Osiem powodów dlaczego nie piję kawy -

Osiem powodów dlaczego nie piję kawy

Udostępnij

Nie piję kawy już jakiś czas. Tak, tak… do niedawna i ja byłam pod wpływem tych niby walorów. Kawusia pachnąca, czarująca, do konsumpcji zachęcająca – tak ją hołubiłam. Kawa nałogowym kofeinistom kojarzy się z przyjemnością, tą szczególną chwilą, która jest nagrodą w ciągu dnia. Podobnie ma się rzecz z papierochami. Potrafię to nazwać bo byłam pod wpływem obydwu nałogów i teraz z perspektywy czasu jak już nie mają one nade mną władzy wiem, że życie bez nich jest lepsze a na pewno zdrowsze. Niemało jednak kosztowało mnie dojście do tego etapu na którym jestem obecnie, czyli pełnej świadomości i akceptacji faktów dot. skutków ubocznych jakie niesie za sobą kofeinizm i nikotynizm. Pewnie zostanę zlinczowana za ściąganie kawki z piedestału no ale taki mój wybór i możliwe że po przeczytaniu moich wypocin spojrzycie trochę inaczej na tego czarnego diabła w porcelanowej filiżance. Zapraszam więc na kawkę po mojemu 😉

Dlaczego nie piję kawy?

Już rok temu ograniczyłam kawkę z dwóch szklanek do jednej. Piłam jednak nadal. W pewnym momencie jak zabrakło mi kawusi i po obiadku /bo zawsze odprawiałam ten wątpliwy ceremoniał tuż po obiedzie/ poczułam się okropnie. Byłam znużona, zmęczona, ospała i nie do życia. Zaznaczam, że obiadek był pokroju lekkiego więc to nie on był winowajcą. Po prostu nie pobudziłam sztucznie swojego organizmu kofeiną. Następnego dnia miałam już kawkę i jak co dzień przystąpiłam do poobiedniego rytuału sączenia czarnego szatana. A jak, żeby mieć przypływ energii i nie czuć się jak zombie. Oczywiście poczułam się lepiej. Jednak ten dzień bez kawy dał mi kopa do przemyśleń.

Stwierdziłam, że bez kofeiny nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Postanowiłam więc całkiem pozbyć się tego zgubnego nałogu. Zrobiłam to ostrym cięciem. Z dnia na dzień po prostu przestałam pić kawę. Wcale, zero, nic kofeiny w moim życiu. Na początku było ciężko, znużenie i ospałość było bardzo męczące. Zmuszałam się do ćwiczeń fizycznych ale czułam się bardzo osłabiona. Faktycznie po kofeinie ćwiczy się bardzo fajnie. No ale postanowiłam więc się tego trzymałam. Z dnia na dzień było lepiej. I jakoś udało pozbyć mi się szatana w filiżance 🙂 z czego jestem bardzo zadowolona.

Pierwszym powodem mojej decyzji było pozbycie się nałogu, gdyż stwierdziłam że przez wiele lat trzymał mnie w swoich szponach. Po drugie pobolewał mnie brzuch i szukałam przyczyny. Po drodze wyeliminowałam gluten, nabiał a dalej mnie pobolewało. Szukałam więc nadal przyczyny w tym co spożywam codziennie, padło więc i na kawę. O dziwo już po trzech dniach moje WIELOLETNIE dolegliwości jelitowe po prostu minęły. Nigdy nie kojarzyłam ich z kawą, musiałam do tego po prostu dojrzeć.

Kofeina produkowana jest przez rośliny w celu zwalczania wszelkich nieproszonych gości. Działa jak pestycyd. Dlaczego więc dla człowieka miałaby być remedium na wiele przypadłości jak to przedstawia lobby kawowe?

I powód dlaczego nie piję kawy – podrażnienie jelit i żołądka

Tak więc pierwszym powodem było podrażnienie jelit i żołądka mimo, że nigdy nie piłam kawy na czczo. Kofeina ma jednak związek z bólami jelitowymi czy  tworzeniem się wrzodów. Posiada odczyn kwaśny i zaburza alkaliczne PH jelit, co wiąże się z upośledzeniem działania kosmków jelitowych i treści pokarmowe nie są odpowiednio wchłaniane. Sprzyja wzdęciom, niestrawności oraz zwiększa ryzyko powstawania raka jelita grubego. Krew nie jest odżywiona i może dojść do niedokrwistości. Dodatkowo regeneracja wszelkich organów, mięśni czy kości jest w znacznym stopniu utrudniona. Kwestie jelitowo-żołądkowe przerabiałam na sobie i widzę związek ze stanem jelit a piciem kawy.

II powód dlaczego nie piję kawy – sztuczny stres w związku z podwyższeniem hormonów stresu

Kawa powoduje stres. Tak – to pobudzenie, energia którą czuje się po jej wypiciu jest niczym innym jak sztuczną stymulacją emisji adrenaliny, która powinna pojawiać się jedynie w ekstremalnych warunkach np. faktycznego zagrożenia życia. Jak widać fundujemy sobie stres aby się ożywić i dodać animuszu. To jakieś nieporozumienie. Faktycznie pamiętam jak po wypiciu kawki tętno wzrastało, chęć drzemki odpadała, robiło się po prostu dobrze. Jednak to przyspieszone tętno zaczęło mi również przeszkadzać gdyż było to nienaturalne. Kofeina stymuluje układ nerwowy i nadnercza więc stąd takie samopoczucie. W związku ze sztucznie wytworzonym stresem procesy trawienia zostają spowolnione lub zatrzymane. Nie dziwne, że po kawie tak dobrze mi się ćwiczyło, adrenalina podnosi możliwości fizyczne aby móc ratować tyłek np. przed dzikim zwierzem 🙂 . Moja psinka jak wąchała kawę to tylko łepek odwracała z niechęcią. Warto obserwować zwierzęta, choć niektóre tak jak i ludzie mogą mieć zaburzone zmysły i lubią podjadać strawę dla nich nie przeznaczona np. takie lody czy tym bardziej trującą dla psów czekoladę.

