Udostępnij

Jak obniżyć ciśnienie krwi skutecznie i bezpiecznie za pomocą odpowiedniej diety? No cóż wydaje się proste, nieprawdaż? W istocie jednak jest o wiele trudniejsze ponieważ wymaga wywrócenia do góry nogami całego życia. Bo czyż nie jest tym właśnie gruntowna zmiana nawyków żywieniowych? Wiele osób chciałoby aby problem zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki dlatego gabinety lekarskie są tak oblegane. Lekarz przepisze „odpowiednie” leki i po sprawie. Hulaj dusza, piekła nie ma. Zbyt dużo znam ludzi, którzy czują się bezkarni przyjmując tabletki na nadciśnienie. Myślą, że w ich mniemaniu „magiczne leki” całkowicie zażegnają problem.

Styl życia a nadciśnienie

Na domiar tego, przekonani są również, że tabletki pozwolą im na dotychczasowy, kanapowo-telewizyjny styl życia w uścisku nałogów. O jakże się mylą. Gdyby było inaczej, choroby układu krążenia nie zbierałyby tak gigantycznego żniwa. Moje przesłanie zapewne nie dotrze do takich osób bo one nawet nie myślą aby rzeczywiście polepszyć jakość swojego zdrowia a nie pozornie. Jednak jeżeli już dotrzesz do tego artykułu, to dobry znak.

Jesteś na właściwej ścieżce aby obniżyć ciśnienie krwi docierając do sedna problemu. Bo to właśnie jedną z głównych przyczyn nadciśnienia jest nieodpowiednia dieta. Pisząc o diecie, nie mam na myśli jakiejś chwilowej diety ale zmianę sposobu odżywiania na całe życie. Podchodząc do sprawy jedynie w taki sposób, masz realną szansę na wyleczenie a nie tylko na zamaskowanie objawów, co czynią leki. Wyjaśnię jeszcze jedną sprawę.

Czy można obniżyć ciśnienie za pomocą tabletek?

Nikogo nie namawiam do porzucania leczenia czy tabletek. Jeżeli już znajdujesz się w procesie leczenia to ot tak nie możesz rzucić tabletek. To proces złożony, który wymaga współpracy z  mądrym lekarzem. Wielu z nich będzie naciskać aby leki brać do końca życia z wiadomych powodów ale to wcale nie jest prawdą. Czyż nasze organizmy do odpowiedniego funkcjonowania potrzebują jakichś chemicznych świństw? Właśnie, że nie.

Odpowiednio pielęgnowany organizm, nasycony substancjami odżywczymi, makro i mikroelementami, witaminami sam o siebie zadba i się uzdrowi. Jeżeli dodasz do tego jeszcze wspomaganie w postaci wszelkich praktyk duchowych, sukces będzie tylko kwestią czasu. Dla przykładu polecam przeczytać jeden z moich artykułów : „ Leczenie umysłem – wylecz się sam! „. Podaję w nim techniki samouzdrawiania.

Od dawna wiadomo choć obecnie często się o tym zapomina, że człowiek to nie tylko istota biochemiczna ale również duchowa. I dopiero podejście do niego w taki holistyczny sposób może zagwarantować wyleczenie. Dlatego połączenie diety, odpowiedniej dawki ruchu i pracy ze swoim wnętrzem jest najlepszym sposobem aby obniżyć ciśnienie krwi. Innej drogi nie. Zatem nie dla każdego okaże się to idealnym sposobem bo wymaga pracy, wiedzy i chęci.

Jaka obniżyć ciśnienie krwi za pomocą diety

Jak więc właściwie skomponować dietę leczącą nadciśnienie? Najlepszą dietą na wszelkie choroby i dolegliwości jest moim zdaniem właściwie skomponowana dieta roślinna z przewagą witarianizmu czyli surowych pokarmów. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy od razu zdecyduje się na taką dietę choć bywają i tacy, którzy od razu rzucają się na głęboką wodę i bardzo szybko wracają dla zdrowia.

Nie martw się jeśli nie jesteś takim śmiałkiem. Myślę, że jak zaczniesz swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem coraz więcej będziesz rozumieć i coraz bardziej zapragniesz czysto i zdrowo się odżywiać. Czysto i zdrowo to słowa klucz, którymi powinien kierować się każdy, myślący człowiek. Mimo, że w obecnych czasach nie jest łatwo o czyste pożywienie, wolne od toksyn, to działania minimalizujące ich ilość w diecie są dobrym krokiem ku zdrowiu.

A jeśli nie wiesz jak ułożyć właściwą dietę na nadciśnienie

albo po prostu nie chcesz się w to bawić, w mojej ofercie znajduje się rewelacyjna dieta przy nadciśnieniu tętniczym. Wszelkie szczegóły znajdują się tutaj

jak obniżyć ciśnienie
Zasady dobrej diety na nadciśnienie

Pokutuje stwierdzenie, że każdy z nas jest inny i potrzebuje zindywidualizowanych diet. Nie do końca zgadzam się z tym podejściem. Wszak wszyscy zbudowani jesteśmy z tych samych materiałów, mamy te same narządy, potrzeby ect. Oczywiście bywają alergie /które de facto związane są z rozwojem cywilizacyjnym oraz wychowywaniem dzieci w zbyt sterylnych warunkach/ na które trzeba uważać, jednak są to szczególne przypadki. Osobiście wyleczyłam alergię z którą zmagałam się wiele lat dzięki 9 sposobom o których dowiesz się z artykułu ” 9 sposobów na alergię. Alergia nie musi być wyrokiem! „

