Udostępnij

Któż z nas nie zna sezamu. Jest on np. głównym składnikiem popularnej chałwy. Sezam należy do jednej z najstarszych roślin uprawianych na świecie. Stosowany był jako lek już w starożytnym Egipcie i Babilonie. Obecnie równie śmiało możemy wykorzystać go w leczeniu jak i profilaktyce. Ziarna sezamu posiadają naprawdę cudowne właściwości i powinny zostać wplecione w codzienne menu.

Sezam i jego działanie antyreumatyczne

Reumatyzm to szereg schorzeń upośledzających działanie stawów. Aby więc nie dopadło nas to przekleństwo warto o stawy zadbać wcześniej, nawet jak nie mamy żadnych objawów. Doskonały w tym celu jest właśnie sezam. W badaniu opublikowanym w International Journal of Rheumatic Diseases wykazano wysoką skuteczność nasion sezamu w leczeniu zwyrodnienia stawu kolanowego. Wystarczy zażywać ok 4 łyżek zmielonego bezpośrednio przed spożyciem sezamu aby można było zaobserwować efekt terapeutyczny. Sezam zawiera miedź – pierwiastek istotny dla przeciwutleniającego działania enzymów, dzięki czemu redukuje opuchliznę i ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów. Dodatkowo miedź posiada właściwości wzmacniające stawy, kości oraz naczynia krwionośne.

Dlaczego więc nie wdrożyć go zanim dopadnie nas choroba zwyrodnieniowa? Tym bardziej, że sezam oprócz pozytywnego działania na stawy wykazuje również szereg innych pozytywnych właściwości o czym piszę poniżej.

sezam

Dobroczynne działanie sezamu na „kaca”

No tak kac to nic miłego i chyba każda dorosła osoba choć raz w życiu doświadczyła tego stanu. Do miłych niestety on nie należy, więc próbujemy z nim walczyć na wiele sposobów. Sezam doskonale radzi sobie z chorobą dnia jutrzejszego 😉 . Wspomaga wątrobę w oczyszczaniu organizmu z toksycznych produktów przemiany alkoholu przez co toksyny szybciej i skuteczniej zostają usuwane z organizmu imprezowicza.

Sezam wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej

Sezamina występująca w sezamie oraz w oleju sezamowym wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Dzięki mechanizmowi utleniania kwasów tłuszczowych przyspiesza po prostu jej spalanie. Trzeba liczyć się z tym, ze tłuszcz spalany jest z całego ciała, nie tylko z obszarów z których byśmy chcieli. Tak więc należy to mieć na uwadze i nie zdziwić się czasem że po kuracji sezaminą piersi znacznie zmaleją czy zwiotczeją bo one składają się głównie z tłuszczu. Panowie mają łatwiej bo o to akurat nie muszą się martwić 😉 .

Sezam łagodzi dolegliwości związane z menopauzą

Jako bogate źródło fitoestrogenów wykazujących działanie podobne do żeńskich hormonów płciowych-estrogenów, sezam jest doskonałą alternatywą dla wszelkich terapii hormonalnych często nie będących obojętnymi dla zdrowia kobiety. Oprócz tego sezam świetnie działa na promienną, gładką cerę bez wyprysków. Ze względu na zawartość selenu wykazuje również działanie spłycające zmarszczki 🙂 .

Sezam przyciemnia naturalnie włosy

dzięki czemu niweluje siwiznę i zapobiega przedwczesnemu siwieniu. Poprzez masaże skóry głowy olejem sezamowym można pobudzić cebulki włosowe do szybszego wzrostu. Doskonale radzi sobie również z łupieżem.

Sezam działa antymiażdżycowo

Przeciwutleniacz sezamol oraz przeciwzapalne lignany odpowiedzialne są za przeciwmiażdżycowe właściwości sezamu. Już sam sezamol posiada właściwości farmakologiczne i  może przyczynić się do polepszenia funkcjonowania układu krążenia.

