Udostępnij

Naturalne sposoby na potencję i zdrowie seksualne mężczyzny w moim mniemaniu traktowane są trochę po macoszemu. Wiele jest opracowań na temat naturalnych sposobów regulacji gospodarki hormonalnej u kobiet i zachowania ich zdrowia seksualnego a dla mężczyzn polecane są zazwyczaj jakieś apteczne dragi. Dlatego postanowiłam poszperać i podzielić się informacjami w zakresie bezpiecznych i naturalnych sposobów na potencję i zachowanie zdrowia seksualnego mężczyzn. Wiele roślin jest w stanie wspomagać funkcjonowanie prostaty i działać pozytywnie na sfery seksualności męskiej. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie aby przyjrzeć się im bliżej, tym bardziej że są to sposoby zupełnie bezpieczne i często przebadane.

naturalne sposoby na potencję

Rdest ostrogorzki /Polygonum hydropiper L/

Rdest ostrogorzki zawiera mnóstwo związków aktywnych, przeciwutleniaczy wspierających zdrowie/ flawonoidy ok. 3% (kwercytryna, hiperozyd, persykaryna), naftochinony, garbniki 3-5%; fenolokwasy (chlorogenowy, kawowy, elagowy, galusowy, chinowy), poligodial, fitosterole (beta-sitosterol), saponiny, garbniki, fagopirynę/. Wspomagają one ochronę gruczołów, komórek i narządów przed wolnymi rodnikami, uszkodzeniami i mutacjami. Jest to bardzo ważny aspekt w kwestii ochrony prostaty-gruczołu krokowego. Badania wykazały, iż rdest działa silnie przeciwzapalnie [1] a jak wiadomo stany zapalne sprzyjają rozwojowi nowotworów. Polecany jako odwar lub napar. Na 1 szklankę należy dodać 1-2 łyżki ziela. Odwar gotuje się 3-5 minut natomiast napar zaparza 20 minut pod przykryciem.

Pokrzywa

Pokrzywa to świetny naturalny sposób na zdrowie prostaty. Wspierając prawidłowe działanie dróg moczowych, redukuje wielkość gruczołu krokowego. Dodatkowo pokrzywa hamuje stany zapalne w układzie moczowym, pobudza układ odpornościowy, zmniejsza ból, obrzęk i stan zapalny chorego gruczołu krokowego. Hamuje również konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu czyli androgenu sprzyjającego rozrostowi prostaty oraz innym męskim problemom związanym np. ze starzeniem się organizmu. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się w tym celu korzenie oraz kłącze pokrzywy.

Kurkuma

Kurkuma to przyprawa stosowana w kuchni indyjskiej. Posiada wspaniałe właściwości antynowotworowe o czym szerzej piszę w artykule – Kurkuma zabija raka a nie człowieka. Oczywiście ma to znaczenie również w zachowaniu zdrowia prostaty. Kurkuma jest bogata w przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne a szczególnie w kurkuminę. Badania wykazują, że kurkumina wychwytuje wolne rodniki, zwiększa status antyoksydantów, hamuje peroksydację lipidów i podnosi S-transferazy glutationowe, peroksydazę glutationową, dysmutazy ponadtlenkowe, glutation i grupy sulfydrylowe [2]. Kurkumina jest silnym środkiem przeciwnowotworowym, który hamuje wszystkie 3 etapy powstawania nowotworów: inicjację, promocję i progresję i może być obiecującym leczeniem przeciwnowotworowym.

