Któż z nas nie zna sezamu. Jest on np. głównym składnikiem popularnej chałwy. Sezam należy do jednej z najstarszych roślin uprawianych na świecie. Stosowany był jako lek już w starożytnym Egipcie i Babilonie. Obecnie równie śmiało możemy wykorzystać go w leczeniu jak i profilaktyce. Ziarna sezamu posiadają naprawdę cudowne właściwości i powinny zostać wplecione w codzienne menu.
Sezam i jego działanie antyreumatyczne
Reumatyzm to szereg schorzeń upośledzających działanie stawów. Aby więc nie dopadło nas to przekleństwo warto o stawy zadbać wcześniej, nawet jak nie mamy żadnych objawów. Doskonały w tym celu jest właśnie sezam. W badaniu opublikowanym w International Journal of Rheumatic Diseases wykazano wysoką skuteczność nasion sezamu w leczeniu zwyrodnienia stawu kolanowego. Wystarczy zażywać ok 4 łyżek zmielonego bezpośrednio przed spożyciem sezamu aby można było zaobserwować efekt terapeutyczny. Sezam zawiera miedź – pierwiastek istotny dla przeciwutleniającego działania enzymów, dzięki czemu redukuje opuchliznę i ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów. Dodatkowo miedź posiada właściwości wzmacniające stawy, kości oraz naczynia krwionośne.
Dlaczego więc nie wdrożyć go zanim dopadnie nas choroba zwyrodnieniowa? Tym bardziej, że sezam oprócz pozytywnego działania na stawy wykazuje również szereg innych pozytywnych właściwości o czym piszę poniżej.
Dobroczynne działanie sezamu na „kaca”
No tak kac to nic miłego i chyba każda dorosła osoba choć raz w życiu doświadczyła tego stanu. Do miłych niestety on nie należy, więc próbujemy z nim walczyć na wiele sposobów. Sezam doskonale radzi sobie z chorobą dnia jutrzejszego 😉 . Wspomaga wątrobę w oczyszczaniu organizmu z toksycznych produktów przemiany alkoholu przez co toksyny szybciej i skuteczniej zostają usuwane z organizmu imprezowicza.
Sezam wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej
Sezamina występująca w sezamie oraz w oleju sezamowym wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Dzięki mechanizmowi utleniania kwasów tłuszczowych przyspiesza po prostu jej spalanie. Trzeba liczyć się z tym, ze tłuszcz spalany jest z całego ciała, nie tylko z obszarów z których byśmy chcieli. Tak więc należy to mieć na uwadze i nie zdziwić się czasem że po kuracji sezaminą piersi znacznie zmaleją czy zwiotczeją bo one składają się głównie z tłuszczu. Panowie mają łatwiej bo o to akurat nie muszą się martwić 😉 .
Sezam łagodzi dolegliwości związane z menopauzą
Jako bogate źródło fitoestrogenów wykazujących działanie podobne do żeńskich hormonów płciowych-estrogenów, sezam jest doskonałą alternatywą dla wszelkich terapii hormonalnych często nie będących obojętnymi dla zdrowia kobiety. Oprócz tego sezam świetnie działa na promienną, gładką cerę bez wyprysków. Ze względu na zawartość selenu wykazuje również działanie spłycające zmarszczki 🙂 .
Sezam przyciemnia naturalnie włosy
dzięki czemu niweluje siwiznę i zapobiega przedwczesnemu siwieniu. Poprzez masaże skóry głowy olejem sezamowym można pobudzić cebulki włosowe do szybszego wzrostu. Doskonale radzi sobie również z łupieżem.
Sezam działa antymiażdżycowo
Przeciwutleniacz sezamol oraz przeciwzapalne lignany odpowiedzialne są za przeciwmiażdżycowe właściwości sezamu. Już sam sezamol posiada właściwości farmakologiczne i może przyczynić się do polepszenia funkcjonowania układu krążenia.
Sezam poprawia stan dziąseł i zębów oraz redukuje płytkę nazębną
W medycynie ajurwedyjskiej olej sezamowy wykorzystywany jest do zapobiegania próchnicy zębów, likwidowania nieprzyjemnego zapachu, zapobiegania krwawieniu z dziąseł, wzmocnienia zębów i szczęki. W tym celu należy ssać olej sezamowy przez ok 20 minut a następnie wypluć, absolutnie nie połykać. Doskonale likwiduje również bakterie odpowiedzialne za tworzenie się płytki nazębnej. Pamiętać należy aby olej był nierafinowany i tłoczony na zimno, to podstawa.
Olej sezamowy obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi
Badanie opublikowane w 2006 roku w Yale Journal of Biological Medicine wykazało, że olej sezamowy skutecznie obniża podwyższone ciśnienie krwi. Za takie działania odpowiadają zawarte w oleju peptydy. Olejów roślinnych jak powinno być wiadomym absolutnie nie podgrzewamy, spożywamy je wyłącznie na zimno.
