Jak poprawić pamięć za pomocą medytacji i muzyki? Otóż wiedz, że medytacja jest w stanie zwiększyć gęstość mózgu zwielokrotniając połączenia między neuronami. Jest w stanie również zmniejszyć objawy depresji i lęku,zapewnia klarowność myśli, powoduje wydzielanie endorfin w organizmie. Może poprawić funkcjonowanie fizyczne, obniżać ryzyko chorób przewlekłych oraz poprawiać ogólną jakość życia. Efekty są jeszcze lepsze gdy medytację połączysz z muzyką!
Jak poprawić pamięć poprzez medytację i słuchanie muzyki?
Praktyka medytacji lub słuchanie ulubionej muzyki może nieść wiele korzyści dla osób starszych z utratą pamięci.
Grupie 60 starszych osób z zaburzeniami poznawczymi polecono medytować lub słuchać muzyki przez 12 minut dziennie w okresie 12 tygodni [1]. Zarówno medytacja jak i słuchanie muzyki spowodowały istotną poprawę pamięci oraz działań poznawczych już po 3 miesiącach. W zakres owych poprawionych działań i pamięci weszły: uwaga, funkcja wykonawcza, prędkość przetwarzania informacji oraz subiektywna funkcja pamięci. Natomiast po 6 miesiącu zaobserwowano utrzymanie lub dodatkowe zwiększenie owych funkcji.
Medytacja oraz muzyka zadziałała również pozytywnie na sen, nastrój, samopoczucie, stres, jakość życia. Najwyraźniej zaznaczyło się to w grupie medytujących. Podobnie jak w przypadku pamięci wszystkie te funkcje były utrzymywane lub wzmacniane po upływie kolejnych 3 miesięcy.
Kilka wcześniejszych badań potwierdziło iż medytacja poprawia funkcjonowanie emocjonalne. Zmniejsza aktywację jądra migdałowatego – struktury u podstawy mózgu odpowiedzialnej za pamięć oraz przetwarzanie emocji.
Wynika z tego, że te 2 proste i przyjemne techniki mogą poprawić nie tylko sen, jakość życia czy nastrój ale mogą w znaczący sposób zwiększyć zdolności poznawcze i pomóc odwrócić utratę pamięci u osób starszych z zaburzeniami poznawczymi.
Medytacja zapobiega przedostawaniu się napięć do ustroju a już istniejące są przez nią eliminowane. Czerpiemy radość z tego co mamy, z chwili, z bycia, z życia…Czujemy radość, szczęście, cały niepokój nas opuszcza. To wszystko ma niebagatelny wpływ na naszą pamięć i skoro pomaga ludziom chorym dla zdrowych jest cudowną profilaktyką i przyjemnym doświadczaniem siebie i świata. Czujemy, że jesteśmy częścią stworzenia a stworzenie jest częścią nas samych. Stapiamy się z całością i trwamy tak w wielkim spokoju i radości…
Wiesz już zatem jak poprawić pamięć i nie tylko gdyż z medytacji i słuchania muzyki korzyści jest znacznie więcej! Medytuj więc i słuchaj ulubionej muzyki jak najczęściej a profity nie każą długo na siebie czekać! Pamiętaj tylko aby nie oszukiwać siebie samego…
[…] Rzetelna i konsekwentnie stosowana medytacja może zdziałać cuda w tym zakresie. Szkopuł jednak tkwi w tym, że nie każdy potrafi medytować. Medytacji trzeba się nauczyć. To proces długotrwały jak zdobywanie kolejnych szczebli drabiny. Jednak te proste ćwiczenia, które podaję poniżej, mogą rozpocząć Twoją dłuższą przygodę z medytacją. Na zachętę podpowiem Ci, że medytacja świetnie działa na koncentrację i pamięć o czym więcej piszę w artykule Jak poprawić pamięć za pomocą medytacji i muzyki? […]
[…] sprzyja odporności. Oprócz tego polecam medytacje i relaksację np. muzyką. We wpisie – Jak poprawić pamięć za pomocą medytacji i muzyki? piszę, że medytacja m.in. pomaga zmniejszyć objawy depresji i […]
Hehe, coś dla mnie i mojej koszmarnej sklerozy 😀
Też miewałam problemy z zapominaniem szczególnie o tym co miałam zrobić przed chwilą, wyciszenie i medytacja podziałały idealnie 🙂
Na medytacji się nie znam, ale przy mojej muzyce wpadam w takim trans, że pewnie ma to ze sobą wiele wspólnego 🙂
🙂 I o to chodzi
Zawsze chciała spróbować medytować, nie wiem jednak jak zacząć i … kiedy. Zawsze wieczorem jestem już tak padnięta, że zamiast medytować wolę leżakować w łóżku 🙂
Wystarczy codziennie choć chwilę próbować np. w przerwie w czasie pracy zamiast kawki medytacja 😉
Ogólnie muzyka pomaga na wszystko. Przynajmniej w moim przypadku 🙂
🙂 Myślę, że w przypadku każdego
Czytałam, że medytacja też wpływa dobrze na działanie układu sercowo-naczyniowego. Same zalety 🙂
Wszystko jest ze sobą powiązane 🙂
Medytacji trzeba się nauczyć, nie jest to takie proste. Jednak myślę, że każdy z nas medytuje czasami, nawet o tym nie wiedząc. Za to bez muzyki życie byłoby o wiele trudniejsze! 🙂
Tak jest jednak jak słusznie zauważyłaś każdy z nas czasem medytuje o tym nie wiedząc. Np. kiedyś często w ramach przerw w pracy zgapiłam się w jakiś punkt na chwilę i o niczym nie myślałam, jak postument 😉 to był taki podświadomy odpoczynek umysłu od pracy a to właśnie była medytacja. Obecnie robię to świadomie 😉 No ba muzyka jest cudowna ja np. do muzyki zaliczam również śpiew ptaków, który działa na mnie niezwykle relaksująco…
Wiele osób też nie wie, jak do medytacji się zabrać. Siadają, zamykają oczy i… nic, nudy, masa myśli, szum w głowie. Umiejętność puszczenia myśli swobodnie to klucz w medytacji, który jest najtrudniejszy do opanowania.
Dokładnie, medytacja to wbrew pozorom niełatwa sztuka ale jak ktoś nie umie medytować albo nie chce może słuchać ulubionej muzyki 😉 Jednak medytacja daje o wiele więcej. Opanowanie sztuki medytacji to temat na odrębny wpis :). Codziennie staram się pomydetyować choćby te 10 minut i efekty są niewiarygodne…
Ja medytuję przy pink floydach 😀 Bardzo mi poprawia się wtedy humor!
Hehe mi również a szczególnie wałkowana do bólu przez mojego męża „High Hopes” 😉
Jeszcze pytanie o jakiej muzyce mówimy 🙂 Bo muzyka muzyce nie równa.
W tekście jest mowa o ulubionej muzyce 😉
Do tej pory nie miałem pojęcia, że medytacja oraz muzyka mogą wpływać pozytywnie na stres, samopoczucie, a tym bardziej na sen.
Bardzo lekko piszesz, przez to świetnie czyta się Twojego bloga. Będę tutaj wracał. Pozdrawiam!
Dzięki Michale za miłe słowa 😉