Zwisająca begonia bulwiasta /begonia pendula/to rodzaj wieloletniej rośliny ozdobnej, która zdobi latem balkony i tarasy. Spośród innych kwiatów balkonowych wyróżnia ją obfitość kwitnienia i długowieczność. Wiele roślin tarasowych to kwiaty jednoroczne. Trzeba je co rok kupować lub wysiewać, pikować i wysadzać. Jest z tym niemało zachodu i na dodatek sporo kosztuje.
Jeśli zatem chcesz oryginalnie a przy tym niewielkim kosztem upiększyć swój taras czy balkon, gorąco polecam zwisającą begonię bulwiastą. Jest to świetna opcja dla osób ceniących piękno roślin a przy tym oszczędnych. Begonia jest bowiem rośliną wieloletnią i łatwo się ją rozmnaża. Wystarczy zatem kupić jeden lub dwa egzemplarze kwiatka aby niebawem cieszyć się niemałą, kwitnącą kolekcją. Swoją begonię bulwiastą otrzymałam w prezencie jako malutką szczepkę i była ona zaczątkiem mojej aktualnej dość pokaźnej kolekcji /ok 20 sztuk/.
Wystarczy trochę informacji na temat pielęgnacji i wymagań aby cieszyć się ich pięknem przez długie lata. O zwisającej begonii bulwiastej i jej sadzeniu mówię w moim filmie:
Zwisająca begonia bulwiasta nie znosi zimna
Begonie bulwiaste nie lubią zimna. Na zewnątrz wynosi się ją gdy minie groźba przymrozków. Najlepiej po 15 maja. Bywały lata, że wynosiłam je na zewnątrz wcześniej jednak obserwowałam dokładnie prognozy pogody. Niewielki przymrozek może je zabić, szczególnie młode okazy bez wyraźnie wykształconej bulwy. Podobnie postępuję jesienią czyli wnoszę je do pomieszczenia przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Podłoże dla begonii bulwiastej
Załóżmy, że posiadasz już nową begonię bulwiastą. Jeśli znajduje się ona w przyciasnej donicy przesadź ją. Uważaj aby nie połamać kruchych i delikatnych pędów. Z doświadczenia wiem, że begonie lubią podłoże niezbyt ciężkie i przewiewne ale jednocześnie żyzne i próchnicze. Jeśli dysponujesz zbyt zbitą ziemią, rozluźnij ją torfem, piaskiem lub kompostem.
Podlewanie begonii bulwiastej
Begonie nie mogą być zalewane!! Gromadzą wodę w bulwach i jej nadmiar powoduje ich gnicie i zamieranie. Nie należy ich również całkowicie przesuszać, ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna. Łatwiej odratować zasuszoną roślinę niż zalaną.
Miejsce uprawy
Ze względu na kruchość i łamliwość łodyg, znajdź jej zaciszne miejsce osłonięte od wiatru i deszczu /najlepiej pod jakimś zadaszeniem/. Długotrwały deszcz może zabić roślinę. Nie wystawiaj jej również na pełne słońce, one wolą półcień. Tolerują również stanowiska zacienione jednak wówczas kwitną mniej obficie. Moje rosną od południowego wschodu i od północy, wszystkie pod zadaszeniem. Te od północy nie są jednak tak okazałe jak te, które rosną na wystawie południowo wschodniej. Nie wystawiaj ich absolutnie na pełne słońce, w upalne lata rośliny mogą tego nie przeżyć! Na pełne słońce idealnie nadają się pelargonie, oby nie angielskie.
Nawożenie
Swoje begonie nawożę jak wszystkie inne rośliny tarasowo-balkonowe. Co kilka dni dodaję do wody nawozu do kwiatów balkonowych.
Zimowanie begonii bulwiastej
Begonie zimuję na 2 sposoby:
- w ziemi
- bulwy wykopuję z ziemi
Od czego to zależy?
Jeśli rośliny mocno się rozrosły i ziemia zrobiła się nadmiernie zbita, wykopuję je. Zanim jednak wykopię, wyciągam je ze skrzynek czy donic, otrzepuję z nadmiaru ziemi, absolutnie nie usuwam części zielonych i tak pozostawiam do całkowitego zaschnięcia części naziemnych. Następnie je odcinam i bulwy zimuję w pustej skrzynce balkonowej na strychu. Od czasu do czasu je zraszam. Spokojnie obywają się bez trocin. W marcu zaczynają kiełkować więc wysadzam je do nowej ziemi i pozostawiam na widnym strychu do czasu wyniesienia na zewnątrz.
