Udostępnij

Czy dieta bez nabiału może być zdrowa? Wszak zewsząd bombardują nas informacjami, że produkty mleczne są niezbędne dla zdrowia kości. Jak to jest naprawdę? Fakt jest taki, że nabiał faktycznie zawiera dużo cennego dla organizmu wapnia a szczególnie twarde sery ale czy to jedyna możliwość aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wapń? Przecież niektóre osoby nie mogą spożywać nabiału z racji alergii czy nietolerancji. Istnieje też spora grupa ludzi, którzy rezygnują z nabiału świadomie. I nie zamierzam tutaj oceniać czy jest to właściwe czy nie ale skupię się na przybliżeniu zagadnienia zdrowej diety bez nabiału. Otóż istnieje wiele innych, cennych źródeł wapnia oprócz nabiału i dieta beznabiałowa jak najbardziej może być zdrowa i pełnowartościowa. Na moim kanale na YouTube znajdziesz również przydatny >>film na temat diety bez nabiału.

Co jest najważniejsze w diecie bez nabiału?

Najważniejsze jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki wapnia w zależności od zapotrzebowania. W różnych okresach życia wygląda to inaczej. Niemowlę, dorastające dziecko, kobieta w ciąży, senior mają zróżnicowane zapotrzebowanie. W przypadku chorób również się ono zwiększa lub zmniejsza. Nawet aktywność fizyczna i tryb życia mają na to niebagatelny wpływ. Generalnie dieta społeczeństwa jest uboga w wapń. Dlatego tak istotnym jest znajomość źródeł jego pozyskiwania. Jeżeli nie komponujesz sobie prawidłowo diety, szybko mogą pojawić się problemy z układem kostnym co w wieku starszym jest praktycznie nie do odwrócenia.

Dlatego póki jeszcze nie masz widocznych problemów lepiej zapobiegaj skutecznie i nie bagatelizuj powagi problemu. Może jeszcze tego nie odczuwasz ale potem w wieku dojrzałym, starszym tak bardzo człowiek chce być w pełni sprawny a tu bach! Pewnych błędów młodości się już nie cofnie. Można jedynie spowolnić proces degradacji kości. Złamania u seniora to już poważny problem i może skończyć się nawet śmiercią.

Sam wapń to za mało!

Jednak podaż odpowiedniej ilości wapnia to nie wszystko. Ważne są pewne zasady , które wspomagają wchłanianie wapnia. Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie jest jednym z takich czynników. Gdy masz niedobory tej witaminy wapń jest wchłaniany nawet o 50% mniej. Najlepsza dla naszego organizmu jest witamina D pozyskana przez ekspozycję na promienie słoneczne. Wiele osób obawia się słońca a to ogromny błąd. W naszej, polskiej szerokości geograficznej i tak mamy go za mało! A wystarczy w miesiącach od kwietnia do września wystawić na słońce czy to dolne partie ciała czy górne /nawet bez twarzy/ przez min. 30 minut w godzinach od 11 do 14 aby pozyskać wystarczającą ilość witaminy D. Jednak w miesiącach jesiennych i zimowych należy już tę witaminę suplementować. Dawkę należy dobrać po zbadaniu poziomu witaminy D w organizmie. Nie polecam suplementacji „na ślepo”. O ile nadmiar witaminy D wytworzonej naturalnie nie jest toksyczny o tyle suplementując można przedobrzyć.

Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach więc dieta uboga w zdrowe tłuszcze nie jest zbyt dobrym wyjściem. Jeżeli w organizmie jest niski poziom witaminy D a tym samym wchłanianie wapnia jest niewielkie wówczas organizm będzie pozyskiwał wapń z kości i zębów co je niestety osłabia.

Ważną rolę w przyswajalności wapnia odgrywa również witamina A , C, magnez, cynk, mangan, miedź. Natomiast zbyt duże ilości fosforu sprzyjają mniejszej wchłanialności wapnia. Prawidłowy stosunek wapnia do fosforu w diecie powinien wynosić 1:1. Szczególnie niebezpieczne są produkty przetworzone, które często są bogate w fosforany. O rezygnacji z produktów przetworzonych trąbię niemalże w każdym moim filmie i artykule związanym ze zdrowym odżywianiem i dietą. Dlatego aby być na bieżąco ze wszystkimi moimi filmami  zasubskrybuj mój kanał na YouTube.

Jakie są roślinne źródła wapnia?

Dieta bez nabiału może zostać skomponowana w taki sposób aby dostarczyć odpowiedniej ilości wapnia. Oto roślinne źródła wapnia:

  • brokuły
  • brukselka
  • jarmuż
  • koper
  • szpinak
  • botwinka
  • czosnek
  • szczypior
  • natka pietruszki
  • pomarańcze
  • rukola
  • fasola
  • soja
  • figi suszone
  • sezam
  • pestki nasiona np. dyni, słonecznika
  • migdały
  • orzechy np. laskowe czy brazylijskie
  • produkty pełnoziarniste

Warto zatem wzbogacić swoją dietę o te produkty. Np. pasta tahini czyli z sezamu, „mleko” migdałowe to smaczne produkty, które można z powodzeniem wykorzystać do przygotowania pysznych potraw. Taki domowy hummus nie tylko dostarcza sporo wapnia ale jest także cennym źródłem białka roślinnego z ciecierzycy. Przepis na taki domowy hummus znajdziesz w artykule: Hummus to doskonała propozycja na randkę i nie tylko…

Pamiętaj jednak aby czytać składy gotowych mlek roślinnych i past. Często czają się w nich konserwanty i cukier. Z powodzeniem można również takie a`la mleka czy pasty przygotowywać samodzielnie. Cukier upośledza wchłanianie wapnia i nie jest wskazany w diecie nie tylko z tego względu m.in. wyjaławia organizm. Zamiast cukru polecam używać innych zdrowszych alternatyw np. stewię czy ksylitol. Jednak na ksylitol powinny uważać osoby, które mają zespół jelita drażliwego czy SIBO czyli przerost flory bakteryjnej w jelitach.

Jeżeli chodzi natomiast o pestki czy orzechy to wybieraj produkty czyste, bez żadnych dodatków, polew, soli i najlepiej ekologiczne.

Masz problem ze skomponowaniem odpowiedniej diety?

Jeżeli jednak masz problem ze skomponowaniem odpowiednio zbilansowanej diety polecam Ci zamówienie zindywidualizowanej diety, idealnie dopasowanej do twoich potrzeb. W ofercie posiadam również diety gotowe beznabiałowe: dietę wegańską, dietę wegetariańską bez nabiału oraz dietę mięsną bez nabiału. Oprócz tego, że te diety zawierają odpowiednią ilość wapnia to dodatkowo odchudzają. Więcej na temat moich diet dowiesz się na stronie >>sklepu.

dieta bez nabiału

Możesz również bezpłatnie pobrać przykładową dietę na 3 dni

dieta bez nabiału

Zobacz również film w którym podpowiadam jak powinna wyglądać zdrowa dieta bez nabiału

2
0
Skomentujx