Udostępnij

Zdrowotne właściwości bananów są bardzo cenne więc błędem byłoby rezygnować z ich udziału w diecie. Wiele osób obawia się bananów – zupełnie niepotrzebnie.Błędnie uważają, że banany tuczą. Wiadomo w nadmiarze to i sałata może utuczyć. Zanim jednak przejdę do sedna sprawy muszę zaznaczyć, że aby banany działały jak należy – muszą być organiczne czyli wolne od wszelkiej chemii. Inaczej działanie będzie odwrotne. Po drugie cukrzycy wcale nie muszą rezygnować z bananów! Jednak są pewne warunki aby mogli się nimi raczyć. Wyjaśnię to w dalszej części artykułu. Na moim kanale na YouTube dostępny jest >> również film, w którym omawiam te cudowne właściwości bananów.

1. Banany są bogatym źródłem magnezu i potasu

Magnez i potas pełnią w naszych organizmach kluczową rolę. Są odpowiedzialne głównie za funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego czyli. m.in. serca, który jest przecież mięśniem. Jeżeli brakuje tych pierwiastków serce nie pracuje jak powinno, pojawiają się różne arytmie i inne sercowe sensacje. Lepiej tego nie przechodzić na własnym sercu. Suplementując potas można bardzo łatwo doprowadzić do przedawkowania co również nie jest wskazane. Dlatego najlepiej pozyskiwać go z naturalnych źródeł. Natomiast jedząc banany, nawet wiadro dziennie, potasu nie da rady przedawkować.

2. Jak banany walczą z bezsennością i psychicznymi dołami

Kolejną cenną właściwością bananów jest zawartość tryptofanu. A cóż to takiego jest ten tryptofan? To aminokwas wspomagający produkcję neuroprzekaźników serotoniny i melatoniny w mózgu. Jak wiadomo serotonina odpowiedzialna jest za dobry nastrój natomiast melatonina gwarantuje zdrowy, głęboki sen. Jeżeli zatem masz problemy ze snem, z nerwicą, z depresją nie żałuj sobie bananów. I pamiętaj, jedz banany codziennie w ilości 2-3 sztuk a nie od świętego dzwonu. Temat cudownych nasennych właściwości bananów poruszałam już w jednym z moich artykułów: Gdy miewasz problemy ze snem, zrób sobie dobrze bananem!

3. Często boli Cię brzuch? Banany pomogą!

Banany neutralizują kwasy żołądkowe a tym samym działają łagodząco na błonę śluzową żołądka. Wspomagają również produkcję śluzu dlatego są dobre na wszelkie dolegliwości żołądkowo jelitowe, niestrawność. Uśmierzają przy tym ból.

4. Czy banany tuczą i czy są wskazane dla cukrzyków?

To jest mit powtarzany przez wiele osób i często rezygnuje się z tego powodu z bananów. A to ogromny błąd! Banany zawierają dużo błonnika a jak wiadomo błonnik to balast i nie ulega trawieniu przez organizm. Po prostu przelatuje. Zauważ, że już 1 banan potrafi nasycić. To jest właśnie zasługa błonnika. I mimo, że są kaloryczne to większość banana i tak wydalamy. Zawierają również skrobię oporną i pektyny, które  wspomagają walkę z cukrzycą poprawiając tolerancję na glukozę. Najlepsze pod tym względem są banany zielonkawe, nie te w pełni dojrzałe. Tych dojrzałych cukrzykom nie zalecam.

5. Antyanemiczne właściwości bananów

Ze względu na fakt, iż banany zawierają żelazo powinny znaleźć się w diecie wegan i wegetarian. Stanowią doskonałe roślinne źródło żelaza. Działają przeciwanemicznie. Zatem 1-2 banany dziennie to minimum aby poziom żelaza u osób nie jedzących mięsa był w normie. Suplementacja żelaza nie jest zbyt bezpieczna i bez konkretnych wskazań lepiej tego nie robić na własną rękę. Jednak bananami możesz zajadać się do woli bez skutków ubocznych.

właściwości bananów

6. Jak działają banany na odporność organizmu?

Banany wspomagają walkę z wirusami, bakteriami, grzybami i innymi patogenami ponieważ zawierają tzw. skrobię oporną. Skrobia oporna jest prebiotykiem czyli pożywką dla pożytecznych bakterii zasiedlających nasze organizmy, które są naszym orężem w walce z chorobami. Więcej o naturalnych prebiotykach dowiesz się z artykułu: Najlepsze prebiotyki znajdziesz w naturalnej żywności!. Banany zawierają również FOS czyli fruktooligosacharyd, który również jest pożywką dla pożytecznych bakterii.

Uwaga!

Dotyczy to jednak tylko bananów zielonkawych, niezupełnie dojrzałych i takie właśnie są najcenniejsze dla naszego zdrowia. Sięgaj tylko po banany organiczne gdyż tylko takie tak naprawdę nadają się do jedzenia.

Czy teraz pozwolisz sobie na chwilę przyjemności z bananem czy będziesz się ich wystrzegać jak ognia?

Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłam Cię do jedzenia bananów. Właściwości bananów są niezwykle cenne ale nie bez znaczenia są również ich walory smakowe. Osobiście je uwielbiam i codziennie zjadam ich sporą ilość. I nie tyję, czuję się wyśmienicie, mam sporo energii mimo, że nie dostarczam organizmowi żelaza pochodzącego z mięsa zwierząt. Dlatego powstał ten wpis bo czas najwyższy obalić masę głupich mitów na temat bananów.

Często się spotykam z historiami

, że osoby rezygnują z jedzenia owoców bo im szkodzą. Jednocześnie osoby te nie gardzą śmieciowym jedzeniem, fast foodami, alkoholem, kawą czy nikotyną. Czy to nie szkodzi? Czy Ty również należysz do tego typu ludzi? Jeśli tak to liczę na to, że teraz zmienisz swoje podejście do bananów.

 

Jeżeli ważne jest dla Ciebie zdrowe odżywianie pobierz bezpłatną dietę na 3 dni

Udostępniam Ci bezpłatnie dzienną dietę wegańską, wegetariańską oraz mięsną. Jednak to nie wszystko. W poradniku otrzymasz również wiele wskazówek dotyczących prawidłowego i zdrowego odżywiania.

0
Skomentujx