Jesienna chandra bywa uciążliwa i niestety nie umila nam życia. Pewnie nie raz Cię złapała. Nie martw się jednak. Istnieją pewne sposoby, które świetnie sobie z nią radzą. Wszelkie spadki nastroju nie są dla nas miłe. Czasami istnieją ku temu powody ale jeśli czujesz się beznadziejnie zupełnie bez powodu, możesz sobie pomóc samodzielnie. Ważne aby życie mijało przyjemnie a nie w smutku i rozpaczy. Dlatego podzielę się swoimi sposobami do walki z jesienną chandrą. Te sposoby nie tylko znakomicie poprawią Twój nastrój w tym okresie ale również wspomogą zdrowie. Oczywiście dobrze je stosować cały rok. Jakość Twojego życia ulegnie diametralnej poprawie, zyska Twoje zdrowie, uroda oraz otoczenie. Wszak nasze humory mają wpływ na wszystko wokół nas.
1. Jesienna chandra i właściwa suplementacja
To bardzo istotne zagadnienie. Niedobory składników mineralnych i witamin często objawiają się spadkiem nastroju. W przypadku jesiennej chandry szczególnie ważna jest witamina D3 suplementowana wraz z witaminą K2. W klimacie umiarkowanym gdzie jesienią i zimą nasze organizmy nie są w stanie samodzielnie wytworzyć naturalnej witaminy D3 pod wpływem działania promieni słonecznych. Dlatego bezwzględnie należy ją suplementować. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów.
Osobiście preferuję te wegańskie, ponieważ witamina D często wytwarzana jest z owczej lanoliny, która pozyskiwana jest w brutalny i bestialski sposób. Zachęcam Cię również do stosowania tej wegańskiej. Co jakiś czas warto przeprowadzić sobie test na zawartości witaminy D w organizmie. Będzie Ci łatwiej dopasować odpowiednią dawkę. Pamiętaj również, że sztuczna witamina D rozpuszcza się w tłuszczach. Przy jej przyjmowaniu nie zapominaj więc o dobrym tłuszczu.
Witamina D do wchłaniania potrzebuje również magnezu a mało kto o tym wie. Z resztą magnez potrzebny jest naszym ciało nie tylko ze względu na to. Ten pierwiastek to broń przeciw zaburzeniom psychicznym. Dlatego jest tak ważny przy zmaganiu się z jesienną chandrą. Istnieje wiele form magnezu ale warto sięgać po jego postać chelatowaną. Jest lepiej wchłanialna według obecnej wiedzy. Jeżeli masz znaczne niedobory magnezu, systematyczna suplementacja pozwali je wyrównać dopiero po 3-4 miesiącach. Przezskórnie natomiast dzieje się to o wiele szybciej więc można w tym celu używać oliwy magnezowej lub kąpać się czy moczyć stopy w roztworze. W tym artykule więcej piszę na ten tematKąpiel magnezowa zdrowia i urody doda.
Warto również pamiętać o odpowiedniej podaży cynku. W dość prosty sposób można samodzielnie sprawdzić czy posiadasz niedobór tego pierwiastka. W artykule Sprawdź czy niedobór cynku Cię dotyczy! dokładnie to opisałam. Za stany psychiczne odpowiada również witamina B12 i jeśli nie jesz mięsa musisz ją suplementować. Gotową, zbilansowaną dietę znajdziesz w moim sklepiku >> dieta jesienna na 7 dni 1800 kcal.
2. Probiotyki w ochronie zdrowia psychicznego
Temat praktycznie mało komu znany. Powiedzenie, że jelita to nasz drugi mózg jest bez wątpienia trafione. To właśnie one wytwarzają i regulują ilość neurotransmiterów mózgu czyli serotoniny, dopaminy i GABA. Te neurotransmitery wpływają na nastrój, odczuwanie bólu, funkcje poznawcze, zmniejszą poziom hormonów stresu. I nie chodzi mi o jakieś kupne probiotyki z apteki. Te najcenniejsze możesz sobie wyprodukować samodzielnie choćby ogórki kiszone czy zakwas buraczany. O naturalnych probiotykach szerzej piszę w artykule Naturalne probiotyki niezbędne dla Twojego zdrowia i urody.
Nic jednak z probiotyków /bo mniemam, że wiesz iż są to takie przyjazne stworzonka/ jeśli nie mają co jeść. Dlatego oprócz podaży probiotyków, zadbaj również o prebiotyki czyli odpowiednią karmę dla nich. Czym są prebiotyki i gdzie je znajdziesz dowiesz się z tekstu –Najlepsze prebiotyki znajdziesz w naturalnej żywności!
3. Przyprawy i zioła na jesienną chandrę
Istnieje wiele ziół, które wspomagają walkę ze stresem, depresją czy poprawiają nastrój.
- Na uwagę zasługuje kurkuma, która słynie ze swoich dobroczynnych właściwości antynowotworowych czy przeciwzapalnych. Dorzucę jeszcze zdolności przeciwdepresyjne. Do tego zmniejsza również poziom hormonów stresu a zwiększa serotoniny i dopaminy w mózgu dlatego jest tak bardzo pomocna w terapiach od uzależniających. Pamiętaj aby przyjmować ją z tłuszczem lub czarnym pieprzem. Piperyna zwarta w pieprzu jak i tłuszcz zwiększa wchłanialność kurkuminy czyli tego najcenniejszego składnika. Jeżeli stan psychiczny jest fatalny warto rozważać suplementację skondensowanej kurkuminy.
