Udostępnij

Ten prosty przepis na chleb orkiszowy przyszedł mi do głowy gdy nie miałam akurat czasu aby bawić się z pieczeniem chleba na zakwasie. W tym przypadku wykorzystałam drożdże suszone bo akurat takie miałam pod ręką. Jest to pewna alternatywa do zazwyczaj pieczonych przeze  mnie chlebów na zakwasie. Wystarczą 2 godzinki i chleb jest gotowy. Do tego ten przepis na chleb z powodzeniem mogą wykorzystać osoby, które z jakichś powodów nie chcą lub nie mogą spożywać pieczywa na zakwasie. Niektórzy na zakwas mogą reagować dyskomfortem i boleściami w układzie pokarmowym. Ale do rzeczy, mój przepis na chleb orkiszowy /taki lubię najbardziej/ wykona nawet początkujący piekarz-amator. Z podanych składników wychodzą 2 duże keksówki do chleba.

przepis na chleb orkiszowy

Przepis na chleb orkiszowy – składniki

  • 1 kg jasnej mąki orkiszowej typu 630
  • 16 gram drożdży suszonych /drożdże świeże x 2 czyli 32 g/
  • 2 łyżeczki soli nierafinowanej
  • 1 łyżka miodu prawdziwego
  • 700 ml wody
  • garść skarbów natury czyli różnych ziaren do wyboru np. słonecznik, czarnuszka, pestki dyni ect.

Przepis na chleb orkiszowy – wykonanie

  • W misce wymieszaj dokładnie wszystkie składniki suche tj. mąkę, sól, ziarna oraz suszone drożdże / w przypadku świeżych zrób zaczyn czyli w niewielkiej ilości lekko letniej wody wymieszaj drożdże i odstaw na 10 minut w ciepłe miejsce aż zaczną bąbelkować/
  • Do wody dodaj łyżkę miodu i niech się dokładnie rozpuści.
  • Dolewaj wodę powoli wyrabiając łyżką ciasto /ja używam drewnianej, nie lubię wyrabiać ciasta rękami ale łycha mi w zupełności wystarcza do tego celu/. Gdyby podana ilość wody była zbyt mała, dolej więcej jednak bardzo ostrożnie aby nie przesadzić w drugą stronę.
  • Ciasto powinno mieć taką konsystencję aby można je było formować.
  • Następnie przełóż ciasto do foremek  i odstaw w ciepłe miejsce na ok. godzinę, jeśli drożdże dobrze pracują w tym czasie powinno wyrosnąć prawie o 1/2 wysokości i posiadać wyraźne uwypuklenie u góry.
  • Ciasto wstawiam do zimnego piekarnika i od czasu wstawienia piekę na 180 stopniach C. przez 1 godzinę i 5 minut na funkcji góra-dół. Takie wstawienie ciasta do zimnego piekarnika daje gwarancję, że ono nie opadnie. Jeśli jednak chcesz, możesz wstawić do już nagrzanego piekarnika i piec ok 50 minut. Mi jednak lepiej wychodzą chlebki jak wstawiam je do zimnego piekarnika. Pamiętaj, że piekarniki grzeją różnie i być może będzie potrzeba zrewidowania czasu, temperatury i funkcji pieczenia.
  • Po tym czasie wyłącz piekarnik i pozostaw chleby jeszcze 10 minut w zamkniętym piekarniku.
  • Wyjmij z foremek i ostudź np. na kratce /ja studzę na pustych już foremkach/. Jeżeli do wykładania formy używasz papieru do pieczenia, zdejmij go jak chleb wystygnie. Zdecydowanie łatwiej wówczas odchodzi. Pamiętaj również aby był to dobrej jakości papier. Przestrzegam Cię bo raz mi się zdarzyło, że wyłożyłam formę takim papierem, który przywarł do chleba i aby go nie wyrzucić zmuszona byłam wyciąć wszystkie strony z przywartym papierem. W konsekwencji chleb pozostał tylko z jedną skórką, tę od góry. Może i dało się go zjeść ale był to taki chleb „niepełny”.
przepis na chleb orkiszowy

wyrobione ciasto na chleb

przepis na chleb

ciasto wyłożone do formy

przepis na chleb

wyrośnięte ciasto na chleb

Korzystając z tego przepisu na chleb nigdy nie zdarzyło się aby nie wyszedł. Jest bardzo prosty a po paru wykonanych sztukach będziesz go robić z zamkniętymi oczami. Ja używam mąk ekologicznych i takie osobiście polecam. Nadmiar takiego chleba z powodzeniem można zamrozić. Jest to świetna alternatywa dla osób, które chcą cieszyć się swojskimi, domowymi wypiekami a nie mają na to czasu. Rezerwujesz sobie takie 2 godzinki raz na jakiś czas a potem możesz pałaszować swój chlebek nad którego składem masz pełną kontrolę. Taki chleb smakuje o niebo lepiej niż te kupne a zapach pieczonego chleba roznoszący się po domu jest w obecnych czasach nie lada luksusem. Zatem i Ty z powodzeniem możesz sobie taki luksus zafundować.

8
0
Skomentujx