Udostępnij

Jaskinia niedźwiedzia w Kletnie to doskonała propozycja na weekendowy wypad. Osobiście uwielbiam zwiedzać wszelkie cuda natury a owa jaskinia niewątpliwie do takich należy. Jest to jedno z takich miejsc, które odwiedzałam kilkakrotnie. Po prostu po latach ciągnie mnie do tego naturalnego piękna tym bardziej, że Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta stosunkowo niedawno bo dopiero w roku 1966 i to przypadkiem. Po raz pierwszy byłam w niej jako dziecko. Gdy odwiedziłam jaskinię powtórnie po latach to wydała mi się mniejsza niż z moich dziecięcych wspomnień. Jako dzieci wszystko widzimy inaczej, większe i pokaźniejsze. Potem z perspektywy osoby dorosłej i jednocześnie większej to wszystko staje się mniejsze.

Jaskinia Niedźwiedzia dla ruchu turystycznego została udostępniona w 1983 roku

Jest jedną z największych jaskiń w Polsce i najdłuższą jaskinią w Sudetach. Urzekła mnie w niej różnorodność i bogactwo form naciekowych, które tworzą niepowtarzalne wzory i kształty. Nic dziwnego, że Jaskinia Niedźwiedzia uchodzi za najpiękniejszą w Polsce. Niezapomnianym przeżyciem jest również obcowanie z dość dobrze zachowanymi szczątkami kostnymi zwierząt plejstoceńskich, w szczególności niedźwiedzia jaskiniowego, od którego to powstała jej nazwa. Nie cała jaskinia udostępniona jest turystycznie. Zwiedzać można środkowe piętro o unikatowym wyglądzie. Swoim niepowtarzalnym pięknem zachwycają stalaktyty, stalagmity, nacieki kaskadowe, pola ryżowe, draperie, zasłony, misy martwicowe, żebra i inne formy. W środku jaskini panują specyficzne warunki umożliwiające tworzenie się tych pięknych formacji, które miałam okazję oglądać. Jest bardzo wilgotno – w granicach 100%, panuje temperatura 6 stopni C z niewielkimi rocznymi apmlitudami a przepływ powietrza jest ograniczony.

Gdzie się znajduje Jaskinia Niedźwiedzia

Położona jest na prawym zboczu góry Kleśnicy w Masywie Śnieżnika w Sudetach. Obszar na którym się znajduje jest rezerwatem przyrody. Został on utworzony w celu ochrony samej jaskini jak i zjawisk krasowych występujących w jej pobliżu. Jest to raj dla osób kochających spokój, ciszę i naturalne krajobrazy bowiem ze względu na brak przemysłu, gospodarki leśnej i rolnej w okolicy Jaskini Niedźwiedzia można delektować się przepięknymi widokami niezniszczonej przyrody co obecnie staje się niezwykle rzadkie a przez to bezcenne.  Dojazd nie powinien sprawiać większego problemu. Przy pomocy nawigacji dostaliśmy się w jej okolice bez szczególnego błądzenia.

Warto wiedzieć, że ze względu na popularność jaskini, bilety należy rezerwować wcześniej – przez internet bądź telefonicznie. Jeżeli chcesz popstrykać fotki musisz wykupić na to specjalne zezwolenie. Wyobraź sobie, że w naszej grupie tylko ja taką miałam. Albo ludzie nie lubią dokumentować takich pięknych miejsc albo po prostu nie wiedzieli, że taką zgodę należy posiadać. Dlatego o tym piszę. Pech chciał, że przed terminem wizyty w jaskini padł mi aparat fotograficzny więc zdjęcia robiłam telefonem. Zwiedzanie odbywa się w małych 15 osobowych grupach co z resztą jest bardzo komfortowe. Odległość parkingu od samej jaskini wynosi ok 1 km. Maszeruje się pod górę co stanowi wspaniałą rozgrzewkę przed wejściem do chłodnej jaskini. Można również podjechać melexem ale takie rozwiązanie polecam osobom, które z jakichś ważnych powodów nie mogą samodzielnie tam dojść. W innym wypadku wchodzenie pieszo, na własnych nogach jedynie doda zdrowia, urody i polepszy kondycję.

Niezaprzeczalnie Jaskinia Niedźwiedzia warta jest odwiedzenia. Tym bardziej jeśli jesteś miłośnikiem natury w czystej postaci, nietkniętej i nienaruszonej przez człowieka. Bo takie są właśnie zachowane formacje. Gdyby nie zostały objęte ochroną, kto wie czy obecnie by istniały. Dodatkowo jest to wycieczka przez piękne okolice i stanowi wyśmienitą ucztę dla oczu. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to niezaprzeczalnie perełka wśród polskich jaskiń i jeśli jeszcze jej nie znasz, koniecznie musisz to zmienić!

jaskinia niedżwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

jaskinia niedźwiedzia

5
0
Skomentujx