Udostępnij

Jeśli często męczy Cię zapalenie dróg moczowych ten wpis może Cię zainteresować. Liczne badania potwierdziły, iż żurawiny wykazują doskonałe działanie w zapaleniu pęcherza moczowego, chorobach nerek i układu moczowego. Powodują one zwiększenie kwaśności moczu a szczególnie kwasu hipurowego, który zwalcza bakterie. Ponad to zawierają one pewne substancje wspomagające oczyszczanie układu moczowego z bakterii.

Co ciekawe owe substancje zostają wchłonięte podczas trawienia i do moczu przechodzą bez zmian. W drogach moczowych otaczają komórki ścianek moczowodów i pęcherza  oraz same bakterie, którym uniemożliwiają przyleganie do ścian komórek układu moczowego. Bakterie nie mają możliwości zagnieżdżenia i nie mogą spowodować infekcji. Zostają wypłukane nie czyniąc szkody a tym samym nie powodując zapalenia dróg moczowych.Te cudotwórcze substancje to  proantocyjanidyny (PAC), związki z grupy flawonoidów.

zapalenie dróg moczowych

Ów mechanizm działania jest bajecznie prosty a przy tym szalenie skuteczny wobec większości powszechnych bakterii powodujących zapalenie dróg moczowych w tym nerek, gruczołu krokowego i całego przewodu moczowego.

Najstarsze doniesienia naukowe o leczniczych właściwościach żurawiny pojawiły się już w 1 683 roku. Indianie z Nowej Anglii wykorzystywali żurawinę do leczenia ran i zakażeń krwi a jej liście przeciw biegunkom, zaburzeniom układu moczowego czy nawet w leczeniu cukrzycy.

Właściwości soku żurawinowe od wielu lat poddawane są wielu badaniom naukowym. Przykładowym i często przytaczanym badaniem jest eksperyment doktora Propdromusa N.Papasa, profesora urologii klinicznej ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Tufts. Przez okres 3 tygodni pacjenci z ostrym zapaleniem dróg moczowych otrzymywali około pół litra soku żurawinowego dziennie. U 53% nastąpiła znaczna poprawa, u 20% umiarkowana, natomiast po 6 tygodniach u 17 pacjentów nie stwierdzono żadnych objawów zakażenia.

Jaka dawka jest najlepsza?

Przekazy ludowe oraz medycyna zalecają ok. 2 filiżanek soku żurawinowego dziennie, choć w badaniach doktora Kilbourna działania korzystne były widoczne po dawce pół filiżanki dziennie. Doktor Sobota uważa, że 2 filiżanki dostatecznie wzbogacają mocz w substancje zwalczające bakterie i taka dawka jest najbardziej skuteczna. Najlepszy jest sok ze świeżych żurawin ale to ciężko dostępny luksus. Na szczęście w sprzedaży dostępne są soki ekologiczne.

zapalenie dróg moczowych

Sprawdź gdzie kupisz ten produkt najtaniej!

Nie u każdego jednak żurawina działa tak samo

Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze nie u wszystkich przechodzą do moczu substancje aktywne, po drugie zapalenie dróg moczowych może być spowodowane bakteriami niewrażliwymi na działanie proantocyjanidów. Istnieją setki różnych łańcuchów bakterii E. coli, która jest jedną z powszechniejszych występujących w układzie moczowym. W badaniach doktora Soboty wrażliwych było 60% szczepów bakterii. Jeśli więc za infekcję odpowiedzialny jest szczep odporny na działanie żurawiny to należy wybrać inny sposób leczenia. Dowiedzieć można się o tym poprzez próby i obserwacje objawów i reakcji na działanie żurawiny.

Ważnym jest również uświadomienie sobie, że jeżeli infekcja jest w pełnym rozkwicie żurawina może nie wystarczyć do jej zwalczenia. Sprawdza się ona najlepiej hamując chorobę w zarodku we wczesnym jej stadium. Zupełnie jak w starym porzekadle:

„Gdy wypijesz szklankę soku, lekarza ujrzysz najwyżej raz w roku”

Tak więc żurawina i sok z niej najlepszy jest jako środek profilaktyczny, szczególnie dla osób podatnych na infekcje i zapalenie dróg moczowych. U takich osób często dochodzi do nawrotów choroby więc zapobieganie jej w ten naturalny sposób jest świetnym wyborem. Jeśli jednak bakterie zdążyły się już osiedlić i w pełni rozwinąć może to być zbyt mało aby zażegnać infekcje. Dalszy jej rozwój może spowodować poważne uszkodzenie układu moczowego w tym samych nerek. W takim wypadku nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza.

Jak widać żurawina ma świetne działanie ochronne na układ moczowy jednak nie tylko. Ze względu na bogactwo i różnorodność związków oraz antyoksydantów  jej owoce świetnie zabezpieczają przed działaniem wolnym rodników i reaktywnych form tlenu. Dlatego też jeśli należysz do osób podatnych na wszelakie zapalenia dróg moczowych zaprzyjaźnij się z żurawiną a wyjdzie Ci to na zdrowie. Nawet jak nie jesteś w gronie takich osób, picie soku z żurawiny przysłuży Ci się na dobre, zadba o świetną formę i urodę.

Jeżeli ważna jest dla Ciebie prawidłowa dieta to ten bezpłatny poradnik z pewnością Ci pomoże

Udostępniam Ci bezpłatnie dzienne menu wegańskie, wegetariańskie oraz mięsne. Jednak to nie wszystko. W poradniku otrzymasz również wiele wskazówek dotyczących prawidłowego i zdrowego odżywiania

Pobierz bezpłatną dietę na 3 dni

dieta online

13
0
Skomentujx