Udostępnij

Obniżyć ciśnienie krwi można bardzo szybko wszelkimi lekami ale nie obywa się to bez skutków ubocznych. Poza tym leki trzeba przyjmować praktycznie przez cały czas. Jak wiadomo natura jest najmądrzejszym lekarzem i w tym przypadku wyciąga do nas rękę. Dlaczego więc nie przyjąć jej bezinteresownej pomocy? jeśli akurat chodzi o big farmę to akurat jej „pomoc” nigdy bezinteresowna nie będzie 😉 a dlaczego chyba nie trzeba wyjaśniać..Bardzo wiele osób boryka się z problemem nadciśnienia tętniczego.

To istna plaga. Nadciśnienie zaliczane jest do tzw. chorób cywilizacyjnych i jego leczenie przynosi ogromne zyski dla przemysłu farmaceutycznego. Nie dajmy sobie jednak wmówić, że farmaceutyka i to na dodatek do końca życia jest jedynym skutecznym remedium na wysokie ciśnienie krwi. Oprócz zmiany stylu życiu o czym piszę w artykule „Od czego by tu zacząć aby zdrowy styl życia stał się nawykiem…” pomocne okazują się dary natury.

1. Jak obniżyć ciśnienie krwi z pomocą bazylii

Bazylia potrafi obniżyć ciśnienie krwi o czym pewnie niewielu wie. Na dodatek jest bardzo smacznym ziółkiem, które można dodawać prawie do wszystkiego, do potraw, na kanapki itp. Bazylia posiada również właściwości antynowotworowe, przeciwbakteryjne czy przeciwwirusowe.

Najlepsza jest oczywiście świeża, zielona bazylia. Najlepiej posiać sobie taką w ozdobnej doniczce i mieć zawsze pod ręką w kuchni. Nie jest to roślinka wymagająca i rośnie dość szybko. Nie polecam ziół w doniczkach ze sklepów. Są sztucznie podpędzane więc tak naprawdę nie wiemy co się w nich kryje.

Taki ziołowy ogródek co tu kryć wygląda bardzo klimatycznie na parapecie 🙂 .

obniżyć ciśnienie krwi

2.Cynamon idealny na zbyt wysokie ciśnienie

Następny przedstawiciel świata roślinnego, który świetnie sobie radzi z nadciśnieniem. Cynamon w połączeniu z magnezem, właściwą dietą oraz zdrowym stylem życia jest zdolny obniżyć ciśnienie krwi nawet o 25 mm Hg! Codzienne spożywanie cynamonu może przyczynić się również do redukcji ciśnienia krwi u osób z cukrzycą.

Trzeba jednak wiedzieć jaki cynamon spożywać. Najlepszy jest cynamon cejloński /Cinnamomum zeylanicum/, który zawiera o wiele mniejsze ilości kumaryny /u osób wrażliwych spożywana w nadmiarze może być szkodliwa/niż cynamon cassia pochodzący z Chin. Zwykły cynamon kupowany w sklepach jako przyprawa jest najczęściej właśnie cynamonem cassia. Takiego nie polecam, lepiej zaopatrzyć się w dobry i prawdziwy cynamon cejloński ze sprawdzonych i pewnych źródeł.

3. Kardamon to też smaczna przyprawa

Przyznaję się bez bicia, że kardamon odkryłam całkiem niedawno. Zachwycił mnie swoim oryginalnym smakiem i został moim stałym partnerem.  Taka dozgonna miłość. Jest to przyprawa, która pochodzi z Indii i jest popularna w kuchni Azji Południowej. Podobnie jak wiele przypraw kardamon ma właściwości przeciwutleniające. Naukowcy badali ekstrakt z czarnego kardamonu /Amomum subulatum/pod kątem zdolności do zmiatania wolnych rodników.

Kolejne badanie wykazało natomiast, iż codzienne podawanie sproszkowanego kardamonu przez okres kilku miesięcy pozwoliło znacznie obniżyć ciśnienie krwi.

Warto więc zaprzyjaźnić się bliżej z kardamonem i dodawać gdzie się tylko da, do sałatek, zup, kanapek itp.

4.Głóg łagodzi również arytmie

Przepiękne drzewo i na dodatek jakież pożyteczne…Głóg w sumie już od dawna wykorzystywany był w leczeniu chorób serca i nadciśnienia. To nasza rodzima roślina. Wywary i ekstrakty z głogu posiadają szereg cennych właściwości zdrowotnych. Oprócz obniżania zbyt wysokiego ciśnienia krwi, zapobiega powstawaniu zakrzepów, wspomaga krążenie krwi, wycisza i uspakaja skołatane serce, działa przeciwarytmicznie.

Głóg można pić jako wywar w postaci herbatki lub zażywać jego ekstrakty w postaci kropelek czy dobrej jakości suplementów. Bardzo fajnym sposobem na poprawę zdrówka jest zastąpienie kawy np. naparem z głogu.
Wielu moich Szanownych Czytelników po przeczytaniu artykułu pt:„Osiem powodów dlaczego nie piję kawy” pyta mnie co takiego pić w zamian. Napar z głogu jest takim jednym z rozwiązań, które polecam z czystym sumieniem każdemu.

