Obniżyć ciśnienie krwi można bardzo szybko wszelkimi lekami ale nie obywa się to bez skutków ubocznych. Poza tym leki trzeba przyjmować praktycznie przez cały czas. Jak wiadomo natura jest najmądrzejszym lekarzem i w tym przypadku wyciąga do nas rękę. Dlaczego więc nie przyjąć jej bezinteresownej pomocy? jeśli akurat chodzi o big farmę to akurat jej „pomoc” nigdy bezinteresowna nie będzie 😉 a dlaczego chyba nie trzeba wyjaśniać..Bardzo wiele osób boryka się z problemem nadciśnienia tętniczego.
To istna plaga. Nadciśnienie zaliczane jest do tzw. chorób cywilizacyjnych i jego leczenie przynosi ogromne zyski dla przemysłu farmaceutycznego. Nie dajmy sobie jednak wmówić, że farmaceutyka i to na dodatek do końca życia jest jedynym skutecznym remedium na wysokie ciśnienie krwi. Oprócz zmiany stylu życiu o czym piszę w artykule „Od czego by tu zacząć aby zdrowy styl życia stał się nawykiem…” pomocne okazują się dary natury.
1. Jak obniżyć ciśnienie krwi z pomocą bazylii
Bazylia potrafi obniżyć ciśnienie krwi o czym pewnie niewielu wie. Na dodatek jest bardzo smacznym ziółkiem, które można dodawać prawie do wszystkiego, do potraw, na kanapki itp. Bazylia posiada również właściwości antynowotworowe, przeciwbakteryjne czy przeciwwirusowe.
Najlepsza jest oczywiście świeża, zielona bazylia. Najlepiej posiać sobie taką w ozdobnej doniczce i mieć zawsze pod ręką w kuchni. Nie jest to roślinka wymagająca i rośnie dość szybko. Nie polecam ziół w doniczkach ze sklepów. Są sztucznie podpędzane więc tak naprawdę nie wiemy co się w nich kryje.
Taki ziołowy ogródek co tu kryć wygląda bardzo klimatycznie na parapecie 🙂 .
2.Cynamon idealny na zbyt wysokie ciśnienie
Następny przedstawiciel świata roślinnego, który świetnie sobie radzi z nadciśnieniem. Cynamon w połączeniu z magnezem, właściwą dietą oraz zdrowym stylem życia jest zdolny obniżyć ciśnienie krwi nawet o 25 mm Hg! Codzienne spożywanie cynamonu może przyczynić się również do redukcji ciśnienia krwi u osób z cukrzycą.
Trzeba jednak wiedzieć jaki cynamon spożywać. Najlepszy jest cynamon cejloński /Cinnamomum zeylanicum/, który zawiera o wiele mniejsze ilości kumaryny /u osób wrażliwych spożywana w nadmiarze może być szkodliwa/niż cynamon cassia pochodzący z Chin. Zwykły cynamon kupowany w sklepach jako przyprawa jest najczęściej właśnie cynamonem cassia. Takiego nie polecam, lepiej zaopatrzyć się w dobry i prawdziwy cynamon cejloński ze sprawdzonych i pewnych źródeł.
3. Kardamon to też smaczna przyprawa
Przyznaję się bez bicia, że kardamon odkryłam całkiem niedawno. Zachwycił mnie swoim oryginalnym smakiem i został moim stałym partnerem. Taka dozgonna miłość. Jest to przyprawa, która pochodzi z Indii i jest popularna w kuchni Azji Południowej. Podobnie jak wiele przypraw kardamon ma właściwości przeciwutleniające. Naukowcy badali ekstrakt z czarnego kardamonu /Amomum subulatum/pod kątem zdolności do zmiatania wolnych rodników.
Kolejne badanie wykazało natomiast, iż codzienne podawanie sproszkowanego kardamonu przez okres kilku miesięcy pozwoliło znacznie obniżyć ciśnienie krwi.
Warto więc zaprzyjaźnić się bliżej z kardamonem i dodawać gdzie się tylko da, do sałatek, zup, kanapek itp.
