Zapalenie stawów to pojęcie bardzo ogólne. Kryje się pod nim szereg chorób uważanych głównie za następstwo starzenia się organizmu. Najbardziej rozpowszechnione rodzaje to zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów oraz dna moczanowa /artretyzm/. W tym artykule skupię się na zapaleniu kości i stawów jako najczęstszą postacią zapalenia stawów. Powszechnie uważa się, że choroba ta jest normalnym efektem starzenia się, spowodowana przez zużywanie się stawów przez lata, co może doprowadzić do bolesnego ocierania się o siebie kości i stawów. Pokutuje również przeświadczenie, że chrząstka nie jest w stanie się wyleczyć. Jednak istnieją dowody, że choroba zwyrodnieniowa stawów może być uleczalna. Niektóre kategorie składników odżywczych pomagają nawet w odwróceniu zapalenia kości i stawów. Mają one wpływ na ochronę i naprawę chrząstki poprzez stymulowanie metabolizmu anabolicznego chondrocytów i / lub hamowanie procesów katabolicznych występujących w chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Mowa tu o przeciwutleniaczach: witaminie C oraz witaminie E /tokoferol/. Owe związki hamują powstawanie wolnych rodników w chrząstce, modulują funkcje immunologiczne, zmniejszają prostaglandyny prozapalne, witamina C stymuluje bezpośrednio chondrocyty. Tak więc najlepiej wzbogacać swój jadłospis o produkty zawierające dużo witaminy C oraz tokoferolu. Będziemy wówczas działać profilaktycznie co również jest niezmiernie ważne!
Dodatkowo chrząstki mogą być naprawiane przy użyciu kombinacji:
- siarczanu glukozaminy, który charakteryzuje się dużą biodostępnością co oznacza, że aż 89% substancji czynnej jest wykorzystywane przez organizm.
- chondroityny czyli smarowidła będącego głównym składnikiem chrząstki stawowej. W postaci siarczanu odgrywa ważną rolę w likwidowaniu tarcia pomiędzy ruchomymi częściami stawów.
- MSM metylosulfonylometanu czyli siarki organicznej. Wszystkie stawy, chrząstki, ścięgna potrzebują wody i siarki. Bez odpowiedniej ilości siarki w organizmie połączenia między komórkami tracą elastyczność a błona komórkowa staje się twarda i nieprzepuszczalna. MSM występuje naturalnie w wielu świeżych produktach jednak jest bardzo niestabilny i ginie w procesie przetwarzania. Dlatego też najlepsza jest wszelka surowizna, dużo surowizny…
Decydując się na suplementację trzeba wziąć pod uwagę możliwe skutki uboczne jak i pewne interakcje np. osoby zażywające środki rozrzedzające krew przy suplementacji MSM, która również posiada właściwości rozrzedzające powinny przed podjęciem takiej decyzji zasięgnąć porady lekarskiej. Z resztą jakakolwiek suplementacja powinna być wdrażana ostrożnie z zachowaniem zdrowego rozsądku.
Istnieją również naturalne, przeciwzapalne środki, które można wdrażać do swojego codziennego menu. Do takich należą: boswellia, kora wierzby, DMSO
Zapalenie kości i stawów – boswellia
Boswellia to zioła pozyskiwane z drzewa Boswellia Serrata /rodzaj kadzidłowca/, które występuje w Indiach, Arabii czy niektórych rejonach Afryki. Substancją aktywną jest kwas bosweliowy, który zapobiega niszczeniu chrząstki stawowej dodatkowo chroniąc kości. Wspomaga ukrwienie chorych stawów prze co przyspiesza ich regenerację. Jest doskonały dla osób aktywnych fizycznie ale również i dla tych, którzy z jakichś powodów mają upośledzone narządy ruchu. Doskonale zastępuje farmakologiczne preparaty przeciwbólowe, ponieważ posiada zdolności łagodzące ból powstały przy zwyrodnieniach stawów.
W medycynie ajurwedyjskiej boswellia jest znaczącym środkiem przeciw wszelkim zapaleniom stawów w tym i reumatoidalnych.
Olejek z boswelli wcierany w chore miejsca łogodzi ból, likwiduje opuchliznę, poprawia ukrwienie oraz wspomaga krążenie limfy.
Zapalenie kości i stawów – kora wierzby białej
Już dawno temu odkryto właściwości kory wierzby białej jako zmniejszające ból i zapalenia kości i stawów. Odpowiedzialne za to są obecne w korze glikozydy salicylowe, garbniki, żywice oraz flawonoidy. Od leków różni się tym, ze nie powoduje krwawień żołądkowych. Dodatkowo pobudza również układ immunologiczny.