Po roku czasu jeśli bulwy nie są mocno rozrośnięte i ściśnięte, pozostawiam je w donicach czy skrzynkach na czas zimowania. Skrzynki wynoszę wówczas na strych w ciemne miejsce, zaprzestaję całkowicie podlewania. Oczywiście nie odrywam części zielonej. Czekam aż sama odpadnie. Jeśli ziemia jest sucha jak pieprz, można ją od czasu do czasu podlać niewielką ilością wody. Pod koniec marca powinny pojawić się młode pędy. Jeśli są już widoczne wznawiam normalne podlewanie i czekam na odpowiednią aurę aby wynieść je na zewnątrz.
Kiedyś miałam przepiękny egzemplarz, którego kwiaty były ogromne. Nigdy nie wyciągałam bulw z ziemi na okres zimowania. Przesadzałam tylko do większej donicy i wymieniałam część ziemi. Niestety pewnej jesieni spóźniłam się i mróz ją zabił. Oczywiście co roku w sierpniu pobieram sadzonki i mam zawsze zapewnione młode roślinki.
Rozmnażanie begonii bulwiastej z sadzonek pędowych
Najłatwiej rozmnożyć begonię przez pobranie późnym latem sadzonek pędowych. Uszczykuję kilkanaście zdrowych pędów, które ukorzeniam w wodzie. Mija ok miesiąca zanim puszczą korzenie. Wówczas wysadzam je do doniczek z ziemią. Z młodymi sadzonkami trzeba postępować bardzo ostrożnie. Przelanie może je zabić, podobnie jak przesuszenie. Podlewam je gdy ziemia zaczyna przesychać. Ten sposób nigdy nie zawodzi a w tym roku nie straciłam żadnej sadzonki. Sadzonki, które zimują na strychu są zdrowsze niż te, które całą zimę spędzają na parapecie okiennym, pewnie dlatego że na strychu nie ma centralnego ogrzewania.
Szkodniki
Nie mam z nimi żadnego doświadczenia, bo moje begonie /a uprawiam je dobre 10 lat/ nigdy żadnych nie miały. Niby są podatne na ataki mszyc czy wciornastków ale ja nigdy żadnego z nich na roślinach nie zauważyłam. Choroby grzybowe również są im niestraszne, pod warunkiem właściwej pielęgnacji.
Różnorodność i kolorystyka
Zwisające begonie bulwiaste można spotkać w różnych kolorach i kształtach. Wybór jest przeogromny. Można tworzyć z nich oryginalne i ciekawe kompozycje.
Wieloletniość atutem begonii bulwiastej
Ze względu na wieloletniość jej uprawa jest zdecydowanie tańsza niż w przypadku roślin jednorocznych. Nie kupujesz co roku nowych roślin. Dodatkowo, jeśli będziesz zimować je np. co 2 lata w ziemi, odpada koszt zakupu ziemi. Jest to również znacznie wygodniejsza opcja.
Jeśli zatem kochasz piękne i obficie kwitnące rośliny a przy tym dbasz o stan kieszeni, zainteresuj się właśnie zwisającą begonią bulwiastą. Nada się ona na tarasy, patia, balkony byle nie w pełnym słońcu i najlepiej pod zadaszeniem. Od siebie dodam tyle, że nie rozstaję się z nią od dobrych 10 lat 🙂 i wiem, że jest to miłość na zawsze…
Dzień dobry, czy jest szansa na zdjęcie begonii od strony północnej? Mam od północy długi parapet i wciąż łysy, bo dotychczasowe pomysły nie dawały rady…
Pozdrawiam serdecznie, świetny blog 🙂
Aktualnie nie ma takiej szansy, przeprowadziłam się do nowego miejsca i póki co urządzam dopiero ogród. Zapraszam na mój kanał na Youtube tam pokazuję wszystkie kroki https://www.youtube.com/channel/UCNDvol6zxCGIg8tGqnMPIeQ
Dziękuję, powodzenia w nowym Miejscu 🙂
Dzień dobry
Jak odratować przelaną begonie ?
Porządnie przesuszyć a jeśli liście odpadły spróbować wyciągnąć z ziemi i porządnie wysuszyć bulwę. Przelaną begonię trudno odratować więc lepiej oszczędnie podlewać aby do tego nie dopuścić.
