Przycinanie budlei Dawida to konieczność jeśli chcesz cieszyć się dużymi i okazałymi kwiatostanami. Budleję tnie się dość ostro ale bez obaw, to jej wychodzi tylko na dobre. Będąc w Irlandii widziałam tam dziko rosnące, nieprzycinane budleje. Rosną szczególnie obficie nad kanałami, rzekami czy innymi zbiornikami wodnymi. Jednak mimo, że mają tam wspaniałe warunki ich kwiatostany nie były tak wielkie i tak dorodne jak w moim osobistym ogrodzie. Te dzikie krzewy były bardzo rozrośnięte, gęste ale kwiaty miały drobne i małe. Dlatego tak ważne jest ich przycinanie. Zapraszam do obejrzenia filmu w jak brutalny sposób traktuję moją budleję.
Przycinanie budlei Dawida
Budleję przycina się wczesną wiosną. Ja preferuję kwiecień no chyba, że marzec jest wyjątkowo ciepły. Lubię działać w ogrodzie pod warunkiem, że nie jest zimno. Jestem z tych ciepłolubnych i dopiero jak słoneczko mocniej przygrzeje wyłaniam się na zewnątrz. Jak niedźwiedź z legowiska. Przycinanie budlei Dawida zacznij od ścięcia jej wszystkich pędów na wysokość ok 20-25 cm. nad ziemią. Następnie wytnij wszystkie cienkie, pokładające się gałązki. Usuń również martwe, przemarznięte, słabe.
Zasady są jednakowe jak przy cięciu wszystkich roślin czyli:
- przycinaj w suchą, najlepiej słoneczną pogodę
- tnij na skos aby woda nie zalegała na przyciętych gałęziach. Może to powodować choroby grzybowe
- tnij ostrym narzędziem, żeby nie szarpać rośliny
Przycinanie budlei Dawida to bardzo prosta czynność. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jej konary bywają grube i twarde, zwykły mały sekator nie podoła i najlepszy będzie taki większy, którym tnę właśnie w filmie. Budleja bardzo szybko rośnie i ani się nie obejrzysz jak będzie miała ok 1,5 metra. Zauważyłam również, że staje się coraz częściej widoczna w naszych ogrodach co bardzo mnie cieszy. To niewątpliwie warty zainteresowania krzew i przy odrobinie zainteresowania może nam stworzyć przydomowy raj. Dodam tylko, że zimą w chłodniejszych rejonach kraju budleję warto kopczykować i zabezpieczać np. liśćmi . Wystarczy aby ochronić te 20 cm nad ziemią. Jeśli masz tę roślinę w swoim ogrodzie podziel się wrażeniami a jeśli jeszcze jej nie masz to czas najwyższy ją zakupić.
Jeżeli pragniesz poznać tajniki uprawy wszystkich rodzajów hortensji może zainteresuje Cię mój poradnik „Hortensje bez tajemnic”, w którym znajdziesz absolutnie wszystko co należy wiedzieć aby uprawa tych wspaniałych roślin była łatwa, przyjemna i efektywna.
BUDEWILA PIEKNY KRZEW A KUSI MOTYLE GDY PRZYLATUJA JEST NA CO POPATRZEC ZACHECAM DO ZAKUPU IPOSADZENIA W SWOIM OGRODZIE
ściąga również do ogrodu trociniarkę a ta niszczy drzewa liściaste
Jakiś mit, w moim ogrodzie jest mnóstwo budlei a nie ma żadnej trociniarki.
A czy próbowała Pani obciąć kwiatostany budlei po przekwitnieciu? Ja tak zrobiłam, teraz czekam na efekty. Czy zakwitną raz jeszcze?
Tak kiedyś obcinałam ale mam kilka dorodnych budlei i nic tylko latałam z sekatorem więc zrezygnowałam ale to dobry zabieg na pobudzenie wypuszczania nowych kwiatów.
witam Piękną i Zdolną Ogrodniczkę na taki piękny ogród to trzeba mieć miejsce i wiekszą przestrzeń i z dala od ulicy jak my mieszkamy przy ulicy jedynie wysokie tuje trochę zasłaniają ten pył uliczny jedynie mamy działkę przed oknami choć mieszkamy w swym domku ale te wszystkie kwiaty i krzewy, które rosną u Was to nie bardzo sie przyjmują u nas mamy ostry klimat posadziłem hortensje przez zimę jak były w pomieszczeniu to dość mi podrosły a jak wsadziłem do ziemi uniwersalnej dałem nawozu pod hortensje niby rosną ale coś nie tak z nimi akurat w tych miejscach jest nasłonecznione… Czytaj więcej »