Kwiaty leszczyny pewnie większości kojarzą się z wiosną. I w sumie tak jest ale oprócz tego, że są one oznaką wiosny to jadalne i posiadają szereg właściwości leczniczych. Od wielu już lat w kręgu moich bogatych zainteresowań znalazło się również ziołolecznictwo i naturoterapia. Co chwilę poznaję nowe zastosowania wielu „magicznych” roślin. Najbardziej interesuję się rodzimymi gatunkami choć nie odstawiam w kąt zagranicznych wśród których można znaleźć niezwykłe perełki. Na moim kanale na YouTube zamieściłam również film na temat zdrowotnych właściwości kwiatów leszczyny.
Kwiaty leszczyny zakwitają już w lutym i od tego czasu można je zbierać aż do początków kwietnia choć to również zależy od pogody. W tym roku wiosna się opóźnia więc okres zbiorów może być wydłużony. Warto jednak wiedzieć, że najcenniejsze są kwiaty męskie. Nie martw się jednak jak je rozróżnić. Jest to bardzo łatwe. Kwiaty męskie to właśnie te piękne, delikatne bazie, które zwisają majestatycznie z krzewów.
Kwiaty leszczyny żeńskie natomiast są małe, karminowe więc na pewno ich nie pomylisz. Żeńskie kwiatostany również wykazują właściwości zdrowotne ale dopiero jak się zestarzeją. Leszczyna to roślina wiatropylna co oznacza, że do zapylania nie potrzebuje owadów. Jak to natura sprytnie przemyślała. Wiadomo, że w tym okresie owady nie latają.
Jakie właściwości lecznicze posiadają kwiaty leszczyny /męskie/
Według autorytetu zielarskiego dr Henryka Różańskiego:
„Kwiaty męskie leszczyny – Flos Coryli bogate w pyłek, flawonoidy, alantoinę, triterpeny i fitosterole polecam w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, stanów zapalnych układu moczowego, gardła i zaburzeń okresu przekwitania oraz pokwitania. Trądzik powstały w wyniku zaburzeń hormonalnych u młodych dziewcząt można leczyć mieszając kwiaty leszczyny z kwiatami tarniny, nagietka, zielem pokrzywy i korzenia wilżyny (równe proporcje). Taka mieszanka działa odtruwająco, przeciwzapalnie, moczopędnie, wzmacniająco, uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza procesy rogowacenia naskórka i mieszków włosowych i łagodnie odkaża układ moczowy. Zapobiega także powstawaniu kamicy moczowej. Uspokaja, poprawia samopoczucie, usuwa depresję. Napar z kwiatów leszczyny można podawać niemowlętom przy kaszlu i zapaleniu gardła oraz oskrzeli (osłodzić sokiem owocowym) w ilości 1-2 łyżeczek 3-4 razy dziennie.”
Podsumuję zatem działanie lecznicze kwiatów leszczyny:
- Przy przeroście prostaty /gruczołu krokowego/ choć to nie jedyna naturalna metoda. Więcej o zdrowiu tej części ciała u panów dowiesz się z artykułu””.
- Na wszelkie stany zapalne w organizmie.
- Łagodzi dolegliwości związane z infekcjami dróg oddechowych: kaszel, chrypkę, zapalenie gardła czy oskrzeli.
- Posiada działanie antybakteryjne.
- Działanie estrogenne /łagodzi objawy menopauzy/. Podobne działanie posiada jemioła. Z artykułu „Męczy Cię arytmia serca, menopauza daje popalić? Ta roślina pomaga! ” dowiesz się więcej na ten temat.
- Uszczelnia naczynia krwionośne.
- Przy problemach trawiennych.
- Przy zapaleniu piersi.
Jak widać ich działanie jest wszechstronne i bardzo bezpieczne bo można podawać je nawet niemowlętom. W swojej dietetycznej praktyce, często spotykam się z takimi dziwnymi sytuacjami, że ludzie boją się darów natury a chemiczne tabletki przepisane przez lekarzy, ładują garściami. Nie potrafię tego zrozumieć.
Jak spożywać kwiaty leszczyny
Można z nich przyrządzać syropy /podobnie jak z kwiatów mniszka lekarskiego/ napary czy dodawać np. do sałatek. I w tym przypadku bojaźń ludzka nie zna granic. Za nic nie zjedzą naturalnego pokarmu a trujące produkty z marketów są ich codziennym „wyżywieniem”. Odkąd interesuję się ziołolecznictwem i fitoterapią, w moim menu często gości mniszek lekarski, lilak pospolity, kwiaty forsycji, liście katalpy, perukowiec podolski, miodunka plamista itd.
Kwiaty można ususzyć zgodnie z prawidłową zasadą suszenia ziół o której przeczytasz w artykule: „Suszenie ziół – wszystko co musisz o tym wiedzieć!”. W ten sposób masz dostęp do tej zdrowej rośliny przez cały rok. Wypłukane i obsuszone kwiatostany można również zamrozić.
Przepis na napar z kwiatostanów leszczyny
2-4 łyżeczki kwiatostanów męskich leszczyny zalać wrzącą wodą. Zaparzać ok 25 minut pod przykryciem. Pić od 2 do 4 szklanek dziennie.
Przeciwwskazania
Należy pamiętać o alergii na pyłek leszczyny i w takich przypadkach jej nie spożywać. Zanim więc przyrządzisz sobie napar, syrop czy dodasz do sałatki, koniecznie sprawdź czy nie masz uczulenia na leszczynę. Tak się składa, że to dość powszechna alergia więc miej to na uwadze. Jeżeli natomiast pragniesz pozbyć się alergii zupełnie naturalnie i bez leków, koniecznie zapoznaj się z artykułem: ” 9 sposobów na alergię. Alergia nie musi być wyrokiem! „. Przez większą część swojego życia, sama byłam alergiczką. Jednak dzięki zastosowaniu tych 9 sposobów, zupełnie pozbyłam się alergii i obecnie cieszę się każdą wiosną bez dokuczliwych objawów.