Udostępnij

Jeśli hortensja nie kwitnie zawsze są tego przyczyny. Oczywiście ten cały artykuł dotyczy hortensji ogrodowych, które są najbardziej kapryśne pod tym względem. Wielu moich szanownych czytelników żali się, że hortensje ogrodowe im nie kwitną. Aby więc odpowiedzieć na pytanie – Dlaczego hortensja nie kwitnie, nakręciłam poniższy filmik.  Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi nowymi filmami zasubskrybuj mój kanał na YouTubie.


Aby zatem Twoje ogrodówki kwitły zachwycająco przez całe lato musisz o nich wiedzieć kilka rzeczy.

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

1.Hortensja nie kwitnie ponieważ mogły przemarznąć pąki kwiatowe

Hortensja ogrodowa kwitnie na zeszłorocznych pędach. Oznacza to, że pąki kwiatowe zawiązują się pod koniec lata aby zakwitnąć w przyszłym roku. W związku z czym podczas srogich zim narażone są na przemarzanie. Moje hortensje notorycznie przemarzały jak były młodsze. W dojrzalszym wieku bardziej się uodporniły na mróz. Dodatkową kwestią jest zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska, które będzie chroniło roślinę od mrozów i porywistych wiatrów. Dlatego gorąco Cię zachęcam do gruntownego przemyślenia miejsca, w którym posadzisz hortensje. Najlepiej aby było to miejsce wśród drzew. Drzewa ochronią przed wiatrem, mrozem a latem przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, którego hortensja nie znosi. Hortensja wystawiona na bezpośrednie działanie słońca szczególnie w porach jego najmocniejszego operowania, bardzo szybko przekwita, kwiaty i liście mogą ulec poparzeniu, kolory stają się wyblakłe i krzew po prostu jest mało dekoracyjny.

Jeżeli hortensje są młode, możesz je zabezpieczać agrowłókniną. Pamiętaj tylko aby dobrze ją przywiązać bo jesienne i zimowe wiatry szybko potrafią się z nią uporać. Swoich dojrzałych i dość dużych egzemplarzy jakoś specjalnie nie zabezpieczam jednak pozwalam opadniętym liściom okrywać roślinę do wiosny a jeśli szykują się naprawdę siarczyste mrozy, rzucam na nie kilka świerkowych gałązek. Do tego rosną one w zacisznym miejscu chronione przez wysokie, gęste drzewa oraz ściany domu. To im już naprawdę wystarcza aby nie przemarzały. Często jednak dzieje się tak, że pąki kwiatowe zostają wymrażane przez wiosenne przymrozki po usunięciu okrywy ochronnej. Dlatego lepiej się z tym nie spieszyć i obserwować prognozy.

2.Hortensja nie kwitnie ponieważ mogła zostać pozbawiona pąków

To jest druga z przyczyn dlaczego hortensja nie kwitnie. Hortensji ogrodowej się nie tnie bo łatwo pozbawić ją w ten sposób pąków kwiatowych. Cięcie a raczej czyszczenie to zabieg kosmetyczny polegający na wycięciu martwych, przemarzniętych pędów i przekwitłych kwiatostanów. Tutaj podpowiadam jak się za to zabrać – Jak ciąć hortensję ogrodową aby pięknie i obficie kwitła? /video/.  Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości lepiej nie dotykaj jej wcale.

3.Hortensja nie kwitnie ponieważ ma zbyt zasadowe podłoże

Hortensje to rośliny lubiące kwaśne podłoże. W zasadowym podłożu z dużą ilością wapna mogą niestety marnieć. Jeżeli w ogrodzie masz glebę zasadową to pod hortensje musisz przygotować lub zakupić specjalne, kwaśne podłoże np. z uwzględnieniem torfu. Takie podłoża dostępne są w sklepach ogrodniczych. Ja mam to szczęście, że  w moim ogrodzie gleba posiada odczyn kwaśny. Nie muszę jej specjalnie przygotowywać a większość moich ogrodówek ma przepiękny szafirowy kolor, bez żadnej interwencji z mojej strony. Do tego nigdy nie usuwam opadłego igliwia /moje hortensje rosną w towarzystwie różnych iglaków/, które dodatkowo zakwasza glebę i stanowi naturalną ściółkę.

Jeżeli chodzi natomiast o wpływ nawożenia na hortensje to nie ma on większego znaczenia w kwestii zawiązywania pąków kwiatowych. Często zapominałam  o jakimkolwiek nawożeniu a one mimo wszystko pokrywały się kwiatami. Obecnie podrzucam im jedynie kompostownika oraz podlewam nawozem przygotowanym ze skórek bananów. Syntetycznych nawozów nie stosuję już od lat. W tym roku tego wielkiego egzemplarza hortensji piłkowanej nie nawiozłam ani razu a jak obficie zakwitł! Jednak w jego sąsiedztwie stoi kompostownik i krzew pewnie dosięga korzeniami jego dobrodziejstw.

Hortensje ogrodowe nie są najłatwiejsze w uprawie i jeśli faktycznie Ci nie zakwitają to może lepiej pomyśleć o innych odmianach? Choćby takie hortensje krzewiaste lub bukietowe, które kwitną na tegorocznych pędach i mróz im nie straszny również są warte zainteresowania. W niektórych rejonach mimo włożonego wysiłku mogą się nie udać. Ja mieszkam na południowym zachodzie kraju więc teoretycznie warunki powinny być idealne. Nie zawsze tak się dzieje ale na pewno jest lepiej niż na innych, bardziej mroźnych terenach. Osobiście mam ogromny sentyment do tych babcinych hortensji i mam to szczęście, że kwitną i rosną u mnie wspaniale. Mam nadzieję, że i u Ciebie tak będzie.

hortensja nie kwitnie

hortensja piłkowana

hortensja nie kwitnie

kwiat hortensji piłkowanej

Jeżeli pragniesz aby Twoje hortensje zachwycały, zdrowo rosły i obficie kwitły polecam gorąco mój poradnik na temat uprawy hortensji – Hortensje bez tajemnic.

hortensja nie kwitnie

8
0
Skomentujx