Zamiennik cukru to pozycja wręcz obowiązkowa dla osób, które nie wyobrażają sobie życie bez czegoś słodkiego a przy tym dbają o swoje zdrowie. Wszyscy już doskonale wiemy jakie negatywne skutki niesie spożywanie białego, rafinowanego cukru łącznie z przyczynianiem się do powstawania nowotworów. Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z przyjemności obcowania ze smakiem słodkim. Zamiast cukru możesz sięgnąć po zupełnie naturalne osładzacze życia i to bez szkody dla własnego zdrowia a nawet z pożytkiem, bowiem oprócz słodkiego smaku posiadają również właściwości zdrowotne. Nie powodują cukrzycy, próchnicy oraz otyłości.
1.Ksylitol
Ten zamiennik cukru jest alkoholem w przeciwieństwie do cukru np. buraczanego który zaliczany jest do węglowodanów. Stąd też posiada niski indeks IG /co oznacza, że jest metabolizowany przy minimalnym udziale insuliny/ i może być stosowany przez diabetyków. Ksylitol występuje w strukturze komórkowej brzozy, malin, kukurydzy. Nawet nasze ciało produkuje ksylitol podczas normalnych procesów metabolicznych. Na skalę przemysłową produkowany jest z kory brzozy więc często można się spotkać z nazwą cukier brzozowy.
Co ciekawe ksylitol wykazuje działanie przeciwpróchnicze gdyż przywraca prawidłowe Ph śliny. Może również zwiększyć gęstość i wytrzymałość kości oraz zwalcza infekcje m.in. gardła czy ucha.
Należy pamiętać, że nagłe zastosowanie większej dawki ksylitolu może powodować efekt przeczyszczający! Do diety należy więc wprowadzać go powoli niewielkimi dawkami. Najlepiej zaopatrywać się w ksylitol ekologiczny wyprodukowany z kory brzozy a nie z kukurydzy niewiadomego pochodzenia i często modyfikowanej genetycznie.
Miej na uwadze, że jest bardzo toksyczny dla psów!
2.Miód naturalny
Kolejnym wartym uwagi zamiennikiem cukru jest prawdziwy miód naturalny. Nie będę się tutaj rozpisywać na temat jego cudownych walorów zdrowotnych. Jeśli interesuje Cię ten temat odsyłam do artykułu – 6 niezwykłych właściwości miodu, które po prostu musisz znać! Aby jednak te właściwości mogły zostać spożytkowane musi to być miód surowy, niepasteryzowany oraz nierafinowany. Miody sklepowe na pewno nie odpowiadają tym standardom. Prawie wszystkie komercyjnie wytwarzane miody są podgrzewane w celu zniszczenia potencjalnych drobnoustrojów, zmniejszenia krystalizacji i zachowania płynności. Ten proces pozbawia miód wszelkich dobroczynnych właściwości. Zabija enzymy i pożyteczne bakterie.
Miód jest świetnym prebiotykiem czyli pożywieniem dla przyjaznych bakterii jelitowych. Szerzej o tym czym są prebiotyki i co nimi jest w artykule – Najlepsze prebiotyki znajdziesz w naturalnej żywności! Surowy miód jest również bogaty w związki fenolowe, które mają potężne działanie antynowotworowe, zmniejszają zatory tętnicze oraz obniżają ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe.
Pamiętaj więc aby nie podgrzewać miodu ani nie słodzić nim ciepłych napojów – oczywiście jeśli zależy Ci na jego walorach zdrowotnych. Jak tak bardzo już musisz pić osłodzoną herbatkę /co dla mnie jest bezczeszczeniem smaku herbat czy ziół/ to posłodź jak będzie chłodna.
3.Stewia
Stewia to roślina o wyjątkowo słodkich liściach. Ten zamiennik cukru o dziwo jest prawie 300 razy słodszy od cukru. Był stosowany przez wieki do słodzenia potraw i napojów. Badanie opublikowane w sierpniu 2017r. wykazało, że glikozydy i ekstrakty z SR mają właściwości farmakologiczne i terapeutyczne, w tym przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwnadciśnieniowe, przeciwcukrzycowe oraz przeciwnowotworowe. W pracy dokonano przeglądu efektów przeciw m.in otyłości, hiperglikemii, nadciśnieniu. Wyciągi wodne i alkoholowe, kwiaty i korzenie stewii mogą służyć jako naturalne i alternatywne leczenie chorób związanych z zespołem metabolicznym, przyczyniając się w ten sposób do promocji zdrowia.
