Udostępnij

Czy radioaktywne banany to fakt? Czy może znowu jakiś wymysł. Próbowałam tego dociec i podzielę się swoimi obserwacjami i przemyśleniami w tym zakresie. Otóż jak wiadomo banany zawierają potas i to właśnie on a dokładniej izotop potasu  jest odpowiedzialny za przypisywanie bananom promieniotwórczości. I nie dotyczy to tylko bananów ale również innych pokarmów jak i samego człowieka. Jest to zjawisko tzw. naturalnej promieniotwórczości i spożywanie bananów nawet znacznych ich ilości nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Owszem mogłyby zaistnieć pewne problemy po zjedzeniu jednorazowo 400 sztuk bananów ale taki wyczyn jest niewykonalny więc i przesadne zarzuty stawiane bananom nie mają żadnego uzasadnienia.

Informacje jakoby interaktywne banany były niebezpieczne dla zdrowia wzięły się pewnie stąd, iż podczas transportu ogromnych ilości tych owoców w punktach kontrolnych często zostają wszczęte fałszywe alarmy wykrywające substancje radioaktywne. Jednak takie potencjalnie fałszywe alarmy mogą wywoływać nie tylko banany ale o tym się już nie wspomina.  Tak naprawdę banan nie jest wiele więcej radioaktywny niż otaczające nas przedmioty i my sami. Promieniowanie tego nietrwałego izotopu potasu jest tak nieznaczne, że w żaden sposób nam nie zagraża.  Do tego owe dodatkowe atomy potasu przebywają w naszym organizmie zaledwie kilka godzin po konsumpcji tego wartościowego jakby nie było owoca.

radioaktywne banany

Większym problem w kwestii spożywania bananów jest ich chemiczny sposób uprawy

Na plantacjach banany, z resztą jak wiele innych roślin są traktowane pestycydami i herbicydami. I tu przystanę na chwilę bo otwiera mi się nóż w kieszeni na poniektórych ignorantów. Jeśli śledzisz mojego bloga i moją osobę w mediach społecznościowych pewnie wiesz, że propaguję żywność ekologiczną z certyfikatem. W przypadku bananów jest podobnie. Nie wnikam, czy ten certyfikat jest faktycznie rzetelny a produkt wart swojej ceny ale mamy przynajmniej pewną dozę spokoju wybierając właśnie takie towary. Otóż bardzo częsta śpiewka z jaką się spotykam, że banany to chemiczny syf ect, ect. Ok, idąc tą drogą to wszystko jest chemicznym syfem bo uprawiając np. u siebie w ogródku warzywka i owoce wszak rosną one w ziemi na którą ten cały syf spada. I jak tu być eko? Nie da rady w 100%. To jest po prostu niemożliwe. Nawet jak zaprzestaniesz jedzenia i zechcesz żywić się samą energią kosmiczną /a i tacy delikwenci istnieją/ to nie uchronisz się przed kontaktem z chemią bo samo powietrze jest nią przesycone. Na jednym obszarze mniej na innym więcej ale jednak.

Banany są o tyle bezpieczniejsze, że posiadają dość grubą skórę

Nie jest to jakaś pewna ochrona ale lepsze to niż np. owoce, które zjadamy ze skórką. Takie są bardziej narażone na kontakt z zanieczyszczoną atmosferą. Wiem, że zaraz się posypią stwierdzenia, że środek też chłonie a i owszem ale już np. ma mniejszy kontakt z brudnymi opadami atmosferycznymi. Przyznaje się bez bicia, że jestem bananiarą od dziecka. Od zawsze kochałam te owoce i nigdy z nich nie zrezygnuję. Oprócz śmiesznych zarzutów o ich radiokatywność, banany posiadają wiele cennych składników odżywczych. Doskonale wpływają na naszą psychikę, uspakajają, pomagają w bezsenności – jednym słowem tacy roślinni terapeuci a to dzięki tryptofanowi. Więcej na temat zdolności bananków do poprawiania samopoczucia i ułatwiania zasypiania znajdziesz w artykule – Gdy miewasz problemy ze snem, zrób sobie dobrze bananem! .

Zatem mówię Ci, nie obawiaj się radioaktywnych bananów bo więcej szkody przyniesie Ci ich unikanie niż pożytku. Oczywiście mam na uwadze ludzi zdrowych, którym potas i inne składniki banana czy alergie nie szkodzą. Napisałam to racząc się kilkoma bananami naraz. Cud, że jeszcze żyję choć może zacznę świecić w ciemnościach. W sumie byłoby to dobre bo zaoszczędziłabym i to sporo, na energii elektrycznej. Ale aż tak dobrze pewnie nie będzie. Nadal będę musiała bulić za coś czego nie widzę a to jest dla mnie jak wrzucanie pieniędzy w czarną dziurę. I jak tu żyć…bez banana na poprawę humoru ani rusz!

3
0
Skomentujx