Jak obniżyć ciśnienie – rola warzyw i owoców

Świeże warzywa i owoce to podstawa pełnowartościowych i zdrowych diet. Są pełne witamin, fitoskładników, minerałów,  antyoksydantów, substancji obniżających ciśnienie krwi. Np. pomidor zawiera cenny potas, który wspaniale wpływa na  naczynia krwionośne oraz wspomaga wydalanie nadmiaru sodu, tym samym obniża ciśnienie. Znaczne ilości potasu zapewnia również banan jednak w jego przypadku trzeba wiedzieć jak go spożywać o czy dowiesz się z artykułu: ” Poznaj 6 właściwości bananów – Jedz je codziennie i zobacz co się stanie!”.

Właściwości obniżające ciśnienie krwi posiada również

 • czosnek
 • natka pietruszki
 • awokado
 • kalafior
 • brukselka
 • zielone warzywa liściste
 • wiśnie
 • aronie
 • porzeczki
 • żurawina
 • jagody

Oczywiście każde warzywa i owoce są odpowiednie a szczególnie te sezonowe. Sięgaj po nie kiedy tylko chcesz. Powinny one stanowić zdecydowaną część Twojej codziennej diety. Najlepiej aby były ekologiczne, z własnych lub zaufanych upraw.

Orzechy, pestki, nasiona

Te produkty powinny znaleźć się w Twojej codziennej diecie szczególnie ze względu na to, że zawierają spore ilości magnezu, który jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania układu krwionośnego, nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas elagowy  /podobnie jak liście truskawek o czym więcej piszę w artykule: „Nigdy nie wyrzucaj liści Truskawki! Są bardzo cenne!” czy silny antyoksydant – witaminę E.

Bardzo dobrze działają np. orzechy włoskie. Oprócz obniżania ciśnienia posiadają działanie antynowotworowe, upiększające, antystarzeniowe i wzmacniające układ odpornościowy. Zatem drogie Panie, orzeszki dodatkowo mogą wpływać na urodę więc sięgajcie po nie jak najczęściej!

Unikaj cukrów prostych

Zazwyczaj pierwszym zaleceniem jak obniżyć ciśnienie krwi jest unikanie soli ale mało kto porusza temat cukru. Wszelkie przetworzone węglowodany proste to szybsza droga na tamten świat. Cukier to puste kalorie, które nie wnoszą żadnych składników odżywczych. Sprzyjają otyłości, która jest sprzymierzeńcem nadciśnienia. Np. fruktoza wywołuje nadciśnienie poprzez hiperleptynemię czyli pobudza współczulny układ nerwowy.

Pamiętaj, że cukier kryje się w wielu produktach przetworzonych: ketchupach, chlebie, makaronach, mąkach, napojach słodzonych, piwie, alkoholach i wielu innych. Cukier to nie tylko ten cukier z cukiernicy.

Zaznaczę, że owoce zawierające cukry proste, spożywane w całości, nie wykazują absolutnie tego negatywnego efektu.

A co z solą?

Nadmiar soli w diecie hamuje działanie pompy sodowo-potasowej. Serce staje się bardziej wrażliwe na działanie nadciśnienia co może spowodować przerost lewej komory. Faktycznie nadmierna ilość soli działa niekorzystnie na ciśnienie krwi. Jeżeli do tego jest to sól rafinowana czyli czyste NaCl bez żadnych mikro i makroelementów to problem staje się jeszcze większy. Jaką sól spożywać dowiesz się natomiast z artykułu „Jaką sól wybrać? Morska, himalajska a może sól kamienna?” . Mimo wszystko nawet jeśli jest to dobrej jakości sól, nie należy z nią przesadzać w diecie. W sumie jest to logiczne ponieważ sód zwiększa ilość płynów w krwioobiegu a to wiąże się z podniesionym ciśnieniem. Potas równoważy ilość sodu w organizmie dlatego tak ważna jest jego podaż w diecie.

Jak obniżyć ciśnienie krwi za pomocą ziół i roślin leczniczych

Wspomóc się również można ziołami i roślinami, które posiadają właściwości obniżające ciśnienie. Jest ich naprawdę wiele. Podam kilka z nich, które moim zdaniem sprawdzają się w tej roli rewelacyjnie.

 • bazylia
 • cynamon
 • kardamon
 • głóg
 • nasiona selera
 • szałwia czerwona /dan shen/
 • lawenda
 • ketmia szczawiowa /hibiscus SABDARIFFA/
 • Vilcacora /koci pazur/

Działanie tych cudownych darów natury rozwinęłam w artykule: „Jak obniżyć CIŚNIENIE KRWI – Zdradzam 9 naturalnych, skutecznych sposobów

Zdrowa dieta, ruch fizyczny, redukcja stresu /pomocne techniki relaksacyjne, medytacje itp./ to podstawa jeśli chcesz obniżyć ciśnienie skutecznie i bez żadnych skutków ubocznych. Żyjąc zdrowo nie tylko cofniesz nadciśnienie ale uzdrowisz cały organizm, wypiękniejesz a jakość Twojego życia się polepszy. Czyż nie o to każdemu z nas chodzi?

jak obniżyć ciśnienie

0
Skomentujx