Doprawiajcie więc Panowie swoje potrawy bogato kurkuminą nawet jak nie macie problemów z prostatą czy zdrowiem i witalnością seksualną. Zawsze lepiej zapobiegać  niż leczyć. W samym leczeniu trzeba już stosować skondensowane dawki a profilaktyka zawsze jest przyjemniejsza i smaczniejsza. Kurkumina najlepiej wchłania się w obecności piperyny /znajduje się w pieprzu czarnym/ i dobrego tłuszczu np. nierafinowanej oliwy oczywiście spożywanej na zimno. Moim najlepszym sposobem podjadania sobie tej przyprawy jest sporządzanie na bazie oliwy dipów do sałatek np. oliwa, sok z cytryny, kurkumina, czarny pieprz, szczypta gałki muszkatołowej ect. Takie dipy można sobie komponować zgodnie z własnym gustem smakowym pamiętając aby zawierały pieprz czarny i dobry tłuszcz. Kurkumę można dodawać również do zup gdyż nie traci swoich właściwości w wyniku podgrzewania.

Pestki dyni

Pestki dyni zawierają cały arsenał składników, które mają pozytywny wpływ na zdrowie prostaty oraz jednocześnie stanowią świetny naturalny sposób na potencję. Np. cynk, potas czy żelazo są niezbędne dla zdrowia mężczyzny na wielu jego poziomach a dodatkowo wspierają zdrowie prostaty. Badanie wykazało skuteczność oleju z pestek dyni u mężczyzn z łagodnym przerostem gruczołu krokowego [3].

Zielony groszek

Ze względu na wysoką zawartość żelaza wzmacnia siły witalne, dodaje energii, poweru, chęci do działania, działa przeciw zmęczeniu i gnuśnieniu. Jego niedobór to anemie, depresje, nerwice i inne zaburzenia. Zielony groszek zebrany w fazie dojrzałości kiedy ziarna są miękkie, soczyste i słodkie zawiera najwięcej naturalnych cukrów, które poprawiają humor a tym samym pozwalają rozładować stres i z większą ochotą rozrabiać w sypialni. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule – Gdy w sypialni chcesz szokować czas zielony groszek wyhodować! 

Palma sabałowa

Ta powszechna roślina doniczkowa jest skuteczna w hamowaniu enzymu odpowiedzialnego za przerost prostaty [4]. Surowcem leczniczym są świeże i suszone owoce. Wyciąg z owoców palmy łagodzi objawy związane z łagodnym rozrostem prostaty w I i II stadium choroby. Ponad to zmniejsza obrzęk i przekrwienie pęcherza moczowego, zmniejsza częstotliwość oddawania moczu, zwiększa strumień moczu, zmniejsza ilość moczu zalegającego w pęcherzu przez co redukuje podatność na stany zapalne.

Śliwa afrykańska

Surowcem leczniczym jest kora śliwy afrykańskiej, z której przyrządza się wyciągi. W badaniu stwierdzono, że pewne związki występujące w korze drzewa mogą niwelować łagodny przerost prostaty. Afrykanie wykorzystują korę śliwy do leczenia nowotworów i przerostu prostaty, w stanach zapalnych, w zaburzeniach związanych z  oddawaniem moczu, chorobach nerek. Co ciekawe wykorzystują go również jako afrodyzjak. Jest bardzo pomocna w problemach związanych z  andropauzą.

Jak więc widzisz jest to dość szeroka gama naturalnych sposobów na potencję i problemy z prostatą. Niemniej trzeba pamiętać aby o prostatę dbać szczególnie w dojrzałym wieku.  Zanim jednak zaczniesz stosować na własną rękę te zioła, pamiętaj o potencjalnych interakcjach z zażywanymi lekami. Najlepiej jak zasięgniesz porady u mądrego lekarza z otwartym umysłem, któremu nie zależy wyłącznie na wciskaniu leków i pobieraniu z tego tytułu prowizji.

1.In vitro and in vivo anti-inflammatory activities of Polygonum hydropiper methanol extract.

2.A Pilot Clinical Trial of Radioprotective Effects of Curcumin Supplementation in Patients with Prostate Cancer

3.Effects of pumpkin seed oil and saw palmetto oil in Korean men with symptomatic benign prostatic hyperplasia.

4.Potency of a novel saw palmetto ethanol extract, SPET-085, for inhibition of 5alpha-reductase II.

5.Pygeum africanum for benign prostatic hyperplasia.

7
0
Skomentujx