Jednak należy uważać i zwracać uwagę na występujące interakcje czy ewentualne uczulenia i przeciwwskazania. Na rynku dostępne są suplementy jednak można sporządzić sobie również wywar pamiętając o tym, że działanie kory wierzby podobne jest do działania popularnej aspiryny, która wszak jest z niej produkowana. Mimo to podczas stosowania kory wierzby nie występują skutki uboczne obecne podczas długotrwałego zażywania aspiryny. Kora zawiera to co stworzyła sama natura, natomiast aspiryna jest produktem przetworzonym przez człowieka tym samym obca biologicznie dla ludzkiego organizmu.
Wywar z kory wierzby białej:
1 łyżkę kory zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy przez 5 minut. Odstawiamy na 15 minut po przykryciem i popijamy w 2 lub 3 porcjach w ciągu dnia. Można łączyć z witaminą C co wspomaga efekt.
Zapalenie kości i stawów – DMSO /dimetylosulfotlenek/
DMSO to bezwonny płyn pozyskiwany z drewna. Został odkryty w Niemczech w 19 wieku jako produkt uboczny procesu pozyskiwania papieru. Sławę zyskał przez właściwość przenikania przez skórę i błony biologiczne. Jako doskonały środek przeciwzapalny od dawna był stosowany przez sportowców i wojskowych podczas różnych kontuzji.
DMSO działa na zasadzie odprowadzania płynu zapalnego z chorych stawów przyspieszając tym eliminację uszkodzonej tkanki a co za tym idzie redukcję obrzęków. Poprzez wysuszanie łagodzi również wszelkie swędzenia. DMSO powszechnie stosowane jest w weterynarii w szczególności do leczenia stawów u koni.
Istnieją pewne zalecenia co do stosowania DMSO np. aplikując na skórę musi być ona czysta, wolna od wszelkich innych preparatów. DMSO powinien być rozcieńczony z wodą do 70% i mniej. Efektywność jest lepsza jeśli DMSO połączymy z kapsaicyną. Skutkiem ubocznym stosowania DMSO może być nieprzyjemny zapach czosnku. Oczywiście przy stosowaniu DMSO trzeba zachować należytą ostrożność i higienę.
Ogólnie to warto dbać o stawy profilaktycznie przez cały czas, wzbogacając dietę choćby o sezam, który bardzo pozytywnie działa na stawy. Szerzej o jego właściwościach piszę w tym artykule>>>.
Ponad to bardzo ważne są ćwiczenia fizyczne takie jak rozciąganie stawów, dobrze dobrane ćwiczenia siłowe zwiększające masę kostną. Kiedyś pobolewał mnie staw ramienny dość długi okres i zaczęłam porządnie ćwiczyć ramiona z obciążeniem i po jakimś czasie ból ustał. Obecnie ćwiczenia z ciężarkami są dla mnie tymi podstawowymi gdyż najlepiej działają na moje ciało. Do wyboru mamy jednak wiele rodzajów aktywności fizycznej dobrej dla stawów np. codzienne spacery, joga, pływanie ect.
Przy bólach fajne efekty daje rozgrzewania np. poduszką elektryczną. Należy również dbać o prawidłową masę ciała aby nadprogramowe kilogramy nadmiernie nie obciążały kości i stawów.
I znowu dochodzimy do tych samych wniosków co zawsze, że umiejętnie skomponowana dieta codzienna, dostarczająca organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz aktywność fizyczna stanowią doskonałe remedium na wiele schorzeń. Po suplementy jednak sięgajmy ostrożnie i w ostateczności bo to jednak tylko suplementy a nie świeża, biologicznie odpowiadająca nam żywność 🙂 .
DMSO to magia w płynie.Przynajmniej do 18 stopni Celsjusza – bo poniżej już jako ciało stałe.Często stosowny jako pomoc dla osób leżących na łóżkach rehabilitacyjnych.
[…] do układu nerwowego, uszkadzając jego tkanki. Dodatkowo pogarsza przy tym pracę tarczycy oraz osłabia stawy i kości więc należy ograniczać jak tylko się da jego obecność w naszym otoczeniu, co z resztą trudnym […]
niestety aluminium i inne świństwa sypia na nas z samolotów – smugi chemiczne, geoinżynieria
[…] Wspomaga produkcję kolagenu w organizmie co jest ważną informacją szczególnie dla dam dbających o urodę. Kolagen to piękna, aksamitna i jędrna skóra bez zmarszczek, napięte ciało bez cellulitu czy zdrowe stawy […]
Ciekawe,chce zakupić DMSO dla swoje mamy która jest już w podeszłym wiekuj,bo bardzo cierpi z powodu ŁUSZCZYCOWE ZAPALENIE STAWÓW,tylko czy jej czasem nie zaszkodzę?Może dobrze żeby jeszcze dodatkowo np boswelia,zażywała?
Wszystko to trzeba wprowadzać z głową powoli, ostrożnie i obserwować reakcję tym bardziej, że mama jest w podeszłym wieku.
