Udostępnij

Zapalenie stawów to pojęcie bardzo ogólne. Kryje się pod nim szereg chorób uważanych głównie za następstwo starzenia się organizmu. Najbardziej rozpowszechnione rodzaje to zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów oraz dna moczanowa /artretyzm/. W tym artykule skupię się na zapaleniu kości i stawów jako najczęstszą postacią zapalenia stawów. Powszechnie uważa się, że choroba ta jest normalnym efektem starzenia się, spowodowana przez zużywanie się stawów przez lata, co może doprowadzić do bolesnego ocierania się o siebie kości i stawów. Pokutuje również przeświadczenie, że chrząstka nie jest w stanie się wyleczyć. Jednak istnieją dowody, że choroba zwyrodnieniowa stawów może być uleczalna. Niektóre kategorie składników odżywczych pomagają nawet w odwróceniu zapalenia kości i stawów. Mają one wpływ na ochronę i naprawę chrząstki poprzez stymulowanie metabolizmu anabolicznego chondrocytów i / lub hamowanie procesów katabolicznych występujących w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Mowa tu o przeciwutleniaczach: witaminie C oraz witaminie E /tokoferol/. Owe związki hamują powstawanie wolnych rodników w chrząstce, modulują funkcje immunologiczne, zmniejszają prostaglandyny prozapalne, witamina C stymuluje bezpośrednio chondrocyty. Tak więc najlepiej wzbogacać swój jadłospis o produkty zawierające dużo witaminy C oraz tokoferolu. Będziemy wówczas działać profilaktycznie co również jest niezmiernie ważne!

Dodatkowo chrząstki mogą być naprawiane przy użyciu kombinacji:

  • siarczanu glukozaminy, który charakteryzuje się dużą biodostępnością co oznacza, że aż 89% substancji czynnej jest wykorzystywane przez organizm.
  • chondroityny czyli smarowidła będącego głównym składnikiem chrząstki stawowej. W postaci siarczanu odgrywa ważną rolę w likwidowaniu tarcia pomiędzy ruchomymi częściami stawów.
  • MSM metylosulfonylometanu czyli siarki organicznej. Wszystkie stawy, chrząstki, ścięgna potrzebują wody i siarki. Bez odpowiedniej ilości siarki w organizmie połączenia między komórkami tracą elastyczność a błona komórkowa staje się twarda i nieprzepuszczalna. MSM występuje naturalnie w wielu świeżych produktach jednak jest bardzo niestabilny i ginie w procesie przetwarzania. Dlatego też najlepsza jest wszelka surowizna, dużo surowizny…

Decydując się na suplementację trzeba wziąć pod uwagę możliwe skutki uboczne jak i pewne interakcje np. osoby zażywające środki rozrzedzające krew przy suplementacji MSM, która również posiada właściwości rozrzedzające powinny przed podjęciem takiej decyzji zasięgnąć porady lekarskiej. Z resztą jakakolwiek suplementacja powinna być wdrażana ostrożnie z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Istnieją również naturalne, przeciwzapalne środki, które można wdrażać do swojego codziennego menu. Do takich należą: boswellia, kora wierzby, DMSO

Zapalenie kości i stawów – boswellia

Boswellia to zioła pozyskiwane z drzewa Boswellia Serrata /rodzaj kadzidłowca/, które występuje w Indiach, Arabii czy niektórych rejonach Afryki. Substancją aktywną jest kwas bosweliowy, który zapobiega niszczeniu chrząstki stawowej dodatkowo chroniąc kości. Wspomaga ukrwienie chorych stawów prze co przyspiesza ich regenerację. Jest doskonały dla osób aktywnych fizycznie ale również i dla tych, którzy z jakichś powodów mają upośledzone narządy ruchu. Doskonale zastępuje farmakologiczne preparaty przeciwbólowe, ponieważ posiada zdolności łagodzące ból powstały przy zwyrodnieniach stawów.

W medycynie ajurwedyjskiej boswellia jest znaczącym środkiem przeciw wszelkim zapaleniom stawów w tym i reumatoidalnych.

Olejek z boswelli wcierany w chore miejsca łogodzi ból, likwiduje opuchliznę, poprawia ukrwienie oraz wspomaga krążenie limfy.