4.Głóg łagodzi również arytmie
Przepiękne drzewo i na dodatek jakież pożyteczne…Głóg w sumie już od dawna wykorzystywany był w leczeniu chorób serca i nadciśnienia. To nasza rodzima roślina. Wywary i ekstrakty z głogu posiadają szereg cennych właściwości zdrowotnych. Oprócz obniżania zbyt wysokiego ciśnienia krwi, zapobiega powstawaniu zakrzepów, wspomaga krążenie krwi, wycisza i uspakaja skołatane serce, działa przeciwarytmicznie.
Głóg można pić jako wywar w postaci herbatki lub zażywać jego ekstrakty w postaci kropelek czy dobrej jakości suplementów. Bardzo fajnym sposobem na poprawę zdrówka jest zastąpienie kawy np. naparem z głogu.
Wielu moich Szanownych Czytelników po przeczytaniu artykułu pt:„Osiem powodów dlaczego nie piję kawy” pyta mnie co takiego pić w zamian. Napar z głogu jest takim jednym z rozwiązań, które polecam z czystym sumieniem każdemu.
5.Nasiona selera zawierają cenny antyoksydant
Aby obniżyć ciśnienie krwi można stosować nasiona selera jak i pić sok z całej rośliny. Seler i jego nasiona zawierają ponad 20 przeciwzapalnych związków w tym flawonoid – potężną apigeninę. Seler od dawna wykorzystywany jest do leczenia nadciśnienia tętniczego w Chinach a jego właściwości kardioprotekcyjne zostały dobrze przebadane.
Seler działa oczyszczająco i moczopędnie co może tłumaczyć jego zdolności do redukcji nadciśnienia.
6. Szałwia czerwona /inaczej daszan, dan shen/
Sporo nazw jak na jedną roślinkę. Dla łatwiejszego rozeznania nazwa łacińska brzmi Salvia miltiorrhiza a w leczeniu nadciśnienia wykorzystywany jest suszony korzeń szałwii. W medycynie chińskiej stosowany był przez tysiąclecia w problemach z krążeniem, przy udarach, w bólach klatki piersiowej oraz w innych chorobach serca i naczyń krwionośnych. Obecnie jest szeroko stosowany do leczenia chorób sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych.
Oprócz korzystnego wpływu na układ naczyniowy, dan shen świetnie radzi sobie w przypadku zaburzeń miesiączkowania, z przewlekłymi schorzeniami wątroby czy w problemach ze snem związanych z przyspieszonym biciem serca.
7.Lawenda dodatkowo leczy bezsenność
Ta cudownie pachnąca roślinka okazuje się doskonałym, naturalnym lekiem na nadciśnienie. Od dawna stosowana jest jako składnik perfum. Oprócz powszechnie znanego działania relaksującego, lawenda może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi.
Można wykorzystywać jej kwiaty i liście parząc pyszne, aromatyczne herbatki, stosować jak inne zioła i doprawiać wszelkie potrawy. Lawenda świetnie radzi sobie w naszym klimacie a u mnie w ogrodzie rozsiewa się jak chwast. Co rok mam świeżą dostawę zioła /nie mylić z używką/ a w sierpniu zbieram kwiatostany, przeprowadzam cięcie i suszę lawendę na zapasy.
8.Ketmia szczawiowa /hibiscus SABDARIFFA/
Ekstrakty z kwiatów hibiscusa sabdariffa są pomocne w walce z lekkim i umiarkowanym nadciśnieniem tętniczym. Związkami odpowiedzialnymi za działanie hipotensyjne są: 3-sambubiozyd cyjanidyny oraz 3-sambubiozyd delfinidyny.
Najlepiej zastosować odwar z kwiatów hibiscusa. W tym celu zalewamy 2 łyżki rozdrobnionych kwiatów 1 szklanką wody i gotujemy 20-30 minut. Oprócz działania obniżającego wysokie ciśnienie krwi ketmia szczawiowa działa przeciwbakteryjnie, antynowotworowo, antyoksydacyjnie, odchudzająco oraz zwiększa odporność organizmu.
