i często aż ta myśl zakorzeni się w Twojej podświadomości i stanie się częścią Twojego życia…

16
0
Skomentujx