Witam, Co poradziłaby pani dla kobiety z zapaleniem kości udowej?
Witaj, poradziłabym udać się do lekarza 😉
[…] do układu nerwowego, uszkadzając jego tkanki. Dodatkowo pogarsza przy tym pracę tarczycy oraz osłabia stawy i kości więc należy ograniczać jak tylko się da jego obecność w naszym otoczeniu, co z resztą trudnym […]
Awokado jem często ale pierwszy raz się dowiedziałam od pani że Pestka jest do spożycia.No i narazie suszę aby potem zetrzeć. Boję się smaku ale zobaczymy.Ciekawi mnie czy ciężko zetrzeć przecież jest twarda.
Nie jest twarda, jest miękka i łatwo się ją ściera, można również zmielić np. w młynku elektrycznym 🙂
Ja najpierw suszę pestki przez kilka dni, trę na tarce (w tej postaci są niesmaczne!), później te „trocinki” rozsypuję na ręcznik papierowy i ponownie suszę, po ok. 2 dniach mielę w młynku elektrycznym i przesypuję do szczelnego szklanego naczynia. Dopiero teraz stają się zjadliwe ;). Dosypuję w niewielkich ilościach do wszystkiego, nawet na kanapkę – pod ser lub szyneczkę.
Niestety ocet mam kupiony w sklepie z eko żywnością ale w takim razie zrobię sama. Post Dąbrowskiej planuję rozpocząć w drugiej połowie maja. Na razie zamierzam wprowadzić do diety koktajle na bazie owoców i mleka kokosowego, więcej surówek i sałatek. Mam nadzieję, że post pozwoli mi całkowicie pozbyć się problemu. Moja dieta już dała niesamowite rezultaty bo jeszcze trzy miesiące temu miałam okropne sztywności poranne i nie mogłam wchodzić po schodach a teraz gdyby nie zgrubienia na palcach to można powiedzieć że choroba ustąpiła. 🙂
Pozdrawiam:)
Jak masz kupiony ekologiczny to też jest ok. Widzisz może lepszy taki niż z niepewnych jabłek. Ja robię ocet ale mam swoją jabłoń, której niczym nie pryskam a która co rok rodzi jak szalona pyszne duże jabłka. Nawet nie wiem co to za odmiana ale owoce są pyszne 🙂 Jak widzisz dieta potrafi zdziałać wiele więc bądź dobrej myśli 🙂 Wszelkie surowizny to podstawa 🙂 Mam np. teraz w ogrodzie natkę pietruszki, która przetrwała całą zimę i teraz ma świeże listeczki i co dzień skubię tak prosto z ogrodu, smak jest zupełnie inny niż te kupne. Jem całą garść taka… Czytaj więcej »
Będę musiała kupić K2 bo na razie biorę tylko D3. Jeszcze trzy miesiące temu poziom D3 był na najniższym poziomie. Dwa tygodnie temu robiłam badania i teraz jest optymalny. Myślałam o diecie dr Dąbrowskiej ale karmię piersią i niestety na razie nie mogę jej zastosować. Jak tylko odstawię córcię to z pewnością się zdecyduję 🙂 Bardzo chciałabym pozbyć się zgrubień na dłoniach, ponieważ one sprawiają mi największy ból… Myślałam że jak zacznę pić ocet jabłkowy to pomoże mi się ich pozbyć.
Dziękuję jeszcze raz za wszystkie rady:)
Przy suplementacji D3 potrzebna jest wit K2 właśnie. Postu Dąbrowskiej na pewno przy karmieniu piersią nie można stosować ale samą zdrową dietę powoli można wdrażać. A jaki masz ocet jabłkowy? Własny czy kupny eko naturalnie fermentowany? Najlepiej zrobić samemu, taki jest najcenniejszy a robi się praktycznie sam. Przepis jest tu>>> Super sprawa ale to może być za mało.
pozdrawiam 🙂
AgiPegi dziękuję pięknie za wszystkie rady:) Z pewnością skorzystam. Jeśli chodzi o suplementację to zażywam witaminę D3, B12, probiotyk, olej z wątroby rekina i witaminę C. Nie piję ani alkoholu ani kawy, nie palę. Bardzo dbam o swoje zdrowie, ponieważ mam malutką córeczkę i dla niej chcę być zdrowa. Zacznę pić zakwas 🙂 Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję 🙂 zrobiłabym chyba wszystko żeby wyzdrowieć dlatego każda rada jest dla mnie na wagę złota…
Teraz wiem, że człowiek docenia zdrowie dopiero kiedy je straci…
Żaneto a czy z witaminą D3 bierzesz też witaminę K2? To ważne bo witamina K2 jest odpowiedzialna za to aby wapno lądowało w kościach a nie np. w tętnicach. Dobrą dietą dla osób z takimi problemami może okazać się dieta Dr E.Dabrowskiej. Najpierw post warzywno-owocowy a potem zdrowe żywienie oparte na bazie warzyw, owoców, ziaren. Starszy już facet według jej książki pozbył się guzów zapalnych z rąk. Może warto się zainteresować? 🙂 Życzę duuużo zdrowia
Och jak to dobrze, że na razie mnie te problemy nie dotyczą. Wyobrażam sobie, że to musi być bardzo bolesne.
