Udostępnij

Jak zrobić Zakwas na chleb, który jest niezbędny jeśli chcemy upiec zdrowy i pyszny chlebek. W artykule zdradzam jak zrobić zakwas na chleb z przepisu mojej Babci. Zawsze zachwycałam się smakiem domowego chlebka na zakwasie więc powielam te tradycje rodzinne. Chleb upieczony na zakwasie jest najzdrowszy. Na moim kanale na Youtube zamieściłam również film jak zarobić zakwas na chleb.

Jak zrobić zakwas na chleb

Potrzebne składniki:

  • pół szklanki mąki pełnoziarnistej może być żytnia lub inna razowa typu 2000
  • pół szklanki wody

1 dzień – jak zrobić zakwas na chleb

Do szklanego naczynia wyparzonego wrzątkiem wsypujemy 1/2 szklanki mąki oraz wlewamy 1/2 szklanki wody /ja stosuję przefiltrowaną za pomocą czajnika brita, można użyć przegotowanej/. Mieszamy /najlepiej drewnianą wyparzoną łyżką/ przykrywamy ściereczką tak aby był dostęp powietrza i pozostawiamy w ciepłym miejscu.

2 dzień – jak zrobić zakwas na chleb

Na drugi dzień czynność powtarzamy, czyli do zrobionego już roztworu dodajemy powtórnie 1/2 szklanki mąki i wody.

3-4 dzień jak zrobić zakwas na chleb

W dniu trzecim i czwartym ponownie robimy to samo czyli po prostu dokarmiamy nasz młody zakwas. Świeży zakwas lubi się rozwarstwiać więc pomiędzy dokarmianiem można go przemieszać.

Po przefermentowaniu ostatniej dawki wody i mąki, naczynie z zakwasem zakręcamy i wstawiamy na kilka dni do lodówki /3-7/. Konsystencja ma być niezbyt gęsta ale też nie za bardzo wodnista, ot taka gęsta śmietana. Zapach kojarzy mi się natomiast z piwem 🙂 Jest kwaskowaty i jak dla mnie dość przyjemny.

jak zrobić zakwas na chleb

Przed pieczeniem chleba

Dzień przed zamierzonym pieczeniem chleba wyciągamy zakwas z lodówki, czekamy aż osiągnie temperaturę pokojową i wówczas dokarmiamy taką sama ilością wody i mąki /np. po 2 lub 3 łyżki wody i mąki/. Po nabraniu wprawy te czynności robi się już „na oko”. Czekamy kilka godzin aż zakwas zacznie pracować, pozwalamy przefermentować dodanym składnikom i przechodzimy do dalszego etapu.

W mojej praktyce wygląda to tak: rano wyciągam zakwas z lodówki, on sobie dochodzi do temperatury pokojowej kilka godzin. Następnie dokarmiam, odstawiam do późnego wieczora i na koniec robię zaczyn. Wszystko można sobie zaplanować i zorganizować tak aby pogodzić z pracą i codziennymi obowiązkami. Jak zakwas czy zaczyn postoi kilka godzin dłużej nic się nie stanie.

Jak natomiast upiec takie chlebki na zakwasie znajdziesz w moich przepisach. I oczywiście pochwal się jak wyszedł Ci taki chlebek, czy po drodze zrodziły się jakieś problemy, czy może już od razu pieczesz znakomicie.

jak zrobić zakwas na chleb

0
Skomentujx