Udostępnij

Gdy problemy ze snem oraz obniżenie nastroju stanowią Twoją codzienność, wpleć w swoje menu banany! Otóż banany robią dobrze na samopoczucie, poprawiają jakość snu i działają przeciwdepresyjnie.

Na problemy ze snem – tryptofan

Skąd u zwykłego bananka takie niezwykłe właściwości? Otóż banany /wybieramy ekologiczne/zawierają bardzo cenny dla organizmu ludzkiego składnik – tryptofan. Jest to aminokwas, który musimy pozyskiwać z zewnątrz. Ale do czego nam jest potrzebny ten tryptofan? Wspomaga on produkcję serotoniny czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobry dobry nastrój oraz melatoniny, która zapewnia spokojny sen. Jego działanie polega na wspieraniu procesu syntezy białek.

problemy ze snem

A co z kalorycznością bananów?

Skoro już wiesz dlaczego dobrze podjadać sobie banany pewnie zastanowisz się nad jego kalorycznością. Nie wiem dlaczego ale ludzie na własne życzenie ograniczają się z jedzeniem bananów, bo są kaloryczne i niby mają powodować tycie. Z drugiej strony serwują sobie białe buły z mąki rafinowanej, ciasta, batony, napoje z cukrem i syropem glukozowo – fruktozowym. Zawsze gdy słyszę, iż banany są kaloryczne i dlatego nie są obecne w czyimś menu, nóż mi się otwiera w kieszeni. Dlaczego ludzie nie potrafią samodzielnie myśleć tylko wciągają każdy kit?

Przecież przyrost masy ciała zależy od dodatniego bilansu kalorycznego i lepiej pozbawić się złudnej przyjemności popijania coca-coli niż rezygnować z tak wartościowego pożywienia jakim są banany! Z resztą myślę, że jeśli masz problemy ze snem to nawet nie myślisz o coca-coli. Chociaż z drugiej strony wszystko jest możliwe.

Nie stosuję żadnych durnych zasad żywieniowych, jem to czego mój organizm potrzebuje co dokładnie wyraziłam w artykule – Jak szybko schudnąć bez katorżniczych treningów i wyniszczających diet!. Banany jadam często, nawet bezpośrednio przed snem i..No i nigdy nie miałam problemów z nadwagą.  Z drugiej strony pamiętaj, że problemy ze snem przyczyniają się do otyłości oraz, że wzrost poziomu tryptofanu w organizmie może zmniejszyć odczucie głodu i wspomóc proces odchudzania. Jak widzisz wybór jest prosty. Jednak to zadziała tylko wówczas gdy będziesz dostarczać organizmowi tryptofanu systematycznie.

Jeśli więc miewasz problemy ze snem a codzienność Cię przytłacza, rób sobie dobrze bananem każdego dnia a świat nagle stanie się piękniejszy i życie odzyska swój blask!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

18
0
Skomentujx