Udostępnij

Zamek Chojnik a dokładniej jego ruiny /choć bardzo dobrze zachowane/ są bardzo malowniczo położone a mianowicie nad 150 metrową przepaścią na szczycie granitowej góry o tej samej nazwie, która wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m. U stóp tej góry znajduje się Sobieszów – jedna z dzielnic Jeleniej Góry. Dla mnie czyli wielbicielki wszelkich ruin i do tego gór jest to miejsce wręcz idealne na jednodniowy wypad. Karkonosze obfitują w wiele atrakcji turystycznych, pięknych miejscówek, urokliwych szlaków turystycznych do których droga na zamek jak i sam Chojnik niewątpliwie należy. W moim filmie obejrzysz część zamku, panoramę i zejście z wieży. Jeżeli chcesz być na bieżąco z flmami jakie udostępniam zasubskrybuj mój kanał na YouTubie.

Zamek Chojnik spłonął od uderzenia pioruna

Tak świetne okazało się położenie zamku, że nigdy nie został zdobyty. Paradoksalnie to akurat ono przyczyniło się do jego zniszczenia. Drewniany dwór istniał już ponoć w 1241 roku jak to wieść gminna niesie. Jednak murowany zamek jest zasługą Małego Księcia świdnicko-jaworskiego – Bolka II. Wzniósł go w celu obrony skolonizowanych obszarów. Budowa najstarszej części zamku została ukończona w 1364 r. Przez cały okres świetności zamek Chojnik pozostawał we władaniu tego samego rodu. Jednak 31 sierpnia 1675 po uderzeniu pioruna zamek został zajęty przez pożar. Spłonął prawie całkowicie oprócz murów. Nigdy go nie odbudowano. W 1822 w ruinach powstała karczma, która istnieje do dnia dzisiejszego.

Zamek Chojnik – kilka praktycznych wskazówek

Jeżeli chodzi o dojazd na samym końcu artykułu zamieściłam mapkę więc z tym nie powinno być problemu. W Sobieszowie ok 900 m. od podnóża góry znajduje się darmowy parking. Jednak znacznie bliżej z powodzeniem można znaleźć prywatne miejsca parkingowe w cenie od 5 do 10 zł. za cały dzień.

U podnóża góry znajduje się kasa, gdzie pobiera się opłatę za wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego w wysokości 6 zł. za bilet normalny, 4 zł. za ulgowy.

Za wejście do samego zamku Chojnik opłaty wynoszą:

  • bilet normalny – 6 zł
  • bilet dla dzieci, uczniów, studentów – 5 zł
  • bilet dla emerytów i rencistów – 4 zł

Godziny otwarcia zamku Chojnik:

  • listopad – marzec w godzinach 10:00 – 16:00 (nieczynne w poniedziałki)
  • kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik w godzinach 10:00 – 17:00
  • lipiec – sierpień w godzinach 10:00 – 18:00

Ostatnie wejście na zamek na pół godziny przed zamknięciem. Przy zamku znajduje się karczma czynna w tych samych godzinach co zamek.

Zamek Chojnik – szlaki

Świetnym rozwiązaniem jest możliwość wyboru trasy wejścia na szczyt góry między czerwonym a czarnym szlakiem, które znacznie różnią się trudnością. O ile szlakiem czerwonym może wejść praktycznie każdy, nawet pchając wózek /choć współczucia dla osoby pchającej/ o tyle szlak czarny przeznaczony jest dla osób, którym skakanie po skałkach niestraszne. Zaliczyłam obie trasy i z pewnością czarna jest bardziej urozmaicona i urokliwa. Czerwony szlak wyłożony jest kostką, pnie się jednostajnie w górę choć czasem bywają momenty dość stromych podejść. Po drodze można spotkać wiele osób z małymi dziećmi, wózkami czy psami.  Pies jeśli jest uwiązany na smyczy, może bez problemu wejść na teren Karkonoskiego Parku Narodowego jak i do samego zamku.

