Udostępnij

Długie i szczęśliwe życie to cel każdego z nas. Pragniemy być zdrowi, sprawni oraz szczęśliwi. Gdyby jednak to było takie proste nie byłoby psychologów a gabinety psychiatryczne świeciłyby pustkami. Prawda jednak jest inna. Wszelkie choroby i dolegliwości psychiczne w tym zabieganym, skomercjalizowanym świecie zbierają swoje niechlubne żniwo. Oddalamy się od natury a życie w betonowych dżunglach niekorzystnie odbija się na naszym życiu i zdrowiu. Przypomnij sobie jak działa na Ciebie spacer po lesie, wśród drzew. Ja się czuję bajecznie, mam mnóstwo energii i chęci do życia. Nie dzieje się tak bez powodu bo musisz wiedzieć, że wpływ drzew na organizm ludzki jest przedmiotem badań naukowców.

Czym jest kąpiel w drzewach

Japończycy mają nawet specjalnie zarezerwowaną nazwę w kwestii kontaktu z drzewami. Brzmi ona Shinrin Yoku czyli kąpiel w drzewach. Nie tylko Japończycy doceniają moc drzew w życiu człowieka. Również zachodni naukowcy zainteresowali się wpływem drzew na zdrowie i życie. Ustalili, że życie wśród drzew zwiększa odporność na stres i jest doskonałe na stan naszego mózgu. Tak więc życie wśród drzew a najlepiej w pobliżu lasu jest najlepszym co możesz zrobić aby długo i szczęśliwie żyć.

Badania wykazały, że życie w pobliżu natury – w tym wśród miejskich terenów zielonych, a także drzew i ogrodów na obszarach mieszkalnych ma wpływ na długowieczność , poziom agresji, rozwój poznawczy a nawet na wzajemną życzliwość. Co ciekawe interakcja z naturalnym środowiskiem poprawia również pamięć i uwagę oraz zmniejsza przestępczość. Przyspiesza również regenerację po operacjach nawet jeśli jest to tylko widok drzew za oknem. Kojący krajobraz ma również niebagatelne znaczenie. Naukowcy dodają, że osoby mieszkające w otoczeniu drzew w mniejszym stopniu cierpią na choroby sercowe i metaboliczne. W publikacji National Institute of Health stwierdzono  o 12 procent niższą śmiertelność u kobiet, gdy  wokół ich domów znajduje się dużo zieleni.

szczesliwe zycie

Kawałek mojego ogródka w zimowej szacie

Dlaczego towarzystwo drzew to  nie tylko lepsze zdrowie ale również szczęśliwe życie

Wszyscy wiemy, że tendencja do rozpamiętywania  jest jednym z najpewniejszych sposobów stłumienia radości i zadowolenia.Logicznym się wydaje, że jeśli uda się powstrzymać rozpamiętywanie lub przynajmniej ograniczyć, poziom naszego szczęścia ulegnie poprawie.

Przykładem jest badanie z 2015 r., w którym 60 uczestników zostało losowo przydzielonych do 50-minutowego spaceru w otoczeniu miejskim (wzdłuż drogi wielopasmowej) lub w otoczeniu naturalnym (lasy dębowe). Osoby spacerujące wśród lasów doświadczali niższych poziomów lęku  a także zwiększonego poziomu pozytywnych emocji i lepszej wydajności w zadaniach pamięciowych – w porównaniu do miejskich piechurów.

Kolejne badanie dotyczyło w szczególności sposobu, w jaki spacerowanie w otoczeniu natury wpływa na negatywne myśli – które wiążą się z początkiem depresji i lęku – przy użyciu technologii fMRI w celu odwzorowania aktywności mózgu. Uczestnicy odbyli 90-minutowy spacer w otoczeniu naturalnym lub miejskim i mieli mózgi zeskanowane przed i po spacerze. Zostały również zbadane na podstawie zgłoszonych przez nich poziomów negatywnych myśli wraz z innymi klasyfikacjami psychologicznymi. Uwzględniono częstość pracy serca i funkcje płuc związane z poziomem wysiłku fizycznego. Wyniki były następujące:

„Uczestnicy, którzy chodzili w środowisku naturalnym w porównaniu z otoczeniem miejskim, zgłosili zmniejszone rozpamiętywanie po przejściach i wykazali zwiększoną aktywność w subgenalnej korze przedczołowej, obszarze mózgu, którego dezaktywacja jest powiązana z depresją i lękiem – odkrycie sugeruje, że natura może mieć istotny wpływ na nastrój. „[ źródło ]

Żyjmy wśród drzew

Spójrzmy jednak na to z innej strony. To, że drzewa i natura mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i szczęśliwe życie wiąże się  bardziej niż kiedykolwiek z potrzebą ochrony naturalnych przestrzeni oraz zwiększaniem i pielęgnowaniem terenów zielonych w środowisku miejskim. Dlaczego więc w naszym kraju dzieje się zupełnie na odwrót? W parku w moim mieście powycinano przepiękne starodrzewy cisów. Teraz plac jest pusty i łysy. Dokąd zmierza ta polityka bez szacunku do natury? Dlaczego nikt nie pyta o zdanie mieszkańców i obywateli? Ja stworzyłam swój własny, leśny azyl ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego jeśli nie masz za oknem drzewnej enklawy jak najczęściej odwiedzaj las, spaceruj i rozkoszuj się towarzystwem drzew. Nie żyj wyłącznie w miejskiej betonowej pustyni bo szybko oszalejesz nawet jeśli tego jeszcze nie czujesz.

 

22
0
Skomentujx