Udostępnij

Przycinanie budlei Dawida to konieczność jeśli chcesz cieszyć się dużymi i okazałymi kwiatostanami. Budleję tnie się dość ostro ale bez obaw, to jej wychodzi tylko na dobre. Będąc w Irlandii widziałam tam dziko rosnące, nieprzycinane budleje. Rosną szczególnie obficie nad kanałami, rzekami czy innymi zbiornikami wodnymi. Jednak mimo, że mają tam wspaniałe warunki ich kwiatostany nie były tak wielkie i tak dorodne jak w moim osobistym ogrodzie. Te dzikie krzewy były bardzo rozrośnięte, gęste ale kwiaty miały drobne i małe. Dlatego tak ważne jest ich przycinanie. Zapraszam do obejrzenia filmu w jak brutalny sposób traktuję moją budleję.

W sumie to mam je 4 sztuki. 2 białe, 1 różową oraz 1 fioletową. Do szczęścia brakuje mi jeszcze czerwonej. Uwielbiam te krzewy bo latem to raj dla motyli. To jest niezwykłe jak obsiadają budleję i potem całą chmurą podrywają się jeśli się czegoś przestraszą albo wiatr mocniej zawieje. Istny raj. Obecnie nie okrywam wcale moich budlei ale mają one już dobrych kilka lat. Rozsiewają się również jak szalone i wiele młodych siewek znajduje co roku na rabatach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat uprawy budlei Dawida zerknij do artykułu – Ta piękna roślina tak zwabia motyle, że trudno uwierzyć .

Przycinanie budlei Dawida

Budleję przycina się wczesną wiosną. Ja preferuję kwiecień no chyba, że marzec jest wyjątkowo ciepły. Lubię działać w ogrodzie pod warunkiem, że nie jest zimno. Jestem z tych ciepłolubnych i dopiero jak słoneczko mocniej przygrzeje wyłaniam się na zewnątrz. Jak niedźwiedź z legowiska. Przycinanie budlei Dawida zacznij od ścięcia jej wszystkich pędów na wysokość ok 20-25 cm. nad ziemią. Następnie wytnij wszystkie cienkie, pokładające się gałązki. Usuń również martwe, przemarznięte, słabe.

Zasady są jednakowe jak przy cięciu wszystkich roślin czyli:

  • przycinaj w suchą, najlepiej słoneczną pogodę
  • tnij na skos aby woda nie zalegała na przyciętych gałęziach. Może to powodować choroby grzybowe
  • tnij ostrym narzędziem, żeby nie szarpać rośliny

Przycinanie budlei Dawida to bardzo prosta czynność. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jej konary bywają grube i twarde, zwykły mały sekator nie podoła i najlepszy będzie taki większy, którym tnę właśnie w filmie. Budleja bardzo szybko rośnie i ani się nie obejrzysz jak będzie miała ok 1,5 metra. Zauważyłam również, że staje się coraz częściej widoczna w naszych ogrodach co bardzo mnie cieszy. To niewątpliwie warty zainteresowania krzew i przy odrobinie zainteresowania może nam stworzyć przydomowy raj. Dodam tylko, że zimą w chłodniejszych rejonach kraju budleję warto kopczykować i zabezpieczać np. liśćmi . Wystarczy aby ochronić te 20 cm nad ziemią. Jeśli masz tę roślinę w swoim ogrodzie podziel się wrażeniami a jeśli jeszcze jej nie masz to czas najwyższy ją zakupić.

przycinanie budlei Dawida

Jeżeli pragniesz poznać tajniki uprawy wszystkich rodzajów hortensji może zainteresuje Cię mój poradnik „Hortensje bez tajemnic”, w którym znajdziesz absolutnie wszystko co należy wiedzieć aby uprawa tych wspaniałych roślin była łatwa, przyjemna i efektywna.

przycinanie budlei dawida

6
0
Skomentujx