Stewia zmniejsza stężenie cukru we krwi, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz zwalcza zakażenia.
4.Melasa
Powstaje jako produkt uboczny przy produkcji cukru. Może być buraczana, trzcinowa czy karobowa. Melasa od dawien dawna była stosowana w medycynie ludowej jako antidotum na bóle menstruacyjne, zaparcia, zatrzymanie młodości i urody. Jest w tym coś z prawdy gdyż zawiera bogactwo przeciwutleniaczy. Ten wspaniały zamiennik cukru jest bogaty w wiele niezbędnych minerałów, w tym żelazo, cynk, selen, magnez i potas, a także większość witamin z grupy B, której niedobory wiążą się z dużym ryzykiem zachorowania na raka. Melasa zawiera także wysokie stężenia aminokwasów i kwasu linolowego , niezbędnego lipidu, który ma udokumentowane działanie przeciwnowotworowe. Wspomaga również walkę z otyłością.
Ze względu na zawartość wapnia, miedzi i żelaza melasa może odgrywać istotną rolę w utrzymaniu mocnych i zdrowych kości. Jest to świetny suplement diety, szczególnie dla kobiet zagrożonych osteoporozą.
Wiedza społeczeństwa w zakresie zdrowego odżywiania stale rośnie, niemniej i tak jestem załamana widząc co ludzie kupują w sklepach. W każdym prawie wózku znajdzie się paczka białego, rafinowanego cukru a przecież wystarczy tylko wiedzieć czym go zamienić z korzyścią dla zdrowia. Pewnie zaraz odezwą się głosy, że te zamienniki cukru to drożyzna. Owszem są droższe od białego cukru ale niewiele. Do tego i tak nie będziesz zajadać takich słodzideł łyżkami bo zwyczajnie nie da rady.
Ciekawe, który z podanych zamienników cukru stosujesz? A może nie potrzebujesz żadnego słodzidła?
Bardzo dobrymi i naturalnymi cukrami są alluloza i tagatoza. Kaloryczność znikoma i nie zmieniają smaku. Ale cena wysoka bo pozyskiwanie trudne.
A jak ktoś jest uczulony na brzozę. ksylitol jest z brzozy, a i miód może uczulić, jeśli ktoś jest uczulony na owady błonkoskrzydłe to prawdopodobnie będzie i uczulony na ich produkty. I co wtedy?
Nic, bez cukru można żyć.
[…] https://rytmynatury.pl/zamiennik-cukru/ […]
[…] szklanki zdrowego słodzidła /w artykule 4 naturalne zamienniki cukru – słodkiego, długiego życia!– podpowiadam jakie są zdrowe zamienniki […]
A co np z erytrolem, cukrem kokosowym czy syropie z agawy ? Tak Twoim zdaniem ?
Syrop z agawy to niemal czysta fruktoza i uważam, że jest po prostu dobrze rozreklamowany. Erytrytol /erytrol/ moim zdaniem jest ok jak już ktoś musi sobie dosładzać. Cukier kokosowy to jednak cukier choć mniej przetworzony i jest zdrowszy od cukru rafinowanego ale ja go nie używam bo nie mam takiej potrzeby. Ja w ogóle nie potrzebuję cukru, jeśli mam ochotę na słodkie to podjadam sobie miód prawdziwy i czekoladę gorzką /dla mnie i tak słodka/ ale taką z min. 80% kakao.
Cukru używam rzadko a jako jego zamiennika używam miodu. Kiedyś miałam skusić się na ksylitol, ale nie wiem czemu tego nie zrobiłam… Teraz już od pół roku męczę paczkę kilowego cukru i jak ją skończę to chętnie sięgnę właśnie po ksylitol 🙂 Z tą melasą mnie zaskoczyłaś – zawsze kojarzyła mi się z jakimiś ziołami 😉
W domu cukier uzywam tylko do peelingu a tak to ksylitol lub miod.
Miód stosuję często, ale zainteresowałaś mnie melasą. Muszę przyjrzeć jej się z bliska.