Olej sezamowy działa przeciwcukrzycowo
Ze względu n niski indeks glikemiczny może być bezpiecznie spożywany przez cukrzyków. Obniża poziom glukozy w osoczu u diabetyków.
Sezam dobry na depresję
Zawarte w sezamie lignany oraz sezamol wykazują działanie przeciwdepresyjne szczególnie poprzez modulowanie stresu oksydacyjnego oraz stanów zapalnych. Dodatkowo zawiera tryptofan, niezbędny aminokwas biorący udział w tworzeniu serotoniny czyli neuroprzekaźnika wpływającego m.in. na nastrój. Jego niedobory mogą być przyczyną zaburzeń psychicznych w tym i depresji.
Sezam działa antynowotworowo
Spożywanie sezamu redukuje ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów np. jelita grubego, piersi, płuc, trzustki, prostaty czy białaczki. Przeciwnowotworowe działanie posiada kwas fitowy oraz sezamina należąca do lignanów oraz będąca silnym przeciwutleniaczem.
Sezam chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania
Zawarty w sezamie sezamol zapobiega uszkodzeniom DNA powstałym w wyniku promieniowania np. gamma oraz chroni przed nim jelita oraz śledzionę. Można go stosować również jako naturalny filtr przeciw promieniom ultrafioletowym, który zapobiegnie powstaniu zmarszczek i przebarwień. Wspaniała alternatywa dla chemicznych blokerów. Leczy również istniejące oparzenia słoneczne i inne uszkodzenia skóry.
Jak widać te malutkie nasionka posiadają w sobie ogromną moc. Na koniec jeszcze kilka ważnych uwag związanych z samym sezamem.
- Najlepiej zaopatrywać się w sezam niełuskany i ekologiczny. Sezam łuskany nie zawiera tylu cennych składników co niełuskany
- Sezam najlepiej zmielić bezpośrednio przed konsumpcją. Takie zmielone nasiona sezamu będą łatwiejsze do strawienia a co za tym idzie więcej dobra nasz organizm przyswoi. Można zastosować elektryczny jak i mechaniczny młynek np. do kawy.
- Olej sezamowy musi być nierafinowany oraz tłoczony na zimno.
- Olej spożywamy wyłącznie na zimno jako np. dodatek do sałatek czy po prostu pijąc z łyżeczki. Absolutnie nie podgrzewamy, nie smażymy na nim ect.
Ze względu na takie szerokie spektrum działania warto jak najszybciej wdrożyć sezam do swojej diety. Nie powinno być to trudne zważywszy na fakt, że sezam jest po prostu pyszny. Osobiście dodaję go do prawie każdej sałatki. Tutaj znajdują się przepisy do moich sałatek i surówek. Póki co nie ma tam ich jeszcze zbyt wiele ale z czasem będę dodawać nowe 😉
Jeżeli ważne jest dla Ciebie zdrowie to ta bezpłatna, przykładowa dieta na 3 dni z pewnością Ci pomoże
Udostępniam Ci bezpłatnie dzienne menu wegańskie, wegetariańskie oraz mięsne / w sumie dieta na 3 dni z 3 posiłkami dziennie/. Jednak to nie wszystko. Otrzymasz również wiele wskazówek dotyczących prawidłowego i zdrowego odżywiania.
[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””][/su_column]
[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]
[/su_column][/su_row]
[su_row]
[/su_row]
[…] Bezpośrednio przed przygotowaniem sałatki zmiel siemię lniane oraz sezam. Dzięki temu organizm wchłonie więcej składników odżywczych. Jedząc całe, niemielone nasiona mogą one dosłownie „przelecieć” przez układ pokarmowy i ciało nie wykorzysta tych cennych substancji. A len np. jest doskonałym źródłem roślinnych kwasów omega-3. Natomiast sezam wspaniale działa na nasze stawy. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu „Sezam dobry na kaca, odchudzanie, stawy i nie tylko…„. […]
sprawdzę.
Dobrze wiedzieć, na kapciora się przyda..
Hehe na kapciora 😉 dobre
[…] o wszelkie składniki mineralne i witaminy. Więcej na temat sezamu piszę w artykule „Sezam dobry na kaca, odchudzanie, stawy i nie tylko…” , 2 łyżeczki siemienia lnianego zawierają 4mcg selenu tj. 7% dziennego zapotrzebowania […]
[…] zmielony sezam najlepiej niełuskany […]
[…] nierafinowanego kokosowego, który posiada właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze lub oleju sezamowego/znacznie zmniejsza populację Streptococcus […]
[…] sezam […]
Ja jestem facetem i bym chciał schudnąć w piersiach i pasie.Ale samym sezamem nie dam rady.Muszę poczytać o tym płaskim brzuszku.