9. Vilcacora /koci pazur/ działa przeciwbólowo
Koci pazur, znany również pod nazwami vilcacora czy czepota puszysta (Uncaria tomentosa) stosowany jest w medycynie chińskiej do leczenia nadciśnienia tętniczego oraz schorzeń neurologicznych. Badania dowodzą, że koci pazur może obniżyć ciśnienie krwi poprzez działanie na kanały wapniowe w komórkach. Vilcacora zawiera również środek przeciwzapalny, który blokuje produkcję prostaglandyn czyli hormonów, które przyczyniają się do stanu zapalnego i bólu.
Koci pazur dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością jako suplement czy do parzenia w formie herbaty.
Jak widać obniżyć ciśnienie krwi można na wiele naturalnych sposobów ale !!!
Moi Drodzy jak widać natura pragnie dzielić się swoimi dobrami i na szczęście jak ktoś chce nie musi zatruwać organizmu syntetycznymi lekami i napychać kieszeni przedstawicielom koncernów farmaceutycznych…
Jeżeli ważne jest dla Ciebie zdrowie to ta bezpłatna, przykładowa dieta na 3 dni z pewnością Ci pomoże
Udostępniam Ci bezpłatnie dzienne menu wegańskie, wegetariańskie oraz mięsne / w sumie dieta na 3 dni z 3 posiłkami dziennie/. Jednak to nie wszystko. Otrzymasz również wiele wskazówek dotyczących prawidłowego i zdrowego odżywiania.
[…] Działanie tych cudownych darów natury rozwinęłam w artykule: „Jak obniżyć CIŚNIENIE KRWI – Zdradzam 9 naturalnych, skutecznych sposobów” […]
Z tym głogiem to nie do końca tak, jeżeli ktoś pije kawę żeby podwyższyć ciśnienie to głóg nie będzie dobrym zamiennikiem
Pozdrawiam
Głóg jest kapitalny na układ krążenia. Reguluje go i jeśli ktoś z natury ma niskie ciśnienie to go nie obniża. Obniża tylko podwyższone. Eksperymentuję od lat na sobie jako na niedociśnieniowcu.
Oczywiście, sok z buraka jest bardzo dobry na nadciśnienie, ale też bardzo polecam siemię lniane mielone.
Jestem po przeszczepie nerki i mam nadciśnienie. Łykałem dziennie ponad 20 leków. Gdy zacząłem pić siemię lniane mielone zupełnie z innego powodu, to pozbyłem się 5 tabletek w ciągu 2 miesięcy. Też jem to co ma dużo potasu czyli pomidory, banany i zielone warzywa.
Gratulacje, siemię lniane to bogactwo m.in. kwasów omega 3 a one mają zbawienny wpływ na układ krążenia. A banany i pomidory to moje ulubione przysmaki. Jeszcze zajadam się swoimi pomidorami z ogródka no ale to zaraz się skończy.
Najlepszym na ciśnienie jest po prostu burak czerwony. Zacznijcie pic sok z buraka, zmieszanego z marchewka. Burak ma tę cudowną właściwość, ze reguluje ciśnienie, a to znaczy, ze jeśli ktoś ma zbyt wysokie- obniża, niskociśnieniowcom zaś podnosi ciśnienie. Po co szukać gdzieś daleko, skoro na własnym podwórku mamy taki cudowny, naturalny lek.
Owszem burak jest świetny szczególnie zakwas z buraków. Jest wiele darów natury na tę przypadłość i nie sposób ich wymienić wszystkich. I w większości znajdują się one w naszych kuchniach. Warto jednak wiedzieć, które mają takie wspaniałe właściwości w szerszym aspekcie 🙂
A czy można stosować olejki z bazylii, oregano np. poprzez ich codziennie picie po kilka kropel rozpuszczonych w oleju, oliwie ?
Jasne, że można. Tak się w sumie robi że rozpuszcza się je w olejach bazowych tylko dobrych olejach, tłoczonych na zimno, ważnych, odpowiednio przechowywanych i na zimno spożywanych.