Ten  mechanizm działa w następujący sposób, najpierw zostaje pobudzone wydzielanie adrenaliny a jeśli stres trwa nadal a trwa bo kofeinę do organizmu przecież dostarczamy systematycznie w regularnych odcinkach czasu, zostaje wydzielany kortyzol, który zaburza funkcjonowanie całego układu nerwowego. Jeśli myślicie, że kofeina rozbudza umysł itp. to jesteście w błędzie. To hormony stresu i strachu wydzielone poprzez stymulację kofeiną i procesy jakie w związku z nimi dzieją się w organizmie, odpowiedzialne są za taki stan rzeczy. Jeśli taki stan trwa długo jest zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Między innymi powoduje zakłócenie równowagi poziomu glukozy, przez co zwiększa się odporność na insulinę.

Po pewnym czasie organizm przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy i po prostu odpuszcza. Tak rodzi się nałóg a jego skutki uboczne to np. zmniejszenie metabolizmu, niepokój, depresja, przyspieszone starzenie, zaburzenia rytmu serca, bóle głowy, bezsenność itd….

Niemożliwym jest aby wieczny stan stresu w organizmie był pożądany. Stres i procesy biochemiczne z nim związane zarezerwowane są wyłącznie na sytuacje ekstremalne. Po tym czasie organizm wraca do swojej „normalnej” bezstresowej natury. Logicznym zatem jest, iż sztucznie go wywołując przez dłuższy okres czasu, działamy jedynie na jego niekorzyść.

Pijąc kawę mamy wrażenie że się lepiej czujemy jednak zamiast odpocząć gdy naprawdę jesteśmy zmęczeni sięgamy po kolejną filiżankę z kofeiną i tak w kółko. Jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, tworzy się błędne koło a skutki uboczne prędzej czy później i tak dadzą o sobie znać. Ten cudowny niby stan po kawie to jedyni ułuda, za którą każdemu przyjdzie  zapłacić…

nie pije kawy

III powód dlaczego nie piję kawy – szybsze starzenie

Jako dla kobiety jest do dla mnie ogromnie ważna kwestia. Nie chcę aby coś co zależy wyłącznie ode mnie miało prowadzić do szybszego starzenia się mojego ciała. O nie ! Kofeina jest utleniaczem, nie zawiera więc antyoksydantów a dodatkowo pozbawia organizm cennych składników mineralnych. Zauważcie, że po wypiciu kawusi szybko lądujemy w kibelku a i strumień moczu jest mocny i konkretny. Kawa odwadnia, pozbawia nas wody, powodując przesuszenie organizmu. Przy okazji pozbywamy się właśnie minerałów. Wiadomo jaki ma to wpływ na stan skóry, włosów, paznokci czy narządów wewnętrznych.

Ale jest jeszcze gorsza rzecz a mianowicie fakt, że czarnulka powodując wzrost kortyzolu o czym pisałam wyżej, zmniejsza ilość DHEA /dehydroepiandrosteron /zwanego hormonem młodości. Im więcej kortyzolu tym mniej DHEA.

Po wtóre złudna energia i krążące nieustannie w organizmie hormony stresu nie pozwalają tak naprawdę na głęboki, odprężający sen, który niezbędny jest do procesów regeneracyjnych organizmu. Sen odmładza i to bardzo ale jeśli jest zdrowy, głęboki i prawdziwy.

Wiele wspaniałych właściwości przypisywanych kawie to jedno wielkie oszustwo co teraz mogę stwierdzić na własnym przykładzie. Po okresie odstawienia, który łatwy nie był czuję się o niebo lepiej a sen w końcu zaczął być PRAWDZIWYM SNEM a nie jakimś przewracaniem się z boku na bok. Wcześniej naczytałam się o dobroczynnych właściwościach kawy ponieważ podświadomie szukałam takich informacji aby usprawiedliwić jej picie. Ale to właśnie jelita dały pierwsze znaki, że coś jest nie tak i dzięki nim zaprzestałam „urozmaicać” sobie życie złudną przyjemnością. Kofeina podobnie jak nikotyna podnosi poziom serotoniny dlatego pijąc i paląc, nałogowcy czuja się szczęśliwi i dopóki sobie nie uświadomią będą w tym tkwić do końca. Druga sprawa że większość z nich wcale tego nie chce, ale to już ich problem…

IVpowód dlaczego nie piję kawy – zakwaszenie organizmu

Jeśli chodzi o zakwaszenie organizmu to taki dość drażliwy temat. Jedni uważają, że organizm sam reguluje ph ciała a inni natomiast, że trzeba samodzielnie dbać o to aby odczyn był zasadowy. Ja uważam, że nie zaszkodzi się alkalizować w naturalny i bezpieczny sposób. Kawa posiada odczyn kwaśny i zakwasza organizm a na dokładkę jej środowisko bardzo odpowiada komórkom rakowym.

