Udostępnij

Suplementy diety są bardzo ochoczo stosowane przez ludzi. Szczególnie nasza nacja w tym przoduje. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę niewiele z tego wynoszą. Suplementy diety niestety nie są w większej części przyswajalne przez organizm ludzki. Na temat suplementów diety na moim kanale na Youtube zamieściłam film „Poznaj prawdę o suplementach diety”

suplementy diety

Dlaczego tak się dzieje, że suplementy diety nie spełniają swojego zadania?

Otóż chemiczna mieszanka przyswajana z naturalnego pożywienia jest bardziej złożona i zagadkowa niż wszystkie znane dotąd składniki odżywcze razem wzięte. Obecnie częstym zjawiskiem jest przykładanie zbyt dużej wagi do różnorodnych preparatów odżywczych zamiast do pełnowartościowej diety, co jest niepotrzebne a nawet niebezpieczne. Jeśli myślisz, że zażywając suplementy diety i witaminy, rzekomo”wzbogacając” swoją ubogą dietę , nie zdajesz sobie sprawy , że naruszasz prawa natury! Każdy naturalny pokarm jest wielką chemiczną manufakturą, która wytwarza około 10 tysięcy lub więcej różnych składników.

W pierwszej połowie XX wieku naukowcy pomijali kompleksowe działanie żywności. Skupiali się wyłącznie na badaniu poszczególnych jej składników. Obecnie i na szczęście obserwuje się odwrotny trend. To nie oderwane od całości składniki, lecz cała żywność staje się obiektem badań.  Zainteresowanie wyłącznie poszczególnymi składnikami może być niebezpieczne. Pokarm jest nie tylko źródłem substancji odżywczych.

Nie wystarczy wiedza na temat zawartości tłuszczu, białka, węglowodanów, witamin i innych składników zawartych w pożywieniu

Istnieją jeszcze inne, istotne czynniki pokarmowe np. nośniki, enzymy, antykancerogeny. Te substancje pokarmowe różnią się od podstawowych składników odżywczych, większość z nich nie ma nawet żadnej wartości odżywczej. Zazwyczaj występują w niewielkich ilościach. Te drugorzędne składniki, choć aktywne fizjologicznie nie są niezbędne do życia. Bez nich nagle nie zginiesz. Jednak mogą one w sposób subtelny lecz istotny oddziaływać na procesy fizjologiczne, mające znaczenie dla zdrowia i dłuższego życia. Niektóre z nich faktycznie mają możliwość leczenia niektórych chorób ale głównie zapobiegają one uszkodzeniom komórek, powodującym przewlekłe choroby np. nowotwory, schorzenia układu sercowo-krążeniowego, systemu trawiennego, cukrzycę czy zaburzenia neurologiczne.

W przeciwieństwie do działających wybiórczo współczesnych leków, substancje lecznicze zawarte w żywności z całą pewnością skuteczniej działają jako antidotum na uszkodzenia komórek czyli inaczej mówiąc na choroby. Farmakologicznie aktywne składniki pożywienia mogą ochraniać komórki i odcinać intruzom biologiczne drogi dostępu. Bez względu czy organizm walczy z przeziębieniem, rakiem czy choćby przemęczeniem, ta walka tocząca się w niewidocznych obszarach polega na obronie przed atakami na poszczególne komórki. Coraz częściej naukowcy zwracają uwagę właśnie na ten fakt, że żywność i jej cudowne składniki są w stanie walczyć z chorobami już na poziomie komórkowym.

Natomiast gdy zostanie wyodrębniona czysta chemia z naturalnej apteki dzieją się dziwne rzeczy

Takie składniki nie posiadają leczniczych właściwości oryginalnego wyciągu z rośliny, który zachowuje niezmieniony wzór substancji właściwych danej roślinie. Można mieszać różne składniki tym samym próbując naśladować pożywienie ale okazuje się, że to nie działa. Niezwykle obrazowym przykładem jest  w tym przypadku mleko kobiece.  Na dziecko działa wspaniale jednak jak próbuje się je naśladować poprzez różnego rodzaju odżywki to niestety takiego cudownego działania jak oryginał się nie osiąga. Jest coś nieuchwytnego co żaden naukowiec nie zdołał wyodrębnić i nie wiadomo czy kiedykolwiek się to uda.

Z powyższego wynika jasno, że suplementy diety póki co nie dają rady. Niestety nie są w pełni przyswajane. Lepiej zjeść sobie śledzika niż przyjmować kwasy omega 3 w kapsułkach, codziennie objadać się szczypiorkiem, czosnkiem czy cebulą zamiast ładować w siebie MSM choćby nie wiadomo jak najbardziej zachwalany. Wiadomo bywają sytuacje, że trzeba się posiłkować suplementami diety, witaminami czy składnikami mineralnymi jednak uważam, że to powinna być ostateczność.  Zawsze i w pierwszej kolejności trzeba szukać źródła tych cennych substancji w naturze. Wszak i tak to ona jest podstawą do produkcji suplementów diety.

Zastanów się więc człeku głęboko, weź kilka oddechów, wspomnij niniejszy artykuł – zanim zakupisz kolejny suplement diety

41
0
Skomentujx