Udostępnij

Choroby storczyków i wszelkie szkodniki to utrapienie niejednego hodowcy. Nie wystarczy dobrze opiekować się roślinką. Czasem zagrożenie przychodzi nie wiadomo skąd i niszczy całą kolekcję. Dlatego zasadniczą sprawą jest znajomość chorób storczyków, umiejętność rozpoznawania szkodników i ich zwalczania. Bardzo często szybka i odpowiednia reakcja decyduje o życiu storczyka.

No tak ale czy można zapobiegać niepożądanym inwazjom i chorobom storczyków?

Wiadomo, że profilaktyka lepsza od leczenia. W wielu przypadkach jednak zapobieganie nie daje rezultatu. Dzieje się tak szczególnie w przypadku chorób wirusowych, z którymi można kupić storczyka. Mogą ujawnić się one nawet po latach. Jeżeli chodzi o szkodniki i większość chorób grzybowych to jak najbardziej można im zapobiegać. Przede wszystkim należy roślinom zapewnić odpowiednie warunki uprawy i respektować ich wymagania.

I tutaj potrzebna jest wiedza jakiego storczyka posiadasz. O ile uprawa tych marketowych phalaenopsisów jest względnie łatwa to jeśli chodzi o gatunki botaniczne to już wyższa szkoła jazdy. Czasem informacje teoretyczne to za mało. Dobrze posiłkować się wiedzą praktyczną lub czerpać informacje od osób, które uprawiają z powodzeniem storczyki przez wiele lat. W taki sposób można uniknąć błędów i nie zniechęcić się już na wstępie. Osobiście na uprawie storczyków zęby zjadłam i nawet nie śmiem twierdzić, że wiem o nich wszystko! O nie! Uczę się każdego dnia i każdego dnia zdobywam nowe, cenne wskazówki, które dają mi same rośliny. To najlepszy i najskuteczniejszy sposób nauki.

Co prawda już nie mam strat ale kiedyś różnie to bywało. Najważniejszą sztuką w uprawie tych przepięknych roślin jest umiejętne ich podlewanie. Istnieje wiele metod podlewania ale początkującym osobom proponuję podlewać według sposobu przedstawionego w artykule  Podlewanie storczyków – sztuka czy nauka? . Ta metoda jest świetna i pozwala uniknąć kłopotów. Na nic jednak opanowanie sztuki podlewania gdy rośliny zaatakuje jakiś intruz.

choroby storczyków

Żeby skutecznie temu zaradzić trzeba wiedzieć co to za choroby storczyków czy szkodniki, jak je zwalczać i jak zapobiegać w przyszłości.

Dlatego aby ułatwić Ci to zadanie udostępniłam krótki kurs online  Szkodniki, choroby, niewłaściwe warunki uprawy storczyków, w którym dokładnie pokazuję i omawiam symptomy oraz metody zwalczania. Ten krótki kurs jest jedynie częścią mojego obszernego kursu na temat całokształtu uprawy storczyków  Storczyki dla początkujących od laika do praktyka .

Możesz pobrać 1 bezpłatny rozdział ebooka, który załączyłam do kursu. Jeżeli zakupisz cały kurs, moduł o chorobach jest w nim zawarty. Zatem oprócz tej wiedzy otrzymasz samą kwintesencję wskazań i wytycznych, jak uprawiać wiele popularnych odmian storczyków aby pięknie i obficie kwitły oraz cieszyły przez wiele lat. Bo storczyki to rośliny długowieczne, trzeba tylko umieć się z nimi prawidłowo obchodzić.

choroby storczyków

Swoje storczyki uprawiam wyłącznie z wykorzystaniem naturalnych metod. Nie stosuję żadnej chemii więc w kursie skupiam się na naturalnej eliminacji problemów. W kursie znajdują się 3 filmy instruktażowe oraz 3 załączone do nich informacje tekstowo-obrazowe w formie dokumentów pdf. Jeżeli zależy Ci na Twoich storczykach ta wiedza Ci się przyda. Koszt 20 zł. to niewielka kwota za Twój komfort psychiczny i bezpieczeństwo Twoich storczyków.

W tym filmie pokazuję jak wygląda kurs – Szkodniki, choroby, niewłaściwe warunki uprawy storczyków od środka.

 

Nie zwlekaj więc z decyzją. Zagrożenie nie śpi ale jeśli uzbroisz się w tę potężną broń w postaci wiedzy na temat chorób storczyków i szkodników, wyprzedzisz je i w miarę szybko okiełznasz. Mam jednak nadzieję, że takich problemów mieć nie będziesz a Twoje storczyki będą zachwycały wszystkich w czym pomoże Ci mój cały kurs  Storczyki dla początkujących od laika do praktyka.

4
0
Skomentujx