Nie potrafię się przekonać do ksylitolu, ale często jako słodzika używam korzeni lukrecji
Korzeń lukrecji podnosi ciśnienie krwi więc trzeba z nim ostrożnie.
A to cos dla mnie. Nie kupuje cukru bialego juz od prau dobrych lat i szukam dobrego zamiennika jednak slyszalam,ze nawet miod w wiekszej ilosci nie jest juz taki zdrowy jakby sie wydawalo. Na razie jestem na etapie nie slodzenia jesli nie ma potrzeby. Do ciast wrzucam owoce, ale to nie zawsze dziala.
Używam na co dzień wszystkich, prócz Melasy, o której wcześniej nie słyszałam 🙂
Ja w dużej mierze odzwyczailam się od cukru, kiedy byłam na diecie i dziś często po prostu rezygnuję zd dodawania i cukru i innych słodziw. Często dodaję też do wypieków cynamonu lub wiórki kokosowe
To w sumie najlepsze wyjście ale nie każdy tak łatwo odzwyczaja się od słodkiego smaku 🙂 Ja np. jedząc sporo owoców również nie odczuwam potrzeby ale od czasu do czasu lubię sobie skonsumować taki swojski chlebek z prawdziwym miodem, szczególnie w okresie zimowym kiedy nie ma naszych świeżych owocków 🙂
Znam te zamienniki i je lubię 🙂
Ze wszystkich wymienionych tu zamienników stosuję tylko miód. Absolutnie żadnego cukru do herbaty, kawy czy gotowania.
I tak trzymaj!! 🙂
W swojej kuchni mam stewię i miód. Spróbuję jeszcze włączyć ksylitol, bo nię wyobrażam sobie życia bez słodyczy:)
ja generalnie wykluczyam biały cukier. Jeśli chodzi o ciasta, to z ksylitolem
Ksylolitol, stewia i miód są w mojej kuchni od dawna, Staram się je stosować choć mają trochę inny smak.
Bardzo przydatny post, dzięki! Kasia
Ja wybieram miód. Słodzę nim niekiedy kawę, jeśli nie jestem w stanie wypić jej bez posłodzenia. Herbatę czy ziołowe herbatki piję bez cukru. Ogólnie zeszłam z dwóch pełnych łyżeczek cukru do zera i jestem z siebie bardzo dumna 🙂
I masz być z czego dumna 🙂
Stawiam na miód! Ogólnie nie słodzę, herbaty czy kawy, jak piekę ciastka to dodaję trochę miodu.
Baardzo polecam również odpowiednik ksylitolu (również alkohol cukrowy). Mniej kalorii i brak potencjalnych kłopotów w układzie pokarmowym 🙂
Ja stosowałam ksylitolu, który zadziałał w ten sposób, że odzwyczaił mnie od cukru. Teraz już w ogóle nie muszę słodzić i przestałam lubić nadmiernie słodkie produkty.
W taką porę roku zdecydowanie wygrywa u nas miód 🙂
Hej 🙂 Mimo, że osobiście znam dobrze wszytskie te produkty, ponieważ branża jest mi bliska, to bardzo potrzebny wpis dla tych, którzy nie znają zdrowej atrnatywy cukru 🙂 Pozdrawiam ciepło
Ostatnio najczęściej sięgam po erytrytol, zaczynałam od miodu i stewi 😀
Z tego zestawu trawię tylko miód. Reszta jeszcze wypala mi kubki smakowe 🙂 Pozdrawiam!
Wiesz, że ja też preferuję miód. Jak nachodzi mnie chętka na coś słodkiego to łyżeczka miodu załatwia sprawę, jednak nie jest za bardzo wskazany dla cukrzyków. Herbat czy ziół nie słodzę a ciasta jem bardzo rzadko, czasem gorzką czekoladę. No i owoce, które też przecież są słodkie i kwaśne a smak słodko-kwaśny to mój ulubiony 🙂
Bardzo ciekawy wpis. Fajnie, że dodałaś wzmiankę o tym, że ksylitol może być też podrabiany i pozyskiwany z kukurydzy. Zawsze uczulam na to moich czytelników i pacjentów. Podoba mi się też to, że dodałaś „naturalny” do miodu, bo to również bardzo ważna kwestia.
krótko, zwięźle i na temat, dziękuję 🙂