Zapalenie kości i stawów – kora wierzby białej

Już dawno temu odkryto właściwości kory wierzby białej jako zmniejszające ból i zapalenia kości i stawów. Odpowiedzialne za to są obecne w  korze glikozydy salicylowe, garbniki, żywice oraz flawonoidy. Od leków różni się tym, ze nie powoduje krwawień żołądkowych. Dodatkowo pobudza również układ immunologiczny.

Jednak należy uważać i zwracać uwagę na występujące interakcje czy ewentualne uczulenia i przeciwwskazania. Na rynku dostępne są suplementy jednak można sporządzić sobie również wywar pamiętając o tym, że działanie kory wierzby podobne jest do działania popularnej aspiryny, która wszak jest z niej produkowana. Mimo to podczas stosowania kory wierzby nie występują skutki uboczne obecne podczas długotrwałego zażywania aspiryny. Kora zawiera to co stworzyła sama natura, natomiast aspiryna jest produktem przetworzonym przez człowieka tym samym obca biologicznie dla ludzkiego organizmu.

Wywar z kory wierzby białej:

1 łyżkę kory zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy przez 5 minut. Odstawiamy na 15 minut po przykryciem i popijamy w 2 lub 3 porcjach w ciągu dnia. Można łączyć z witaminą C co wspomaga efekt.

Zapalenie kości i stawów – DMSO /dimetylosulfotlenek/

DMSO to bezwonny płyn pozyskiwany z drewna. Został odkryty w Niemczech w 19 wieku jako produkt uboczny procesu pozyskiwania papieru. Sławę zyskał przez właściwość przenikania przez skórę i błony biologiczne. Jako doskonały środek przeciwzapalny od dawna był stosowany przez sportowców i wojskowych podczas różnych kontuzji.

DMSO działa na zasadzie odprowadzania płynu zapalnego z chorych stawów przyspieszając tym eliminację uszkodzonej tkanki a co za tym idzie redukcję obrzęków. Poprzez wysuszanie łagodzi również wszelkie swędzenia. DMSO powszechnie stosowane jest w weterynarii w szczególności do leczenia stawów u koni.

Istnieją pewne zalecenia co do stosowania DMSO np. aplikując na skórę musi być ona czysta, wolna od wszelkich innych preparatów. DMSO powinien być rozcieńczony z wodą do 70% i mniej. Efektywność jest lepsza jeśli DMSO połączymy z kapsaicyną. Skutkiem ubocznym stosowania DMSO może być nieprzyjemny zapach czosnku. Oczywiście przy stosowaniu DMSO trzeba zachować należytą ostrożność i higienę.

Ogólnie to  warto dbać o stawy profilaktycznie przez cały czas, wzbogacając dietę choćby o sezam, który bardzo pozytywnie działa na stawy. Szerzej o jego właściwościach piszę w tym artykule>>>.

Ponad to bardzo ważne są ćwiczenia fizyczne takie jak rozciąganie stawów, dobrze dobrane ćwiczenia siłowe zwiększające masę kostną. Kiedyś pobolewał mnie staw ramienny dość długi okres i zaczęłam porządnie ćwiczyć ramiona z obciążeniem i po jakimś czasie ból ustał. Obecnie ćwiczenia z ciężarkami są dla mnie tymi podstawowymi gdyż najlepiej działają na moje ciało. Do wyboru mamy jednak wiele rodzajów aktywności fizycznej dobrej dla stawów np. codzienne spacery, joga, pływanie ect.

Przy bólach fajne efekty daje rozgrzewania np. poduszką elektryczną. Należy również dbać o prawidłową masę ciała aby nadprogramowe kilogramy nadmiernie nie obciążały kości i stawów.

I znowu dochodzimy do tych samych wniosków co zawsze, że umiejętnie skomponowana dieta codzienna, dostarczająca organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz aktywność fizyczna stanowią doskonałe remedium na wiele schorzeń. Po suplementy jednak sięgajmy ostrożnie i w ostateczności bo to jednak tylko suplementy a nie świeża, biologicznie odpowiadająca nam żywność 🙂 .

31
0
Skomentujx