Udostępnij

Choroba Hashimoto jest niestety coraz częściej diagnozowana więc problem staje się bardzo poważny. Wybór odpowiedniej diety i zadbanie o podaż niezbędnych składników odżywczych, jest niezwykle ważny w procesie powrotu do zdrowia. Medycyna konwencjonalna może zaproponować jedynie leki chemiczne dobitnie zaznaczając, że muszą być zażywane do końca życia! A czy ciało potrzebuje obcej substancji do właściwego funkcjonowania?

Czy chemiczne leki są dobrą ścieżką? To są pytania, na które musisz odpowiedzieć samodzielnie bo nikt tego za Ciebie nie zrobi. Lekarz na pewno będzie polecał i przepisywał np. Euthyrox bo nie zna innego sposobu leczenia. A tak naprawdę do choroby Hashimoto trzeba podejść holistycznie i kompleksowo. Jeżeli organizm jest czysty, dostarczane są mu wszelkie niezbędne składniki odżywcze w tym makro i mikroelementy, witaminy, antyoksydanty, to sam będzie dążył do równowagi. Do tego nie potrzebuje leków.

W mojej przestrzeni na YouTube udostępniłam również film o diecie najlepszej przy chorobie Hashimoto.

choroba Hashimoto

Jak dieta wpływa na chorobę Hashimoto

W badaniu ze stycznia 2015r. dot. zaburzeń metabolicznych i stanu odżywienia w autoimmunologicznych chorobach tarczycy wykazano:

„W ostatnich latach autorzy badań epidemiologicznych udokumentowali, że choroby autoimmunologiczne stanowią poważny problem współczesnego społeczeństwa i zaliczane są do chorób cywilizacyjnych. Choroby autoimmunologiczne tarczycy /ATDs/ są spowodowane nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną na autoantygeny obecne w tarczycy – często współistnieją z innymi chorobami autoimmunologicznymi. Najczęstsze dysfunkcje tarczycy to niedoczynność tarczycy, choroba Graves-Basedowa i choroba Hashimoto. Zapalenie tarczycy typu Hashimoto może być główną przyczyną pierwotnej niedoczynności tarczycy. Parametry antropometryczne, biochemiczne i fizykochemiczne służą do oceny stanu odżywienia w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy są często otyli, natomiast pacjenci z nadczynnością tarczycy często cierpią z powodu szybkiej utraty wagi. Konsekwencją otyłości jest zmiana aktywności hormonów tarczycy; jednak redukcja wagi prowadzi do ich normalizacji. Aktywność i tempo metabolizmu hormonów tarczycy można modyfikować. ATD są związane z zaburzeniami metabolizmu glukozy, a tym samym zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 1 i typu 2. Celiakia (CD) zwiększa również ryzyko rozwoju innych chorób autoimmunologicznych. Niedożywienie lub obecność licznych niedoborów żywieniowych w organizmie pacjenta może być przyczyną zaburzeń czynności tarczycy. Współistniejące niedobory takich pierwiastków jak jod, żelazo, selen i cynk mogą upośledzać pracę tarczycy. Inne niedobory składników odżywczych zwykle obserwowane u pacjentów cierpiących na ATD to: niedobory białka, niedobory witamin (A, C, B6, B5, B1) i składników mineralnych (fosforu, magnezu, potasu, sodu, chromu). Właściwa dieta pomaga redukować objawy choroby, utrzymuje prawidłową wagę i zapobiega występowaniu niedożywienia. W artykule przedstawiono przegląd wybranych udokumentowanych badań i doniesień naukowych dotyczących związku zaburzeń metabolicznych i stanu odżywienia z występowaniem ATD.”

Jeżeli przez całe życie Twoja dieta była wątpliwej jakości, teraz za to płacisz. Choroba Hashimoto nie bierze się znikąd. Jest wynikiem zanieczyszczeń powstałych w organizmie przez lata. Zatem jeżeli naprawdę chcesz wyleczyć chorobę Hashimoto a nie tylko zamaskować objawy lekami, musisz przygotować się do kompleksowego działania.

Co ma wspólnego wątroba z chorobą Hashimoto

Zauważ, że hormony tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3) aktywują się w wątrobie dzięki odpowiednim enzymom. Jeżeli wątroba jest zanieczyszczona, nie spełni właściwie swojej funkcji. I tutaj zaczyna się problem. Czy jakikolwiek endokrynolog zwraca na to uwagę? Nie, wszak to nie jego działka. On patrzy wyłącznie na tarczycę w oderwaniu od całości. A przecież człowiek to nie pojedynczy narząd a skomplikowana maszyneria złożona z wielu trybików. Każdy trybik jest powiązany i zależny od innego. Nigdy nie wyleczy się człowieka rozbijając go na części pierwsze. Tylko zintegrowane, holistyczne podejście może zażegnać problemy.

Znaczenie stanu jelit i nerek

Jednak nie tylko sama wątroba a raczej jej kiepski stan jest problemem. Oprócz wątroby warto zadbać o oczyszczenie jelit i nerek. Niby takie proste a tak naprawdę wielu nie wie jak się za o zabrać. No cóż, nie będę oryginalna ale pierwszym, podstawowym i najważniejszym krokiem jest zmiana diety.

Jaka dieta jest najlepsza przy chorobie Hashimoto

Najlepiej od razu przejść na dietę wegańską z przewagą witarianizmu czyli surowego jedzenia. Taka dieta leczy szereg chorób przewlekłych i zdecydowanie wydłuża życie na co zwrócił uwagę Cambpell w swoim słynnym eksperymencie „China Study”, największym jaki dotąd przeprowadzono w  kierunku odżywiania i jego wpływu na zdrowie. Jeżeli interesują Cię dokładne wyniki tego eksperymentu, z całego serca polecam książkę „Nowoczesne zasady odżywiania „.

Nie ma jednak róży bez kolców. Nie każdy jest w pełni gotowy na weganizm czy witarianizm. Doskonale to rozumiem. Do podjęcia pewnych decyzji potrzeba czasu. Zdaję sobie sprawę, że przejście na taką dietę dla większości osób będzie wręcz niemożliwe więc jako wsparcie przygotowałam gotową dietę przy Hashimoto. Jest to dieta dla osób wszystkojedzących, niskowęglowodanowa oraz bezglutenowa. Dostępna jest w wersji na 7 oraz 14 dni.

Dzięki tej diecie odzyskasz chęć do życia bez nieustannych i męczących dolegliwości /takich jak senność, brak energii, spowolniony metabolizm, niekontrolowany przyrost masy ciała, nietolerancja zimna, spowolniona akcja serca/ bez niesmacznych, monotonnych posiłków!

choroba Hashimoto

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25614676/

0
Skomentujx