V powód dlaczego nie piję kawy – wpływ na rozwój i pogłębienie osteoporozy

Nasza czarna dama mimo, że elegancka i wytworna potrafi być zdradliwa i podstępna. Perfidnie wykrada wapń z kości czyniąc w nich spustoszenie, na dodatek zmniejsza wchłanialność wapnia . Bezwzględnie powinny z niej zrezygnować osoby ze stwierdzona osteoporozą. Póki co nie mam problemów z kośćmi ale nie zamierzam być w przyszłości staruszką poruszającą się za pomocą balkonika albo co gorsze leżącą, schorowana i połamaną. O nie! Dlatego też bardziej wolę siebie w roli czarnej damy niż ją spożywać w postaci kawki 😉

VI powód dlaczego nie piję kawy – negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy

To jest bardzo ważne zagadnienie. Po wypiciu kawki zawsze serce szybciej bije, tak nienaturalnie. Nie lubię tego uczucia, chociaż pijąc kawę starałam się nie zwracać na to uwagi. W połączeniu z nikotyną to istny szok dla organizmu.  Przez takie właśnie działanie wykończył się mój dziadek nie będąc wcale wiekowym bo liczył zaledwie 64 wiosen. Kilka mocnych, czarnych kaw dziennie, do tego papierosy i rozległe wrzody gotowe a przy tym słabiutkie serce. Nie zamierzam powielać tego schematu, mimo że były czasy kiedy postępowałam podobnie. Na szczęście otrząsnęłam się z tego letargu. Kofeina rozregulowując układ nerwowy przyczynia się do powstawania i rozwoju zaburzeń rytmu serca co również jest mi doskonale znane z autopsji.

Wywołana sztucznie przez kofeinę reakcja stresowa związana z wydzielaniem do krwi adrenaliny, kortyzolu i katecholamin powoduje wzrost ciśnienia krwi, organizm próbuje obniżyć ciśnienie do odpowiedniego poziomu ale nie trwa to długo gdyż sięgając ponownie po kawkę dajemy znowu kopa. Aparat regulacji ciśnienia zaczyna wariować co może przyczynić się do rozwoju nadciśnienia. Ponad to kawka szczególnie ta wypita po posiłku  /mój przypadek 😉 / zwiększa poziom homocysteiny we krwi. Homocysteina to aminokwas m.in.odpowiedzialny za zwiększenie ryzyka powstawania chorób sercowo-naczyniowych.

Warto również mieć na uwadze, że kawcia zmniejsza elastyczność i wydajność naczyń krwionośnych. Zaburzając ich pracę powoduje opuchnięcia i obrzęki. Odkąd nie piję kawy pożegnałam się z podpuchniętymi oczami 🙂

VII powód dlaczego nie piję kawy – wywołuje depresję

Mając na uwadze fakt, że kawa powoduje wieczną huśtawkę hormonów stresu, związaną z tym bezsenność oraz wypłukuje cenne minerały w tym magnez i żelazo, bardzo szybko można popaść w depresję. Wpływ na to ma również fakt sztucznego pobudzania wytwarzania serotoniny – hormonu szczęścia i przyjemności. Jeśli jest to powtarzane może doprowadzić do obniżenia nastroju i w konsekwencji do depresji.  Aby można było osiągać przyjemność z picia kawy, potrzeba jej coraz więcej gdyż organizm uodparnia się na dawki i woła o więcej. To prosta droga do uzależnienia i depresji.

Zdrowy i nieuzależniony człowiek szybko wychwyci negatywne skutki po spożyciu kawy. Jednak osoba uzależniona poczuje przypływ energii, radość, zapał – tylko że to wszystko jest zdradliwe. Taki ktoś po prostu aby poczuć się tak jak należy musi sobie zapodać coś extra. Tak działa każdy nałóg.

Nie znoszę wszelkich dołów a depresja wydaje mi się czymś bardzo strasznym, więc również i dlatego cieszy mnie moja decyzja.

VIII powód dlaczego nie piję kawy – zatrucie pestycydami, zanieczyszczenie

Plantacje kaw są olbrzymie i aby przynosiły zysk opryskiwane są przeróżnymi, bardzo szkodliwymi pestycydami. Biznes kawowy jako niebywale dochodowy musi się wszak rozwijać. To dlatego lobby kawowemu zależy aby prawda o działaniu kawy nie wyszła oficjalnie na jaw. Nie jest to trudne zadanie ponieważ dysponują silnym asem w rękawie w postaci kofeiny, która jest silnie uzależniająca /należy do grupy substancji amfetaminopodobnych/ a jak wiadomo zaprzyjaźnić się z nałogiem można bardzo szybko i skutecznie, ale zakończyć tę toksyczną znajomość niestety już o wiele trudniej.Dlatego nałogowi kofeiniści nie dadzą nic złego na temat kawy powiedzieć odwalając tym samym ogromną przysługę dla przemysłu kawowego.

Oprócz tego aby nie zmarnować absolutnie niczego wykorzystuje się wszystkie ziarna czy to chore, zniszczone, podeptane czy nadgniłe. W kawach mielonych czy rozpuszczalnych wszak tego i tak nie widać i nie czuć.

Jak widać więc miałam ogromną motywację aby zaprzestać popijania kawki. Jak już wspominałam okres odstawienia jest trochę męczący ale w moim przypadku było to łatwiejsze rozstanie z nałogiem niż w przypadku papierochów. Te rzucałam kilkakrotnie aż w końcu się udało. Najgorsze są 3 pierwsze dni, potem już z górki. Po tygodniu zupełnie nie ciągnęło mnie już do kawy.

