Udostępnij

Zamek w Niedzicy leży w bardzo uroczej krainie i nazywany jest perłą Pienin. W sumie nie ma w tym nic dziwnego bowiem położenie zamku jest wręcz bajkowe. Wznosi się na górze nad jeziorem Czorsztyńskim. Co prawda jest to sztuczny zbiornik, który powstał wiele lat po wybudowaniu samego zamku jednak niewątpliwie dodaje mu uroku. Zamek Dunajec /bo tak się zowie/a dokładniej warownia wzniesiona została na poziomie 566 m n.p.m. najprawdopobniej w I połowie XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego. Podczas swego istnienia zamek w Niedzicy przechodził z rąk do rąk, był grabiony, rujnowany i odbudowywany. Był świadkiem hucznych zabaw, romansów, narodzin i śmierci. Jego mury zapisały kawał ludzkiej historii.

II wojna światowa odcisnęła swoje piętno i na zamku. Został on zdewastowany i dopiero w 1950 roku przekazany w użytkowanie Stowarzyszeniu Historyków Sztuki, które opiekuje się nim do dnia dzisiejszego. Na moim kanale na YouTubie możesz zobaczyć film ze zwiedzania zamku.

 

Czy warto się zatem wybrać w Pieniny i odwiedzić zamek w Niedzicy?

W zamku mieści się muzeum oraz pokoje gościnne. Moim zdaniem zamek jest jak najbardziej warty odwiedzenia choć nie nastawiaj się od razu na wielogodzinne zwiedzanie. Zamek w Niedzicy można zwiedzić tak w ekspresowym tempie jak i wolniej. Zależy to oczywiście od skali Twoich zainteresowań zamkiem i jego historią. Pomieszczeń do zwiedzania nie jest zbyt dużo a one same są niewielkie. Za to widoki z samego zamku na góry i otaczające jezioro są niezwykłe.

zamek w Niedzicy

widok na zamek w Niedzicy

zamek w Niedzicy

widok z zamku w Niedzicy

Co można zwiedzić oprócz samego zamku w Niedzicy?

Oprócz samego zamku do zwiedzania udostępniono Wozownię i spichlerz. Niestety we wrześniu 2020 roku gdy byłam w zamku spichlerz był zamknięty a to wielka szkoda ponieważ uwielbiam takie skanseny. Wozownia znajduje się w dawnym składzie opału i została udostępniona do zwiedzania w 2006 roku. Znajduje się w niej wystawa przepięknych powozów, sań i karoc pochodzących z lat 1900-1939. Można poczuć klimat tamtejszych zabaw, hulanek i luksusowego życia. Nie każdy jednak miał takie przywileje. Mnóstwo osób pracowało aby inni mogli się bawić i korzystać z tych dobrodziejstw.

Spichlerz natomiast znajduje się ok 150 m. od samego zamku. Jest to drewniany obiekt, który powstał w XVIII. Mieści się w nim wystawa Sztuki Ludowej Spisza. Eksponaty pochodzą z XIX wieku oraz z lat 20 i 30 XX wieku z terenów Spisza.

przewodnik Tatry Pieniny

Wszystkie ważne informacje organizacyjne, godziny i dni otwarcia oraz ceny biletów znajdują się na oficjalnej stronie zamku w Niedzicy.  Bilety można nabyć również przez internet. Zanim więc wybierzesz się do zamku sprawdź czy aby w tym terminie nie będzie on zamknięty. Parking znajduje się przed samym zamkiem i w sezonie lepiej podjechać rano aby móc z niego skorzystać. Koło zamku ciągną się stragany z pamiątkami. Można również zakupić smaczne oscypki, korbacze czy bryndzę. Ja trafiłam na miłą starszą panią, która przez cały dzień niestrudzenie sprzedawała serki pod zamkiem. Mam ogromny szacunek do takich osób, które mimo wieku działają, tworzą i zarabiają a nie jęczą i narzekają na wiek i choroby. Z wielką chęcią zakupiłam sery i nie żałuję bo okazały się przepyszne.

Warto wiedzieć, że w okolicy po drugiej stronie jeziora znajduje się kolejny zamek do zwiedzenia a ściślej jego ruiny. To zamek w Czorsztynie ale o nim w innym artykule bo rzecz jasna nie mogłam pominąć  w swoim planie takiej atrakcji.

Zapraszam również do obejrzenia filmu ze zwiedzania zamku w Niedzicy

 

0
Skomentujx