To zależy od stopnia zaawansowania ale nie ból jest najgorszy a upośledzenie ruchu i jeśli jest nieleczone to pogłębiające się niestety.
Duża dawka bardzo ciekawych i przydatnych informacji. Trzeba pamiętać, że zdrówko jest najważniejsze i każdy powinien o nie dbać, aby jak najdłużej cieszyć się sprawnością fizyczną 🙂
Tak, tak trzeba dbać bo życie mamy jedno /choć nie wiadomo ;)/ i najlepiej przeżyć je będąc sprawnym…
O matko aż mnie zaczęło wszystko boleć :/
Hehe to masz podobnie do mnie jak czytam albo piszę o różnych przypadłościach to je też odczuwam 🙂
Jestem na diecie eliminacyjnej od trzech miesięcy. Stosuję AIP. Choruję na RZS. Bóle rąk ustąpiły ale zastanawiam się czy jest szansa, że te zgrubienia również znikną… Jestem młodą osobą. Mam dopiero 25 lat więc przyznam, że bardzo bym chciała żeby znalazł się sposób który pozwoli mi przywrócić dawny wygląd swoich dłoni… Chociaż w pewnym stopniu 🙁
Reumatoidalne zapalenie stawów to inna jednostka chorobowa niż ta którą opisuję w artykule. Tak naprawdę dokładnie nie wiadomo co jest jej przyczyną. Przymierzam się do napisania artykułu poświęconego właśnie temu schorzeniu bo tu ogromna rolę gra właśnie dieta. Osoba z rodziny boryka się z rzs i również ma zdeformowane palce ale to już starsza osoba. Tak pokrótce to trzeba wyeliminować kawę, wszelkie produkty zwiększające stan zapalny. Wdrożenie surowizny, czosnek ect pokarm przeciwzapalny. Naturalne probiotyki aby dobre bakterie miały siły walczyć z tymi złymi. Spróbuj wdrożyć do codziennej diety zakwas buraczany. Ważnym jest też aby pozbyć się wszelkiej chemii wokół kosmetyków… Czytaj więcej »
Mam pytanie: czy istnieją sposoby na pozbycie się już powstałych zgrubień na palcach?
Po pierwsze spróbuj odkwasić i oczyścić organizm. Zmień może dietę jak jest niezdrowa no i kombinacja z tych 3 związków, które podaję w artykule. Zgrubienia mogą być objawem wielu chorób więc to lekarz powinien zdiagnozować.
Bardzo wartościowy artykuł. Na chwilę obecną na szczęście nie mam takich problemów, ale jako posiadaczka bardzo wrażliwych stawów (w szczególności skokowych i kolanowych) staram się przykładać ogromną wagę w szczególności do diety aby była bogata we wszystkie niezbędne witaminy i składniki potrzebne do zregenerowania stawów.
Właśnie o to chodzi aby nie dopuścić do chorób. Generalnie stawy to newralgiczne miejsca ze względu na tarcie i zużywanie się. Jednak dobra dieta może zapobiec wielu schorzeniom no i ruch 🙂 . Stawy nie lubią też marznięcia, wilgoci, wiatrów. Trzeba o siebie dbać i ciepło się ubierać jak jest zimno bo tak naprawdę nikt się nad tym nie zastanawia a potem płacz..
Dobrze wiedzieć, choć mam nadzieję, że nigdy nie będę potrzebować takiego leczenia 🙂
Tedi dlatego lepiej zapobiegać dbając np. o dowóz MSM w naturalny sposób /z resztą MSM odpowiada również za dobry stan skóry, włosów i paznokci ;)/, odpowiednio nawadniać organizm, nie stroniąc od aktywności fizycznej. Ruch leczy wiele 🙂
muszę się zaopatrzyć w DMSO bo moja chrząstka w kolanach jest poważnie uszkodzona, miałam kilka alktroskopii i nawrotowe zwichnięcie rzepki, może coś pomoże i bóle będą mniejsze
oprócz tego kombinacja 3 składników jest super. Np. sam siarczan glukozaminy nic nie zdziała, musi być chondroicyna. MSM można pozyskiwać z naturalnych źródeł jednak jak choroba jest mocno zaawansowana to w uzgodnieniu z lekarzem i suple będą ok 🙂 Z DMSO trzeba ostrożnie. Można spróbować u weterynarza.