Owszem do tej pory uwielbiam jej aromat ale teraz raczę się wyłącznie zapachem tak parzonej jak i surowej kawy. Jakość mojego życia się poprawiła, zyskałam na  wyglądzie a sen stał się prawdziwym snem i o dziwo teraz potrzebuję go mniej a czuję się bardziej wyspana. W taki to oto sposób zyskałam w bonusie dodatkowy czas, który wcześniej przesypiałam tak naprawdę nie  wysypiając się jak należy . Obecnie w moich żyłach nie krążą już hormony stresu i czuję się z tym wyśmienicie.

Spróbujcie a może znajdziecie przyczynę Waszych dolegliwości. Ja szukałam wiele lat ale w końcu znalazłam, czego i Wam życzę. Również byłam zaślepiona mitami na tema kawy ale musiałam to przejść na własnej skórze aby dotarła do mnie powaga problemu. Już nie chcę się sztucznie pobudzać, teraz pragnę aby moim normalnym, codziennym stanem była werwa, energia do działania a kiedy poczuję się zmęczona po prostu chcę odpoczywać a nie parzyć sobie kolejne kawki aby zabić zmęczenie i oddać się zwodniczej przyjemności…

Popełniłam również film na ten temat więc jeśli masz ochotę mnie pooglądać i wysłuchać, serdecznie zapraszam.

 

 Powiadamiaj mnie o komentarzach
Powiadom o
guest
199 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Jaro.onet.pl
Jaro.onet.pl
5 lat temu

Może „wytrwałych” kawoszy to oświeci: ZESZYTY NAUKOWE NR 12 (84) AKADEMII MORSKIEJ SZCZECIN 2007 WYDZIAŁ INŻYNIERYJNO-EKONOMICZNY TRANSPORTU PRACA Tadeusza Witasa Moniki Kiszki „Optymalizacja warunków fizykochemicznych uwalniania i oznaczania dialdehydu malonowego (MDA) w kawie palonej w obecności gliceralu (GAL)” fragmenty: „….Kofeina jest narkotykiem i zażywana nawet w małych dawkach jest szkodliwa dla organizmu, a tworzące się z niej w organizmie metabolity metylowe, teofilina i teobromina, zwiększają wydzielanie neuromediatorów, takich jak: serotonina, dopamina, GABA 2 / gammaaminobutyric acid (kwas gammaaminomasłowy), ACTH /adrenocorticotropic hormone (hormon adrenokortikotropowy)/, adrenalina i norepinefryna, przez co wywierają silny wpływ pobudzający pracę kory mózgowej, ułatwiają procesy myślowe, polepszają nastrój,… Czytaj więcej »

Elzbieta Herde
Elzbieta Herde
5 lat temu
Odpowiedź do  Jaro.onet.pl

Dzieki za potwierdzenie Moich obserwacji. Ja Sama jestem dla Siebie „kroliczkiem doswiadczalnym” i nauczylam sie sluchac wreszcie wlasnego ciala. Kawa na pewno zaburza sygnaly ktore cialo wysyla, czyli inaczej oszukuje Nasz organizm i to byl glowny powod dla ktorego odstawilam kawe definitywnie.

Łukasz
Łukasz
7 miesięcy temu
Odpowiedź do  Jaro.onet.pl

Też właśnie rzuciłem kawę. Czarne wory pod oczami, brzydka sucha cera, słabe kości , osad na zębach zakwaszenie organizmu. Kawa to dno. Więcej ma skutków negatywnych ubocznych niż plusów prozdrowotnych.
Przez lata uzależniłem się od kawy – 2-3 kubki dziennie i zacząłem zauważać, że bardzo podpadłem na zdrowiu i wyglądzie. Nigdy więcej tej czarnej trucizny

Zdrowomaniak
13 dni temu

Bardzo wartościowy wpis. W moim przypadku picie kawy powoduje niedobór potasu. I to nie jest moje przypuszczenie. Robiłem kilkukrotnie badania elektrolitów i zawsze potas był poniżej normy. Rezygnacja z kawy pomogła.

Zuza
Zuza
13 dni temu

ciekawe co by na to powiedzieli Włosi , Francuzi oraz inni. to wszystko nie jest do końca prawdą . jedni mogą pić kawę inni nie , a jedna mała czarna – dobrej jakości wypita przed południem nikomu nie zaszkodzi

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Witam serdecznie, można by powiedzieć pozbyłem się wielu problemów spowodowanych piciem kawy, przez lata piłem kawę i źle się czułem po niej, mimo to piłem ją nadal, od 2 tygodni powiedziałem nie i koniec, problemy ustały, czuję się dużo lepiej nie mam tzw biegunek bo mnie nękały co wypiłem kawę, teraz jestem szczęśliwy bo wiem co dobre a co mi szkodzi, pozdrawiam

mirek
mirek
1 miesiąc temu

Raz nie piłem przez dwa tygodnie, potem wróciłem do picia, teraz już tydzień i nie wracam do tej trucizny, lepiej śpię, apetyt większy i nie mam nareszcie dolegliwości żołądkowo jelitowych, zatem kawa jest zdrowa dla właścicieli koncernów kawowych.

Joanna
Joanna
2 miesięcy temu

A co z yerba mate?

