Catalpa bignonioides inaczej surmia zwyczajna oraz catalpa ovata czyli surmia jajolistna czy żółtokwiatowa to istne cuda lecznicze naszego świata. Nie piszę tego bez powodu. Jeśli chcesz poznać jej wspaniałe właściwości, gorąco zachęcam do przełknięcia całego artykułu. Katalpy to przepiękne, bardzo dekoracyjne drzewa, które zakwitają w czerwcu i kwitną do lipca. Przy tym pachną przepięknie, szczególnie wieczorem woń ich cudownych kwiatów przyjemnie roznosi się wokoło. Natomiast surowcem leczniczym są liście oraz owoce. Osobiście posiadam we własnym ogrodzie kilka egzemplarzy tych niezwykłych drzew. Zdobią ogród przez cały rok. Wiosną i latem oryginalnymi dużymi liśćmi oraz całą masą kwiatów wyglądem przypominających miniaturowe storczyki, natomiast zimą i jesienią zwisającymi owocostanami. Więcej na temat samej uprawy catalpy bignonioides i ovaty dowiesz się z artykułu – Katalpa w ogrodzie sąsiada ubodzie.
Właściwości lecznicze catalpy bignonioides i ovata
Wrócę jednak do jej zdolności leczniczych bo o tym ma być ten artykuł. Wskazaniem do jej stosowania jest:
- alergia
- reumatyzm
- choroby autoimmunologiczne w tym Hashimoto
- astma
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- stany zapalne w tym oczu
- łuszczyca
- białaczka limfoblastyczna
- niedokrwistość hemolityczna
- spadek poziomu DHEA tzw. hormonu młodości u osób starszych
- depresja
- stres
- zaburzenia snu
- kontaktowe i atopowe zapalenie skóry
- trądzik różowaty
- borelioza
- działanie antynowotworowe
- uśmierza ból
Składniki czynne catalpy bignonioides i ovata
Liście i owoce catalpa bignonioides i ovata zawierają irydoidy – katalpol i katalpozyd; białka, tłuszcze /nienasycone kwasy tłuszczowe/ oraz polifenole. To właśnie dzięki nim posiada te wspaniałe zdolności. Warto również wiedzieć, że catalpa bignonioides i ovata może być stosowana na przyrost tkanki mięśniowej o czym więcej piszę w artykule – Dieta na masę? A może katalpa na przyrost mięśni!
Surowcem leczniczym są liście oraz owoce. Liście zbiera się latem, natomiast owoce przez cały rok. Łuszczyny pozostają na drzewie nawet kilka sezonów zdobiąc je i urozmaicając ogród. Liście katalpy po zbiorze należy suszyć w ciemnym i przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu należy przechowywać je w temperaturze do 20 stopni Celsjusza, szczelnie zamknięte, chronione przed światłem, maksymalnie do 2 lat.
Jak spożywać catalpę bignonioides i ovatę?
Przyznam się szczerze, że katalpa nie zachwyca smakiem. Jest gorzka za co odpowiadają irydoidy w niej występujące.
Napar katalpowy
Ok 2 łyżek świeżych lub suszonych rozdrobnionych liści lub sproszkowanych nasion – zalej szklanką wrzącej wody. Odstaw na ok. 30 minut pod przykryciem. Możesz przecedzić jednak nie jest to konieczne, gdyż liście czy nasiona i tak opadają na dno. Równie dobrze możesz wykorzystać w tym celu specjalną zaparzaczkę. Napar ze świeżych liści jest bardzo gorzki. Z suszonych już mniej. Jeśli chodzi o jego picie to osobiście robię to na raz aby nie czuć smaku. Mnie on niestety nie powala na kolana. Za to napar przybiera piękny, mocno zielony kolorek. No cóż nie wszystko co skuteczne musi być smaczne…Pić 2 razy dziennie po jednej szklance.
