Udostępnij

Sinice w akwarium to powszechna zmora akwarystów. Mnie również nie ominął ten uciążliwy problem. Stosowałam różniaste preparaty akwarystyczne do wytępienia tych żyjątek ale żaden nie podołał.Uporałam się z nimi dopiero sposobem. Sinice pojawiają się nagle i nie wiadomo skąd. Podejrzewam, że ich zarodniki znajdują się w wodzie wodociągowej, gdyż inwazje sinic zawsze miałam latem. Szukałam metody żeby się tego pozbyć bo w pewnym momencie wszystko było nimi pokryte. Przy okazji poszukiwań natrafiłam na interesującą informację i zastosowałam ją w swoim akwarium. Rezultaty przeszły moje oczekiwania. Byłam w ogromnym szoku, że tak proste postępowanie przyczyniło się do likwidacji plagi sinic w akwarium.

Jak zatem działać jeśli masz sinice w akwarium?

Pewnie podmieniasz wodę co tydzień. W przypadku inwazji sinic zaprzestań podmiany na co najmniej miesiąc. Z wodą dostarczasz sinicom składników odżywczych. Zazwyczaj robi się na odwrót. Jak zwiększałam częstotliwość podmian wody to  jeszcze się pogarszało. Byłam już tak zdesperowana, że spróbowałabym każdego sposobu. Dlatego zaprzestałam cotygodniowych podmianek. Dolewałam tylko taką ilość wody jaka odparowała.

Druga sprawa to bardzo dobre natlenianie wody i mocny filtr, który wprawia wodę w solidny ruch. Sinice kochają wody stojące. Niektórzy preferują zaciemnianie akwarium ale kiedyś tego spróbowałam i po usunięciu zaciemnienia problem powrócił ze zdwojoną siłą.

Po miesiącu niepodmieniania wody i utrzymywania jej w porządnym ruchu o dziwo po sinicach ślad zaginął. Niestety po podmianach bestie powróciły. Zaczęłam znowu szperać i wynalazłam jedną cenną podpowiedź, iż zarodniki sinic mogą występować w wodzie wodociągowej. Ponownie zaprzestałam podmian na miesiąc ale po tym miesiącu zmieniłam w nich co nieco. Zazwyczaj do wiader nalewałam zimnej wody, która odstawała całą noc i potem podmieniałam.

sinice w akwarium

Tym razem do wiader nalałam gorącej wody. Jeśli zarodniki sinic faktycznie występują w wodzie wodociągowej to wysoka temperatura skutecznie je zniszczy. I to był strzał w dziesiątkę. Od tamtej pory a było to dobre parę lat temu sinice już nigdy nie zalegały w moim akwarium a wcześniej bywało, że odrywałam je płatami z podłoża.

Akwarium to taki mały ekosystem i czasem trudno przewidzieć co się będzie działo. Ma na to wpływ wiele czynników choćby jakość podmienianej wody. W sumie tak prostym i darmowym sposobem udało mi się pozbyć sinic w akwarium gdzie wcześniej wydawałam niemałe pieniądze na różne preparaty, które skuteczne nie były a dodatkowo zagrażały rybom.

Jeśli masz jakieś swoje sprawdzone sposoby walki z sinicami w akwarium mam nadzieję, że się nimi podzielisz.

12
0
Skomentujx