Dlaczego u begonii pnącej opadają kwiatki mimo że ładnie kwitną i nie są uschnięte ?
Kwiaty begonii zwisającej dość szybko opadają, taki jej urok. Nie mają długiej żywotności. Jednak ona tworzy ich bardzo dużo więc nie powinno się odbić na jej wyglądzie. Jeśli jednak jest to nienaturalne to trzeba się przyjrzeć czy nie ma jakichś szkodników albo czy nie jest przelewana. One nie lubią nadmiaru wody bo są to rośliny bulwiaste i wodę gromadzą w bulwach.
Kupiłam kilka bulw begonii i jako mocno poczatkujaca (niestety nie wpadłam na to, żeby sprawdzić w internecie), posadziłam je na balkonie jakoś w drugiej połowie marca. Od tego czasu temperatura spadła raz do zera stopni, więc myślę, że to przez to nie rosna. Jeżeli rzeczywiście przemarzły, czy jest jeszcze szansa, że zaczna rosnać, czy sa już stracone?
Jeśli przemarzły całe z bulwami to nic z nich już nie będzie. Można trochę poczekać czy nie wypuszczą nowych ale one są bardzo wrażliwe nawet na niewielkie przymrozki.Ja swoje na zewnątrz wynoszę dopiero jak minie groźba przymrozków czyli zazwyczaj pod koniec kwietnia, na początku maja i patrzę na prognozy. Jak zapowiadają nocą przymrozek wnoszę z powrotem do domu.
begonia to mój ulubiony kwiat balkonowy 🙂 mam jeszcze pelargonię ale tej tak bardzo nie lubię. Teraz jestem w okresie przesadzania kwiatów domowych, bo już się rozrosły, zatem ruszam z moją odzieżą roboczą i rękawicami do boju 🙂
Dostalam jedna sadzonke we wrzesniu i zgodnie z instrukcja wstawilam mlode sadzonki do wody juz puscily korzonki i posadzilam.Sa przyjete widze bo wypuszczaja listki.Pytam pania co dalej podlewam przez cala zime czy zaprzestac podlewac jak urosna ,chodzi o zime.Jak postep[owac z mlodymi sadzonkami w trakcie zimy. Pozdrawiam
[…] bohaterką mojego filmiku oraz begonie zwisające o których szerzej piszę w artykule – Zwisająca begonia bulwiasta to oszczędny sposób na piękny taras i balkon!. Begonia bulwiasta to roślina wieloletnia. Kwitnie od maja do późnej jesieni i aby wiosną znowu […]
Uwielbiam begonie. Pamiętam jak jeszcze byłam mała to moja Babcia miała ich całą masę.
Również te niezwisające z dużymi kwiatami.
Cudowności.
Chyba wiem jakie kwiaty zasadzę w nowym mieszkaniu.:)
Tak to piękne kwiaty, ja również mam sentyment do begonii. Te niezwisające mają znacznie większe kwiaty 🙂
A właśnie miałam sobie sprawić jakąś roślinkę, dzięki za inspirację. Piękna ta begonia!
Proszę bardzo 🙂 Na pewno będziesz się nią zachwycać 🙂
Podziwiam wszystkich, którzy mają talent i serce do kwiatów
Mam balkon od południa, cały dzień słońce. Jednak w tym roku chcę zaryzykować begonią, mimo że strasznie droga. Dziękuję za wskazówki.
Może i droga jak się kupuje pierwszy raz ale potem jej uprawa jest tania 🙂 Ja swoją dostałam więc nawet grosza nie zapłaciłam a one łatwo się rozmnażają 😉
Piękny kwiat .Wymarzony na balkon i prosty w utrzymaniu.
Niby prosty ale wielu osobom sprawia trudność. Po prostu trzeba uważać z podlewaniem bo można roślinę zabić.
Wow faktycznie wygląda ładnie i nie jest trudna w utrzymaniu… Moze sie zdecyduje bo mój balkon wygląda ponuro
Jeśli tylko nie masz go od strony południowej to polecam 🙂
Piękne kwiaty
Faktycznie przepiękna, będę teraz poszukiwać begonii bo faktycznie ciekawie się prezentuje, no i ta oszczędność nie kryję, że mnie kusi 🙂
🙂 Oszczędność w tym przypadku to super sprawa, ja mam dość dużo okien do przystrojenia więc to ma duże znaczenie…