Kasia
Kasia
4 miesięcy temu

Bardzo ciekawy artykuł! zmotywowała mnie Pani do wyjścia z nałogu picia kawy. Wiele razy już próbowałam, niestety powracałam do kawy…Mam nadzieję, że tym razem – od dzisiaj się uda :-).
Mam nadzieję, że za jakiś czas będę mogła pochwalić się, że jestem wolna od kawowego uzależnienia i dzięki temu będę mogła wykazać się pozytywnymi skutkami 🙂
Wszystkiego dobrego!

Klaudia
Klaudia
8 miesięcy temu

Dziękuje bardzo za artykuł mam nerwice,a pomimo nie umiem zrezygnować z kawy,codzienna walka żeby jej nie wypić ,a i tak ulegam.Codziennie wahania nastroju,depresyjne stany ,brak energii,totalne błędne koło,mogę tak wymieniać bez końca co powoduje ,,,dziękuje za wpis,mam motywacje by wziąć się w garść i zawalaczyc o lepsze jutro

Gosik
Gosik
10 miesięcy temu

Próbuję rzucić kawę ale mi nie wychodzi, najdłużej wytrzymałam 2 tygodnie. Bez kofeiny nie mam chęci do życia i jestem ospała. Organizm mi mówi nie pij a ja go nie słucham……

Klaudia
Klaudia
8 miesięcy temu
Odpowiedź do  Gosik

Mam identycznie,ale czas z tym skończyć ,bo jest gorzej niż było ,,,

Polo
Polo
1 rok temu

Kawa i czarna herbata odwadniają organizm. Woda i zielona herbata go nawadniają. Warto dużo pić. 🙂

Paweł
Paweł
1 rok temu
Odpowiedź do  Polo

w zielonej herbacie może być więcej kofeiny niż nawet w kawie 🙂 Nie wszystko co zielone to zdrowe 🙂

Robert
1 rok temu

Jednakowoż, jak sama piszesz, kawka przed treningiem robi dobrze. I tylko przed treningiem ją piję. Co do kortyzolu, to jest faktycznie problem, ale skutecznie obniżam go fosfatydyloseryną. Kosztowny specyfik ale skuteczny.

Przemek
Przemek
1 rok temu

Polifenolem a więc antyoksydantem występującym w kawie jest kwas chlorogenowy

Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu

Nie trzeba pić kawy aby poczuć jaką wstrętną substancją jest kofeina. Ja jak wypiję szklankę coli to jestem mega rozdrażniony chyba bardziej jak po kawie, głowa boli, niepokój, strach i lęki. Kofeina jest okropna!

Patrycja
Patrycja
1 rok temu

Dziękuję za ciekawy tekst. Sama nigdy nie musiałam robić „odwyku” od kawy, bo mój organizm od początku mówił „nie” i nigdy się w picie kawy nie wkręciłam (choć uwielbiam jej aromat). Szukałam argumentów, którymi mogę trafić do znajomych – mieszkałam jakiś czas na Południu Europy, gdzie kawa jest bardzo mocno wpisana w kulturę i ludzie nie wyobrażają sobie życia bez niej. Pozdrawiam!

Ostatnio edytowane 1 rok temu by Patrycja
Dora
Dora
1 rok temu

Również odstawiłam kawę Różnice jakie widzę to poprawa apetytu , trawienia , nie ma problemów z żołądkiem i zmienił się kształt twarzy ( przestała być napuchnięta )

Ostatnio edytowane 1 rok temu by Dora
Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu
Odpowiedź do  Dora

( przestała być napuchnięta )” jak po odstawieniu alkoholu 🙂 Mnie kawa bardzo rozdrażnia, też nie piję.

Maciek
1 rok temu

Świetny, szczery post…oczywiście że kawa zakwasza organizm, a we Francji kilka miesięcy temu naturopatka na targach zdrowego życia powiedziała mi że kawa jest toksyną dla jelit…po prostu.   Jako długoletni wegetarianin, prawie weganin jestem przyzwyczajony do naturalnych produktów i jeśli piłem kawę, raz na kilka miesięcy albo rzadziej, zawsze potym czułem taki szum w głowie…i następnego dnia uczucie prawie przymusu aby pić znowu haha.   Oczywiste że lobby kawowe i sprzedajni naukowcy robią ludziom wodę z mózgu wynikami badań. Tak jak przemysł mięsny, notabene rzeźnie zatruwają przyrodę w potwornym stopniu z którego większość ludzi jeszcze nie zdaje sobie sprawy.  … Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
2 lat temu

A yerba Mate. Ma zupełnie inne działanie, znikomą ilość kofeiny i wiele dobrych substancji i witamin.

trackback

[…] przed snem czy rano. Wiem coś o tym bo przerabiałam ten problem osobiście. We wpisie 8 powodów dlaczego nie piję kawy – uwzględniłam również jej związek ze […]

ana
ana
2 lat temu

z depresją to przesada w skrajnych sytuacjach chyba, ja staram się nie pić za dużo i tyle, mam do tego śliczny ekspres Ariete, w tylu vintage

trackback

[…] mnie natomiast działała kawa /obecnie jej nie piję a dlaczego dowiesz się z artykułu — Osiem powodów dlaczego nie piję kawy /i niewielka dawka alkoholu. Pamiętaj jednak, że to co mi pomaga, Tobie może zaszkodzić. To […]

