Udostępnij

Aby rośliny lecznicze działały należy je odpowiednio przygotować. Jest to bardzo istotna kwestia ponieważ właściwości uzyskanego produktu różnią się ze względu na metodą przygotowania. Do tego nie zawsze sposób wykorzystany do obrobienia jednych roślin leczniczych jest skuteczny w odniesieniu do innych. W tym artykule zajmę się wyciągami wodnymi z roślin leczniczych. Najczęstsze i najbardziej popularne formy wyciągów wodnych, które z powodzeniem można przygotować samodzielnie w domu to:

  • napar
  • odwar
  • wywar
  • macerat

Niby jest to tak oczywiste ale w rzeczywistości jest inaczej. Bardzo często spotykam się z pytaniami jaka jest różnica między tymi wyciągami. Stąd też pomysł na napisanie tego artykułu aby rozwiał wątpliwości. Takie wyciągi wodne można po prostu pić, używać w naturalnej  pielęgnacji skóry czy włosów.

rośliny lecznicze

Napar z roślin leczniczych

Jest najczęstszym i najpopularniejszym sposobem przygotowania roślin leczniczych. Do tego najprostszym i najszybszym. Polega on po prostu na zalaniu świeżych lub suszonych liści wrzącą wodą, przykryciem szklanki na 10-20 minut do zaparzenia i wypiciem takiej leczniczej „herbatki”. Przyznam się bez bicia, że to mój ulubiony sposób i korzystam z niego najczęściej np. parząc melisę, miętę czy inne zioła. Idealny do obróbki ziół zawierających lotne olejki eteryczne /W tym przypadku konieczne jest przykrycie podczas zaparzania aby olejki się nie ulotniły oraz szybkie wypicie po zaparzeniu/. W artykule – Melisa lekarska – 3 błędy,których nie możesz popełnić jeśli chcesz poczuć jej działanie! zwróciłam uwagę na sposób w jakim należy parzyć melisę aby zadziałała.

Wywar z roślin leczniczych

Wywar to również wyciąg wodny. Wywar wymaga trochę więcej pracy i czasu jednak w przypadku np. twardych części roślin takich jak korzenie czy łodygi sam napar nie da rady. Trzeba zastosować bardziej radykalną obróbkę. Rośliny gotuje się przez kilka minut. Po ostudzeniu i ewentualnym przecedzeniu jeśli jest taka potrzeba, można go pić lub wykorzystać w inny sposób np. na skórę. Należy użyć bezpośrednio po sporządzeniu.

Odwar z roślin leczniczych

Odwar jest wyciągiem wodnym. Stosuje się w przypadku roślin wymagających dłuższego gotowania. Materiał zalewa się zimną wodą i gotuje pod przykryciem od 10 do 30 minut. Należy wykorzystać bezpośrednio po przygotowaniu.

Macerat z roślin leczniczych

Czasem bywa tak, że wysoka temperatura niszczy cenne składniki aktywne zawarte w roślinach. W takich przypadkach najlepszym wyciągiem wodnym będzie macerat. Rośliny zalewa się letnią wodą i pozostawia tak na kilkanaście godzin w temperaturze pokojowej od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie maceraty można przechowywać w lodówce ok 2 dni. Przykładem takiego zioła, które działa najlepiej w postaci maceratu jest jemioła. W artykule – Męczy Cię arytmia serca a może menopauza daje popalić? Ta roślina może okazać się wybawieniem! dokładnie opisałam właściwości jemioły i sposób jej przygotowywania.

Czy to odwar czy macerat czy też napar najważniejsza jest jakość roślin leczniczych użytych do przygotowania tych wyciągów. Zawsze można takie kupić ale nie ma to jak rośliny własnoręcznie nazbierane. Wiele ziół w tym mięta i melisa rosną w moim ogrodzie. Wiosną i latem mam świeży materiał a w pozostałe pory roku swojski susz. Taki jest najcenniejszy bo zebrany, suszony i przechowywany w odpowiedni, kontrolowany samodzielnie sposób. Nie wiem jakie certyfikaty posiadłaby kupna mięta czy melisa to i tak nie dorówna smakowi i walorom zdrowotnym tej uprawianej i zerwanej własną ręką.

 

3
0
Skomentujx