Jak poprawić pamięć za pomocą medytacji i muzyki? -

Jak poprawić pamięć za pomocą medytacji i muzyki?

Udostępnij

Jak poprawić pamięć za pomocą medytacji i muzyki? Otóż wiedz, że medytacja jest w stanie zwiększyć gęstość mózgu zwielokrotniając połączenia między neuronami. Jest w stanie również zmniejszyć objawy depresji i lęku,zapewnia klarowność myśli, powoduje wydzielanie endorfin w organizmie. Może poprawić funkcjonowanie fizyczne, obniżać ryzyko chorób przewlekłych oraz poprawiać ogólną jakość życia. Efekty są jeszcze lepsze gdy medytację połączysz z muzyką!

Jak poprawić pamięć poprzez medytację i słuchanie muzyki?

Praktyka medytacji lub słuchanie ulubionej muzyki może nieść wiele korzyści dla osób starszych z utratą pamięci.

jak poprawić pamięć

Grupie 60 starszych osób z zaburzeniami poznawczymi polecono medytować lub słuchać muzyki przez 12 minut dziennie w okresie 12 tygodni [1]. Zarówno medytacja jak i słuchanie muzyki spowodowały istotną poprawę pamięci oraz działań poznawczych już po 3 miesiącach. W zakres owych poprawionych działań i pamięci weszły: uwaga,  funkcja wykonawcza, prędkość przetwarzania informacji oraz subiektywna funkcja pamięci. Natomiast po 6 miesiącu zaobserwowano utrzymanie lub dodatkowe zwiększenie owych funkcji.

Medytacja oraz muzyka zadziałała również pozytywnie na sen, nastrój, samopoczucie, stres, jakość życia. Najwyraźniej zaznaczyło się to w grupie medytujących. Podobnie jak w przypadku pamięci wszystkie te funkcje były utrzymywane lub wzmacniane po upływie kolejnych 3 miesięcy.

Kilka wcześniejszych badań potwierdziło iż medytacja poprawia funkcjonowanie emocjonalne. Zmniejsza aktywację  jądra migdałowatego – struktury u podstawy mózgu odpowiedzialnej za pamięć oraz przetwarzanie emocji.

Wynika z tego, że te 2 proste i przyjemne techniki mogą poprawić nie tylko sen, jakość życia czy nastrój ale mogą w znaczący sposób zwiększyć zdolności poznawcze i pomóc odwrócić utratę pamięci u osób starszych z zaburzeniami poznawczymi.

jak poprawić pamięć

Medytacja zapobiega przedostawaniu się napięć do ustroju a już istniejące są przez nią eliminowane. Czerpiemy radość z tego co mamy, z chwili, z bycia, z życia…Czujemy radość, szczęście, cały niepokój nas opuszcza. To wszystko ma niebagatelny wpływ na naszą pamięć i skoro pomaga ludziom chorym dla zdrowych jest cudowną profilaktyką i przyjemnym doświadczaniem siebie i świata. Czujemy, że jesteśmy częścią stworzenia a stworzenie jest częścią nas samych. Stapiamy się z całością i trwamy tak w wielkim spokoju i radości…

Wiesz już zatem jak poprawić pamięć i nie tylko gdyż z medytacji i słuchania muzyki korzyści jest znacznie więcej! Medytuj więc i słuchaj ulubionej muzyki jak najczęściej a profity nie każą długo na siebie czekać! Pamiętaj tylko aby nie oszukiwać siebie samego…

1.Meditation and Music Improve Memory and Cognitive Function in Adults with Subjective Cognitive Decline: A Pilot Randomized Controlled Trial

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

ZapiszJestem szaloną zielarką, ogrodniczką, podróżniczką i natury wszelakiej miłośniczką, pasjonatką naturalnej pielęgnacji urody, zdrowego odżywiania oraz aktywnego życia. Zajmuję się również ogrodnictwem i uprawą roślin doniczkowych w tym ukochanych storczyków. Na moim kanale na YT znajdziesz wiele filmów związanych z tą tematyką.

20
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
10 Thread replies
0 Obserwatorzy
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
Rytmy NaturyblogierkaMartaSylwia K-aEdyta Mój kawałek podłogi Recent comment authors
  Powiadamiaj mnie o komentarzach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
blogierka
Gość

Hehe, coś dla mnie i mojej koszmarnej sklerozy 😀

Marta
Gość

Na medytacji się nie znam, ale przy mojej muzyce wpadam w takim trans, że pewnie ma to ze sobą wiele wspólnego 🙂

Sylwia K-a
Gość

Zawsze chciała spróbować medytować, nie wiem jednak jak zacząć i … kiedy. Zawsze wieczorem jestem już tak padnięta, że zamiast medytować wolę leżakować w łóżku 🙂

Edyta Mój kawałek podłogi
Gość
Edyta Mój kawałek podłogi

Ogólnie muzyka pomaga na wszystko. Przynajmniej w moim przypadku 🙂

Ania Liść jarmużu
Gość

Czytałam, że medytacja też wpływa dobrze na działanie układu sercowo-naczyniowego. Same zalety 🙂

Krystyna M.
Gość

Medytacji trzeba się nauczyć, nie jest to takie proste. Jednak myślę, że każdy z nas medytuje czasami, nawet o tym nie wiedząc. Za to bez muzyki życie byłoby o wiele trudniejsze! 🙂

Ola
Gość
Ola

Wiele osób też nie wie, jak do medytacji się zabrać. Siadają, zamykają oczy i… nic, nudy, masa myśli, szum w głowie. Umiejętność puszczenia myśli swobodnie to klucz w medytacji, który jest najtrudniejszy do opanowania.

Kamil
Gość

Ja medytuję przy pink floydach 😀 Bardzo mi poprawia się wtedy humor!

Ania
Gość
Ania

Jeszcze pytanie o jakiej muzyce mówimy 🙂 Bo muzyka muzyce nie równa.

Michał
Gość

Do tej pory nie miałem pojęcia, że medytacja oraz muzyka mogą wpływać pozytywnie na stres, samopoczucie, a tym bardziej na sen.
Bardzo lekko piszesz, przez to świetnie czyta się Twojego bloga. Będę tutaj wracał. Pozdrawiam!

Inline
Inline