Anna
Anna
2 lat temu

Mój ulubiony wpis motywacyjny do rzucenia kawy, jaki znalazłam w sieci 🙂 Dziękuję i jeszcze będę do niego wracać, kiedy dopadnie pokusa jak dziś. Od siebie dodam jeszcze jeden powód do odstawienia kawy, u mnie główny: kawa zwł. pita do posiłku lub tuż po jedzeniu zaburza wchłanianie żelaza z pokarmu do tego stopnia, że przyswajamy go mniej aż do ok. 75%! Mnie codzienne picie kawy do posiłku doprowadziło do anemii. Nie pomagało przyjmowanie preparatów z żelazem dopóki nie odstawiłam kawy i czarnej herbaty. Tak że z własnego doświadczenia polecam anemikom rozstać się z kofeiną, całkiem inna jakość życia! Potwierdzam też,… Czytaj więcej »

Adrian
Adrian
2 lat temu

hahaha. Kawę osoba, która może pić powinna w odstępach pić 2 do 5 filiżanek dziennie. Kawa właściwie to roślina, odpowiednik brokuła, silny antyutleniacz. Działa korzystnie. Jednak przyznaję, że są lekkie działania kontrowersyjne, które pomijam. Dodam, ze kawa i herbata powoduje podrażnienie, pieczenie dróg moczowych(u niektórych). Ale na wszystko są sposoby- olejek z awokado, z kurkumą, jeszcze olejek z kolendry na pewno to wyleczy. Po 8 filiżankach na pewno nie umrę, problem stresu jest nie całkiem rozwiązany, do łyżeczki melisy i zaraz po kawie trzeba coś robić, nie siedzieć.

Andrze50lat
Andrze50lat
2 lat temu

Zdrowy to jest tylko eko produkt, tylko skąd mieć pewność że jest eko. Nawet zielona herbata ,która powinna być zdrowa, przez masową produkcję daleka jest do ideału. Wypijam 4 kawy +- w tygodniu, świeżo mielone , bo lubię. Oczywiście truję tym siebie? Po tym artykule ,tak…
Zdarza się i tygodniowa przerwa.Nie widzę różnicy w swoim organizmie. Temat rzeka a i tak niech każdy ma swoje zdanie. O wszystkim można wiele pisać ,a czytając , nie dać się ogłupić…
Pozdrawiam Wszystkich pijących i nie pijących …

Lesia
Lesia
2 lat temu

Ja nie pije kawy dopiero 2 tygodnie, a piłam 2,3 kubki mocnej parzonej kawy..najbardziej brak ki mojej porannej chwili tylko dla siebie z kubkiem kawy. Zastąpiłam inka i bezkofeoinowa ale jak poczytałam o sposobie dekofeibacji to chyba podziękuj, same trucizny. A dlaczego rzuciłam kawę…? To w niej doszukalam się powodu mojego koszmarnego samopoczucia. Od kilku tygodni miałam dziwne objawy..kołatanie serca, problemy z oddychaniem, wrażenie jakbym maila zaraz zemleć, oczywiście wcześniej było wieczne rozdrażnienie, zmęczenie. Lekarz prawie mnie wysmial jak powiedziałam że podejrzewam kawę o spowodowanie moich dolegliwości. A jednak. Pierwszy tydzień po postawieniu było lepiej ale bywało chwilami dziwnie, teraz… Czytaj więcej »

angelik
angelik
2 lat temu

dobry artykul . ja natomiast mam wspomniany w artykule niski metabolism i puchniecie brzucha . zauwazylam tez ze coraz rzadziej do toalety chodze. jem zdrowi najpierw gluten odstawilam potem laktoze i nic. dalej potrafie spuchnac mysle ze czas odstawic kawe. moze czas na ziola

Maja
Maja
3 lat temu

dziekuje za ten artykul 😉 dal mi duzo do myslenia i moze wlasnie dzieki Tobie przestane pic kawe 😀

Mateusz
Mateusz
3 lat temu

Fajny artykuł

Riri
Riri
3 lat temu

Cześć, czy Twoim zdaniem jest sens aby ze zwykłej kawy przerzucić się na kawę bezkofeinową tzw. kawę inkę? Od kilku dni tak robię, bo nie chcę całkowicie rezygnować ze swojego długoletniego przyzwyczajenia picia kawy. Myślę, że to jest ok pod względem wyeliminowania kofeiny. Tylko domyślam się, że kawy bezkofeinowe mogą mieć negatywny wpływ na układ pokarmowy, podobnie jak kofeinowe? Pozdrawiam, fajny blog.

MAGDA
MAGDA
3 lat temu

Od dziś nie piję kawy, przerzucam się na zbozówkę!!!

MAGDA
MAGDA
3 lat temu

Agnieszka jesteś the best ! Dziękuję za artykuł, dziś wypiłam moją ostatnią pozegnalną dużą kawę z mlekiem.od jutra przechodzę na zbożową !!!

