Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie idealna na weekendowy wypad -

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie idealna na weekendowy wypad

Udostępnij

Jaskinia niedźwiedzia w Kletnie to doskonała propozycja na weekendowy wypad. Osobiście uwielbiam zwiedzać wszelkie cuda natury a owa jaskinia niewątpliwie do takich należy. Jest to jedno z takich miejsc, które odwiedzałam kilkakrotnie. Po prostu po latach ciągnie mnie do tego naturalnego piękna tym bardziej, że Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta stosunkowo niedawno bo dopiero w roku 1966 i to przypadkiem. Po raz pierwszy byłam w niej jako dziecko. Gdy odwiedziłam jaskinię powtórnie po latach to wydała mi się mniejsza niż z moich dziecięcych wspomnień. Jako dzieci wszystko widzimy inaczej, większe i pokaźniejsze. Potem z perspektywy osoby dorosłej i jednocześnie większej to wszystko staje się mniejsze.

Jaskinia Niedźwiedzia dla ruchu turystycznego została udostępniona w 1983 roku

Jest jedną z największych jaskiń w Polsce i najdłuższą jaskinią w Sudetach. Urzekła mnie w niej różnorodność i bogactwo form naciekowych, które tworzą niepowtarzalne wzory i kształty. Nic dziwnego, że Jaskinia Niedźwiedzia uchodzi za najpiękniejszą w Polsce. Niezapomnianym przeżyciem jest również obcowanie z dość dobrze zachowanymi szczątkami kostnymi zwierząt plejstoceńskich, w szczególności niedźwiedzia jaskiniowego, od którego to powstała jej nazwa. Nie cała jaskinia udostępniona jest turystycznie. Zwiedzać można środkowe piętro o unikatowym wyglądzie. Swoim niepowtarzalnym pięknem zachwycają stalaktyty, stalagmity, nacieki kaskadowe, pola ryżowe, draperie, zasłony, misy martwicowe, żebra i inne formy. W środku jaskini panują specyficzne warunki umożliwiające tworzenie się tych pięknych formacji, które miałam okazję oglądać. Jest bardzo wilgotno – w granicach 100%, panuje temperatura 6 stopni C z niewielkimi rocznymi apmlitudami a przepływ powietrza jest ograniczony.

Gdzie się znajduje Jaskinia Niedźwiedzia

Położona jest na prawym zboczu góry Kleśnicy w Masywie Śnieżnika w Sudetach. Obszar na którym się znajduje jest rezerwatem przyrody. Został on utworzony w celu ochrony samej jaskini jak i zjawisk krasowych występujących w jej pobliżu. Jest to raj dla osób kochających spokój, ciszę i naturalne krajobrazy bowiem ze względu na brak przemysłu, gospodarki leśnej i rolnej w okolicy Jaskini Niedźwiedzia można delektować się przepięknymi widokami niezniszczonej przyrody co obecnie staje się niezwykle rzadkie a przez to bezcenne.  Dojazd nie powinien sprawiać większego problemu. Przy pomocy nawigacji dostaliśmy się w jej okolice bez szczególnego błądzenia.

Warto wiedzieć, że ze względu na popularność jaskini, bilety należy rezerwować wcześniej – przez internet bądź telefonicznie. Jeżeli chcesz popstrykać fotki musisz wykupić na to specjalne zezwolenie. Wyobraź sobie, że w naszej grupie tylko ja taką miałam. Albo ludzie nie lubią dokumentować takich pięknych miejsc albo po prostu nie wiedzieli, że taką zgodę należy posiadać. Dlatego o tym piszę. Pech chciał, że przed terminem wizyty w jaskini padł mi aparat fotograficzny więc zdjęcia robiłam telefonem. Zwiedzanie odbywa się w małych 15 osobowych grupach co z resztą jest bardzo komfortowe. Odległość parkingu od samej jaskini wynosi ok 1 km. Maszeruje się pod górę co stanowi wspaniałą rozgrzewkę przed wejściem do chłodnej jaskini. Można również podjechać melexem ale takie rozwiązanie polecam osobom, które z jakichś ważnych powodów nie mogą samodzielnie tam dojść. W innym wypadku wchodzenie pieszo, na własnych nogach jedynie doda zdrowia, urody i polepszy kondycję.

Niezaprzeczalnie Jaskinia Niedźwiedzia warta jest odwiedzenia. Tym bardziej jeśli jesteś miłośnikiem natury w czystej postaci, nietkniętej i nienaruszonej przez człowieka. Bo takie są właśnie zachowane formacje. Gdyby nie zostały objęte ochroną, kto wie czy obecnie by istniały. Dodatkowo jest to wycieczka przez piękne okolice i stanowi wyśmienitą ucztę dla oczu. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to niezaprzeczalnie perełka wśród polskich jaskiń i jeśli jeszcze jej nie znasz, koniecznie musisz to zmienić!

jaskinia niedżwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedziaJestem szaloną zielarką, ogrodniczką, podróżniczką i natury wszelakiej miłośniczką, pasjonatką naturalnej pielęgnacji urody, zdrowego odżywiania oraz aktywnego życia. Zajmuję się również ogrodnictwem i uprawą roślin doniczkowych w tym ukochanych storczyków. Na moim kanale na YT znajdziesz wiele filmów związanych z tą tematyką.

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Obserwatorzy
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
BartekMariannaRytmy NaturyZosia Recent comment authors
  Powiadamiaj mnie o komentarzach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartek
Gość
Bartek

Jaskinia udostępniona w 1983 to stosunkowo nie dawno.Mało turystów ją zna .Byłem jest pięknie oraz kotlina jest piękna do zwiedzania .

Marianna
Gość
Marianna

Piękne zdjęcia.Muszę to zobaczyć .Największa jaskinia w Polsce.Biedny misio bez ciała same kosteczki.

Zosia
Gość
Zosia

Z ostatniego (bezmyślnego) pytania rezygnuję.

Zosia
Gość
Zosia

Byłam tam znacznie wcześniej niż w 1983 ale TAKICH widoków nie zobaczyłam. Szkoda, że misio bez ciała, same kosteczki. W zimie też tam można wejść?

Polub blog na Fejsie aby być na bieżąco


This will close in 20 seconds