Grubcio no jasne, że samym sezamem nie dasz rady 🙂 Trzeba trochę bardziej się postarać np. dodać olej kokosowy do diety, reguluje np. przemianę materii i poziom cukru w organizmie. Podstawa to dostarczanie mniejszej ilości kalorii niż zużywa organizm. A tak z drugiej strony to widzę, że otyłość staje się modna 🙂 Puszyste modelki internetowe czeszą kasę na swoich gabarytach więc przemyśl 😉 ale to niestety kosztem zdrowia …
[…] Ogólnie to warto dbać o stawy profilaktycznie przez cały czas, wzbogacając dietę choćby o sezam, który bardzo pozytywnie działa na stawy. Szerzej o jego właściwościach piszę w tym artykule>>>. […]
Spróbowałem przez tydzień na razie nie zapeszam ale staw kolanowy z którym walczylem od paru miesięcy ustąpił.Dziękuję za radę pozdrawiam.
Janko chyba staw Ci nie ustąpił tylko ból. Czy tydzień to nie za mało? Pojedz jeszcze jakiś czas bo to może tylko efekt placebo. Trzeba co najmniej miesiąc po 4 łyżeczki dziennie aby odczuć poprawę. Jednak jak faktycznie czujesz ulgę to super 🙂
A pomyśleć, że jeszcze dwa lata temu sezam omijałam szerokim łukiem. Teraz posypuję nim prawie każdą kanapkę. Ostatnio znalazłam na niego pewien trick, otóż maczam plasterek zielonego ogórka w sezamie i serwuję na kanapce z twarożkiem. Pychotka!
🙂 Fajny sposób, wykorzystam bo zarówno ogórki jak i sezam uwielbiam.
Nie miałam pojęcia, że sezam ma aż tyle właściwości. Muszę częściej po niego sięgać – szczególnie na moje stawy. 😉
Na stawy jest dobry tylko trzeba systematycznie zażywać 😉
Widać sezam dobry na wszystko! Lecę do marketu 🙂
Syl najlepszy jednak taki niełuskany i najlepiej żeby było eko 🙂
A ja dostałam niedawno pół kg czarnego sezamu i nie bardzo wiem jak się do niego zabrać. Można mielić jak żółty? Czy jakoś inaczej go traktować?
Pewnie, że można mielić a nawet wskazane 🙂
Słowo klucz „KAC” Że też ja na to w niedziele nie wpadłem, moje życie było by lepsze ;P
Hehe tylko żeby zadziałało na kaca to trzeba trochę się go najeść 🙂
Bardzo fajny tekst 🙂 Muszę częściej jadać 🙂
Od jakiegoś czasu dorzucam łyżkę sezamu do owsianki, ale nie byłam świadoma, że to niesie ze sobą aż tyle dobrego! 🙂 Bardzo przydatne zestawienie, dzięki!
Niesie bardzo wiele dobrego ale dobrze go zmielić lub mocno pogryźć bo inaczej ziarenka mogą przelecieć przez układ pokarmowy niestrawione 😉
O tak sezam! Tahini, codzień rano płuczę jamę ustna olejem sezamowym! Tony dobroci<3 i ostatnio nawet stworzyłam sezamkowe naturalne mazidło do ust. Podsyłam: http://goo.gl/oGRw9q Pięknego dnia! Daria xxx
Tak tahini pychota 🙂 a wszelkie naturalne mazidła mile widziane.
pozdrawiam i udanego dzionka
[…] dobra oliwa lub inny wysokiej jakości olej roślinny np. sezamowy […]
Bardzo lubię sezam i często po niego sięgam, ale przyznaję, że nie zdawałam sobie sprawy z tego, że ma aż tyle cennych właściwości:)
Widzisz to działałaś intuicyjnie i z pożytkiem dla zdrowia. Nie zawsze organizm się tak zachowuje, często świruje pod wpływem nałogów, żywności przetworzonej, chemii ect. 🙂
Najbardziej lubię sezam w postaci tahiny dodawanej do hummusu 🙂
Tahina jest pyszna, mogę się nią zajadać samą bez żadnego dodatku…mniam
Fantastyczny post. Zaskoczyłaś mnie informacją, że sezam pomaga na problemy ze stawami, co mnie ogromnie ucieszyło, bo sama od lat walczę o lepszy komfort życia. A ponieważ bardzo sezam lubię postaram się zwiększyć jego ilość w mojej diecie.
Tak Agnieszko i w tym kierunku przeprowadzono badania, które potwierdziły skuteczność sezamu w dolegliwościach związanych ze zwyrodnieniami stawów /w badaniu akurat stawu kolanowego/. Ja uwielbiam sezam i często nawet nie mielę tylko biorę łyżeczkę nasion do ust i porządnie rozgryzam. Ma to posmak chałwy i mogę się tak nim objadać i objadać 🙂
wiem ze sezam jest bardzo zdrowy, ale jeszcze go nie probowalam, czas nadrobic!:)
🙂 Jest pyszny, zdrowy i można dodawać niemal do wszystkiego.
Czy sezam też ma dobry wpływ na staw biodrowy?
Też 🙂