Warning: Undefined array key "wc_confirm_rate_edit" in /home/platne/serwer20812/public_html/rytmynatury.pl/wp-content/plugins/wpdiscuz/options/class.WpdiscuzOptions.php on line 1197

Warning: Undefined array key "is_rate_editable" in /home/platne/serwer20812/public_html/rytmynatury.pl/wp-content/plugins/wpdiscuz/class.WpdiscuzCore.php on line 1303
8 Domowych Sposobów na Łupież - Pożegnaj się z nim RAZ NA ZAWSZE!
Udostępnij

Dokładnie, w tym artykule podam Ci najlepsze i najskuteczniejsze domowe sposoby na łupież a przy tym całkowicie naturalne! Jako posiadaczka długich, gęstych a przy tym problematycznych włosów łupież bardzo lubi się do mnie przyszwędać. Jako, że nie stosuję agresywnych, chemicznych środków do pielęgnacji skóry głowy i włosów szukałam naturalnych alternatyw na pozbycie się tego dokuczliwego i nieestetycznego problemu. Na moim kanale na YT – Rytmy Natury możesz również >> obejrzeć film, w którym zdradzam te sposoby.

domowe sposoby na łupież

Najpierw jednak musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy dopadł Cię łupież suchy związany z przesuszeniem skóry czy tłusty. Ten pierwszy zazwyczaj jest łatwiejszy do ogarnięcia. Łupież tłusty można rozpoznać po żółtawych płatach przylegających do skóry, natomiast łupież suchy nie przylega ściśle do skóry i z łatwością osypuje się z włosów. Kiedyś również cierpiałam z racji wiecznego łupieżu i nie zdawałam sobie sprawy, że tak naprawdę powodem były środki jakich wówczas używałam do pielęgnacji, które wysuszały i podrażniały moją skórę. Odkąd zmieniłam sposób pielęgnacji o czym więcej w artykule – Jak dbać o włosy naturalnie aby zawsze wyglądały jak po wizycie u fryzjera, problem z łupieżem się zmniejszył choć nie do końca. Dopiero podejście do łupieżu sposobem udało mi się go zlikwidować. Jednak aby nie powracał stosuję kilka trików w swojej codziennej pielęgnacji włosów. Tutaj np. dowiesz się co testowałam w kwestii mycia włosów – Jak myć włosy bez szamponu aby były dobrze oczyszczone a przy tym idealnie nawilżone.

Aktualnie myję orzechami piorącymi na zmianę z delikatnymi ekologicznymi szamponami bez szkodliwych substancji, do których dodaję kilka kropel olejku herbacianego /a po co o tym w dalszej części artykułu/. Warto również wiedzieć, że łupież zależy od diety. Zapraszam do przeczytania artykułu – 10 najlepszych składników odżywczych dla piękna Twojej skóry. Dotyczy on skóry jednak włosy potrzebują tego samego aby być piękne, zdrowe i bez łupieżu.

Domowe sposoby na łupież

Jeśli zabierasz się za walkę z łupieżem najpierw przyglądnij się dokładnie swojej pielęgnacji, jakie środki stosujesz do mycia głowy, jakie balsamy, lakiery, żele, pianki czy co tam jeszcze. To jest bardzo ważne bo czasem eliminacja źle dobranego preparatu wystarczy aby zlikwidować łupież. Oczywiście zawsze można się wspomóc podanymi poniżej domowymi sposobami na łupież.

1. Peeling z octu jabłkowego i sody oczyszczonej

Do sporządzenia peelingu wykorzystaj dobrej jakości ocet jabłkowy naturalnie fermentowany. Możesz go sporządzić również samodzielnie co jest bardzo proste a przy tym tanie. W artykule – Domowy ocet jabłkowy naturalnie fermentowany dobry na wszystko, opisałam jak taki naturalny, domowy ocet jabłkowy  wykonać.

1 łyżkę sody oczyszczonej wymieszaj z 1 łyżką octu jabłkowego. Nanieś taką papkę na skórę głowy, dobrze wsmaruj i pozostaw na ok 5 minut. Potem trochę potrzyj i spłucz. Ten domowy sposób na łupież świetnie się sprawdza przy łupieży tłustym. Przy suchym może być pomocny jednak wówczas należy dodatkowo nawilżyć skalp np. wywarem z siemienia lnianego. Taki peeling skóry głowy stosuję profilaktycznie raz w miesiącu.

2. Płukanka z roztworu octu jabłkowego i wody

Ocet jabłkowy działa grzybobójczo a łupież wywoływany jest przez grzyby. Dlatego zakończenie mycia spłukaniem głowy roztworem wody z octem działa zapobiegawczo i leczniczo. Dodatkowo nadaje cudownego połysku włosom. Na szklankę wody dodaj 2 łyżki octu i płukanka gotowa. Stosuję ją po każdym myciu. Nie obawiaj się o zapach octu, on bardzo szybko wywietrzeje a włosy będą gładkie i lśniące.

3. Sok z cytryny na łupież tłusty

Po umyciu głowy wetrzyj sok z cytryny w skórę głowy. Pozostaw na ok 20 minut, po czym spłucz. Spróbuj stosować co każde mycie przez ok 2/ 3 tygodnie. Jeżeli sok będzie Cię podrażniał, zaprzestań. Sok z cytryny działa dość mocno i może również uczulać.