Wino z katalpy
1 część rozdrobnionych świeżych lub suszonych liści czy nasion zalej 5 częściami czerwonego lub białego wina wytrawnego. Odstaw w ciemne miejsce na miesiąc. Wypijaj jeden kieliszek dziennie.
Kuracje z katalpy należy stosować 1 miesiąc, po czym przerwać. Można powtarzać co kwartał.
Okłady z maści z katalpy
Najlepiej stosować świeże liście i owoce. Jeśli akurat nie ma się do nich dostępu to można wykorzystać również suszone. Należy je zmiksować z olejem np. z oliwek, lnianym z dodatkiem spirytusu tak aby powstała papka. Nakładać na zmienione chorobowo miejsca i zabezpieczyć np. bandażem elastycznym. Stosować 2 razy dziennie.
Jako tonik, maseczki przy problemach skórnych np. trądziku różowatym.
Przeciwwskazania
Katalpy nie powinny spożywać osoby z nadczynnością kory nadnerczy czy hiperandrogenizmem.
Synergizm z innymi ziołami
Świetnie współgra np. z kozieradką, juką, lukrecją, pochrzynem, konwalijką, czworolistem, psianką słodkogórz. W połączeniu z lukrecją, kozieradką i pochrzynem posiada ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną co może być wykorzystane w leczeniu różnych schorzeń w tym zaniku mięśni czy stwardnienia rozsianego.
Witam , czytam że wszystkie części Katalpy są silnie trujące, jak to się ma do artykułu o właściwościach leczniczych, pytam się gdzyż chciałbym posadzić drzewo nie daleko padoku dla koni i mam obawy
U mnie takich informacji nie ma , nie wiem gdzie Pan to czyta…
witam
skąd wziąść liście catalpy?
urwać gdzies sie boje ze źle rozpoznam roślinę…
Pozostaje tylko nauczyć się ją rozpoznawać ale to nic trudnego. Katalpy to bardzo charakterystyczne drzewa.
Mam 10 drzewek katalpy –
jeśli jest Pan jeszcze za
interesowany zapraszam do zbioru na wiosnę – tylko z jakiego rejonu Polski ?? Ja w lubuskim
Czy można zakupić drzewko np.trzyletnie catalpy bignionowa
Jak najbardziej 🙂
Witam, czy jest możliwość zakupu liści katalpy?
Niestety nie ma.
Trafiłam przypadkowo na drzewa catalpy. O dziwo jest tu ich sporo bo to mały park,kwiaty cudne pachną wspaniale.Pokusiłam się o zerwanie liści i o gałązkę kwiatów. Kwiaty w wazonie niemal od razu padły, tak więc nie zatrzymałam zapachu w domu na dłużej. Liście natomiast zostały poddane próbie smaku przeze mnie i męża.Ja niestety wymiękłam ledwo to przełykałam.Wytrzymałam tydzień i już nie będę się zmuszac,mąż uparcie pije czy wytrwa do końca miesięcznej kuracji nie wiem ale widzę że jest bardzo zdeterminowany.My z reguły lubimy zioła ale ten smak nas zaskoczył zupełnie.
🙂 Tak nie jest zbyt smaczna. Suszone liście jednak są moim zdaniem lepsze w smaku. Ja np. spokojnie wytrzymuje miesięczną kurację. Można spróbować dosłodzić miodem i nie będzie tak czuć tej goryczy.
Piękny:) chciałam zapytać czy macie doświadczenia z olejem z opuncji figowej i olejem z pestek śliwki w działaniu przeciwzmarszczkowym?
Owszem stosuję i ten i ten. Śliwkowy cudnie pachnie i świetnie napina skórę, na mnie działa liftingująco 🙂 Olej z opuncji figowej również świetnie wygładza i jakby odmładza, wydaje mi się że wart jest swojej ceny 🙂
Dzięki za odp:). ja zastanawiam się aby jakoś rozkurczyć lwią zmarszczkę. Tak aby rozluźnić czoło między brwiami.