Ma smak i zapach oczywiście, jest delikatniejszy ale mimo to smaczny i aromatyczny. Niemniej tan smak jest jednak cynamonowy. Spróbuj kupić gdzie indziej, nie mam pojęcia dlaczego ten który kupiłaś tak akurat smakuje. Nie robiłam zakupów w tym sklepie więc trudno cokolwiek mi stwierdzić.
Na temat różnic między cynamonem cassia a tym cejlońskim więcej jest w tym artykule https://rytmynatury.pl/problemy-z-pamiecia/
pozdrawiam
mam pytanie na temat cynamonu- czy ten zdrowy czyli cejloński ma zapach i smak? bardzo lubię cynamon i nieświadoma używałam tego ogólnie dostępnego w sklepach czyli {teraz już wiem} chińskiego, bardzo aromatycznego. Więc ostatnio kupiłam w sklepie VEGANKA ze zdrową żywnością ten cejloński, jakie było moje zdumienie, gdy okazało się, że on w ogóle nie ma zapachu i smaku cynamonu! termin ważności na opakowaniu był dobry, kupiłam 2 opakowania ale nie używam,bo nie wiem co to jest! pozdrawiam Ewa
Udało mi się obniżyć ciśnienie (średnie 150/110) i odstawić leki dzięki zielonej herbacie i bieganiu. Efekt w ciągu kilku miesięcy, polecam 🙂
Aktywność fizyczna gra tu niebagatelną rolę. Jak widać można bez leków 🙂 pozdrawiam
Dziękuję za ciekawe artykuły. Mam bardzo niskie ciśnienie, czy to oznacza, że powinnam unikać wymienionych ziółek i roślinek?
Zupełnie unikać to nie ale na pewno nie przesadzać. Bez wielu z nich można się obejść 🙂
Bardzo ciekawy artykuł.Mam nadciśnienie i biorę leki.Tylko nie wiem czy teraz przestać je brać i wypróbować coś naturalnego.
To zależy od ile czasu i jakie dawki leków bierzesz. Niektóre leki trzeba odstawiać stopniowo i powoli. Jak się czujesz na siłach i nie masz szczególnych przeciwwskazań zdrowotnych to możesz spróbować. Tylko trzeba diametralnie zmienić styl życia, samo odstawienie leków może tylko pogorszyć sprawę. Radziłabym to robić pod okiem lekarza nie wiem jak Twoja choroba jest rozwinięta.
Mam bardzo dobre wyniki, w tym ciśnienie dzięki zdrowej, roślinnej diecie 🙂 Fajne, że inni mogą pomóc sobie roślinami.
Viktoria to super tylko z dieta jest tak, że to indywidualna sprawa nie każdemu np. pasuje wyłącznie roślinna. Nie mam na myśli oczywistości typu rafinady, produkty przetworzone czy tp. dziadostwo ale np. dodatek pewnych dobrej jakości produktów odzwierzęcych. Jednak objadanie się mięsiwem do niczego dobrego nie prowadzi, zwiększa się poziom homocysteiny i ciśnienie również skacze więc dobrze podejść do tematu zdroworozsądkowo. Wiadomo, że duża ilość surowych warzyw i owoców może działać tylko na plus ale niektórzy potrzebują czegoś więcej. Trzeba poznać swoje potrzeby ale takie prawdziwe nie przez lata bombardowane syntetycznymi polepszaczami smaku. Niemniej wiele ziół i roślin jest pomocnych… Czytaj więcej »
O nasionach selera nie słyszałam, chętnie poczytam coś więcej na ich temat. Dziękuję za pomysł. 🙂
Ogólnie cały seler to potęga tylko najlepiej aby był ekologiczny. Np. seler naciowy bardzo chłonie pestycydy więc wskazany jest wyłącznie eko. Można również wyhodować własny seler 🙂 co mi się jednak jakoś nie udaje…
A ja wsadziłam 5 cm końcówkę selera naciowego i rośnie ! Ma już 15 cm !