Aleksandra
Aleksandra
3 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Dziękuję za artykuł. Tez mam ten problem.. Jak się czułaś po tej”dawno nie pitej kawie” ?
Zamierzam rzucić lada dzien bo żołądek woła o pomstę do nieba… a i są jeszcze inne symptomy,które sobie racjonalizuję.

asia
asia
3 lat temu

Tak. Tez ostatnio naczytalam sie roznych informacji o szkodliwosci kafeiny, zapisalam sie do grupy wsparcia na facebook i rzucam. Tak zawsze czulam ze kofeina na mnie zle dziala ale jakos z przyzwyczajenia pilam i pilam. 6 dzien mija bez kofeiny dzisiaj czyli kompletny detoks, zadnej kawy (nawet nie dacef bo tez zawiera troche kofeiny), zadnej herbaty z teina i zadnej czekolady. Pierwsze dni czylam sie okropnie: zmeczona, bole glowy nagle, ociezala, placze i zmiany nastroju, smutek itepe. Od wczoraj jest lepiej, znaczna poprawa samopoczucia, jeszcze jestem ociezala ale juz taka spokojniejsza i cera jakby ladniejsza, lepiej spie… Podobno trzeba kilku… Czytaj więcej »

Marco
Marco
3 lat temu

Dobrze gadasz kawa to jeden wielki syf, sam ją piłem podobnie jak i Ty. Niestety do niczego dobrego to nie prowadzi i dokładnie takie same objawy jak u Ciebie. Najpierw daje kopa i motywację do pracy ale to chyba jedyna jej zaleta w moim wypadku, bo wypicie kawy od razu zamula mi żołądek na resztę dnia przez co nie chce mi sie jeść a jeżeli coś zjem na siłę to od razu wzdęcia, stęknięcia i brzuch jakbym piłkę do nogi połknął. O odwodnieniu nie wspomnę bo po 1 kawie leje chyba ze 3-4x i aż sam się dziwie skąd tyle… Czytaj więcej »

Zofia
Zofia
3 lat temu

Kobieto uratowałaś mi życie dziękuję bardzo za uświadomienie, mam te wszystkie dolegliwości i lekarz nie wie co mi dolega.

bartek
bartek
3 lat temu

znalazłem ten blog sprawdzając własne obserwacje, ale od początku: jestem nałogiem – ostrym nałogiem. łatwo się uzależniam, piłem 11 kaw dziennie przez wiele lat, potem ograniczyłem się do jednego konkretnego kubka kawy z 3-4 kopiastych łyżeczek, który siorbałem przez prawie cały dzień, to trwało latami, ale obecnie mój organizm był w stanie przyswoić tylko kawę czarną mieloną lavaza ORO, każda inna robiła mi się w ustach „nie do wypicia”. Przez pierwsze 6 dni tego roku nie piłem kawy w ogóle, nie z wyboru – z musu. Dostałem takiej biegunki z gorączką do 39st i przez pierwsze 3 dni nie było… Czytaj więcej »

Paweł
3 lat temu

to jest jak odwieczna „walka”: masło czy margaryna 😉 kawa ma swoje bardzo konkretne i udowodnione walory, ale oczywiście jak wszystko ma swoje „gorsze” strony i na każdego działa inaczej. Warto pogłębiać wiedzę na ten temat. W każdym razie mała kawa od czasu do czasu na pewno krzywdy nam nie zrobi, tu można być spokojnym.

asia
asia
3 lat temu
Odpowiedź do  Paweł

Trudno zostac na etapie malej kawy od czasu do czasu tak samo jak papieroska od czasu do czasu. te sustancje sa bardzo uzalezniajace. lepiej w ogole ich nie pic i tyle.

Edek
Edek
1 rok temu
Odpowiedź do  asia

Tak, zgadza się jest to cholernie uzależniają substacja. A zazywalo się różnych amfetamin ale żadna z nich nie wciągała jak czarnulka

Marcin
Marcin
3 lat temu

Proszę nie pokazywać tego artykułu Francuzom, Amerykanom, Włochom (włącznie z okolicą, gdzie żyją ludzie, którzy statystycznie żyją najdłużej na świecie), całej Ameryce Południowej i chyba w ogóle połowie świata, ponieważ okaże się, że są jakimiś kosmitami, a nie ludźmi, bo jak inaczej wytłumaczyć to, że piją, piją dużo i żyją.

Piotr
Piotr
2 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Marcin wymienił kraje wysoko rozwinięte, gdzie ludzie statystycznie żyją dłużej POMIMO stosowania używek a nie dzięki nim.
Wyciągnął błędne wnioski. Czy fast foody są zdrowe bo Amerykanie je kochają? 😉 Francuzi żyją długo, bo są światowymi lekomanami? 😉

Ps kofeina zalicza się do pestycydów. Nikotyna zresztą też. Smacznego 🙂

Iwona
Iwona
3 lat temu

Odkąd przestałam pić kawę zniknęła migrena . Jestem pewna ,że właśnie kawa ją powodowała .

Maciek
Maciek
3 lat temu

Hmm aby artykuł był obiektywny należało by też opisać dobroczynne właściwości kawy – choćby polifenoli, no chyba że tak nie jest 🙂 – co myślisz ?

Maks
Maks
3 lat temu

Z całym szacunkiem ale kawy nie pija się szklankami…no chyba, że jest to tzw. zalewajka a to i wówczas podrażnia i jelit i żołądek.

grzes
grzes
2 lat temu
Odpowiedź do  Maks

Maks napisz dlaczego odnosisz sie z calym szacunkiem? Sadze, ze kawosz nie liczy na Twoj szacunek lub jego brak ze wzgledu na swoj nalog rozkoszowania sie smakiem I zapachem kawy czy wlasnym sposobem zaparzenia kawy.Kawosz zawsze zrobi tak jak lubi, bez wzgledu na czyjs szacunek.Napisales tylko o sposobie w jaki sie nie pije kawy a nie np. ile jej sie pije I czy w ogole warto pic. Twoja opinia jest taka rozlana I widac akceptacje picia kawy w ogole, ale dajesz do zrozumienia ,ze masz jakis specjalny sposob picia lub robienia kawy, po ktorym wypicie tej kawy jest nieszkodliwe. Otoz… Czytaj więcej »

trackback

[…] korzyści z picia kawy, jak i takie, które mówią o jej negatywnym wpływie na zdrowie, np.: Osiem powodów dlaczego nie piję kawy. Prawda jak zwykle jest po środku i sprowadza się do wniosku – „co za dużo to […]

Zenon
Zenon
4 lat temu

Przyznam się że jakiś czas temu nawet bym nie spojrzał na taki artykuł .Uwielbiałem tą czarnulke.Jednak moje sprawy związane z sercem zmusiły mnie do odrzucenia kawusi. I powiem tak.Lepsze samopoczucie ,nie ma stresu ,kołatania serca .Lepiej wypić dobrą cherbate .