5.Nasiona selera zawierają cenny antyoksydant

Aby obniżyć ciśnienie krwi można stosować nasiona selera jak i pić sok z całej rośliny. Seler i jego nasiona zawierają ponad 20 przeciwzapalnych związków w tym flawonoid – potężną apigeninę. Seler od dawna wykorzystywany jest do leczenia nadciśnienia tętniczego w Chinach a jego właściwości kardioprotekcyjne zostały dobrze przebadane.

Seler działa oczyszczająco i moczopędnie co może tłumaczyć jego zdolności do redukcji nadciśnienia.

jak obniżyć ciśnienie krwi

6. Szałwia czerwona /inaczej daszan, dan shen/

Sporo nazw jak na jedną roślinkę. Dla łatwiejszego rozeznania nazwa łacińska brzmi Salvia miltiorrhiza a w leczeniu nadciśnienia wykorzystywany jest suszony korzeń szałwii. W medycynie chińskiej stosowany był przez tysiąclecia w problemach z krążeniem, przy udarach, w bólach klatki piersiowej oraz w innych chorobach serca i naczyń krwionośnych. Obecnie jest szeroko stosowany do leczenia chorób sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych.

Oprócz korzystnego wpływu na układ naczyniowy, dan shen świetnie radzi sobie w przypadku zaburzeń miesiączkowania, z przewlekłymi schorzeniami wątroby czy w problemach ze snem związanych z przyspieszonym biciem serca.

7.Lawenda dodatkowo leczy bezsenność

Ta cudownie pachnąca roślinka okazuje się doskonałym, naturalnym lekiem na nadciśnienie. Od dawna stosowana jest jako składnik perfum. Oprócz  powszechnie znanego działania relaksującego, lawenda może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi.

Można wykorzystywać jej kwiaty i liście parząc pyszne, aromatyczne herbatki, stosować jak inne zioła i doprawiać wszelkie potrawy. Lawenda świetnie radzi sobie w naszym klimacie a u mnie w ogrodzie  rozsiewa się jak chwast. Co rok mam świeżą dostawę zioła /nie mylić z używką/ a w sierpniu zbieram kwiatostany, przeprowadzam cięcie i suszę lawendę na zapasy.

obniżyć ciśnienie krwi

8.Ketmia szczawiowa /hibiscus SABDARIFFA/

Ekstrakty z kwiatów hibiscusa sabdariffa są pomocne w walce z lekkim i umiarkowanym nadciśnieniem tętniczym. Związkami odpowiedzialnymi za działanie hipotensyjne są: 3-sambubiozyd cyjanidyny oraz 3-sambubiozyd delfinidyny.

Najlepiej zastosować odwar z kwiatów hibiscusa. W tym celu zalewamy 2 łyżki rozdrobnionych kwiatów 1 szklanką wody i gotujemy 20-30 minut. Oprócz działania obniżającego wysokie ciśnienie krwi ketmia szczawiowa działa przeciwbakteryjnie, antynowotworowo, antyoksydacyjnie, odchudzająco oraz zwiększa odporność organizmu.

9. Vilcacora /koci pazur/ działa przeciwbólowo

Koci pazur, znany również pod nazwami vilcacora czy czepota puszysta (Uncaria tomentosa) stosowany jest w medycynie chińskiej do leczenia nadciśnienia tętniczego oraz schorzeń neurologicznych. Badania dowodzą, że koci pazur może obniżyć ciśnienie krwi poprzez działanie na kanały wapniowe w komórkach. Vilcacora zawiera  również środek przeciwzapalny, który blokuje produkcję prostaglandyn czyli hormonów, które przyczyniają się do stanu zapalnego i bólu.

Koci pazur dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością jako suplement czy do parzenia w formie herbaty.

Jak widać obniżyć ciśnienie krwi można na wiele naturalnych sposobów ale !!!

Chcąc stosować jakakolwiek roślinę należy zdawać sobie sprawę z interakcji z zażywanymi lekami. Niekiedy istnieją również przeciwwskazania co do konsumpcji niektórych ziół czy roślin. Warto zasięgnąć wówczas opinii przychylnej  kompetentnej i znającej się na rzeczy osoby /może to być np.świadomy lekarz/.

Moi Drodzy jak widać natura pragnie dzielić się swoimi dobrami i na szczęście jak ktoś chce nie musi zatruwać organizmu syntetycznymi lekami i napychać kieszeni przedstawicielom koncernów farmaceutycznych…

Jeżeli ważne jest dla Ciebie zdrowie to ta bezpłatna, przykładowa dieta na 3 dni z pewnością Ci pomoże

Udostępniam Ci bezpłatnie dzienne menu wegańskie, wegetariańskie oraz mięsne / w sumie dieta na 3 dni z 3 posiłkami dziennie/. Jednak to nie wszystko. Otrzymasz również wiele wskazówek dotyczących prawidłowego i zdrowego odżywiania.

jak obniżyć ciśnienie

21
0
Skomentujx