- Kolejnym wartym zainteresowania ziołem jest dziurawiec. Chociaż nie każdy może sobie na niego pozwolić. W artykule Dziurawiec zwyczajny a takie nadzwyczajne zdolności posiada więcej dowiesz się na ten temat.
- Mało znany a cholernie skuteczny jest różeniec górski /rhodiola rosea/. Ta niesamowita roślinka potrafi czynić prawdziwe cuda. We wpisie Rhodiola rosea na smutki pomoże, na nogi postawi i doda odwagi! dużo piszę na temat jego naprawdę fenomenalnych właściwości. Koniecznie go przeczytaj!
4, . Unikaj wszelkich produktów rafinowanych
Rafinady to produkty obce dla naszych organizmów i aby zostały strawione muszą połączyć się ze składnikami mineralnymi. W taki sposób wyciągają cenne minerały a dodatkowo trują nasze ciała. Rafinady to wszystkie chemicznie „uzdatnione” produkty np. biały cukier, biała mąka, biała sól, rafinowany olej, kasze, ryż ect. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat odsyłam Cię do wpisu Rafinowane produkty – wyrzuć je ze swojego życia!
5. Na jesienną chandrę najlepszy ruch na świeżym powietrzu
We współczesnym, zastałym świecie, każda forma ruchu jest na wagę złota. Ale najwartościowszy szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest ruch na świeżym powietrzu. Siedzimy całe dnie w zamkniętych pomieszczeniach. Nasze ciała są niedotlenione, brakuje im energii i chęci do życia. Nawet zwykły spacer na świeżym powietrzu potrafi zdecydowanie poprawić nastrój. Ruch to antidotum na wiele bolączek. Jesteśmy z natury stworzeniami dość ruchliwymi /choć można powątpiewać patrząc na współczesną populację/ i tego ruchu potrzebujemy do życia. Kto go nie ma, powoli zamiera.
6. Terapia światłem wspomaga leczenie jesiennej chandry
Im mniej światła tym gorzej się czujemy. Wiosną i latem kiedy światła słonecznego jest zdecydowanie więcej, samopoczucie jest znacznie lepsze. Jeżeli jest naprawdę kiepsko można wspomóc się sztucznym doświetlaniem. W sprzedaży oferowane są specjalne przeciwdepresyjne lampy emitujące jasne światło.
7. Rób co lubisz ale nie przesadzaj
Nic tak nie poprawia samopoczucia jak wykonywanie ulubionych czynności. Kochasz leżeć na kanapie przed tv a poleż sobie. Jednak uważaj aby nie stało się to rutyną! Czytanie, granie, dzierganie, śpiewanie, tańczenie, spotkania z przyjaciółmi ect. pozwalają się zrelaksować i miło spędzać czas. Nie samą pracą i obowiązkami człowiek żyje. Z drugiej jednak strony życie wypełnione samymi przyjemnościami wcale nie jest takie kolorowe. Przyjemności powoli się nudzą a potrzeba poszukiwania czegoś nowego jest bardzo silna. To prosta droga do niebezpiecznych uzależnień. Dla zdrowia psychicznego i nie tylko musi istnieć równowaga. To ona jest drogą do szczęścia.
8. Otaczaj się zwierzętami
Wiem, że nie każdy może sobie pozwolić na zwierzęcego towarzysza ale uwierz, że w ciężkich chwilach potrafią naprawdę wspomóc. Swojego czasu przechodziłam bardzo trudny okres i najbardziej pomogła mi moja…sunia. Tak, bo słuchała moich zwierzeń ze swoim psim zrozumieniem, wspierała mentalnie choć nie rozmawiała ze mną po ludzku. To co mi dała wystarczyło abym wyszła z tego beznadziejnego stanu i szybko stanęła na nogi. Głaskanie zwierzątka niesamowicie relaksuje, opieka nad nim często bywa wyzwaniem ale ten wzrok pełen miłości wynagradza wszystkie trudy. Ale wcale nie trzeba głaskać zwierzątka, wystarczy jego obecność aby życie było pełniejsze, przyjemniejsze i łatwiejsze.
Uff czy to mało, dużo – nie wiem. Nie musisz rzecz jasna stosować tych wszystkich sposobów. Niektóre z nich są kluczowe dla Twojego zdrowia choćby suplementacja witaminy D, czy podaż probiotyków i unikanie rafinad. Ale terapia światłem czy miziane zwierzaczka to już kwestia zależna od Twoich preferencji, niemniej bardzo pomocna.
Na moim kanale na YouTube zamieściłam równie zapis transmisji na żywo właśnie na temat jesiennej chandry. Wpadaj więc i posłuchaj co mam na ten temat do powiedzenia. Może Cię zaciekawi, zainspiruje i pomoże bo o to w tym wszystkim chodzi. Jeżeli interesują Cię tematy zdrowia, zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji urody, kwiatów, storczyków ogrodów – koniecznie zasubskrybuj mój kanał aby nie przegapić żadnego filmu!