Jakub
Jakub
3 lat temu
Odpowiedź do  Zenon

w herbacie masz teinę. to kofeina o zmienionej nazwie.

trackback

[…] nie potrzeba ale o SMAK! Kawy nie pijam już od jakiegoś czasu a dlaczego wyjaśniam w artykule: „Osiem powodów dlaczego nie piję kawy”. Brakowało mi jednak aromatu i smaku codziennej popołudniowej kawki. Przetestowałam więc […]

Anna Winczura
Anna Winczura
4 lat temu

Wszystko co tutaj zostalo napisane to 100% moj przypadek. Nie piję kawy juz 13 miesięcy i czuję się z tym wspaniale!

Rafał
Rafał
4 lat temu

Fajnie to wszystko rozpisałaś, ja też kopciłem i piłem kawkę teraz tylko zbożówke 🙂

andrzej
andrzej
4 lat temu

Kontrowersyjny temat ale ja też nie piję kawy bo po niej czuje się fatalnie a to znaczy że moje ciało jej nie toleruje.

Małgoś
Małgoś
4 lat temu

Przeczytałam z uwagą i uśmiechem na ustach . Miałam bardzo podobnie, wypijałam do 6-7 kaw dziennie jednak -słodząc je słodzikiem (żeby było śmieszniej)i przyszedł kwiecien 2017 roku ,znalazłam dietę w której było zabronione picie kawy.Jednego dnia rzuciłam kawę ,pierwsze 3 dni były słabe ale do dziś nie piję ani kropli i szczerze odradzam picie,mam inną skórę ,nie mam kamienia na zębach. Raz wypiłam 1 kawę i myślałam,że umrę ,serce mi łopotało,byłam zostrzęsiona i nie mogłam dać sobie rady z sobą ….. Można naprawdę żyć bez kawy , choć gdybym cofnęła się w czasie i pomyślała,że to kiedyś napiszę -doszłabym do… Czytaj więcej »

Marcin
4 lat temu

Witaj, ja od połowy września 2017 przestałem pić kawę z powodu kuracji. Teraz jak się zaczął styczeń i smutne szare dni to czasami się napiję, ale nie więcej niż 1 na dzień. Generalnie nie zamierzam pić juz kawy. Niestety jeszcze do odstawienia mam czarną herbatę.

BasKa
BasKa
4 lat temu

Rzuciłam kawę miesiąc temu. Skłonił mnie do tego ból brzucha i … ten artykuł :-). Czuję się świetnie. Nie mam już tak częstych bólów brzucha i „spadków mocy”. Rzuciłam ją zdecydowanie i natychmiast. Dwa dni byłam bardzo senna. Przetrwałam i już było lepiej. Nadal chciało mi się kawy, ale byłam twarda. Teraz po miesiącu już nie czuję potrzeby, żeby ją pić. W słabszych dniach piję jedną czarną herbatę. Poza tym same zielone i wodę. Za wszystkich „wahających się” trzymam kciuki, żeby udało im się zwalczyć ten nałóg.

asia
asia
3 lat temu
Odpowiedź do  BasKa

W herbacie tez jest kafeina tak ze na jedno wychodzi. Po prostu pijesz mniejsza dawke trucizny

Alicja
Alicja
4 lat temu

Absolutnie sie z tym zgadzam. Pilam kawe 25 lat, nalog absolutny. Zblizajac sie do 40 zaczelam miec problemy z jelitami, koscmi, najgorsze bylo potezne zmeczenie, bylam pewna ze trawi mnie raczysko….badania za badaniami…szok. Wszystkie moje problemy sie skonczyly, gdy przestalam ja pic, a bylo to miesiac temu. Nawet az tak strasznie nie bylo, wszystko jest kwestia nastawienia. Czuje sie CUDOWNIE, sen mam mega mocny, jestem wyspana i mam sily (4 dzieci), jestem o wiele spokojniejsza,ladniejsza:) naprawde!
Drodzy kawosze, rzuccie to swinstwo, bo baaaardzo warto.
Dzieki za artykul!

Anna Winczura
Anna Winczura
4 lat temu
Odpowiedź do  Alicja

U mnie identycznie, wszystko to samo .nie pije 13 miesiecy

Aleksandra
4 lat temu

Nie piję kawy bo po kawie bardzo się źle czuję.

Wego
Wego
4 lat temu

Ja piję dużo.Nie ma nic dobrego w kawie oprócz smaku i aromatu.
Ta kawa przed monitorem to kawa pożegnalna 🙂
Myślę,że będę miał bardzo pozytywne odczucia,podobne jak po odstawieniu mięsa.

Pozdrawiam Wego

199
0
Skomentujx
()
x