Udostępnij

Zamek w Czorsztynie a dokładniej jego ruiny leżą nieopodal zamku w Niedzicy więc za jednym zamachem można zwiedzić dwa zamki. Jeżeli interesuje Cię zwiedzanie zamku w Niedzicy zajrzyj do artykułu: Zamek w Niedzicy – sprawdź czy warto go zwiedzić! Kapitalna wycieczka a w szczególności spodoba się dzieciakom bo żeby dostać się szybko do zamku w Czorsztynie, trzeba statkiem rejsowym przepłynąć jezioro. Ruiny zamku leżą na terenie Pienińskiego Parku Narodowego nad sztucznym jeziorem czorsztyńskim. Wznoszą się na Zamkowej Górze – 588 m n.p.m. Na moim kanale na Yotube zamieściłam filmową relację z wizyty w zamku.

 

Można również zatrzymać się bezpośrednio w Czorsztynie i stamtąd zwiedzić zamek. Okolica jest bardzo malownicza a o nocleg nietrudno. Jednak jeżeli wybierzesz opcję przypłynięcia od strony Niedzicy, to przez cały rejs masz możliwość podziwiania ruin od strony wody a prezentują się naprawdę niezwykle. Godziny otwarcia, zamknięcia i wszelkie aktualne informacje znajdują się na stronie zamku w Czorsztynie.

zamek w Czorsztynie

widok na zamek w Czorsztynie ze statku

zamek w Czorsztynie

widok na zamek w Czorsztynie z przystani

Jak dojść do zamku w Czorsztynie

Od przystani do samych ruin jest niedaleko. Ta krótka wycieczka trwa ok. 10 minut. Po przekroczeniu mostka widniej tablica, że oto wchodzimy na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Zamek w Czorsztynie znajduje się właśnie pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Na tablicy natomiast ogromna prośba aby nie śmiecić.

Niestety, wszędzie walają się puste, plastikowe butelki, puszki po piwach, papierki po batonikach ect. Skąd się bierze taka bezmyślność? Śmiecąc gdzie popadnie, zanieczyszczamy środowisko w którym żyjemy, w którym żyją nasze dzieci i będą /albo i nie będą/ żyć nasze wnuki. No bo kto o tym myśli? Wszechobecna ignorancja mnie poraża i zamiast upajać się pięknym widokiem

, to gotuje mi się krew w żyłach. Jakoś nie potrafię przejść koło tego obojętnie. Niestety Polska buraczana rządzi.

Album jezioro czorsztyńskie

Album Jezioro Czorsztyńskie

Droga jest jedna więc nie da rady zabłądzić. Idziemy cały czas przez lasek, lekko pod górkę. Po chwili wyłaniają się ruiny. Piękne, majestatyczne i całkiem dobrze zachowane. Przechodzimy przez bramę i dalej wspinamy się po żelaznych schodach a wokół rozpościerają się fantastyczne widoki na jezioro i okolicę.  W końcu dochodzimy do upragnionych ruin. Hulaj duszo, piekła nie ma! Uwielbiam wszelkie ruiny, opuszczone domy, budowle. Ciągnie mnie do ich, choć czasem bywa to niebezpieczne. Dalej zwiedzamy pozostałości pomieszczeń zamkowych – kuchni, kaplicy, piwnicy ect.

zamek Czorsztyn brama

Brama wejściowa do ruin zamku w Czorsztynie

zamek Czorsztyn

Pod ruinami zamku w Czorsztynie

Jakież to widoki można podziwiać z ruin zamku w Czorsztynie

Z ruin rozpościera się niezwykle atrakcyjny widok na jezioro i zamek w Niedzicy. Trzeba uważać bo jest bardzo wysoko wszak zamek został wybudowany na Górze Zamkowej. W ruinach znajduje się sklepik z pamiątkami. Wybór jest naprawdę imponujący. Warto do niego zajrzeć i przywieźć coś oryginalnego prosto z zamku w Czorsztynie. Na górze ruin stoi tablica /kalendarium/ informująca o najważniejszych wydarzeniach z dziejów zamku.

zamek w Czorsztynie widok

Widok z zamku w Czorsztynie na okolicę, jezioro i na zamek w Niedzicy

W pomieszczeniach ruin znajduje się również wiele ciekawych informacji o samym zamku i jego historii. Warto przystanąć i poczytać. Można wczuć się w klimat tamtych lat i choć na chwilę oczami wyobraźni przenieść się w czasie. Wychodząc z zamku warto podejść na uroczą plażę. Zamiast kierować się na przystań należy iść prosto. Z plaży można podziwiać malowniczą okolicę. My zaparkowaliśmy samochód na parkingu pod zamkiem w Niedzicy więc płyniemy z powrotem przez jezioro.

Czy warto zwiedzić ruiny zamku w Czorsztynie?

Osobiście byłam zachwycona klimatem, fantastycznymi widokami i malowniczą okolicą. Z całego serca polecam Ci tę wycieczkę. Jeżeli dodatkowo kochasz takie magiczne miejsca, będzie to dla Ciebie niezapomniana przygoda.

A tutaj film z mojej wycieczki po ruinach zamku

 

0
Skomentujx