Sezam poprawia stan dziąseł i zębów oraz redukuje płytkę nazębną

W medycynie ajurwedyjskiej olej sezamowy wykorzystywany jest do zapobiegania próchnicy zębów, likwidowania nieprzyjemnego zapachu, zapobiegania krwawieniu z dziąseł, wzmocnienia zębów i szczęki. W tym celu należy ssać olej sezamowy przez ok 20 minut a następnie wypluć, absolutnie nie połykać. Doskonale likwiduje również bakterie odpowiedzialne za tworzenie się płytki nazębnej. Pamiętać należy aby olej był nierafinowany i tłoczony na zimno, to podstawa.

Olej sezamowy obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi

Badanie opublikowane w 2006 roku w Yale Journal of Biological Medicine wykazało, że olej sezamowy skutecznie obniża podwyższone ciśnienie krwi. Za takie działania odpowiadają zawarte w oleju peptydy. Olejów roślinnych jak powinno być wiadomym absolutnie nie podgrzewamy, spożywamy je wyłącznie na zimno.

Olej sezamowy działa przeciwcukrzycowo

Ze względu n niski indeks glikemiczny może być bezpiecznie spożywany przez cukrzyków. Obniża poziom glukozy w osoczu u diabetyków.

Sezam dobry na depresję

Zawarte w sezamie lignany oraz sezamol wykazują działanie przeciwdepresyjne szczególnie poprzez modulowanie stresu oksydacyjnego oraz stanów zapalnych. Dodatkowo zawiera tryptofan, niezbędny aminokwas biorący udział w tworzeniu serotoniny czyli neuroprzekaźnika wpływającego m.in. na nastrój. Jego niedobory mogą być przyczyną zaburzeń psychicznych w tym i depresji.

Sezam działa antynowotworowo

Spożywanie sezamu redukuje ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów np. jelita grubego, piersi, płuc, trzustki, prostaty czy białaczki. Przeciwnowotworowe działanie posiada kwas fitowy oraz sezamina  należąca do lignanów oraz będąca silnym przeciwutleniaczem.

Sezam chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania

Zawarty w sezamie sezamol zapobiega uszkodzeniom DNA powstałym w wyniku promieniowania np. gamma  oraz chroni przed nim jelita oraz śledzionę. Można go stosować również jako naturalny filtr przeciw promieniom ultrafioletowym, który zapobiegnie powstaniu zmarszczek i przebarwień. Wspaniała alternatywa dla chemicznych blokerów. Leczy również istniejące oparzenia słoneczne i inne uszkodzenia skóry.

Jak widać te malutkie nasionka posiadają w sobie ogromną moc. Na koniec jeszcze kilka ważnych uwag związanych z samym sezamem.

  • Najlepiej zaopatrywać się w sezam niełuskany i ekologiczny. Sezam łuskany nie zawiera tylu cennych składników co niełuskany
  • Sezam najlepiej zmielić bezpośrednio przed konsumpcją. Takie zmielone nasiona sezamu będą łatwiejsze do strawienia a co za tym idzie więcej dobra nasz organizm przyswoi. Można zastosować elektryczny jak i mechaniczny młynek np. do kawy.
  • Olej sezamowy musi być nierafinowany oraz tłoczony na zimno.
  • Olej spożywamy wyłącznie na zimno jako np. dodatek do sałatek czy po prostu pijąc z łyżeczki. Absolutnie nie podgrzewamy, nie smażymy na nim ect.

Ze względu na takie szerokie spektrum działania warto jak najszybciej wdrożyć sezam do swojej diety. Nie powinno być to trudne zważywszy na fakt, że sezam jest po prostu pyszny. Osobiście dodaję go do prawie każdej sałatki. Tutaj znajdują się przepisy do moich sałatek i surówek. Póki co nie ma tam ich jeszcze zbyt wiele ale z czasem będę dodawać nowe 😉

Jeżeli ważne jest dla Ciebie zdrowie to ta bezpłatna, przykładowa dieta na 3 dni z pewnością Ci pomoże

Udostępniam Ci bezpłatnie dzienne menu wegańskie, wegetariańskie oraz mięsne / w sumie dieta na 3 dni z 3 posiłkami dziennie/. Jednak to nie wszystko. Otrzymasz również wiele wskazówek dotyczących prawidłowego i zdrowego odżywiania.

[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””][/su_column]

[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]

[/su_column][/su_row]

[su_row]

[/su_row]

32
0
Skomentujx