Natomiast szlak czarny jest dość stromy, szczególnie przy końcu podejścia. Urozmaicony kamieniami, granitowymi skałami, korzeniami stanowi bardzo ciekawą i osobliwą trasę choć niestety nieco przykrótką. Polecam nie biec na łeb na szyję ale podążać powolnym krokiem i rozkoszować się tymi wspaniałymi widokami oraz kontaktem z naturą. Niegdyś na tych terenach zamieszkiwały nawet wilki, niedźwiedzie, żbiki i rysie ale zostały wytrzebione pod koniec XVIII wieku.

Oprócz tych dwóch szlaków na zamek Chojnik istnieją również inne trasy dojścia. Na oficjalnej stronie można przeglądnąć dostępne opcje.

Ruiny zamku Chojnik

Ruiny zamku Chojnik faktycznie zostały dobrze zachowane. Po przejściu przez bramę główną należy wejść po schodkach do kasy i zakupić bilet. Na bilecie znajduje się mapka zamku według której można rozpocząć zwiedzanie, po kolei od numeru 1 do 22 bo akurat tyle jest atrakcji w zamku. Bardzo ładnie zachowała się sala sądowa z pręgierzem. Przy jednym z murów pnie się przepiękny i bardzo stary bluszcz tworząc swoimi konarami niesamowite, artystyczne kształty. Z sali sądowej przechodzimy wyżej, po prawej stronie znajduje się wejście na mury po których można się przespacerować wokoło zamku.

Jeżeli pogoda dopisuje można podziwiać przepiękne widoki na kotlinę jeleniogórską oraz góry. Koniecznie trzeba również wejść na wieżę widokową aby napawać się niesamowitymi pejzażami. Na górę wchodzimy po krętych, metalowych schodkach, nie jest zbyt wysoko więc nie powinno być strasznie. Natomiast na samą już wieżę trzeba wejść bardzo wąskimi schodkami i niestety bez schylania się nie obejdzie jeśli nie jesteś już małym dzieckiem. Z wieży schodzimy już inną drogą, schody się kręcą i kręcą i końca nie widać. Akurat jak byłam, przepaliła się lampa i nastała nieprzenikniona ciemność. Osoby z klaustrofobią mogą mieć mały problem, choć zejście trwa chwilkę.

W sumie na tej wycieczce spędziłam ok 3 godzin ale ja oglądam wszystko dokładnie, chodzę kilkakrotnie w te same rejony, robię zdjęcia, filmy więc ten czas się wydłuża. Niemniej przebywanie w tak zacnym miejscu jest wielką przyjemnością i wcale nie trzeba się spieszyć. Dlatego zarezerwuj sobie więcej czasu aby móc poczuć tę atmosferę i odpocząć od zgiełku dnia codziennego, bo niewątpliwie wspaniale zregenerujesz siły i zyskasz pokłady energii.  Jeśli natomiast dane Ci już było odwiedzić zamek Chojnik, podziel się wrażeniami.

Zapraszam na mój mały fotoreportaż

zamek chojnik

Zamek z boku

zamek chojnik

Przepiękny zimozielony bluszcz a na pierwszym planie pręgierz

zamek chojnik

Dziedziniec zamkowy

zamek chojnik

Przy wejściu na mury i wieżę widokową

zamek chojnik

Na dziedzińcu siedzę ja

zamek chojnik

Pod bluszczem, musiałam go dotknąć

zamek chojnik

Ściana z oknami fantastycznie zdobiona bluszczem

zamek chojnik

Część panoramy z wieży widokowej

zamek chojnik

Słodziuchne smoczki na dziedzińcu

zamek chojnik

Dziurawy Kamień na czarnym szlaku

zamek chojnik

Odcinek czarnego szlaku

zamek chojnik

Kolejny odcinek czarnego szlaku


 

2
0
Skomentujx