Piwo imbirowe to nie tylko smaczny napój o wyrafinowanym smaku. To znacznie więcej! Bowiem piwo imbirowe znakomicie sobie radzi ze wszelkimi dolegliwościami jelitowo- żołądkowymi oraz stanami zapalnymi w organizmie. Jakby nie było piwo imbirowe jest świetnym probiotykiem oraz zawiera mnóstwo witaminy C, która sama w sobie działa przeciwzapalnie i jest potężnym antyoksydantem. Aby jednak zacząć bawić się w piwowara musisz posiadać starter /Ginger Bug/do przygotowania tego wspaniałe piwa.
Jak przygotować starter do piwa imbirowego /Ginger Bug/
Ginger Bug to nic innego jak kultura pożytecznych bakterii. Można go również wykorzystać do przygotowania innych, zdrowych i pysznych napojów.
Składniki:
- 2 szklanki przefiltrowanej wody
- 3 łyżeczki startego, świeżego imbiru
- 1/4 szklanki zdrowego słodzidła – w artykule 4 naturalne zamienniki cukru – słodkiego, długiego życia!– podpowiadam jakie są zdrowe zamienniki cukru
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki dodaj do wyparzonego wcześniej słoja i dokładnie wymieszaj.
- Przykryj dokładnie kawałkiem przepuszczalnego materiału aby do mieszanki nie dostały się żadne owady. Mój patent to damska, pończochowa stopka, rzecz jasna – czysta. Proces fermentacji wymaga dostępu powietrza więc słoik nie może być zakręcony pokrywką.
- Pozostaw słoik w ciepłym lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu.
- Mieszaj kilka razy dziennie. Najlepszą opcją jest kuchnia. Spędzamy w niej wiele czasu więc nie umknie obowiązek mieszania. Do tego w kuchni zwykle jest najcieplej.
- Przez kolejne 5 dni dokarmiaj mieszankę 1 łyżeczką startego, świeżego imbiru i 1 łyżeczką słodzidła.
- Jeżeli starter nie zacznie buzować w ciągu 8 dni tzn. nie pojawią się bąbelki, należy go bez żalu wyrzucić i rozpocząć przygotowanie od nowa.
- Starter można wykorzystać w całości do przygotowania piwa imbirowego lub jego część. W przypadku wykorzystania części, słoik z resztą należy lekko zakręcić pokrywką i schować do lodówki gdzie przetrwa ok 7-10 dni. Po tym czasie należy go powtórnie dokarmić 1 łyżeczką startego, świeżego imbiru oraz 1 łyżeczką słodzidła. Sposób postępowania jest praktycznie taki sam jak w przypadku przechowywania zakwasu na chleb. Pamiętaj jednak aby nie przechowywać różnych kultur bakterii koło siebie.
Jak zrobić domowe piwo imbirowe – przepis
Jeżeli masz już przygotowany Ginger Bug czas zająć się „warzeniem” zdrowego piwa imbirowego.
Składniki na ok. 2 litry piwa imbirowego
- 1/2 szklanki startera czyli Ginger Bug
- 8 szklanek wody
- 1/2 szklanki zdrowego słodzidła
- 1/2 szklanki soku z cytryny
- ok 5 cm. świeży korzeń imbiru starty na tarce
- 1/2 łyżeczki dobrej jakości soli /jaka sól jest najzdrowsza dowiesz się z artykułu – Jaką sól wybrać? Morska, himalajska a może sól kamienna?/
- szczypta suszonego imbiru
Przygotowanie domowego piwa imbirowego
- Do garnka wlej 3 szklanki wody, dodaj zmielony imbir, cukier oraz sól. Wszystko wymieszaj i zagotuj.
- Gotuj na wolnym ogniu ok 6 minut aż sól i cukier zupełnie się rozpuszczą.
- Zdejmij z palnika i dodaj kolejne 5 szklanek wody.
- Jak mieszanka wystygnie dodaj sok z cytryny, szczyptę suszonego imbiru oraz ginger bug. Pamiętaj aby sok z cytryny oraz ginger bug dodawać do chłodnego napoju! Witamina C oraz bakterie w ginger bug są wrażliwe na wysoką temperaturę.
- Następnie przelej do słoja lub słoików i szczelnie zamknij.
- Pozostaw w cieple jeszcze 2-3 dni.
- Na koniec odcedź, przelej do butelek i przechowuj w lodówce.
Ot i tyle zachodu a masz wyborne, domowe, pyszne i zdrowe piwo imbirowe. Ta opcja jest zdecydowanie lepsza od kupnego piwa imbirowego z mnóstwem chemicznych dodatków i konserwantów. Tylko taki wyrób nad którym masz pełną kontrolę daje Ci gwarancję skuteczności i zadba o zdrowie. Zapomnij więc o kupnym piwku i zabaw się w domowego producenta. Zabawa jest przednia a do tego sporo zaoszczędzisz.
Owocnego ważenia! Pochwal się jak wyszło Twoje domowe piwo imbirowe.
Jeżeli ważna jest dla Ciebie prawidłowa dieta to ten bezpłatny poradnik z pewnością Ci pomoże
Udostępniam Ci bezpłatnie dzienne menu wegańskie, wegetariańskie oraz mięsne. Jednak to nie wszystko. W poradniku otrzymasz również wiele wskazówek dotyczących prawidłowego i zdrowego odżywiania.
[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””][/su_column]
[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]
[/su_column][/su_row]
[su_row]
[/su_row]
A gdzie w tym całym przepisie znajduje swoje miejsce ginger bug? Nie piszesz kiedy go dodać.
Ech faktycznie przeoczyłam ale błąd już naprawiłam 🙂
Trafiłam przypadkiem ale widzę że to coś dla mnie .