Masz sinice w akwarium? Sprawdź jak sobie z nimi poradziłam!

Masz sinice w akwarium? Sprawdź jak sobie z nimi poradziłam!

Udostępnij

Sinice w akwarium to powszechna zmora akwarystów. Mnie również nie ominął ten uciążliwy problem. Stosowałam różniaste preparaty akwarystyczne do wytępienia tych żyjątek ale żaden nie podołał.Uporałam się z nimi dopiero sposobem. Sinice pojawiają się nagle i nie wiadomo skąd. Podejrzewam, że ich zarodniki znajdują się w wodzie wodociągowej, gdyż inwazje sinic zawsze miałam latem. Szukałam metody żeby się tego pozbyć bo w pewnym momencie wszystko było nimi pokryte. Przy okazji poszukiwań natrafiłam na interesującą informację i zastosowałam ją w swoim akwarium. Rezultaty przeszły moje oczekiwania. Byłam w ogromnym szoku, że tak proste postępowanie przyczyniło się do likwidacji plagi sinic w akwarium.

Jak zatem działać jeśli masz sinice w akwarium?

Pewnie podmieniasz wodę co tydzień. W przypadku inwazji sinic zaprzestań podmiany na co najmniej miesiąc. Z wodą dostarczasz sinicom składników odżywczych. Zazwyczaj robi się na odwrót. Jak zwiększałam częstotliwość podmian wody to  jeszcze się pogarszało. Byłam już tak zdesperowana, że spróbowałabym każdego sposobu. Dlatego zaprzestałam cotygodniowych podmianek. Dolewałam tylko taką ilość wody jaka odparowała.

Druga sprawa to bardzo dobre natlenianie wody i mocny filtr, który wprawia wodę w solidny ruch. Sinice kochają wody stojące. Niektórzy preferują zaciemnianie akwarium ale kiedyś tego spróbowałam i po usunięciu zaciemnienia problem powrócił ze zdwojoną siłą.

Po miesiącu niepodmieniania wody i utrzymywania jej w porządnym ruchu o dziwo po sinicach ślad zaginął. Niestety po podmianach bestie powróciły. Zaczęłam znowu szperać i wynalazłam jedną cenną podpowiedź, iż zarodniki sinic mogą występować w wodzie wodociągowej. Ponownie zaprzestałam podmian na miesiąc ale po tym miesiącu zmieniłam w nich co nieco. Zazwyczaj do wiader nalewałam zimnej wody, która odstawała całą noc i potem podmieniałam.

sinice w akwarium

Tym razem do wiader nalałam gorącej wody. Jeśli zarodniki sinic faktycznie występują w wodzie wodociągowej to wysoka temperatura skutecznie je zniszczy. I to był strzał w dziesiątkę. Od tamtej pory a było to dobre parę lat temu sinice już nigdy nie zalegały w moim akwarium a wcześniej bywało, że odrywałam je płatami z podłoża.

Akwarium to taki mały ekosystem i czasem trudno przewidzieć co się będzie działo. Ma na to wpływ wiele czynników choćby jakość podmienianej wody. W sumie tak prostym i darmowym sposobem udało mi się pozbyć sinic w akwarium gdzie wcześniej wydawałam niemałe pieniądze na różne preparaty, które skuteczne nie były a dodatkowo zagrażały rybom.

Jeśli masz jakieś swoje sprawdzone sposoby walki z sinicami w akwarium mam nadzieję, że się nimi podzielisz.Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

ZapiszJestem szaloną zielarką, ogrodniczką, podróżniczką i natury wszelakiej miłośniczką, pasjonatką naturalnej pielęgnacji urody, zdrowego odżywiania oraz aktywnego życia. Zajmuję się również ogrodnictwem i uprawą roślin doniczkowych w tym ukochanych storczyków. Na moim kanale na YT znajdziesz wiele filmów związanych z tą tematyką.

11
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
5 Thread replies
0 Obserwatorzy
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Rytmy NaturyOstoja LasuKajaSylwiaIwona Recent comment authors
  Powiadamiaj mnie o komentarzach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ostoja Lasu
Gość

Będę musiała to sprawdzić, bo aktualnie mam plagę. I w sumie już się poddałam. Rośliny ledwo zipią. Pytanie, czy po miesięcznej rośliny też się oczyściły, czy to dotyczy tylko szyb i innych elementów. Czy w przy dużej ich manifestacji lepiej zrobić całkowity restart. Sama już nie wiem, czy będzie mi się chciało zaczynać od początku.

Kaja
Gość

Wielkie dzięki za ten artykuł – po wielu latach przerwy zamarzyło nam się z mężem akwarium. Projekt jego tworzenia chcemy rozpocząć lada tydzień, więc posta zapiszę sobie na później – wiem, że może się (niestety) przydać.

Sylwia
Gość

Nie mam akwarium, więc nie mam doświadczenia. Bardzo mi się podobają takie ogromne, niesamowicie uspokajają. Może gdy przeprowadzimy się do domu zdecydujemy się na akwarium 🙂

Iwona
Gość
Iwona

Niezły pomysł z ta
Gorąca wodą. Na
To bym nie wpadła, bo wydawało mi się, że wysokie temperatury sprawiają, że sinice sie pojawiają. No, ale to nad morzem. A nie w akwarium . Co do hodowli rybek, to kiedyś miałam 200litrowe szkło, w
Którym pływało mnóstwo fajnych okazów. Ciekawe hobby

Piotr
Gość
Piotr

Zgadzam się z radami a dodatkowo proponuję za książką Diany Wastwalt zwiększenie masy roślinnej w zbiorniku. Szczególnie roślin pływających które mają przewagę nad glonen bo pobierają składniki odżywcze dodatkowo z powietrza i jeszcze przycirmniaja akwarium. Rośliny wyższe konkurują z glonem i ich duża ilość ogranicza dostępne składniki odżywcze glonom

Wioletta
Gość

Przydatna garść wiedzy, dzięki.

Polub blog na Fejsie aby być na bieżąco


This will close in 20 seconds