4. Nawilżający jogurt naturalny

Raz na jakiś czas można zastosować maseczkę jogurtową na skórę głowy i włosy. Ważne aby był to jogurt zupełnie naturalny bez dodatku cukru, który mógłby być potencjalną pożywką dla grzybów. Jogurt jest takim naturalnym peelingiem enzymatycznym, przywraca skórze głowy właściwe ph i nawilża ją. Po umyciu włosów nałóż jogurt na skórę i włosy. Dokładnie rozprowadź, przykryj czepkiem i odczekaj ok 30 minut. Po tym czasie dokładnie spłucz jogurt. Jeśli samo spłukanie nie wystarczy, umyj powtórnie skalp i włosy.

5. Nawilżający i kojący wywar z siemienia lnianego

Do garnka wsyp 2 łyżki siemienia lnianego. Zalej 2 szklankami wody i gotuj 10 minut na wolnym ogniu. Następnie oddziel wywar od ziarenek. Pamiętaj zrób to póki jest gorący bo potem glutek tężnieje i trudno go oddzielić od ziarenek siemienia. Umyj włosy i delikatnie osusz ręcznikiem. Nałóż glutek na skórę i włosy dobrze wmasowując. Zakryj czepkiem i dodatkowo zabezpiecz ręcznikiem bo będzie kapać. Trzymaj tak godzinę. Po tym czasie spłucz siemię i gotowe. Nie musisz nawet używać balsamu czy odżywki bo siemię lniane doskonale ją zastępuje. Po tym zabiegu włosy dodatkowo są odżywione i lśniące. Gorąco polecam ten domowy sposób na łupież. Sama stosuję go praktycznie po każdym myciu jak nigdzie się nie spieszę. Jednak u mnie mycie głowy to pewien rytuał więc zawsze mam na to zarezerwowany czas. Aby jednak odczuć pozytywny wpływ siemienia lnianego na nawilżenie skóry głowy trzeba je stosować systematycznie przez jakiś czas.

6. Olej kokosowy na łupież suchy

Świetna sprawa przy suchych i łamliwych włosach. Nie dość że wspaniale nawilża to działa również grzybobójczo. Jednak ten domowy sposób na łupież wymaga dobrej organizacji. Mianowicie najlepiej na noc dzień przed myciem włosków wetrzeć dokładnie olej kokosowy w skórę głowy. Można również w tym samym dniu na co najmniej 2 godziny przed myciem, jednak nocne olejowanie skalpu jest bardziej skuteczne. Potem dokładnie umyj głowę jak zazwyczaj i tyle. Olej kokosowy nie dość, że świetnie nawilża i łagodzi skórę to działa również grzybobójczo a o to tu właśnie chodzi. Jeśli męczy Cię łupież tłusty nie rezygnuj z tego sposobu, a nuż okaże się że jest to akurat skuteczna metoda w Twoim przypadku. Po prostu przetestuj.

7. Napar z tymianku

Ten domowy sposób na łupież jest natomiast bardzo wygodny, prosty, wydajny i tani. 1 łyżkę tymianku zalej szklanką wrzącej wody i zaparzaj pod przykryciem 10 minut. Odcedź a naparem polej dokładnie skórę głowy po myciu. Nie spłukuj absolutnie potem tego naparu. Ma pozostać na głowie!! Tymianek również działa grzybobójczo a  w bonusie dostajesz działanie przeciw siwieniu włosów więc warto przyjrzeć się bliżej tej ciekawej metodzie.

8. Olejek herbaciany

Mój ulubiony sposób bo również bardzo wygodny i do zastosowania wszędzie gdziekolwiek przebywam. Jeśli myję włosy orzechami piorącymi do wywaru dodaję  5-6 kropli olejku herbacianego. Po umyciu włosów nie spłukuję ich jeszcze przez 5 minut aby olejek podziałał. Po tym czasie normalnie płuczę.

Jeśli natomiast myję szamponem przyrządzam sobie taką miksturę. Z racji tego, że mam bardzo gęste włosy, szampon nie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka na mojej głowie. Mieszam go więc z ciepłą wodą aby był bardziej płynny, dodaję 5-6 kropli olejku herbacianego, myję i trzymam miksturę na głowie przez 5 minut dla lepszego efektu. Olejek dodaję co każde mycie. Nie zauważyłam aby włosy przez to się szybciej przetłuszczały. Olejek posiada świetne właściwości grzybobójcze. Ilość dodanego olejku herbacianego możesz regulować według własnych potrzeb i tolerancji. Jak nie działa możesz dodać więcej a jeśli czujesz jakieś podrażnienie to zmniejsz jego ilość.

Olejek herbaciany tak na marginesie to w ogóle cud natury jest. Ma ogromną ilość zastosowań w pielęgnacji jak i w gospodarstwie domowym. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie zapraszam do przeczytania artykułu – Olejek z drzewa herbacianego na 35 domowych sposobów!

Jak widzisz trochę tych domowych sposobów na łupież  jest i nie trzeba od razu lecieć po szampon do apteki. A`propos leczniczych szamponów aptecznych to kiedyś jak takie jeszcze stosowałam niewiele mi pomagały. Na chwilę zażegnały problem a łupież jak był tak był. Obecnie jak nie korzystam już z tych aptecznych „dobrodziejstw” jest o niebo lepiej a i kieszeń znacznie pełniejsza.

Jeśli chcesz poznać tajniki naturalnej pielęgnacji skóry zapraszam na mój kurs, w którym dowiesz się wszystkiego na ten temat. Masz 3 opcje do wyboru począwszy od samego ebooka do całego kursu pdf wraz z filmami video oraz możliwością ustalenia indywidualnego planu pielęgnacyjnego dla Twojej skóry.

domowe sposoby na łupież
26
0
Skomentujx