Udostępnij

Oczyszczanie organizmu przez ostatnie lata zdobywa niezwykłą popularność. Są przeciwnicy jak i zwolennicy tego pojęcia. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszelkie toksyny kumulują się w tkankach i mają niekorzystny wpływ na nasze ciałka. Dlatego wszelkie naturalne sposoby wspomagające eliminację toksyn z organizmu, szkody nikomu nie zrobią a mogą pomóc. Na moim kanale na YouTube zamieściłam również film o tych najlepszych ziołach na oczyszczanie organizmu.

oczyszczanie organizmu

Oto 10 ziół najlepszych na oczyszczanie organizmu

1.Mniszek lekarski

Z racji faktu, że okres kwitnienia mniszka lekarskiego tuż, tuż – wyliczankę zaczęłam właśnie od niego. To cudowne zioło ma bardzo szerokie zastosowanie. Np. wspomaga pracę jelit, pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, doskonały na stawy. Świetnie również oczyszcza wątrobę z racji wspomagania wydzielania żółci [1], która ma za zadanie wydalanie toksyn z organizmu. Więcej na temat cudownych właściwości mniszka dowiesz się z artykułu – Mniszek lekarski najlepszy na oczyszczanie, odtruwanie i nie tylko…

2.Mięta pieprzowa

Kolejna roślinka, którą mam zawsze pod ręką. Uprawiam w donicach i w ogrodzie. Doskonale oczyszcza płuca oraz wspomaga likwidację patogenów. Poza tym wspomaga proces trawienia i przeciwdziała kumulowaniu się toksycznych produktów przemiany materii.

3.Pokrzywa

Pokrzywa o dziwo ma również własne miejsce na mojej ogrodowej rabacie. Dzięki temu przez cały rok mam dostęp do własnej, organicznej pokrzywy. Chyba mało kto uprawia pokrzywy w ogrodzie a u mnie znalazła i ona miejsce na ziołowej rabatce. Bo to niezwykle cenne zioło i na to zasługuje. Świetna w likwidowaniu różnych patogenów, wspaniale reguluje ciśnienie krwi [2], oczyszcza krew i limfę. Jest również doskonałym przeciwutleniaczem. Pamiętaj, że pokrzywy nie można stosować bez przerwy!

4.Kolendra

Świetnie nadaje się do oczyszczania organizmu z metali ciężkich, które gromadzą się w tkankach. Kolendra posiada związki, które potrafią wiązać metale i eliminować je z organizmu [3]. Do tego to bardzo smaczna przyprawa więc nie żałuj jej w swojej kuchni.

5.Orzech czarny

W medycynie ludowej znany ze swoich właściwości przeciwpasożytniczych i nie tylko. Ze względu na zawartość juglonu, garbników skutecznie rozprawia się ze szkodliwymi mikroorganizmami /bakteriami, grzybami/. Któż z nas nie zna słynnych babcinych orzechowych nalewek o fenomenalnym działaniu?

6.Ostropest plamisty

Ostropest od pewnego czasu przeżywa swój renesans bowiem w medycynie ludowej stosowany był już od 2000 lat. Działa żółciopędnie, oczyszcza i ochrania wątrobę oraz woreczek żółciowy [4]. Substancją czynną jest m.in. sylimaryna. Warto wiedzieć, że substancja ta nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego wszelkie napary, wywary czy odwary nie są skuteczne. Nasiona można ekstrahować alkoholem lub zaopatrzyć się w już gotowy preparat.

7.Piołun

Chyba każdy z nas poznał jego gorzki posmak. Stanowi składnik absyntu więc ma nieciekawą reputację. W niektórych krajach jest zakazany. Od tysiącleci używany był do zwalczania pasożytów np. glist czy owsików. Piołun wspomaga również trawienie.

8.Lucerna

Przez wieki była stosowana do łagodzenia wszelkich infekcji. Posiada również właściwości antywrzodowe .

9.Miodunka plamista

Miodunka to trochę takie zapomniane zioło. A niesłusznie. Posiada wspaniałe właściwości oczyszczające płuca a nawet łagodzi astmę. Miodunki nigdy nie braknie w moim zielniku oraz w ogrodzie. Obszerniej o cudownych właściwościach miodunki piszę w artykule – Miodunka niegdyś płucnikiem zwana na wszelkie choroby płuc stosowana.   Znajdziesz w nim również wiele przydatnych przepisów na wykorzystanie tego zioła.

10.Eukaliptus

Podobnie jak miodunka wspomaga oczyszczanie płuc. Działa wykrztuśnie a dodatkowo zwalcza bakterie i wirusy. Wspaniale radzi sobie z uciążliwym zatkaniem nosa. Wystarczy dodać kilka kropel eterycznego olejku eukaliptusowego do kąpieli i wdychać relaksując się przy okazji w wannie. Można również przeprowadzać inhalacje. Warto wiedzieć, że eukaliptus posiada również właściwości uspakajające.

Pamiętaj jednak o ewentualnych alergiach oraz o przerwach w przypadku przyjmowania niektórych ziół np. pokrzywy czy mniszka lekarskiego. Oczyszczanie organizmu w dobie wszechogarniającej nas chemii jest koniecznością. Na wiele sytuacji nie mamy wpływu jednak jeśli wyeliminujesz ze swojego otoczenia toksyczną chemię a za Twoim przykładem pójdą inni, to już będzie bardzo dużo. Nóż mi się w kieszeni otwiera jak wiele osób podchodzi do tego zagadnienia pobłażliwie. Stosują chemię na co tylko się da i nawet nie próbują tego zmienić. Nie tędy droga. W taki sposób świat zabrnie w ślepy zaułek i kolejne pokolenia być może zastaną świat rodem z filmów SF. Nie bądźmy egoistami, zostawmy cząstkę tej pięknej natury kolejnym pokoleniom. Nie niszczmy tej wyjątkowej planety tylko dlatego, że chemia jest pod ręką, łatwo dostępna. To bardzo zdradliwe i zanim się obejrzymy a ten niepowtarzalny urok Ziemi obróci się w proch. Czy tego naprawdę chcesz?

1.Taraxacum- review on its phytochemical and pharmacological profile.

2.Cardiovascular effects of Urtica dioica L. (Urticaceae) roots extracts: in vitro and in vivo pharmacological studies.

3.Preventive effect of Coriandrum sativum (Chinese parsley) on localized lead deposition in ICR mice.

4.An updated systematic review of the pharmacology of silymarin.

0
Skomentujx